Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Μια και η ιστοσελίδα θα παραμείνει κλειστή για αρκετό διάστημα, είπα να επαναφέρω το θέμα. Μίλησα πριν λίγο πάλι με τον γέροντα Χρυσόστομο, και η κατάσταση εξακολουθεί να είναι τραγική. Μάλιστα μου είπε ότι απευθύνθηκε και σε δήμαρχο για βοήθεια και αυτός εν πολλοίς του είπε, τι θέλεις και συ και φτειάχνεις εκεί στο Όρος πράγματα; Ας έμενες στο κόσμο να δουλέψεις και να έφτειχνες μετά ότι ήθελες!!!!!
Λες και ο Γέροντας φτειάχνει τη προίκα του!!! Αισθάνθηκα ντροπή για λογαριασμό του!
Μέρες που είναι, ας προσπαθήσει ο καθένας μας απο το υστέρημά του, να στείλει ότι μπορεί, ακόμη κι ένα τηλέφωνο να του κάνει, (23770 23740 - Κινητό : 6948 523816) να τον υποστηρίξει. Όπως είχε πει και κάποιος παραπάνω, λίγο είναι να μας μνημονεύει σαν αναστηλωτές του κελίου του (και κατ΄ επέκταση της Παναγίας μας) ένας γέροντας;
Ας προστρέξουμε όλοι με τις όποιες δυνάμεις μας στη προσπάθειά του αδέλφια μου.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Επαναφέρω το θέμα σχετικά με το κελλί των Αγίων Αποστόλων - Αλυπίου. Μίλησα πάλι με τον Γέροντα Χρυσόστομο και η κατάσταση εξακολουθεί να είναι τραγική. Πέρα από τα προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει, έχει και αυτό το σοβαρό οικονομικό πρόβλημα και τον λυπεί το γεγονός που δεν μπορεί να φανεί εντάξει στις υποχρεώσεις του. Στην ιστοσελίδα http://www.kelialypiou.gr/www/ που έχει κατασκευάσει κάποιος φίλος του κελλιού υπάρχουν και τα σχετικά έγγραφα περί της οικονομικής καταστάσεως του κελλίου καθώς επίσης και το τηλέφωνο του Γέροντα όπου μπορεί κανείς να επικοινωνήσει μαζί του.
Άντε αδέλφια, ας βάλουμε όλοι ένα χεράκι, η Παναγία μας θα εκτιμήσει που συνεισφέρουμε για το περιβόλι Της. Σ΄αυτές τις δύσκολες καταστάσεις που ζούμε, δε νομίζω ότι με λίγα ευρώ που μπορεί κάποιος από το υστέρημά του να διαθέσει θα γίνει πτωχότερος!!! Ας μας το ανταποδώσει Αυτή όπως νομίζει.
Κι αν ακόμη κάποιος δε έχει τη δυνατότητα να βοηθήσει οικονομικά, ας του κάνει ένα τηλέφωνο (23770 23740 - 6948523816)
να μιλήσει μαζί του, πιστέψτε με, αξίζει το κόπο!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
packvout
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2015 4:05 pm
Τοποθεσία: Πάτμος

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από packvout »

Αγαπητοί αδελφοί μίλησα πριν από λίγο καιρό με το Γέροντα Χρυσόστομο και μου είπε ότι ήδη του έγιναν κάποιες μηνύσεις από κάποιους δανειστές του και μάλιστα από ανθρώπους που έδειχναν ευλαβείς! Ο Κύριος να βάλει το χέρι του. Ας τον συμπεριλάβουμε τουλάχιστον στις προσευχές μας.
Κων/νος
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από stathisekp »

Πραγματικά περνάει δύσκολα!!!
Αρχές του 2016 (αν θυμάμαι καλά) είναι το πρώτο δικαστήριο.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
packvout
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2015 4:05 pm
Τοποθεσία: Πάτμος

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από packvout »

Αφιέρωμα της Πειραικής Εκκλησίας στο Κελλί που έγινε προ μερικών ημερών. Μιλάει και ο ίδιος ο Γέροντας Χρυσόστομος για την ιστορία του Κελλιού, τον Κελλιώτικο Μοναχισμό, τη σχέση του με το Γέροντα Παίσιο και βέβαια το οικονομικό του πρόβλημα.
Κων/νος
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Σε τραγικό αδιέξοδο το Ιερό Κελλί του Αλυπίου

Δημοσίευση από nickzark »

Ο Θεος να βοηθησει.Και ελπιζω και να βρεθουν τα χρηματα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”