Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Τελευταια μερα (μερος δ΄)

Προσκυνημα στην Αγια Γη
15 -22 Σεπτεμβριου 2009


Η τελευταια σταση της ημερας και το τελευταιο προσκηνυμα για εμας στην Αγια Γη, ηταν στην Ιερα Μονη Τιμιου Προδρομου. Εδω ηταν το σπιτι του Ζαχαρια, οπου γεννηθηκε ο Τιμιος Προδρομος και το μερος οπου η Παρθενος Μαρια επισκεφτηκε την εξαδερφη της Ελισαβετ.

Ο Μοναχος Χαριτων που προσεχει και διακονει στην Ιερα Μονη με πολλη χαρα μας ειπε πολλα πραγματα που σχετιζονται με την ιστορια του Μοναστηριου, του Ζαχαρια, της Ελισαβετ και του Τιμιου Προδρομου.
Αναμεσα στ'αλλα λοιπον, μας ανεφερε οτι οι λογοι που οι Ιουδαιοι φονευσαν τον Ζαχαρια ειναι οι εξης:
α) γιατι κηρυττε το Αειπαρθενο της Θεοτοκου Μαριας
β) γιατι μεσα στο Ναο, συνεχιζε να βαζει την Θεοτοκο Μαρια, στο μερος οπου στεκονταν οι παρθενες και μετα που ειχε γεννησει το Χριστο και
γ) γιατι εκρυψε τον Τιμιο Προδρομο, οταν ηταν βρεφος, και γλυτωσε απο τη σφαγη των νηπιων που ειχε διαταξει ο Ηρωδης.
Βεβαια ο Ιωαννης σωθηκε με θαυματουρικο τροπο, οταν η μητερα του Ελισαβετ, με την προσευχη της, εκανε να ανοιξει μια πετρα και να κρυφτουν μεσα σε αυτην.

Φυγαμε και απο κει πολυ αναπαυμενοι! Απο το τρεξιμο των ημερων η σωματικη κουραση ηταν μεγαλη, ταυτοχρονα ομως τα Θεια λογια που ακουσαμε και η ευλογια που πηραμε απο τα ιερα προσκυνηματα, μας ειχαν ξεκουρασει πνευματικα. Και αλλα να ακουγαμε και το προσκυνημα μας να συνεχιζαμε, δεν θα λεγαμε οχι!

Παρολα επρεπε να αναχωρησουμε για το αεροδρομιο του Τελ-Αβιβ στις 1 μετα τα μεσανυχτα. Γυρισαμε λοιπον στο ξενοδοχειο και μαζεψαμε τα πραγματα μας, αλλα δεν μπορεσαμε να μαζεψουμε το μυαλο μας. Ολο γυρναγε πισω στα μερη που ειδαμε και στους ανθρωπους που γνωρισαμε...

Μετα απο μια συντομη ξεκουραση γυρω στις 11 το βραδυ (και πριν την αναχωρηση για το αεροδρομιο) καναμε Αγρυπνια στην Ιερα Μονη Αγ. Κυριλλου και Αγ. Παντελεημονος, κλεινοντας με τον καλυτερο τροπο το Ιερο μας προσκυνημα. Οι ψαλτες μας παροτι την κουραση των ημερων, με τις μελωδικες τους φωνες εδωσαν στην Αγρυπνια την απαραιτητη κατανυξη, ωστε ολοι οσοι παρεβρεθηκαν εκει, να βρεθουν για λιγο στα Ουρανια.

Φτασαμε στην Ελλαδα Τριτη πρωι, φερνοντας μαζι μας και ενα κομματι απο την Αγια Γη. Ενα κομματι της καρδιας μας το αφησαμε εκει και ενα κομματι απο τους Αγιους Τοπους το πηραμε μαζι μας...

Αξιο το προσκυνημα μας!!!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από Teri »

Σ' ευχαριστούμε πολύ για όλο αυτό που μοιράστηκες μαζί μας! Σ' ευχαριστούμε που νοερά μας μετέφερες εκεί.
Μακάρι να αξιωθούμε μια μέρα να πάμε όσοι δεν έχουμε πάει ακόμα!
Μακάρι να αξιωθείτε να πάτε ξανά και ξανά όσοι έχετε πάει στ' Άγια χώματα!
:105 :105 :105 :25
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από angieholi »

Επιλογος

Ηταν ενα πολυ ομορφο προσκυνημα, αρκετο κουραστικο βεβαια διοτι πολλα τα μερη που επρεπε να δουμε και πολλα τα χιλιομετρα που επρεπε να διανυσουμε. Παντα ξυπναγαμε αρκετα νωρις το πρωι γιατι δεν θελαμε ουτε μια μερα να χασουμε τη Θεια Λειτουργια και με την βοηθεια του Θεου, τα καταφεραμε.

