Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Ερωτήματα περί της Αγίας Γραφής

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καλα και αγια ολα αυτα, αλλα σας διαφευγει οτι ο Ελληνισμος κατα τους χρονους του Αλεξανδρου δεν ειχε καμμια σχεση ως εννοια και βιωμα και πολιτισμος, με το βαυαρικου τυπου εθνοτικο κρατιδιο που απολαμβανουμε εδω και 180 περιπου χρονια, εχοντας λησμονησει την οικουμενικη εννοια του να εισαι Ελληνας, και οχι νεο-ελληνας που προσπαθει να περιχαρακωσει το οικοπεδο του για να μην του το καταπατησουν καποιοι πιο καπατσοι και με μεγαλυτερες πλατες οπως στην περιπτωση μας οι σκοπιανοι..

Η συρικνωση του ελληνισμου ως προταση ζωης και πολιτειας, εχει αρχισει απο την στιγμη ακριβως που αρχισαμε να οχυρωνομαστε πισω απο συρματοπλεγματα εθνικης καθαροτητας.

Απο τοτε που μπηκαμε στο τριπακι, ελληνικο εθνος, ελληνικη εθνο-Ορθοδοξια, εθνικη φετα και οτι αλλο εθνικο θελετε.

Αυτο μας εχει ριξει ανεπανορθωτα στα ματια ολου του κοσμου, που καποτε θεωρουσε ΤΙΜΗ και ΠΡΟΝΟΜΙΟ, το να ειναι κανεις ελληνας και οχι εθνικη.. ταυτοτητα και μαγκια.

Ελληνες ηταν οσοι μετειχαν της Ελληνικης παιδειας και πολιτειας και φιλοσοφιας ζωης. Οχι οσοι ηταν εθνικα υπερηφανοι που ειναι τωρα ελληνες αλλα δεν εχουν ιδεα τι σημαινει ελληνικος τροπος του ζειν και πολιτευεσθαι.

Ας μην μετατρεπουμε την Αγια Γραφη, σε ιστορικο.. τεκμηριο των εθνικων δικαιων μας, γιατι οχι μονο γινομαστε γραφικοι, αλλα αγγιζουμε τα ορια της βλασφημιας, αφου τα του Θεου, εμεις τα κανουμε ωφελιμιστικη καιροσκοπια για να βγουμε μπροστα απο τα λαθη μας, που εφεραν τους σκοπιανους, και τους αλβανους και τους τουρκους σε θεση να ζητανε και εμεις να εχουμε μονο την επιλογη να δωσουμε.

Δηλαδη ποιος πιστευει οτι σε διαλογο με τα σκοπια εμεις θα επικαλεστουμε χωρια της Π.Διαθηκης, και δεν θα σηκωθουν και οι πετρες να μας βαρανε..

Και αμα το ποιο ευκολο σου πουν οι σκοπιανοι εμεις δεν δεχομαστε την Π.Διαθηκη τι θα κανεις; θα πεις δεν πειραζει, θα σας φερω κατι αλλο;;;

Φιλτατε, Konstantinopoulitis, δεν επρεπε να παρασυρθεις.. και ξερεις τι εννοω.

Αλλο το συναισθημα και αλλο η θεολογια.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

Επειδή εγώ κάνω αναφορά ότι αφορά τα ιστορικά και θεολογικά στοιχεία - θέλω να πω ότι δεν αναφέρομαι ως προς το ότι στη προφητεία αναφέρονται στοιχεία ιστορικά αλλά έτσι όπως το σκέφτεται το δικό μου φτωχό μυαλό
Διαβάζω μια προφητεία που στο Θεόπνευστο κείμενο αναφέρεται σε κάτι που θα έχει σάρκα και οστά τα οποία θα υπάρξουν στα μετέπειτα χρόνια ως ιστορία - μπορεί και πάλι να τα έχω κάνει θάλασσα με τις εξηγήσεις μου - αλλά προσπαθώ ν το πω όπως το γνωρίζω χωρίς τους θεολογικούς όρους που χρησιμοποιείται ( και μη μου πει κανεις ότι απο τη στιγμή που δε τους γνωρίζω δε πρέπει και να ομιλώ )

Δε νομίζω κανείς να αναφέρθηκε ή να σκέφτηκε ότι θα πάρουμε σε διπλωματικές διαπραγματεύσεις στα Σκόπια τη Παλαιά Διαθήκη -

Παρόλα αυτά όμως , πρέπει να δεχτείς ότι γίνεται σαφή αναφορά .................
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

:oops:

