ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ Έγινε η πρώτη μετάφραση της Αγίας Γραφής;

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ Έγινε Η Πρώτη Μεταφραση Της γιας Γραφής???

Δημοσίευση από petrosathonas »

Έχω την Καινή Διαθήκη "Μετά συντόμου ερμηνείας" του Τρεμπέλα με εισαγωγικές επιστολές του Οικουμενικού Πατριαρχείου, της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος και των Πατριαρχείων Αντιοχείας, Αλεξανδρείας και Ιεροσολύμων και της Αρχιεπισκοπής Κύπρου,

και την έκδοση της Βιβλικής Εταιρείας (Καθηγητές Βέλλας, Αντωνιάδης, Αλιβιζάτος και Κονιδάρης), την οποία μάλιστα δώρησε στην αδελφή μου ο μακαριστός Μητροπολίτης Ζιχνών και Νευροκοπίου Σπυρίδων.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες εκδόσεις. Προσωπικά διαβάζω την δεύτερη.

Νομίζω ότι μια απλή ερώτηση στον πνευματικό λύνει την απορία.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ Έγινε Η Πρώτη Μεταφραση Της γιας Γραφής???

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Αγαπητέ μου φίλε πετροθαναση χαιρε
Μήπως θα έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις τον πνευματικό σου πρώτα πριν μας δώσει απάντηση;;
Αν πας σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο που πουλαει Αγία Γραφή θα εύρισκες ακόμη περισσότερες να έχεις... ¨Ομως φίλε μου όταν όρχησε να διδάσκεται η Αγία Γραφή από τους Φωτισμένους δασκάλους μας η Γραφή δεν είχε κυκλοφορήσει σε βιβλίο σαν ένα από αυτά που έχεις; Στο πρόγραμμα είναι να θέσω όλο το θέμα αυτό το πλούσιο αναλυτικά.. Μέχρι τότε γνώριζε ότι η Αγία Γραφή ήταν μέχρι τον 4ον αιώνα σε Παπύρους το οποίο θα αναλύσω. Και εν συνεχεία μέχρι τον 8ον αιώνα στις περγαμηνές Αν ρωτήσεις τον πνευματικό σου και δεν ξέρει που στο λέω κατά 50% δεν ξέρει τότε τι θα κάνουμε θα απορρίψουμε την ιστορία της Εκκλησίας επειδή δεν πήρες απάντηση; Και ο Θείο γράφει αναλυτικά τι είναι ο παπάς τι ο καλόγηρος τι ο Πνευματικός και τι εξομολόγος Εκτός και αναστήθηκε ο π. Παϊσιος ¨η ο π. Πορφύριος ¨η ένας από αυτούς Αυτοί είναι οι πνευματικοί Γιατί πριν του πεις εσύ σου τα έλεγε ο ίδιος ΄΄΄Στον αγαπητό φίλο ΘΕΟ λέω αν ήθελες να είσαι πιο σωστός με το όνομα σου αν θες κάνε μια αλλαγή γιατί αυτό το όνομα είναι του Θεού και δεν κάνει να το χρησιμοποιούμε για δικούς μας λόγους Πάντως μέχρι να αλλάξεις εγώ δεν θα σε πω με αυτό το όνομα το αισθανουμε άσχημα αλλά θα σε λέω Θειο
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ Έγινε Η Πρώτη Μεταφραση Της γιας Γραφής???

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Ο παππάς κάνει τα ράσα ή τα ράσα τον παππά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”