Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Παναγίας

Συλλογη παρακλητικών κανόνων

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Με λόγια του Ευθύμη μας....

Κομποσχοῖνι στήν Παναγία, Ἐπίκλησις τοῦ παντίμου Θεομητορικοῦ Ὀνόματος των 100-212 :25 θαυματουργῶν Εἰκόνων τῆς Παναγίας μας Ἑλλάδος καί Ἁγίου Ὄρους Ἄθω


Ἐπίκλησις τοῦ παντίμου Θεομητορικοῦ Ὀνόματος απο θαυματουργές εικόνες με Κομποσχοίνι



Ελένη πολυαγαπημένη μου Αδερφή εν Κυρίω... :8
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: 100σταρι κομποσκοίνι στη Παναγία με επίκληση των εικόνων

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ευχαριστούμε Μαρία.. :8 :8

Να προσθέσω επίσης,
στην όποια εσωτερική επίκλησή μας προς την Θεοτόκο,
σχηματίζεται πολλές φορές εντός μας - ανθρωποπαθώς - η εικόνα Της, προς την Οποία απευθυνόμαστε,
η οποία ενδεχομένως μπορεί να μην ανήκει σε καμμιά γνωστή Εικόνα Της, αλλά να είναι αυθαίρετη δική μας παράσταση..

Και αυτή όμως, δεν παύει να είναι μιά απεικόνισή Της, μιά Εικόνα Της..

Δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με την επίκλησή μας προς Αυτήν..

Το τιμώμενο Πρόσωπο,
η περί Ης επίκληση,
απευθύνεται στην Ίδια την Παναγία μας....

Και όπως είπα και παραπάνω για τα αγαπημένα πρόσωπα,
δεν πειράζει για παράδειγμα να έχουμε πολλές φωτογραφίες του παιδιού μας,
στην ουσία ίδια παραμένει η αξία και η σημασία της Αγάπης μας όταν το φέρνουμε "εικονικά μπροστά μας"....

ΥΓ1..
Δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις κάτι Αγγελική..

Πολλές φορές όλοι μας φέρνουμε στο μυαλό μας, την εικόνα του Άξιον Εστίν, ή της Γλυκοφιλούσας κλπ κλπ, ή ο καθένας όποια αναπαύεται..

Η ουσία παραμένει η ίδια, φτάνει να υπάρχει ειλικρίνεια και Αγάπη..


ΥΓ2..
Χα χα χα :smile: :smile: σε ξαναευχαριστώ Ελένη μου, αν και η Μαρία τα έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα.. :8 :8

Το θέμα βέβαια για μένα και για τον καθένα τελικά είναι,
να ευλαβούμαστε την Παναγία μας, να Την αγαπούμε και να ζητάμε τη Βοήθειά Της με Πίστη,
ας μείνω και στον αριθμό "29", φτάνει να τηρώ τα παραπάνω, αυτό είναι το δυσκολότερο απ' όλα δυστυχώς.. :oops: :oops:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: 100σταρι κομποσκοίνι στη Παναγία με επίκληση των εικόνων

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ωραιο ειναι και ευλαβεστατο, πλην, πρακτικα μιλωντας,
το εν λογω 100αρι "καταλογος", λιγη αξια εχει,
δια τον απλουστατο λογο, οτι κανεις δεν μπορει να θυμαται απο μνημης,
και να απαγγελει απο στηθους,
κατα την προσευχη του, ολα τα σαφως αγιασμενα και χαριτωμενα ονοματα της Θεοτοκου.

Εαν τα διαβαζει δε, τοτε δεν ειναι κομποσχοινι, αλλα αλλου ειδους προσευχη, με κομποσχοινι.

Η μονολογιστη επαναλαμβανομενη ευχη, ακριβως αυτον τον σκοπο εχει την μη διαχυση του νοος,
και την επισκοπη του, στο Ονομα του Κυριου, η της Θεοτοκου, η του αγιου τον οποιο επικαλουμαστε.

Εαν λεμε 100 διαφορετικα ονοματα, μονο προσευχη δεν κανουμε.
Κανουμε απαγγελια, πρακτικα παντα μιλωντας.

Απλως εχει μια πνευματικη θα λεγαμε ομορφια και μια αξια,
σαν ευσεβης αναφορα προς το Θεομητορικο προσωπο της Παναγιας μας,
που καποιος αδερφος μας κινουμενος απο αγαπη, (και ποιος αλλωστε δεν υπεραγαπα την Παναγια μας;),
και ευλαβεια το συνεθεσε, προς τερψιν ολων.