Υ.Γ.: Βασικά οι Βουλγαροσκοπιανοί, γιατί περί αυτών πρόκειται, μάλλον θα τον έλεγαν "Σάσα" αλλά εκείνος δεν θα καταλάβαινε ...Δία
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από vasilikirimp »

konstantinoupolitis έγραψε::oops:

Υ.Γ.: Βασικά οι Βουλγαροσκοπιανοί, γιατί περί αυτών πρόκειται, μάλλον θα τον έλεγαν "Σάσα" αλλά εκείνος δεν θα καταλάβαινε ...Δία
Για εμάς ( εμένα ) τους /την αμαθή λίγο πιο λαικά;;;;;;;; :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7 :7
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Στους Σλάβους ο Αλέξανδρος καλείται χαϊδευτικά "Σάσα", ο Αλέξανδρος πάλι ( και γενικά η Ευρώπη ) αγνοών τους Σλάβους, την Σλαβική (άσε πάλι που οι Βούλγαροι, καθώς κατα κανόνα οι Σκοπιανοί είναι Βούλγαροι, δεν είναι Σλάβοι αλλά εσκλαβισμένα Μογγολικά Φύλα, συγγενικά των Τούρκων που στην Βαλκανική ήρθαν απο Βορά σε αντίθεση με τους Τούρκους που ήρθαν απο Μικρά Ασία ) δεν θα καταλάβαινε γρι... τα ασυνάρτητα που υποστηρίζουν.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από andreastsa »

Μου ήρθε το παρακάτω μύνημα:
ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... Στείλτε το παντού!!!!!! Σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνον!!!! ?ui=2&view=att&th=125310a3cc853815&attid=0.1&disp=attd&realattid=ii_125310a3cc853815&zw Ψηφίστε ΟΛΟΙ! Στην παρακάτω Αμερικανική τοποθεσία, γίνεται «δημοσκόπηση» για το αν η Μακεδονία είναι Ελληνική ή όχι. Μπείτε, ψηφίστε και διαδώστε το σε όσους ξέρετε! http://www.topix.com/forum/world/macedo ... 23PMGMJ147 Είναι πολύ απλό. Ούτε όνομα πρέπει να βάλετε, ούτε στοιχεία, ούτε τίποτε. Μόνο επιλέγετε το Yes και μετά βλέπετε το ως τώρα αποτέλεσμα. Έχουν μπει οι Σκοπιανοί και έχουν σαρώσει. GO GO !!!!‏
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Εχουμε πέσει άθελά μας στην εξής παγίδα:
Προσέξτε τι γίνεται:

Η συντριπτική πλειοψηφία του παγκόσμιου πληθυσμού (επειδή ως γνωστόν ιστορία ελάχιστοι γνωρίζουν), όταν ακούει "Μακεδονία", πιστεύει ότι η λέξη αυτή αφορά την χώρα αυτή και μόνο, την ΠΓΔΜ. Δηλαδή η Μακεδονία, είναι τα Σκόπια. Ούτε γεωγραφία σκέφτονται, ούτε τίποτα.

Οταν ακούνε την έκφραση " Η Μακεδονία είναι Ελληνική", αυτό το αντιλαμβάνονται ως: " Η ΠΓΔΜ είναι Ελληνική"!
Δηλαδή ότι η Ελλάδα, θεωρεί την ΠΓΔΜ Ελληνική και επομένως η χώρα μας ασκεί επιθετική και επεκτατική πολιτική.

Και επομένως δεν μπορούν να κατανοήσουν με τίποτα, το αληθινό νόημα που δίνουμε εμείς στην έκφραση "Η Μακεδονία είναι Ελληνική", αλλά αντίθετα μας θεωρούν απαράδεκτους και ούτε να συζητήσουν δεν θέλουν ό,τιδήποτε άλλο.

Ευθύνη για όλη αυτή την "παραπληροφόρηση" του κόσμου, φέρουν οι πολιτικές ηγεσίες, από το 1945 και μετά. (Διότι τότε ονομάστηκε από τον Τίτο "Μακεδονία", αυτό το κομμάτι της τότε Γιουγκοσλαυίας).
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25035
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ελληνικότητα της Μακεδονίας και Παλαιά Διαθήκη

Δημοσίευση από aposal »

Η τότε ηγεσία της Ελλάδος ήταν έτοιμη να διαμαρτυρηθεί, αλλά υπάκουσε στην ΕΝΤΟΛΗ των Η.Π.Α. να μην λέμε τίποτε εναντίον του Τίτο, διότι ήταν αντίθετος με τη Ρωσία (άρα "δικος μας"), καίτοι κομμουνιστής.
Όποια πέτρα και να σηκώσεις οι Η.Π.Α. είναι από κάτω!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγία Γραφή”