Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από theodore »

Επέστρεψα από τους Αγίους Τόπους και τα Προσκυνήματα.Την καρδιά μου όμως την άφησα εκεί και δεν θέλω να την πάρω πίσω.Δεν ανήκει εδώ, σε αυτόν τον κόσμο που ζώ, ανήκει εκεί η καρδιά μου, στους Άγιους Τόπους, στο Φως το ιλαρόν.Μακάρι να έμενα εκεί για πάντα.
Τι να πρωτοθυμηθώ, όταν κατά την διάρκεια του ταξιδιού μέσα στο πούλμαν όλοι οι προσκυνητές ψάλαμε προσευχές όλοι μαζί, τον Αγιασμό στον Ιορδάνη, τις παρακλήσεις, τις Θείες Λειτουργίες, με τον Πάτερ Ματθαίο.
Τι ευλογία Θεέ μου από την εκκλησία θα έχω από δω και στο εξής θα μνημονεύεται και το δικό μου ο όνομα μου..."..υπέρ των ευλαβών προσκυνητών του Παναγίου Ζωοδόχου Τάφου".
Τελειώνοντας το προσκύνημα αυτό θέλω να ψιθυρίσω, σκύβοντας το κεφάλι μου, ταπεινά, και να πω "Κύριε μου και Θεέ μου Σε ευχαριστώ" και να ψάλλω μαζί σας "Φῶς Ἱλαρόν ἁγίας δόξης..."

Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους Καλή Παναγιά.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από nickzark »

Καλη Παναγια αδερφε μου..Ευχαριστουμε για τα λογια σου. με συγκινησες δεν ξερω γιατι. Υπεροχα. θυμηθηκα και το δικο μου προσκηνυμα. πριν 23 χρονια ομως οταν ημουν 15 ( τον Λυκουργο που λες πρεπει να ειναι ο ιδιος που συναντησα στο ορος Σινα στο μοναστηρι της Αγιας Αικατερινης. Ηταν παρουσιαστης τοτε σε μια παιδικη εκπομπη που εβλεπα . το disney club. ντραπηκα να τον χαιρετισω τοτε. )
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από stathisekp »

nickzark έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:08 pm .... ( τον Λυκουργο που λες πρεπει να ειναι ο ιδιος που συναντησα στο ορος Σινα στο μοναστηρι της Αγιας Αικατερινης. Ηταν παρουσιαστης τοτε σε μια παιδικη εκπομπη που εβλεπα . το disney club. ντραπηκα να τον χαιρετισω τοτε. )
Ακριβώς. Είναι ο Λυκούργος Μαρκούδης, πρώην Γενικός Διευθυντής και νυν Διευθυντής προγράμματος του Ραδιοφώνου της Πειρ.Εκκλησίας.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από nickzark »

stathisekp έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:12 pm
nickzark έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:08 pm .... ( τον Λυκουργο που λες πρεπει να ειναι ο ιδιος που συναντησα στο ορος Σινα στο μοναστηρι της Αγιας Αικατερινης. Ηταν παρουσιαστης τοτε σε μια παιδικη εκπομπη που εβλεπα . το disney club. ντραπηκα να τον χαιρετισω τοτε. )
Ακριβώς. Είναι ο Λυκούργος Μαρκούδης, πρώην Γενικός Διευθυντής και νυν Διευθυντής προγράμματος του Ραδιοφώνου της Πειρ.Εκκλησίας.
κανει συχνα ξεναγησεις πια?? τοτε μου φανηκε οτι ηταν και αυτος απλος προσκυνητής . Ντραπηκα να τον πω ενα γεια. ηταν ενας σταρ ας πουμε για μενα :oops: (μικρο παιδι ημουν μη με παρεξηγεις)
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7255
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από stathisekp »

nickzark έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:23 pm
stathisekp έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:12 pm
nickzark έγραψε: Δευ Αύγ 13, 2018 12:08 pm .... ( τον Λυκουργο που λες πρεπει να ειναι ο ιδιος που συναντησα στο ορος Σινα στο μοναστηρι της Αγιας Αικατερινης. Ηταν παρουσιαστης τοτε σε μια παιδικη εκπομπη που εβλεπα . το disney club. ντραπηκα να τον χαιρετισω τοτε. )
Ακριβώς. Είναι ο Λυκούργος Μαρκούδης, πρώην Γενικός Διευθυντής και νυν Διευθυντής προγράμματος του Ραδιοφώνου της Πειρ.Εκκλησίας.
κανει συχνα ξεναγησεις πια?? τοτε μου φανηκε οτι ηταν και αυτος απλος προσκυνητής . Ντραπηκα να τον πω ενα γεια. ηταν ενας σταρ ας πουμε για μενα :oops: (μικρο παιδι ημουν μη με παρεξηγεις)
Εξ όσων γνωρίζω στα προσκυνήματα που διοργανώνει το ραδιόφωνο της Πειραικής Εκκλησίας, όταν συμμετέχε,ι εκτελεί και χρέη ξεναγού.
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
stam-mag
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 28, 2017 2:21 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από stam-mag »

Μεγάλη ευλογία φίλε μου, σ'ευχαριστουμε που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου και νιωσαμε και μεις μέρος του προσκύνηματος
Βοήθειά σου
Σταμάτης
theodore
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 05, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Re: Προσκηνυματική εκδρομή στα Ιεροσόλυμα

Δημοσίευση από theodore »

Εκεί στην Αγία Γη, στα προσκυνήματα, άφησα την καρδιά μου και δεν θα την πάρω ποτέ μα ποτέ από εκεί.Κατάλαβα ότι η Αλήθεια της ζωής μου είναι εκεί και εκεί θα ήθελα να ανήκω.Σε εκείνον τον κόσμο.Στον Ουρανό, στα άφθαρτα και στα αιώνια που πλημμυρίζουν το είναι του κάθε Ανθρώπου με Θεόσταλτη χαρά, με πίστη και ελπίδα.Δυσκολεύομαι πολύ να προσαρμοστώ εδώ, μακάρι να έμενα εκεί...για πάντα.
Σας ευχαριστώ όλους εσάς για τα όμορφα λόγια σας και για τις ευχές σας.
Τα αδύνατα παρ΄ ανθρώποις δυνατά παρά τω Θεώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”