Πανω απο 500 ονοματα εχουν καταγραφει, και λιγα νομιζω λεω, για την Θεοτοκο,
υπαρχει και σχετικο βιβλιο-μελετη του κυρου Μητροπολιτου Παντελεημονα Κορινθου εαν θυμαμαι καλα,
που εκφραζουν την αγαπη του λαου και τον σεβασμο προς το παναγιο Προσωπο της.

Ως προς τις αιτιασεις του αδελφου Alexk,
θα μπορουσαμε να επισημανουμε οτι εφοσον στην καθε φραση,
προηγειται το δογματικο: "Υπεραγια Θεοτοκε",
που δηλωνει την σαφη αποδοχη του πιστου, στα παραδεδομενα
απο την Εκκλησια δογματα και ορους για το Προσωπο της Παναγιας,
δηλαδη οτι ειναι Μητηρ Θεου, (Θεοτοκε)
οτι ειναι περα και πανω απο ολους τους αγιους σε οτι αφορα το μετρο της χαριτος, (Υπεραγια & σωσον ημας)
αρα και οτι ειναι, Η μεσιτρια, και το μεθοριο μεταξυ γης και ουρανου,
προς τον Ποιητη και Κτιστη, Θεο και Υιο Της και Θεο ολων μας,
καθως και επισης οτι επικεντρωνεται απολυτα στο συγκεκριμενο προσωπο της Παναγιας,
και επειτα προσθετει το χ,ψ, προσωνυμιο, λαμβανομενο απο την εκαστοτε εικονα της,
ειναι θεολογικα ορθο, με οτι συνεπαγεται αυτο για την αξια της προσευχης.

Συμπερασματικα, ειναι ωραιο και ευλαβες,
αλλα πασχει πρακτικα οπως εξηγησαμε παραπανω.

Με απλα λογια, εγω δεν θα μπορουσα με τιποτα να το πραξω.

Εδω βλεπουμε και παθαινουμε να συγκεντρωθουμε καπως με την μονολογιστη σταθερη ευχη, οπως την ξερουμε,
και παει ο μπερδεμενος νους μας, απο το Διδυμοτειχο μεχρι την Κρητη σε ενα κλασμα του κλασματος του 1''
και ξαναρχεται, και θα λεμε και 100 ονοματα;

Καηκαμε.. Δεν γινεται.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από stathis73 »

Νομίζω οτι ο Διονύσης εχει δίκιο, οσον αφορά το θέμα της συγκέντρωσης, απο κει και μετα να είναι ευλογημένο............άλλωστε Εκείνη ακούει και απάντα σε όλους και το πιο σημαντικό ταχέως. :8
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Ελένη
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 12:13 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από Ελένη »

Αδελφή μου Μαρία συμφωνώ με εσένα :smile: Ας πάρουμε ωστόσο και τη γνώμη του αδελφού Ευθύμη αφού αυτός ανήρτησε το κείμενο πρώτος...
panagiotisspy έγραψε:Το θέμα βέβαια για μένα και για τον καθένα τελικά είναι,
να ευλαβούμαστε την Παναγία μας, να Την αγαπούμε και να ζητάμε τη Βοήθειά Της με Πίστη,
:smile: :smile: :smile:

Θα πάρω το 212άρι "κατάλογο" στο αριστερό μου χέρι το κομποσχοινάκι μου με τους 33 κόμπους στο δεξί και θα πω..... Παναγία μου Δέσποινα, Άχραντη Θεοτόκε, που ξέρεις ότι το πρόβλημα της μνήμης που έχω εδώ και καιρό από την κούραση της ειδικότητας δε μου επιτρέπει να πω ούτε 3 προσωνύμια δικά σου δέξου σε παρακαλώ την προσευχούλα μου αυτή και αυτά μου τα κομποσχοινάκια γιατί σε αγαπώ Παναγιά μου και θέλω να θυμηθώ έστω και έτσι το κάθε σου όνομα και την κάθε σου εικόνα.....
Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από stathis73 »

