Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

θέματα που αφορούν τους Αγίους Τόπους

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από Christos »

ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ

...Είναι η τελευταία ημέρα που είμαστε όλοι μαζί. Αύριο η ημέρα είναι ελεύθερη και όλοι θα ξεχυθούμε στην αγορά της Ιερουσαλήμ ή για ένα τελευταίο προσκύνημα στην Αγία Πόλη. Γέροντα, θα μου επιτρέψετε να καταθέσω μέσα από την ψυχή μου κάποιες λίγες σκέψεις γι΄ αυτό το ταξίδι.

Ήθελα από χρόνια να κάνω αυτό το προσκυνηματικό ταξίδι, όμως τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Η Θεία Πρόνοια μου έστειλε τους εν Χριστώ αδελφούς μου, τον Παναγιώτη και τη Βασιλική Τ. για να το κάνω μαζί τους. Τώρα όμως παραχώρησε ο Θεός να το κάνω και για έναν άλλο λόγο, για να έχω εσάς Γέροντα πνευματικό οδηγό και να με ξεναγήσετε στο άγιο και προσκυνηματικό αυτό ταξίδι. Ευχαριστώ λοιπόν τον Θεό και την προστάτιδά μου Αγία Ελένη.

...Η κάθε ημέρα ήταν καλύτερη από την άλλη. Ημέρες γεμάτες από συγκίνηση, κατάνυξη και ουράνια μέθεξη. Αυτό το ταξίδι – ταξίδι ζωής για μένα – έμεινε στο μυαλό και στην καρδιά. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ και τούτο γιατί υποσχέθηκα στον εαυτό μου και στο Θεό φυσικά να διαβάζω καθημερινά το ευαγγέλιο και εκεί να ζω τις ανεπανάληπτες στιγμές που ζω εδώ στα διάφορα προσκυνήματα. Σε κάθε κομμάτι του Ευαγγελίου θα θυμάμαι την ξενάγησή σας αλλά και τον πνευματικό σας λόγο για την αγάπη την συγχωρητικότητα , την ταπείνωση... Πότε ως Ιησούς, πότε ως Γεροντάδες της ερήμου, πότε ως Μωυσής μάς οδηγήσατε σε μέρη μοναδικά για την Ορθοδοξία. Πολλές φορές ένιωσα την καρδιά μου να πάλλεται από την συγκίνηση, τα γόνατά μου να λυγίζουν, τα δάκρυά μου να τρέχουν αβίαστα από την ερμηνεία των γεγονότων που έγιναν στα άγια αυτά προσκυνήματα.

Όταν θα διαβάζω την ζωή και τα άγια πάθη του Κυρίου μας θα βρίσκομαι ξανά και ξανά μαζί σας. Στις συνάξεις μας κάτω από τα δέντρα πότε μπροστά στο όρος των ελαιών, στο μοναστήρι της Μαρίας της Μαγδαληνής, στο υπερώο, στον Πανάγιο Τάφο. Θα ζω την κατανυκτική βραδυνή Θεία Λειτουργία στο Ναό της Αναστάσεως. Εσάς να προσεύχεσθε ευθυτενής στο Ιερό για τους υποτακτικούς σας, τα πνευματικά σας παιδιά, για σύμπαντα τον κόσμο. Εμάς , έξω, κάπως αμήχανα στην αρχή, να παρακολουθούμε την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και την χειροτονία εις πρεσβύτερο. Θα θυμάμαι τα απόδειπνα στον Πανάγιο Τάφο και ιδιαίτερα όταν αναγνώστης ήταν ο δικός μας άνθρωπος, ο πάτερ... Θα αναπολώ την ανάβαση στα σπήλαια των ασκητών της Παλαιστίνης, την ανάβαση στο όρος της Μεταμορφώσεως και στο θεοβάδιστο όρος Σινά.

Σε όλα αυτά τα άγια προσκυνήματα γνώρισα σύγχρονες βιβλικές μορφές μοναχών όπως στο Σαραντάριο όρος, στη Μονή Χοζεβά, στο Σινά. Όπως επίσης γνώρισα την αβραμιαία φιλοξενία των μοναζουσών στο Θαβώρ. Οι ελίτσες, το γλυκό και το ευωδιαστό ψωμάκι και ο καφές μάς στηλώσανε. Δεν θα ξεχάσω την ευλογία του Ιορδάνη που μέσα στο νερό τα ψαράκια συνέχεια γαργαλούσανε τα πόδια μου, τον θαυμασμό μου στον ιερό ναό στην Κανά της Γαλιλαίας. Είδα με τα μάτια μου τις υδρίες που έγινε το θαύμα του νερού εις κρασί. Η γλυκιά του γεύση έμεινε στον ουρανίσκο μου. Την συγκίνηση μου στον χώρο του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και αυτό γιατί τον πατέρα μου τον λέγανε Ευάγγελο και η Παναγία του χάρισε ειρηνικό, ανώδυνο και ανεπαίσχυντο το τέλος της ζωής του. Σε αυτό το ταξίδι γνώρισα κυρίες με ψυχές ευλογημένες και πνευματικές. Όλες τις ευχαριστώ.