Η σωματικη κουραση λοιπον ειναι αναποφευκτη, τα ερεθισματα ομως που δεχεται κανεις και τα συναισθηματα που τον κατακλυζουν, γεμιζουν την καρδια και την ξεκουραζουν, συμπληρωνουν τα κενα της πιστης και ανοιγουν τα ματια της ψυχης.

Μετα απο ενα ταξιδι στους Αγιους Τοπους βιωνεις την πιστη διαφορετικα, διοτι ολα αυτα που εχεις μαθει και οτι εχεις ακουσει, τα βλεπεις με τα ιδια σου τα ματια, πως οντως υπαρχουν και πως ειναι. Για παραδειγμα διαβαζεις στο Ευαγγελιο για τη Σταυρωση και νοερα μεταφερεσαι στο Φρικτο Γολγοθα και στον Ναο της Αναστασεως. Τωρα πλεον ξερεις που ειναι, εχεις δει και εχεις φιλησει τον βραχο που στερεωθηκε ο Τιμιος Σταυρος, ξερεις που ειναι η Αγια Αποκαθηλωση, εχεις δει που τοποθετησαν το αψυχο σωμα του Χριστου μας. Για οτι διαβαζεις, καθε φορα φερνεις στο μυαλο σου το αντιστοιχο μερος και λες "Α! ναι ξερω... θυμαμαι.. ειναι ετσι κι ετσι κι ετσι...ημουν εκει..."

Νιωθεις διαφορετικα, διοτι στα μερη που ηταν ο Κυριος μας και περπατησε και διδαξε, βρεθηκες και εσυ. Ασυλληπτο καμια φορα, "εδω που τωρα βρισκομαι πριν τοσα χρονια βρισκοταν ο Χριστος" μονολογει κανεις στα περισσοτερα μερη και η καρδια του "ευφραινεται".

Εντυπωση ομως, εκτος απο τα μερη, προκαλει και το ταγμα των Αγιοταφιτων μας. Ακομα και ο πιο απιστος συγκινειται οταν βλεπει την πιστη και την αφοσιωση τους. Οταν κανεις βλεπει ενα γεροντακι, που εχει ομως τη σπιρταδα και το τσαγανο ενος νεου, που προσπαθει με ολες του τις δυναμεις να διατηρησει ενα προσκυνημα εστω και αν ειναι μονος του, που δεν πτοειται απο τις κακουχιες και τις δυσκολιες και τον πολεμο των αλλοθρησκων, δεν γινεται να μην συγκινηθει. Λεει: "βρε παιδι μου δεν γινεται, κατι υπαρχει εδω, αυτος ο ανθρωπος για να τα κανει ολα αυτα και να εχει τετοια θεληση, ειναι αληθινο αυτο το οποιο πιστευει και σε Αυτον Τον Οποιο πιστευει. Αλλα και για να στεκει ακομα ορθιος και στην πρωτη γραμμη Καποιος του δινει αυτη την δυναμη και το κουραγιο, αλλιως κανεις δεν θα αντεχε ουτε λιγες μερες, και οχι οπως εκεινοι για μια ζωη..."

Στους Αγιοταφιτες μας βλεπεις την αληθινη πιστη στο Θεο και πρεπει να αποτελουν παραδειγμα για εμας, διοτι τα θυσιαζουν ολα (και φιλους και συγγενεις και πατριδα, ακομα και την ιδια τους τη ζωη) προς Δοξαν Θεου.

Και τοσο συγκινειται κανεις απο το εργο τους και την μορφη τους, που οταν γυρναει απο τους Αγιους Τοπους, αρχιζει να νιωθει οτι πλεον εχει την υποχρεωση να προσπαθησει, ο καθενας με τον τροπο του, να βοηθησει ολους τους Αγιοταφιτες στην προσπαθεια τους, να διατηρησουν τα προσκυνηματα αυτα. Και δυστυχως ή ευτυχως μας εχουν πολυ μεγαλη αναγκη. Θα τους αφησουμε μονους τους;...

Ευχομαι σε οσους εχουν παει στους Αγιους Τοπους να μπορεσουν να ξαναπανε συντομα και σε οσους δεν εχουν παει, να τους ευλογησει ο Θεος και να πανε. Ειναι πραγματικα ενα ταξιδι που χαραζεται στην μνημη σου και το κουβαλας στην καρδια σου για οσο ζεις...