Οταν κάνουμε προσευχή-κανόνα μας τότε πιο λειτουργικό είναι το 100αρι και οχι το 33αρι, απο κει και μετά ρε παιδιά ας κάνουμε προσευχή στο Θεό και στην Μάνα μας και ας λέμε ότι ευλογημένο θέλουμε και αν το κάνουμε με αγάπη και ταπείνωση τότε θα εχει και αξία, τα αλλα ολα ειναι λόγια να ειχαμε να λέγαμε, δηλαδή αν πώ απο την καρδιά μου Παναγιά σώσε τον δούλο σου Βασίλειο (τυχαιο το ονομα),.....δεν θα το κάνει επειδή δεν είπαμε καποιο όνομα;; .....................την ευχούλα την ευχούλα και τα αλλα ολα θα έρθουν.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ωραία τα σχόλιά σας Διονύση και Στάθη.. :8 :8

Κι' εσύ Ελένη το έθεσες το θέμα τέλεια και παραστατικότατα.. :8 :8

Να σας πω και κάτι ακόμα:
Θυμάμαι κάποτε,
βρισκόμασταν μ' έναν φίλο στις Καρυές,
είχαμε προσκυνήσει στο Πρωτάτο το "Άξιον Εστίν"
και ετοιμαζόμασταν να κατηφορίσουμε για την Ιβήρων, όπου βρίσκεται η "Πορταίτισσα"..

Και πέφτει η ιδέα: "Δεν πεταγόμαστε μέχρι το Κουτλουμούσι να προσκυνήσουμε και την Παναγία την "Φοβερά Προστασία"??

Και όντως πήγαμε..

Καταλαβαίνετε αδέρφια??

Δεν υπάρχει κανένας πλεονασμός, ούτε υπερβολή.. Οι αριθμοί δεν έχουν σημασία..
Ό,τι γίνεται δεν γίνεται "γιά χόρταση", φτάνει να υπάρχει Αγάπη, γιατί στην Αγάπη δεν υπάρχει "πλεονεξία"..

Πάντα την Παναγία μας προσκυνάμε, άσχετα αν το κάνουμε σε πολλές εικόνες,
άσχετα αν θέλουμε να αναφερθούμε με πολλούς τρόπους ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ,
φτάνει αυτό νάναι η Πίστη και η Αγάπη και μόνο....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από stathis73 »

Παναγιώτη δεν διαφωνώ μαζι σου, απλός οταν κάνεις προσευχή δεν γίνεται εκ των πραγμάτων να λές 212 ονόματα, απο κει και μετα ας Την επικαλούμαστε με αγάπη και ταπείνωση και Εκείνη θα τρέξει, να είμαστε σίγουροι, άλλωστε η Παναγιά μας θέλει να Της μιλάμε με καρδία καθαρά (οσο γίνεται) ,...............και να σου πώ και μια ιστορία που μου ειπε ενας Αρχιμανδρίτης.............."Πολύ χαίρετε η Παναγιά μας οταν της ψάλουν το Αξιον Εστι...........βγαίνει στην ωραία πύλη και το ακούει με χαρα, αλλα μόλις κάποιος ψαλτης αρχίζει και ψάλει με υπερηφάνεια γυρνά το πρόσωπο Της και φεύγει"...............................οτι κάνουμε να ειναι με αγάπη και ταπείνωση, αλλιώς οπως εχω ξαναπεί η προσευχή δεν φτάνει ουτε στο ταβανι του σπιτιού μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από dionysisgr »

Eνταξει Παναγιωτη μου, ολα απο αγαπη και πιστη γινονται,
με το ζορι τιποτα δεν γινεται οχι μονο στα πνευματικα,
και φυσικα, κατα βαση ολα απο την χαρη του Θεου ερχονται.

Αλλα μην μπερδευουμε τις περιηγητικες μας εξορμησεις με την προσευχη.

Ειναι μεγαλο θεμα, και ειναι το κυριο θεμα, για το οποιο ειμαστε Χριστιανοι.

Χριστιανος ανευ προσευχης, μπορει νομιζει οτι ειναι Χριστιανος, αλλα δεν ειναι..

Περα απο αυτα, ειμαστε και πρακτικα και λογικα οντα.
Ας μην το ξεχναμε οτι χρειαζεται και καποια ταξη, ενας τυπος.

Δεν βαζει τυχαια η Εκκλησια τα τυπικα, τοσο στην κοινη λατρεια, οσο και στην ατομικη.
Γνωριζει βαθια ανθρωπολογικα τον ανθρωπο και τις αναγκες του.

Δηλαδη εαν ο προσευχομενος, δεν εχει καποιο σχεδιο προσευχης, που το συζητα με τον Πνευματικο του,
ειναι πιθανο να χανει τον χρονο του, με το να ψαχνει τι θα πει, και τι θα πρωτοδιαβασει,
και ετσι να μην στεκεται οπως οφειλε και ζητα η καρδια του μπροστα στον Θεο.

