Ποια Αγία Γραφή;

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

relis, εχω και εγω εναν λογισμο μετα απο αυτα που εγραψες για τον aposal.

Εαν θελεις να μου τον αναπαυσεις. Γιατι εγκαλεις τον aposal, για την κακακριση που εκανε για την τοποθετηση σου για τον Τρεμπελα, και δεν εγκαλεις και τον εαυτο σου ανακαλωντας την κριση σου δημοσια, για εναν κεκοιμημενο σημαντικο επιστημονα Θεολογο, που τον προεγραψες για προτεσταντη ομολογωντας ο ιδιος μαλιστα οτι δεν ξερεις τιποτα για αυτον!!

Εαν με πεισεις γιαυτο, τοτε να ριξουμε μαζι στην πυρα τον aposal, και εαν θελεις φερνω και τα ξυλα.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

relis έγραψε:Αγαπητέ (και το εννοώ) αδελφέ aposal,
πρόσεξε παρακάτω για να καταλάβεις ότι έχεις πάρει πολλή φόρα :
γράφεις : "δεν σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να λες τη γνώμη σου,
για όνομα του Θεού",
και εκφράζεσαι έτσι σαν να είσαι στην ομάδα των διαχειριστών,
αν το έχεις καταλάβει.
Το forum δεν είναι δικό σου αγαπητέ.
Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι με την πληθώρα των μηνυμάτων σου,
υπάρχει περίπτωση να αποθαρρύνεις κάποιους σεμνούς (δεν ανήκω σε
αυτούς) αδελφούς να εκφραστούν ;
Εχεις φτάσει στο σημείο να καλωσορίσεις μέλος παλαιότερο από
εσένα.
Γράφεις : "Το να λέμε όμως ότι ο άνθρωπος είναι άσχετος (έτσι
ερμηνεύω το ότι δεν έπρεπε να ασχοληθεί με το αντικείμενο), θεωρώ
ότι δείχνει απύθμενο εγωισμό, υπερηφάνια
και ίσως και πλάνη ! "
Τι να πω αδελφέ μου εδώ ;
Μήπως θέλεις να το ξανασκεφτείς ;
Το αφήνω στην κρίση σου, και στην κρίση των μελών.
Οτι έγραψα δυσκολεύτηκα να το γράψω και το έγραψα με αγάπη.

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ !!!
1. Λοιπόν αδελφέ relis θα σου πω τι σκέφτομαι γιατί πολύ με έχει προβληματίσει η δική μου συμπεριφορά! Έκανα σφάλμα γιατί εκνευρίστηκα και αυτό δηλώνει τον δικό μου εγωισμό και την περηφάνια. Διανύω μάλλον περίοδο περαιτέρω όξυνσης του προβλήματός μου! Συγγνώμη αδελφέ για τα λόγια που είπα!
2. Σχετικά με το "Δεν σημαίνει ότι δεν επιτρέπεται να λες τη γνώμη σου, για όνομα του Θεού" δεν το έγραψα κάνοντας τον διαχειριστή, αλλά απαντώντας στην ερώτησή σου : "Μήπως θέλεις να προεγκρίνεις την γνώμη μου για τα διάφορα θέματα, και μετά να δημοσιεύω"; Αν ερμήνευσες ότι αυτό σημαίνει ιδιοκτησία του forum, ζητάω συγγνώμη, φταίει ο τρόπος που παραθέτω τις απόψεις μου. Θα προσπαθήσω να βελτιωθώ, όπως έκανε και κάποιος άλλος για τον οποίο έγραψα, περίπου το ίδιο πράγμα.
3. Το καλοσώρισμα παλαιότερου μέλους πιθανόν να έγινε γιατί έγραψε, πολύ μετά, στην σχετική ενότητα "Τα ονόματά σας". Το κάνω, όχι για να δείξω υπεροχή, αλλά μάλλον Χριστιανική συντροφικότητα. Εξ άλλου μια ευχή είναι. Αν φάνηκε όμως άσχημο, να με συγχωρείς, δεν το κατάλαβα.
4. Το ότι η πληθώρα μηνυμάτων μου μπορεί να λειτουργεί αποτρεπτικά για κάποιους που θέλουν να γράψουν, ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα. Θα προσπαθήσω να το διορθώσω.
5. Σχετικά με την κριτική σου για τον μακαρίτη Παναγιώτη Τρεμπέλα εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν είναι σωστή. Και αν θέλεις να δεχθείς την κριτική μου, πράγματι πιστεύω ότι το να απαξιώνεις έναν πνευματικό ογκόλιθο (έτσι τον θεωρώ) δεν είναι καθόλου υγιές πνευματικά. Δεν λέω ότι είμαι καλύτερός σου (γιατί δεν είμαι), αλλά όπως εσύ, πολύ σωστά, μου δείχνεις τα μεγάλα μου λάθη και σ' ευχαριστώ που το κάνεις (μακάρι να το έκαναν περισσότεροι), έτσι θεωρώ ότι πρέπει να σε προειδοποιήσω κι εγώ.
Καλόν αγώνα και ο Θεός να σου χαρίζει πάντα υπομονή, δύναμη, πίστη και ταπείνωση.
Και για μια ακόμη φορά, να με συγχωρέσεις αδελφέ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Ειναι σίγουρα δύσκολο να ζητά κανείς συγγνώμη,
αλλά και δύσκολο να την εισπράττει.
Αδελφέ aposal,
ζητώ να με συγχωρέσεις για τα σκληρά λόγια που σου είπα,
ο τρόπος μου ήταν βάρβαρος.
Αυτά που είπα για τον κεκοιμημένο αδελφό Τρεμπέλα,
δεν είναι τόσο φοβερά.
Δεν τον χαρακτήρισα άσχετο, ούτε τον χαρακτηρίζω.
Δεν τον χαρακτήρισα προτεστάντη, ούτε τον χαρακτηρίζω.
Δεν τον απαξιώνω.
Και πως είναι δυνατόν, όταν δεν τον γνωρίζω.
Δεν έτυχε να διαβάσω τίποτα για το έργο του και για την ζωή
του.
Δεν γνωρίζω ούτε πότε περίπου εκοιμήθη.
Αυτά τα γράφω και για σένα αδελφέ dionysisgr,
που παρεπιπτόντως μου αρέσει πολύ το χιούμορ σου,
μην κοιτάς που είμαι κρύος, έχω βαρύνει πολύ, αλλά τις ωραίες
φάσεις τις καταλαβαίνω.
Ισως αν τα καταφέρουμε με τη Χάρη του Θεού,
βρεθούμε στην Ανω Πόλη,
οπότε και θα γνωριστούμε με τον αδελφό Τρεμπέλα,
όπως και μεταξύ μας καλύτερα,
και ολοένα καλύτερα κατά το άπειρο ταξίδι μας με τον
Κύριο μας Ιησού Χριστό.
Ομως την γνώμη μου για την απόδοση που έκανε
στον Λόγο, δεν την αλλάζω.
Επειδή δε και εγώ μιλάω πολύ τώρα τελευταία,
θα πρότεινα να τεθεί ένα ανω όριο στον αριθμό μηνυμάτων
ανά ημέρα. Ας πούμε δέκα. Το συζητάμε. Τι λέτε ;
dionysisgr ;

