Προσκυνητής..

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Προσκυνητής..

Δημοσίευση από dionysisgr »

Χαιρετε ολοι, ο Κυριος να μας ευλογει παντοτε και να μας αγιαζει, σας στελνω νοερα την αγαπη μου και ευλογια απο τους Αγιους Τοπους, του Θεου τα Αγια Βηματα, και τα Παναγια Προσκυνηματα.

Θα μοιραστω λιγες σκεψεις με οσους θεωρουν οτι εχει νοημα να διαβαστουν. Ειμαι σε κατασταση σοκ, πραγματικα, και δεν ξερω ποτε θα συνελθω. Ελπιζω συντομα.

Μεσα στην διαδρομη της ιστοριας, πολλοι αναρωτηθηκαν, εαν αξιζει πραγματικα να ζει κανεις.

Δοθηκαν πολλες απαντησεις, ειτε θετικες, ειτε αρνητικες, αναλογα με τον φιλοσοφικο, η, μη, προσανατολισμο του καθενος, και με την πιστη του, η την απιστια του, στον Θεο.

Νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε φυσικα, οτι η απαντηση, ειναι ΝΑΙ, οπως αρμοζει σε Χριστιανους, αλλα παραμενει το ερωτημα, του: ΠΩΣ, να ζει κανεις;

Με ποιο τροπο καποιος δικαιωνει την υπαρξη του εδω;

Και λεω, προσωπικα, οτι αφου εζησα και με αξιωσε ο Παναγιος Θεος, να περπατησω στους Αγιους Τοπους, οτι αξιζει να ζει κανεις χιλιες φορες, αλλα να ζει ως ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΗΣ.

Δεν θα μιλησω για τα προσκυνηματα, ουτε θα κανω περιγραφες, αλλωστε αυτο το εκαναν αλλοι αδελφοι πολυ καλα και αριστα πριν απο εμενα, και θαυμασαμε ολοι τις περιγραφες τους, που πηγαζαν μεσα απο την καρδια τους.

Αυτο το οποιο με εχει αφησει αναυδο και μαλλον θα αργησω πολυ να συνελθω, εαν συνελθω ποτε, ειναι η αυτη η λεπτοτατη, η αδιορατη αυρα, η υπερ-αισθηση, που ειναι πανω απο την συγκινηση και την κατανυξη, πανω απο το δεος και τον θαυμασμο για τα οσα τελεστηκαν εκει, επι πολλους αιωνες, αλλα και τα οσα προκειται να γινουν ακομα.

Ειναι ενα αιωνιο παρον αυτο που νιωθεις εσωτερικα, οταν καθεσαι λιγο απομερα σε μια γωνια, μονος σου, να φιλοσοφησεις, να νιωσεις την καυτη ανασα του Θεου, πισω απο το βιαστικο πληθος που τρεχει να "μπει" γρηγορα παντου, μενοντας ομως "εξω" απο ολα, στην ουσια,
που προσπαθει να "αποτυπωσει" τα παντα στο φιλμ, το βιντεο, η σε αλλο μεσο,
χανοντας ομως την καρδιακη μνημη, που διαρκει αιωνια και συντροφευει τον υπολοιπο βιο.

Οι Αγιοι Τοποι, ζητουν ησυχια, και απομονωση εσωτερικη, ζητουν ευαισθησια, και μια εκουσια καταπαυση απο το καθετι που κουβαλα ο καθενας μαζι του. Επιβαλλεται ο τοπος, αρκει του το επιτρεψεις ομως εσυ.

Ο τιτλος ειναι Προσκυνητης, και αυτονοητα ο καθενας, ως τετοιος παει εκει, με την Χαρη του Θεου, και την αγαπη του για τα Αγια τουτα χωματα, ομως το κλειδι, η ουσια ειναι να συνεχισει κανεις, και μετα απο την αγιαστικη επισκεψη εκει, να ζει ως Προσκυνητης.

Οι Αγια Γη, σου διδασκει με το απειρο πληθος των προσκυνηματων, και την μνημη των ανθρωπων που περασαν απο εκει. και ιερουργησαν, μαρτυρησαν, προσκυνησαν, κατεκτησαν, εσυλησαν, κατεστρεψαν, αγιασαν η εγκληματισαν, οτι και εαν εκαναν, οτι αυτο που εγινε κατα Θεϊκη Οικονομια, και ελαβε χωρα, σε ανυποπτο για τους κοσμικους ανθρωπους ολων τον εποχων χρονο, ειναι το μεγα Προσκυνημα, αυτο που θα πρεπει να μας δινει το βιωμα του Προσκυνητη.

Τιποτα δεν μετραει και δεν αξιζει οσο ο ανθρωπος να κραταει αυτην την σταση και τον προσανατολισμο του Προσκυνητη, αρκουμενος στο αναγκαιο και το χρειωδες, κανοντας ορθη και κατα Θεον, χρηση του χρονου και της υλης, μεχρι να αξιωθει να φτασει στο ΜΕΓΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ, τον ιδιο τον Αγιο και Τρισαγιο, Τριαδικο και Προσκυνητο Θεο μας, Αμην.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από panosgreece »



αδελφια να δοξαζουμε τον θεο παντα

εστω και και το 1% να καθαρισουμε απο μεσα μας ειναι αθλος

δοξα τω θεω
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από panosgreece »

με τα ποδια ξεκινουσαν μεγαλοι αγιοι οπως ο αγιος αρσενιος να πανε στους αγιους τοπους για

προσκυνημα ,,,,περπατουσαν μηνες ματωναν τα ποδια τους ,,,για να νιωσουν αυτο που ειπε ο