Αυτο που εχει αξια ειναι να γινεται προσευχη. Πρωτιστως. Επειτα να γινεται συνειδητα.
Και ετσι να προχωρα η σχεση με τον Θεο, γιατι περι αυτου προκειται, να χτισουμε αιωνια σχεση μετα του Θεου,
εν προσωπω, ενωπιος Ενωπιω. Δεν προσευχομαστε επειδη "πρεπει", η επειδη ετσι κανουν και οι.. αλλοι.

Ομως εαν καταγινεται ο νους, με δυσκολα νοηματα, με πολλα προσωνυμια, δυσκολες φρασεις,
σκορπα την ενεργεια του ασκοπα, και δεν συγκεντρωνεται στην ζωντανη αναφορα και μνημη του Θεου.

Σκοπος δεν ειναι να προσευχεται καποιος απλως "ευλαβικα", η ακομα χειροτερα ευσεβιστικα,
με βαρυγδουπα ονοματα και ηψηλες θεολογικα φρασεις, αλλα αληθινα, ταπεινα και συγκεντρωμενα.

Αλλο τωρα, να κανεις τον κανονα, και να διαβασεις κατι παραπανω, εαν θελεις,
και στο τελος να πεις και δυο λογια απο καρδιας,
προς τον Χριστο, που ειναι η καλυτερη οδος,
και αλλο να χανεσαι και να προσπαθεις να κανεις ασκησεις μνημης.

Σιγουρα ολα γινονται εν ελευθερια και με αγαπη, θα μπορουσε καποιος απλα να σταθει μπροστα στο εικονοστασι,
και να κοιταζει τον Εσταυρωμενο με πονο, και να λογιστει ως η καλυτερη προσευχη.

Ο Θεος εχει αλλα κριτηρια, ασυλληπτα για το φτωχο μας νου.
Βλεπει και θεωρει την εσω, την βαθυτατη καρδία μας.

Ομως, εμεις εχουμε αναγκη, να υπαρχει σχηματοποιημενη προσευχη,
καθοτι αρχαριοι, και μας βοηθα αυτο, να προχωρησουμε.

Ολα, αυτα καλο ειναι, με την ευχη του πνευματικου να γινονται παντοτε,
και μακαρι να εχει να καρποφορει η προσευχη, για εμας και για ολο τον κοσμο.

Να με συγχωρειτε ετσι νομιζω εγω.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Ελένη
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 12:13 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κομποσχοίνι με επίκληση ονομάτων από 100 εικόν. της Πανα

Δημοσίευση από Ελένη »

stathis73 έγραψε:Οταν κάνουμε προσευχή-κανόνα μας τότε πιο λειτουργικό είναι το 100αρι
:shock:
:shock:
:shock:
Σντουββββββ........ Είμαι εγώ αδελφέ μου Στάθη που είχα τρυφερό τετ α τετ με το πάτωμα..... Πωπω 100αρι ε? Εδώ το 33αρι και αγκομαχούμε :( ..... Αλλά που θα πάει :smile: .......

Δεν είναι ότι ο αδελφός Διονύσης δεν εξέφρασε εύγλωττα την άποψη και τα συναισθήματά του..... Απλά και τους χαιρετισμούς τους λες από μέσα και χωρίς να έχει περάσει αρκετός καιρός (ακόμα και με τη μνήμη καρότου πια όπως εγώ) νιώθεις από ένα σημείο και μετά ότι τους έχεις αποστηθίσει.... Σου ψιλοβγαίνουν αυθόρμητα και πηγαία...... Με αυτή τη λογική αδελφέ μου Διονύση μπορείς να ξεκινήσεις με 10 ονοματάκια της Παναγιάς μας...... Έστω με 5.... Εγώ θα πρέπει με 3 (με τη μνήμη καρότου που σας είπα).....

Αδελφέ μου Παναγιώτη συμφωνώ μαζί σου..... Επιπλέον, ζηλώ τη δυνατότητά σου να επισκέπτεσαι το Περιβόλι της Παναγιάς μας :smile: ......
Επείνασα γαρ και εδώκατέ μοι φαγείν, εδίψησα και εποτίσατέ με, ξένος ήμην και συνηγάγετέ με, γυμνός και περιεβάλετέ με, ησθένησα και επεσκέψασθέ με, εν φυλακή ήμην και ήλθατε πρός με.

Κατά Ματθαίον κε’ 35-37
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παρακλητικοί Κανόνες-Ακολουθίες”