Ή ιστορία ενός «Κορεατο»-Άγιοταφίτη

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Ή ιστορία ενός «Κορεατο»-Άγιοταφίτη

Δημοσίευση από Domna »

Στο περσινό ταξίδι μας στους Αγίους Τόπους πού αναφέρθηκε σε προηγούμενο τεύχος του «Οδοιπορικού» (τ. 27/2009, σελ\ 8), και στο οποίο συμμετείχαν κατά κύριο λόγο πιστοί από την ενορία της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Τζοντζού της Κορέας, ζήσαμε την εξής πολύ συγκλονιστική εμπειρία, την οποία θα θελα να μοιραστώ με τους ανώνυμους αναγνώστες του «Οδοιπορικού».

Όταν επισκεφθήκαμε το παλαίφατο μοναστήρι τού Άββά Θεοδοσίου τού Κοινοβιάρχου, στο προαύλιο της Moνής μας περίμενε για να μας ύποδεχθή, όπως κάνει για όλους τους προσκυνητές, ένας σεβάσμιος και καλοσυνάτος γέροντας, ό Αρχιμανδρίτης π. Ιερόθεος Σηφάκης. Ό π. Ιερόθεος, όταν κατάλαβε ότι είμαστε Κορεάτες, έκανε σαν μικρό παιδί απ' την χαρά του. Ή απορία μας για την ανεξήγητη συμπεριφορά του λύθηκε μονομιάς όταν μας απεκάλυψε ότι πριν από 58 χρόνια πολέμησε στην Κορέα κατά τον κορεατικό πόλεμο, συμμετέχοντας στη δύναμη του Ελληνικού Εκστρατευτικού Σώματος. Mας έλεγε συνέχεια ότι από

τότε αγάπησε πολύ την Κορέα και τους Κορεάτες, τούς οποίους θυμάται σε πολύ τραγικές στιγμές της ιστορίας τους και πάντοτε προσεύχεται, αλλά και ενδιαφέρεται να μαθαίνει νέα από την εν Κορέα Ορθόδοξη Εκκλησία. Πήγε μάλιστα στο κελί του και μας έφερε φωτογραφίες από τον ναό του Αγίου Νικολάου στην Σεούλ, τις οποίες τού είχε φέρει πρόσφατα κάποιος κρητικός πού είχε επισκεφθεί την Κορέα. Και σε κάποια στιγμή διηγούμενος διάφορα περιστατικά από την ζωή του στον πόλεμο, μας εξομολογήθηκε και μια δική του προσωπική ιστορία, πού έχει σχέση με την κλήση του και την αφιέρωση του στον Θεό.

Σε κάποια πολύ σκληρή φάση του πολέμου, κατά την οποία κινδύνεψε κυριολεκτικά ή ζωή του και συνειδητοποίησε την ματαιότητα των εγκόσμιων, προσευχήθηκε στον Θεό και του είπε:



-«Κύριε, σε παρακαλώ, Βοήθησε με να σωθώ, και θα αφιερώσω την ζωή μου σε σένα!»


Ό Θεός τον έσωσε θαυματουργικοί. Επέστρεψε στην πατρίδα του, την Κρήτη, σώος και άβλαβής και συνέχισε τον αγώνα της βιοπάλης στα δύσκολα μετακατοχικά χρόνια. Την υπόσχεση του όμως την ξέχασε. Αλλά ο Χριστός , πού μια μέρα τον είδε σε όνειρο του υπενθύμισε το ξεχασμένο τάμα του.

Και πως βρέθηκε τελικοί να υπηρετεί στα Ιεροσόλυμα; Κάποτε με συγχωριανού επισκέφθηκε για προσκύνημα τούς Αγίους Τόπους. Πέρασαν από τον Ναό της Αναστάσεως. Εκεί είδαν τον Πατριάρχη και πήραν την ευχή του. Τότε ό Πατριάρχης, χωρίς να ξέρει, του είπε:


-«Εσύ να έρθεις και να υπηρετήσεις εδώ»

. -«Μα δεν ξέρω γράμματα, Μακαριώτατε του απάντησε.»

-«Δεν πειράζει, ό Θεός θα σε βοηθήσει!»

Έτσι, ό π. Ιερόθεος βρέθηκε στα Ιεροσόλυμα και από τότε, για περισσότερα από 30 χρόνια, διακονεί πιστά και αφοσιωμένα τι Σιωνίτιδα Εκκλησία ως μέλος της Άγιοταφικής Αδελφότητας και ως ηγούμενος της ιστορικής Moνής του' Οσίου Θεοδοσίου.

Ή μορφή του και ή ιστορία του μάς συγκίνησαν βαθύτατα. Τού εκφράσαμε την ευγνωμοσύνη μας για όλα όσα έκανε για την πατρίδα μας. Φεύγοντας από το μοναστήρι νοιώσαμε ότι αφήσαμε πίσω μας ένα γνωστό και αγαπητό πρόσωπο, έναν παππού μας, πού τόσο αγάπησε εμάς τους Κορεάτες.

Γιοχάν Πάκ

Θεολόγος


http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... -post.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Ή ιστορία ενός «Κορεατο»-Άγιοταφίτη

Δημοσίευση από angieholi »

Αχ! Δόμνα..... Τι μου θύμησες τώρα.... Την μορφή του Γέροντα Ιερόθεου.... Τι να πει κανείς για αυτόν τον Γέροντα...

Θυμίζω κάτι που είχα γράψει για εκείνον, στο δικό μου ταξίδι στους Αγίους Τόπους....
Αλλο ενα Μοναστηρι μας στη "φωλια του λυκου", περιτριγυρισμενο και αυτο απο φανατικους μουσουλμανους. Ο Ηγουμενος π. Ιεροθεος ειναι πραγματικα ενας ΗΡΩΑΣ αφου παρα τις τοσες αποπειρες που εχουν γινει εναντιον, συνεχιζει να "μενει στην πρωτη γραμμη".