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ !!!
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

Πάντως ο +Παν. Τρεμπελας θερωρείται από τους πλέον αξιόπιστους ερμηνευτές της Καινής Διαθήκης. Έχω συμβουλευτεί επί του θέματος πολλούς ιερείς, μεταξύ αυτών και τον Πατήρ Αντώνιο.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εγω relis, δεν ειμαι δικηγορος του Τρεμπελα, ουτε κανενος, απλως θεωρω οτι δεν πρεπει να αρθρωνουμε αρνητικο λογο για οποιονδηποτε δεν γνωριζουμε καποια εστω στοιχεια για την βιοτη του και την δραση του, και μεσα σε αυτο βαζω και εμενα, γιατι και εγω μεγαλη γλωσσα εχω, μεγαλυτερη απο το μποι μου.

Ουτε και ειπα να ζητησεις συγνωμη σε εμενα, βρειτε τα με τον aposal. Το ανεφερα με βαση εσενα αυτο για να μας καυτηριασω ολους, που ευκολα προγραφουμε καποιους και δεν ελεγχουμε τον εαυτο μας εστω και μετα απο την κριση, αφησε το, το πριν, ενεργουμε παρορμητικα τις περισσοτερες φορες.

Πρεπει ομως εστω και μετα, να ελεγχομαστε εσωτερικα.

Και εγω σου ζητω συγνωμη εαν στην εχω πεσει μερικες φορες, προφανως ειναι πανω στην συζητηση, τι εχουμε να χωρισουμε, ομοδοξοι ειμαστε και ομοθρονοι θελουμε να γινουμε στην ουρανια βασιλεια.

Τωρα οσον αφορα τα Post, δεν εχω προβλημα να με κλειδωσουν κιολας εαν αυτο σε αναπαυει. Θα καθησω και θα διαβαζω οπως εκανα παλαιοτερα.

Aς επιμεληθει ο AgionOros, σε αυτον ανηκει το κρατος και η δοξα, για ολο αυτο που συντηρει τοσο καιρο, και ας με βγαλει εκτος νυμφωνος.

Οχι δεκα, εαν θελεις και 1 post την ημερα, η και κανενα, να συμφωνησουμε.

Απλα να μου επιτρεψεις την αισθηση που εχω αποκομισει, μεχρι τωρα, απο αλλους αδελφους, ειναι οτι τα post μου ωφελουν περισσοτερο παρα βλαπτουν, και αυτο ειναι επειδη οι σκεψεις που εκφραζω δεν ειναι δικες μου κατα βαση, αλλα εμπνεονται και διαποτιζονται απο τον πατερικο λογο και την Ορθοδοξη εμπειρια. Δεν το λεω εγωιστικα, δανεικα ειναι, δωρεαν ελαβαμε, δωρεαν δινουμε, τιποτα δεν ειναι δικο μας relis, παρα μονο το ρυπαρο και αμρτωλο σαρκιο μας, που το περιφερουμε ασκοπως.

Συμφωνεις;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφέ relis σε συγχωρώ αφού το ζητάς, αν και δεν βλέπω το λόγο, γιατί εγώ έκανα το λάθος και παρασύρθηκα.
Ευχαριστώ τον Θεό που μου δείχνει καθημερινά τον μεγάλο εγωισμό και την περηφάνια που με διακατέχουν! Ευτυχώς, όλοι εδώ στο forum έχετε πάρει χαμπάρι με ποιόν έχετε να κάνετε (άλλωστε δεν μπορώ να κρυφτώ) κι αυτό με διευκολύνει κάπως.
Ώρα για περισσότερο αγώνα λοιπόν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”