Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας από τις επισκέψεις σας στο Αγιον Όρος.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από giorgospa »

πραγματικά πολύ όμορφα,αντε και να μας λες τετοια πιο συχνα,μην ειναι το ποστ νουμερο 2 σε αλλο εναμιση χρόνο :smile:
Άβαταρ μέλους
thanashs54
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από thanashs54 »

Καλησπερα σε ολους και ολες Στις 11 του μηνα γυρισα απο Κοσταμονιτου με γεματες τις μπαταριες Ευχομαι ολους να τους αξιωσει ο θεος να παν εστω και μια φορα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ Θαθελα να σας γραψω πολλα αλλα δεν ειμαι και τοσο καλος στην πεννα Μονο αυτο θα σας πω ειμασταν στο μοναστηρι γυρω στα 230 ατομα
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από Teri »

thanashs54 έγραψε:Καλησπερα σε ολους και ολες Στις 11 του μηνα γυρισα απο Κοσταμονιτου με γεματες τις μπαταριες Ευχομαι ολους να τους αξιωσει ο θεος να παν εστω και μια φορα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ Θαθελα να σας γραψω πολλα αλλα δεν ειμαι και τοσο καλος στην πεννα Μονο αυτο θα σας πω ειμασταν στο μοναστηρι γυρω στα 230 ατομα
Δε χρειάζεσαι καλή πένα για να μιλήσεις για το Άγιο Όρος. Άσε την καρδιά σου να οδηγήσει το χέρι σου, κι εμείς θα "διαβάσουμε" και πίσω από τις λέξεις..... :105 :105 :105
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από giorgospa »

thanashs54 έγραψε:Καλησπερα σε ολους και ολες Στις 11 του μηνα γυρισα απο Κοσταμονιτου με γεματες τις μπαταριες Ευχομαι ολους να τους αξιωσει ο θεος να παν εστω και μια φορα στο ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ Θαθελα να σας γραψω πολλα αλλα δεν ειμαι και τοσο καλος στην πεννα Μονο αυτο θα σας πω ειμασταν στο μοναστηρι γυρω στα 230 ατομα
Δηλαδη εισουν στη μεγάλη Αγρυπνία στις 9 Ιαν.
δεν το γλυτώνεις πες μας για την αγρυπνία σε αυτο το τόσο απλο και ωραίο μοναστήρι με τους τόσο εργατικούς και άγιους πατέρες, με κάθε λεπτομέρεια! :smile: Καιρο εχουμε να ακουσουμε κατι τετοιο.. Πες! :smile:
Άβαταρ μέλους
thanashs54
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από thanashs54 »

Καλησπερα και παλι Ναι ημουν στις 9 του μηνα ,στην αγρυπνια που αρχισε απο στις7 το απογευμα και τελειωσε την επομενη το πρωι γυρω στις6 και45 . ΚΑι μενα ηταν η πρωτη μου φορα που ετυχα σε πανηγυρη Πηγα με εναν φιλο στις 8 του μηνα διοτι πιστευα πως αν πηγαιναμε στις 9 θα γινοταν ο χαμος! οπως και εγινε Μαζευτηκαμε γυρω στα 230 ατομα μοναχοι και επισκεπται . Χωρις να θελω να υπερβαλω στο φαγητο που πηγαιναμε, πηγαιναμε σε δυο δοσεις δεν μας χωρουσε Αυτα για τον κοσμο Τωρα για την αγρυπνια Ξεκινησε οπως σας ειπα κατα τισ 7 το απογευμα Μπαινοντας στον Ναο και με το χαμηλο φως των κεριων ενιωθες ενα Δεος κατι που ισως το ενοιωθα εγω ετσι, δεν ξερω για τους υπολοιπους επισκεπτες Οι ψαλτες και ο μεν και ο δε [αριστερος και δεξιος] ηταν το κατι αλλο Αφεθηκα και εγω λοιπον στις ψαλμωδιες τους . Δεν καταλαβα πως περασε η ωρα, σε καποια στιγμη οταν ειδα ηταν 1+30 το πρωι ΅Συνεχισα λοιπον ποτε ξυπνιος και ποτε μισοκοιμησμενος να παρακολουθω ο Ναος ηταν πλεον γεματος και θυμηθηκα τα λογια ενος Γεροντα οτι ειναι καλυτερο να κοιμασαι στο στασιδι παρα νασαι στο κρεβατι την ωρα της ιερας ακολουθειας Ειδα κατι παραξενο και πρωτογνωρο για μενα Σε καποια στιγμη ειδα καποιο Γεροντα να γυρνα με δυναμη αριστερα και δεξια το μεγαλο πολυαιλεο δεν θυμαμαι ακριβως σε ποιο σημειο και τι ψελνανε οι ψαλτες Αυτα εν ολιγοις Ακομη ομως εχω μεινει με την απορια τι σημαινε αυτο το γυρισμα του πολυαιλεου Για ναμαι ειλικρινης ντραπηκα να το ρωτησω σε καποιον απο τους γεροντες Ευχομαι σε ολους απο βαθους καρδιας να σασ αξιωσει ο θεος να ζησετε απο κοντα αυτο που εζησα εγω
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από smarti »