Τελος θελω να ευχαριστησω θερμα, ολους οσους ηταν τοσο καλοι και μου εγραψαν τοσο καλα και ομορφα λογια και να ζητησω συγγνωμη σε ολους οσους τους κουρασα ή τους δυσανασχετησα.

Επιτελους τελειωσα!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
paulina
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1074
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 22, 2010 5:57 pm

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από paulina »

Αγγελική, μόλις διάβασα για το προσκύνημά σου στους Ιερούς αυτούς Τόπους. Με συγκίνησες πάρα πάρα πολύ...
Πρώτα ο Θεός, θα κάνουμε το προσκύνημα αυτό με το ναό μου τον Αύγουστο τις μέρες της Μεταμορφώσεως του Κυρίου και της Κοιμήσεως της Θεοτόκου....
Και οι φωτογραφίες σου καταπληκτικές, με ξεσήκωσες!
«Πάροικος εγώ εἰμι ἐν τῇ γῇ. Μὴ ἀποκρύψῃς ἀπ᾿ ἐμοῦ τὰς ἐντολάς Σου»
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από nasos »

angieholi έγραψε:Τέταρτη Ημερα (μερος β΄)

Προσκυνημα στην Αγια Γη
15 -22 Σεπτεμβριου 2009



Μεσα στο Ναο του Μοναστηριου υπαρχει παρεκκλησι της Προμητορος Μαριας, γιαγιας της Παναγιας μας. Ολοι χαμογελασαμε οταν συνειδητοποιησαμε οτι η Παναγια μας εχει παρει το ονομα της γιαγιας της, Μαρια!!!
Εικόνα

Εικόνα
ΕΙΚΩΝ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΑΣ ΠΡΟΜΗΤΟΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΕΙΔΑΝΑΓΙΑΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ

Την τελευταία μέρα επισκεφθήκαμε το μοναστήρι το βράδυ οπου τελέστηκε θεια λειτουργία και
μας έδωσαν την εικόνα για ευλογία
Φέτος τον Αύγουστο που με αξίωσε ο θεός και πήγα στην Αγια Γη.....
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Πρώτα ο Θεός Αύγουστο για 9 ημέρες θα είμαι Αγίους τόπους
Δύο μέρες από αυτές Ιερα μονη Αγιας αικατερινης και με την βοήθεια του Θεού και ανάβαση Αγία κορυφή
Διαμονή στο χωριό των Ποιμένων λίγο έξω από την παλαιά πόλη
Στα λεγόμενα χωράφια της Παναγίας

Οι θέσεις πληρώθηκαν απομένει μόνο να περάσει ο καιρός και Θεού επιτρέποντος
Υγεία να έχουμε θα κάνω ένα όνειρο πραγματικότητα μετά από όλα που βιωσα από την επίσκεψη του :8 :8
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από nickzark »

Καλο Προσκύνημα Δημήτρη.Αναψε και για εμας κανενα κερί
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Ολοκληρώθηκε το προσκύνημά μας 10ημερο 2 ημέρες Στην Ιερά Μονή Αγίας Αικατερίνης και ανάβαση στο Θεοβάδιστο Όρος Σινά με την βοήθεια του Θεού σαν περίπατος ήταν και τρεις ηλικιωμένες κυρίες και αυτές μαζι η γνωστή μου που ήταν μαζί μου μάλιστα και καρδιοχειρουργιμενη
3 ωρες και κάτι ανάβαση 2 και κάτι κατάβαση σχεδιαζω για το Πάσχα το επόμενο ο καλός θεός έφερε στον δρόμο μου τόσα καλά και μάλιστα έναν γέροντα από τα μέρη μου και μια γερόντισσα που με την γνωριμία και την συζήτηση ειναι συγγενείς μου θυμήθηκε την συγχωρεμενη μητέρα μου που το έμαθε ότι εκοιμήθη δεν ξέρω και θα μείνω σε αυτούς στην Ιερουσαλημ πρωτα ο θεός εκεινος αναπαυει όλους τους αμαρτωλους που τρέχουν σε αυτόν
Τωρα λεπτομερειες και περιγραφή όταν γυρίσω ολοκληροτηκα πίσω ένα κομμάτι από εμένα έμεινε εκει
Να εύχεσται για μένα την μετανοια μου έχετε
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσκύνημα στην Αγία Γη - Προσωπική μαρτυρία

Δημοσίευση από stathisekp »

Μπράβο ρε Δημήτρη!!!!
Άντε να μας τα περιγράψεις και αναλυτικά!!!!
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”