Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτού"

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Κωνσταντίνε, Ψυχούλα,Νίκο και Lockheart, πάρα πολύ σωστές και ωφέλιμες οι επισημάνσεις σας.

Να προσθέσω μόνο, ότι ακριβώς όπως η αγάπη των οικείων μας λειτουργεί καμμιά φορά εις βάρος μας, με τον ίδιο τρόπο λειτουργεί και η δική μας αγάπη προς τα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Για παράδειγμα κάνουμε κακώς ενννοούμενη διάκριση υπέρ του δικού μας παιδιού έναντι των άλλων παιδιών καμμιά φορά, έστω αθέλητα.
Η πάλι, από "αγάπη" υποτιθέμενη, σε ένα προσφιλές μας πρόσωπο, προτάσσουμε πολλές φορές το "κοσμικό" του συμφέρον, παρά την ψυχωφέλειά του.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από LOCKHEART »

panagiotisspy έγραψε: Η πάλι, από "αγάπη" υποτιθέμενη, σε ένα προσφιλές μας πρόσωπο, προτάσσουμε πολλές φορές το "κοσμικό" του συμφέρον, παρά την ψυχωφέλειά του.
Αριστη διατύπωση.

Πόσες φορές πέφτουμε σε αυτή την κατάσταση ....! παρα πολλές...
Αποτέλεσμα απο την ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗΣ που έχουμε υποστει απο παιδική ηλικία...

Κάνε εκείνο το άλλο, φτιάξε εκείνο το άλλο , κάνε λεφτά σπιτια γινει ο ταδε....... ελεος...
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
ΣΤΕΦΑΝΟΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 9:35 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από ΣΤΕΦΑΝΟΣ »

εχθρός = πολέμιος κατά την αρχαία ελληνική αλλά και πολέμιος δεν είναι μόνο ο εχθρός κατά τη σημερινή δημοτική γλώσσα.

κατά συνέπεια δεν νομίζω ότι η έννοια εχθρός έχει να κάνει με τη σημερινή στενή σημασία της. Πολέμιος μπορεί να είναι και αυτός που φέρει αντίθετη άποψη την οποία επιχειρεί να εδραιώσει...
κατά τη γνώμη μου η μόνη διέξοδος σε τέτοια ερωτήματα είναι ο διάλογος με καλή προαίρεση και με ειλικρινή διάθεση και όχι οι a priori απορρίψεις . Διότι η αλήθεια έχει μεγάλη δύναμη και δεν είναι δυνατό να μην αποκαλυφθεί.
ο Χριστός σώζει....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25047
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ματθαίον 10,36 "και εχθροί του ανθρώπου οι οικιακοί αυτο

Δημοσίευση από aposal »

Πολύ χαίρομαι για το θέμα αυτό. Τόσο για τις απορίες όσο και για τις απαντήσεις, που είναι χρυσός.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”