Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25012
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από aposal »

Χθες το βραδάκι πέτυχα τον πρωτοπρεσβύτερο "στο πόδι" (από τη λήξη του ευχελαίου πήγαινε στη σχολή γονέων) και του το ανέφερα. Μου είπε πως παλιότερα είχαν στείλει τα ράσα τους σε κάποιο Μοναστήρι, αλλά θα κοίταζε αν έχουν μείνει άλλα και θα με ενημερώσει.
Υπομονή λοιπόν.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από smarti »

Κύριε Γιάννη, 2 Ράσα θα μου δώσει ο πνευματικός μου την Τρίτη πρώτα ο Θεός για να σας τα στείλω...αν θέλετε γράψτε μας με π.μ την διεύθυνση σας.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

smarti έγραψε:Κύριε Γιάννη, 2 Ράσα θα μου δώσει ο πνευματικός μου την Τρίτη πρώτα ο Θεός για να σας τα στείλω...αν θέλετε γράψτε μας με π.μ την διεύθυνση σας.
aposal έγραψε:Χθες το βραδάκι πέτυχα τον πρωτοπρεσβύτερο "στο πόδι" (από τη λήξη του ευχελαίου πήγαινε στη σχολή γονέων) και του το ανέφερα. Μου είπε πως παλιότερα είχαν στείλει τα ράσα τους σε κάποιο Μοναστήρι, αλλά θα κοίταζε αν έχουν μείνει άλλα και θα με ενημερώσει.
Υπομονή λοιπόν.
Νάναι ευλογημένο , σας ευχαριστώ όλους , και την Τούλα και την Σμαρώ και τον Βασίλη (ξέρη αυτός) και τον Απόστολο , και όσους θέλετε να βοηθήσετε αλλά δεν μπορείτε ,
εκ μέρους των αγνώστων αυτών Μοναχών και Ιερέων , που πρώτα ο Κύριος (και δεν παίζω με αυτό)
θα λάβουν , ότι λάβουν εκεί πέρα , στους Αγίους Τόπους , από εμάς ,
που Ο Κύριος να μας αξιώνει να τους βοηθάμε , όποτε είναι αναγκαίο.

Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από Evi_J »

Πήγα να βρω αυτόν τον γνωστό μου παπά αλλά δεν τον βρήκα. Θα ξαναπάω εις πρώτη ευκαιρία. Στο λέω για να μην νομίζεις ότι σε ξέχασα. :wink:
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Evi_J έγραψε:Πήγα να βρω αυτόν τον γνωστό μου παπά αλλά δεν τον βρήκα. Θα ξαναπάω εις πρώτη ευκαιρία. Στο λέω για να μην νομίζεις ότι σε ξέχασα. :wink:
Νάναι ευλογημένο "Evi_J", μην στεναχωριέσε , Ο Κύριος Πάντων Ένεκεν
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Θα ήθελα να πω στην Τούλα και από edo , ότι σήμερα , αυτή και η οικογένεια της , μαζί
με τον Μακαριστό Πατέρα της , έδωσε πολύ χαρά σε τρείς τουλάχιστον ανθρώπους , και σύντομα θα δώσει σε πολύ περισσότερους και όχι μόνο, και εννοώ τους αποδέκτες της χειρονομίας τους , και όχι μόνο.

Αυτό δεν είναι άραγε , ένα μήνυμα Αγάπης και ταυτόχρονα ,προσδοκίας των μελλόντων αγαθών. :105

Σκέπτομαι δηλαδή ,να που είναι λοιπόν δυνατόν , κάποιοι άνθρωποι ,
ακόμα και μετά την αναχώρηση τους, -(την κοίμηση τους)- από την πρόσκαιρη αυτή ζωή, ,
να κάνουν κατ' αρχήν άλλους ζώντες ανθρώπους εμάς ,
να ανέβουν σε δυσθεώρητα ύψη πνευματικής ανατάσεως , εξαιτίας των (των κεκοιμημένων),
και ταυτόχρονα οι ζώντες δικοί τους άνθρωποι , να έχουν την αίσθηση ότι συμμετέχουν ακόμα,
στην χαρά των αγαπημένων κεκοιμημένων τους, .
Τι ωραίο και μεγαλοπρεπές μήνυμα αλήθεια ,
"παιδιά μου εν τη απλότητι η μεγαλοπρέπεια!!!"
, αυτό που σας έλεγε ο Μακαριστός Πατέρας σας , που δόξα τω Τριαδικό Θεώ ,
δεν ήταν μόνο Πατέρας σας , αλλά να που με την βιωτή του , ήταν και δικός μας Πατέρας ,
γιατί ήταν η βρύση του Κυρίου ημών και υμών Ιησού Χριστού, του Υιού και λόγου του Θεού
Να λοιπόν που ακόμα και σήμερα ντύνει Ιερείς και Μοναχούς ,
ενώ εμάς , μας καθοδηγεί και μας συμβουλεύει.
Από εκεί που ευρίσκετε τώρα , και μέσα από εσάς , μας στέλνει πάλι ένα μήνυμα αγάπης ένα λόγο του Τριαδικού Θεού ,
παιδιά μου εν τη απλότητι η μεγαλοπρέπεια!!! Δόξα τω Θεώ.

Άραγε τι να είναι αυτό , μήπως είναι ένα ακόμα δείγμα ψυχής αθανάτου , και ανθρώπου , εν σκηνές Δικαίων αναπαυομένου? :105

Συγχωρήστε την φλυαρία μου , το παραλήρημά μου, είμαι μάλλον αδιόρθωτος. :oops:

Ευχαριστώ Τούλα , εσένα , και την σεβαστή οικογένεια σου -παρόντες και απόντες-, εκ μέρους των ευλογημένων αυτών Μοναχών και Ιερέων , που θα παραλάβουν τα ευλογημένα αυτά Δώρα :8

Δόξα τω Θεώ Πάντων Ένεκεν"
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36420
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από toula »

Αγαπητέ Γιάννη,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια που είναι γεμάτα από αγάπη ! Δεν κάναμε τίποτα.
Χαίρομαι πολύ που σ΄αυτό το φόρουμ γνωρίζω ανθρώπους, σαν και εσένα, που στη ζωή τους προσπαθούν για το "καθ' ομοίωσιν" !
Ο Θεός να σε έχει πάντα καλά !
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Ζητούνται Ράσα για Μοναχούς!

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Δόξα τω Θεώ , και την βοήθεια της Σμαρώς μας και της Τούλας μας , μάζέψαμε Ράσα και Άμφια γιά τις Θερμοπύλες του Χριστιανισμού.
Πολύ σύντομα θα τα παραδώσω όπου είναι ταγμένα να δοθούν. Αν κάποιος το έχει ξεχάσει , και νομίζει οτι κάτι γίνετε ακόμα ας μου το πεί σύντομα.
Τούλα και Σμαρώ μεγάλος ο μισθός σας , ο Κύριος μας βλέπει και συμπληρώνει το Βιβλίο της Ζωής , Δόξα τω Θεώ. :8
Υ.Γ. Νάναι ευλογημένο. Θα επανέλθω.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”