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ , που μας κατεθεσες την ωραια εμπειρια σου!!Και κυριως οι γυναικες του σαιτ πιστευω... :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105 :105
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από giorgospa »

Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως,που με άκουσες και κατέθεσες την εμπειρια σου!Ηταν πράγματι πολύ ωραία και με γέμισε χαρά,οι πολυελεοι που γυρνανε ειναι ενδειξη χαράς απο οτι ξέρω,γινεται πάντα στις πανηγυρεις .Μπα smarti οι αντρες χαιρονται πιο πολυ γιατι τους θυμίζουν ωραίες στιγμες, χαχαχαχαχα :lol: αλλα και εσεις χαιρεστε για τη χαρα τους :smile:
καλα ενα αστείο έκανα :smile:
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από giorgospa »

Διορθωση, που ακουσες την Τeri και εμενα,ευχαριστώ :smile:
panvolos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2008 3:11 pm

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από panvolos »

Γεια σας και χρονια πολλα καλη χρονια. Απο εμπειριες εχω και εγω πολλες στα τοσα χρονια που με την βοηθεια της παναγιας μας παω στο Αγιο Ορος.θελω πολες σελιδες να γραψω για να σας στα διηγηθο.Απλος τορα θηκιθικα κατι που μου εκανε εμανα και οχι μονο εντυποση.Ηταν στη πανηγυροι τησ ιερας μονης Μεγιστης Λαυρας το καλοκαιρι του 2004 του Αγιου Αθανασιου του Αθωνιτου. Το πρωι γυρο στισ 6
και 30 γινεται αγιασμος στη φιαλη.Εκει που ειχε αρχιση και ψελνανε οι πατερες ερχεται ενα χελιδονι και καθεται στο μικρο τρουλο πανο απο τη φιαλη σε ενα σιδερκι που εχει. Οσοι ορα ψελνανε οι πατερες και αυτο τιτιβιζε συνεχεια. Οταν σταματησαν οι ψαλμοδιες για να διαβαστοι το ευαγγελιο σταματησε και το χελιδονι.Και οταν συνεχησαν συνεχισε και αυτο.Τελιονιοντας ο αγιασμος αμεσος το χελιδονι εφυγε.
Και κατι αλλο απο την ιδια πανηγηρει αλλα το 2003 στη πρωτη τραπεζα που γινεται ανημερα της πανηγυρεις ενα παιδακι που καταφερε και μπηκε με τον μπαμπα του σε αυτη εβλεπε την παναγια μας να διακονει στην τραπεζα και το λεο και τρεμο και εγω ο αναξιος οταν παω στην πανηγυρει αυτη παω και βοηθαο στην τραπεζα.Ευλογειτε αδελφη
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Αυθεντικές εμπειρίες προσκυνητών του Αγίου Όρους

Δημοσίευση από eleimon »

Να ειστε ευλογημενοι παιδια και σας ευχαριστουμε παρα πολυ που μοιραζεστε μαζι μας τις εμπειριες σας!!!!
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιστορίες - Εμπειρίες από το Αγιον Όρος”