Ταμειον Αγιας Γραφης;

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
kimon
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Ταμειον Αγιας Γραφης;

Δημοσίευση από kimon »

Καλημέρα σε όλους στο φόρουμ.Ψάχνω ένα ταμείο της Αγίας Γραφής ώστε να με βοηθήσει λίγο παραπάνω στην μελέτη μου.

Ταμείο εννοώ το βιβλίο που έχει μαζεμένα τα εδάφια που αναφέρονται σε όλα τα λήμματα της Αγίας Γραφής.

Έχω βρει μέχρι στιγμής τα εξής: ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ από τις εκδόσεις Ωφέλιμο Βιβλίο που μάλλον πρόκειται και για το πιο πλήρες καθώς είναι σε 3 τόμους αλλά και πιο ακριβό εξαιτίας αυτου.

ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ -ΗΛΙΑ ΤΣΙΑΚΟΥ που έχω τις ενστάσεις μου αν είναι ταμείο η όχι καθώς ο τίτλος ειναι θεματολογικό ευρετήριο κα στην περιγραφή κάνει λόγο για τις έννοιες των θεμάτων στην Αγία Γραφή

ΤΑΜΕΙΟΝ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ αρχ.κειμένου-ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ το οποίο όμως έχει το μειονέκτημα ότι είναι μόνο για την Καινή Διαθήκη

Σύντομο και εύχρηστο ταμείο της Αγίας Γραφής των Σπύρος Φίλος, Ζωή Βουδούρη, Στέλιος Φιλιππαίος Για το οποίο δεν ξέρω τίποτα εκτός ότι βασίζεται στην μετάφραση του Βάμβα (γιάυτό και έχω κάποιες ενστάσεις)

Όποιος Χρησημοποιεί κάποιο ηή και περισσότερα θα με βοηθούσε πολύ.

Το δύσκολο είναι ότι μονο το 3τομο των εκδόσεων Ωφέλιμο Βιβλίο μπόρεσα να δω απο κοντά στο βιβλιοπωλείο της Αποστολικής Διακονίας εδω στην Θεσσαλονίκη αν κι έχω ψαξει σε πολλά βιβλιοπωλεία θρησκευτικά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”