Χαρακτηριστικη αποπειρα εναντιον της ζωης του, ειναι η ακολουθη:
Καποτε διπλα στο Μοναστηρι υπηρχε ενας μικρος Ελαιωνας και ετσι εξοικονομουσαν το λιγοστο λαδακι τους. Μια μερα ομως ηρθαν καποιοι φανατικοι Μουσουλμανοι και αρχιζαν να κοβουν τα δεντρα αυτα που με πολυ κοπο φροντιζε ο π. Ιεροθεος. Οταν το πηρε ειδηση βγηκε εξω να τους σταματησει, και οι αδιαντροποι Μουσουλμανοι τον εδεσαν πανω σε ενα κορμο και ετοιμαστηκαν να τον καψουν ζωντανο. Δεν θυμαμαι μαλιστα αν προλαβαν, να του ριξουν πετρελαιο, ο Θεος ομως τον εσωσε, οταν καποιες Μουσουλμανες γυναικες που ειχαν παει στην Ιερα Μονη για να παρουν βοηθεια και τροφιμα βγαινοντας εξω, αντικρυσαν αυτο το θεαμα και εβαλαν τις φωνες.

Ετσι σωθηκε αυτη τη φορα ο π. Ιεροθεος και πρεπει να αναφερω οτι δεν ειναι λιγες οι φορες που τον εχουν δειρει. Μη ρωτησει κανεις γιατι.... Απλα γιατι ειναι Χριστιανος και φυλαει ενα προσκυνημα που το θεωρουν δικο τους. Δεν εχει λοιπον καμια δουλεια ο αλλοθρησκος (για εκεινους φυσικα) αναμεσα τους. Την βοηθεια βεβαια που προσφερει στους φτωχους δεν την λογαριαζουν, ισως μαλιστα να θεωρουν οτι ειναι και υποχρεωμενος να τους βοηθαει...

Ο π. Ιεροθεος μας μιλησε λιγο γιατι δεν ειχαμε πολυ χρονο, το σπινθηροβολο βλεμμα του ομως χαρακτηκε βαθια στις μνημες μας και θα τον θυμομαστε για παντα ως εναν αξιο μαχητη του Χριστου! Και μονο που τον αντικρυζεις μπορεις να διαβασεις στα ματια του και στο προσωπο του τις δυσκολιες που αντιμετωπιζει και τα βασανα που τραβαει απο τον πολεμο που του κανουν. Εχουν ολα χαρακτει στην μορφη του... Ειναι ενας Γεροντας που σου κανει εντυπωση απο την πρωτη ματια και η εκτιμηση και η ευλαβεια για το προσωπο του, σου ερχονται αυθορμητα και κατευθειαν. Χωρι να πει τιποτα, τον εχεις ηδη "αγαπησει" και σου'ρχεται να τον σφιξεις στην αγκαλια σου και να του πεις "Ευχαριστω το Θεο και μονο που υπαρχεις..."

Ο π. Ιεροθεος αποτελει ενα ζωντανο παραδειγμα για ολους μας... Οταν υπαρχει η πραγματικη πιστη και η πολυ μεγαλη αγαπη στο Θεο, ο Χριστιανος υπομενει ολες τις κακουχιες και τα βασανα, αγογγυστα, ακομα και με κινδυνο της ιδιας του της ζωης.
Τη δεύτερη φορά που πήγα στους Αγίους Τόπους και άκουσα από τον ξεναγό μας την ιστορία αυτή που πήγαν να τον κάψουν ζωντανό, συγκράτησα ότι τελικά δεν ήταν γυναίκες που έβαλαν τις φωνές, αλλά τα μικρά παιδάκια της περιοχής, που πήγαιναν σχολείο και είδαν την σκηνή, έβαλαν λοιπόν τις φωνές και έτρεξαν να τον βοηθήσουν και μάλιστα αυτά με τα χεράκια τους, του έβγαλαν τις αλυσίδες, με τις οποίες τον είχαν δέσει....

Το γράφω και δάκρυα έρχονται στα μάτια μου.... Μόνο να τον βλέπατε ή όσοι τον έχουν δει, καταλαβαίνουν το μεγαλείο της ψυχής αυτού του Γέροντα...

Εκείνη την ημέρα μας έλεγε:
Εγώ δεν θέλω να μου φέρνετε πράγματα (σχόλιο: αν και είναι ένα από τα φτωχά μοναστήρια μας)... Εγώ ΕΣΑΣ θέλω να βλέπω.... Εσείς να έρχεστε.... Να βλέπουν και οι άλλοι εδώ ότι ο π. Ιερόθεος δεν είναι μόνος... ότι οι Έλληνες δεν τον έχουν εγκαταλείψει....

Σχόλιο;.... Κανένα.... τα λόγια είναι περιττά....

Απλά για δείτε ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που υπερασπίζονται την Ορθοδοξία μας και εμείς τους όχι μόνο τους ξεχνάμε... αλλά πολλές φορές ούτε τους γνωρίζουμε καν, τι κάνουν και ποιοί είναι... Και ούτε μπορούμε να φανταστούμε κάτω από ποιές συνθήκες και σε τι κινδύνους βρίσκονται.....

Αχ! Βρε Δόμνα τι μου θύμησες.... τι μου θύμησες.... να΄σαι καλά.......
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Ή ιστορία ενός «Κορεατο»-Άγιοταφίτη

Δημοσίευση από Domna »

:8 :8 :8 :6 :6 :6 :8 :8 :8 :6 :6 :6 :8 :8 :8
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”