αδελφος εν χριστω διονυσης αυτην την θεικη αυρα που σε λουζει ......
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από panosgreece »











«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από vasilisalt »

Αγαπητέ Διονύση.
Έχω κουραστεί να σε συγχαίρω.
Έχω κουραστεί, να σου βγάζω το καπέλο, να σε παραδέχομαι και να σε εκτιμώ.
Δεν έχω κουραστεί να σε διαβάζω, να σε αφουγκράζομαι, να με συγκινείς, να με οδηγείς, να με ξεκουράζεις.
Μου άρεσε ιδιαιτέρως η παρατήρηση για την βιντεοσκόπηση και τη φωτογράφηση σε σχέση με το νόημα και την ουσία.
Και έρχεται και ο Μάιος, μη ξεχνιόμαστε...
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από angieholi »

Διονύση καλώς όρισες!
Σίγουρα τα λόγια είναι πολύ λίγα για να εκφράσουν αυτά που νιώθει κανείς όταν πατάει σε εκείνα τα Ιερά μέρη....
Σου εύχομαι να μην συνέλθεις ποτέ... και να μπορέσεις να πάς και ξαναπας πολλές φορές....
Ίσως αν θελει και ο Θεός κάποτε κανονίσουμε σαν φόρουμ να πάμε όλοι μαζί και να ζήσουμε αυτή την ευλογία...
Να'σαι καλά!
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από panagiotisspy »

dionysisgr έγραψε:Αυτο το οποιο με εχει αφησει αναυδο και μαλλον θα αργησω πολυ να συνελθω, εαν συνελθω ποτε, ειναι η αυτη η λεπτοτατη, η αδιορατη αυρα, η υπερ-αισθηση, που ειναι πανω απο την συγκινηση και την κατανυξη, πανω απο το δεος και τον θαυμασμο για τα οσα τελεστηκαν εκει, επι πολλους αιωνες, αλλα και τα οσα προκειται να γινουν ακομα.

Ειναι ενα αιωνιο παρον αυτο που νιωθεις εσωτερικα, οταν καθεσαι λιγο απομερα σε μια γωνια, μονος σου, να φιλοσοφησεις, να νιωσεις την καυτη ανασα του Θεου, πισω απο το βιαστικο πληθος που τρεχει να "μπει" γρηγορα παντου, μενοντας ομως "εξω" απο ολα, στην ουσια,
που προσπαθει να "αποτυπωσει" τα παντα στο φιλμ, το βιντεο, η σε αλλο μεσο,
χανοντας ομως την καρδιακη μνημη, που διαρκει αιωνια και συντροφευει τον υπολοιπο βιο.
Ο Προσκυνητής λοιπόν.
Μάλιστα.
Αυτό είναι.

Αν και ο λόγος (πόσο μάλλον ο γραπτός λόγος), δεν είναι εφικτό να τα περιγράψει αυτά τα πράγματα.

Λέει ο λαός "τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι". Ετσι είναι ο προσκυνητής. Είτε δεν μιλάει, είτε ψελλίζει δυό - τρεις κουβέντες.
Αλλά αυτό το "μέλι" προσπαθεί να περιγράψει καμμιά φορά ο όποιος προσκυνητής, μετά το προσκύνημά του. Πώς να το περιγράψει?
Ούτε τη "ζάχαρη" μπορεί να περιγράψει.

Με ρωτάνε πολλές φορές διάφοροι, που ίσως να είναι και άσχετοι με το θέμα.
"Γιατί πηγαίνεις στο Αγιον Ορος?"
"Δεν ξέρω ρε παιδιά..... Πώς να σας το πω?....."
Το μόνο που ενδείκνυται να πω είναι: "Πάμε μαζί? Θέλεις? Θέλεις να δεις γιατί?"

Με μεγάλη μου τιμή Διονύση, σε 99 μέρες, θα γίνω συμπροσκυνητής σου, όπως και συμπροσκυνητής όλων των άλλων αγαπημένων αδελφών.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Και εις το εξής....... Χαντζη- διονύσης.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από toula »

Διονύση καλώς όρισες πίσω στα πάτρια εδάφη ! Τις ημέρες που έλειψες, μας έλειψε ο λόγος σου !!
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα, με κάλυψε ο Βασίλης απόλυτα !!
Να είσαι πάντα καλά και να σε αξιώσει ο Θεός να ξαναβρεθείς εκεί και να ξαναζήσεις όλα αυτά τα θαυμαστά που ένοιωσες ! Και να αξιώσει ο Θεός και όλους εμάς που δεν έχουμε πάει ακόμα εκεί, να πάμε σύντομα για να αισθανθούμε αυτό το δέος που μόνο εκεί μπορούμε να ζήσουμε !! Να νοιώσουμε στην ψυχή μας τον Θεό !!!
Άβαταρ μέλους
Loginos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 12:45 pm
Τοποθεσία: ΓΙΩΡΓΟΣ - ΑΘΗΝΑ

Re: Προσκυνητής..

Δημοσίευση από Loginos »

Διονύσηκαλώς ήρθες πίσω, έχοντας πάει δύο φορές στους Αγίους Τόπους (πρίν από τρία χρόνια η τελευταία) ακόμα τα θυμάμαι όλα και δεν θα ήθελα ποτέ να τα ξεχάσω να είσαι καλά ...
Αββά Ισαάκ του Σύρου
ΠΑΝΤΟΤΕ και δια κάθε ζήτημα να πιστεύης πως έχεις ανάγκη διδασκαλίας και εις όλην σου την ζωήν θα αποδειχθής σοφός.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”