Ευχαριστώ την κυρία Χάιδω Κ. που μού χάρισε την βακτηρία της – το μπαστούνι της – και ανέβηκα στη Μονή Χοζεβά. Ευχαριστώ τη γλυκιά μας Ιωάννα που πάντα πρώτη και καλύτερη να τρέξει για λαδάκια, κλαδάκια- κεράκια και με διάφορες άλλες ευλογίες να μας εφοδιάσει. Ευχαριστώ την κυρία Άννα Στ. που μοιραστήκαμε αυτές τις μέρες το δωμάτιο του ξενοδοχείου. Μετά από κάθε ξενάγηση συζητούσαμε και αναλύαμε τα δρώμενα της ημέρας για να τ΄ αφομοιώσουμε καλύτερα. Ευχαριστώ το Γιώργο που πίσω στη γαλαρία μας έκανε και γελούσαμε συνέχεια με το αυθόρμητο χιούμορ που διαθέτει. Ευχαριστώ τον πάτερ... που με τρόπο απλό και διακριτικό φρόντιζε για την ασφάλειά μας.

Γέροντα σάς ευχαριστώ και σάς ευγνωμονώ !! Σας εύχομαι να γεράσετε και να αγιάσετε και όταν θα πάτε στον παράδεισο να μάς πάρετε μαζί σας.
Γένοιτο – αμήν.


E.Π
Πηγή: http://impantokratoros.gr/9AA73D61.el.aspx
Εικόνα
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από Christos »

Όταν προ 15νταετίας πρωτοπήγα στο Άγιον Όρος πείστηκα ότι είναι ζωντανή η Ορθοδοξία παρά τις φωνές περί του αντιθέτου.

Όταν πρίν λίγα χρόνια πήγα στους Αγίους Τόπους συνειδητοποίσα οτι Ζεί Κύριος ο Θεός ο Παντοκράτωρ!
Μια πανοραμική εικόνα του τόπου όπου ετάφη και ανέστη ο Κύριος μπορείτε να δείτε εδώ http://www.romiosini.org.gr/0F5D4C0A.el.aspx

Εικόνα
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από Christos »

Christos έγραψε:
Captain Yiannis έγραψε:Χριστός Ανέστη

Νάσαι καλα Χρίστο. Δεν έχω πάει , και μάλον είναι εμπειρία , ακόμα και έτσι να δεί κανείς τον Πανάγιο Τάφο.

Δόξα τω Θεώ
Είναι όντως εμπειρία το προσκύνημα στους Αγίους Τόπους και το συνιστώ στον κάθε Χριστιανό!
Συγκρίνονται μόνο με το Ιερό σπήλαιο της Αποκαλύψεως στην Πάτμο.

Η σημαντικότητα του προσκυνήματος του Χριστιανού στους Αγίους Τόπους τεκμηριούται και απο το ότι παλαιά άλλαζε και το όνομα του που έλαβε κατά το Μυστήριο του Βαπτίσματος προσθέτοντας σε αυτό το "Χατζής". Κάτι αντίστοιχο δεν γινόταν κατόπιν επισκέψεως σε άλλο προσκύνημα.

viewtopic.php?f=35&t=7657&p=114410#p114410
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από Teri »

Teri έγραψε:
Christos έγραψε:
Είναι όντως εμπειρία το προσκύνημα στους Αγίους Τόπους και το συνιστώ στον κάθε Χριστιανό!
Συγκρίνονται μόνο με το Ιερό σπήλαιο της Αποκαλύψεως στην Πάτμο.

Η σημαντικότητα του προσκυνήματος του Χριστιανού στους Αγίους Τόπους τεκμηριούται και απο το ότι παλαιά άλλαζε και το όνομα του που έλαβε κατά το Μυστήριο του Βαπτίσματος προσθέτοντας σε αυτό το "Χατζής". Κάτι αντίστοιχο δεν γινόταν κατόπιν επισκέψεως σε άλλο προσκύνημα.
Νόμιζα ότι το "Χατζής" προστίθετο στο επώνυμο κι όχι στο βαπτιστικό...
Και δεν ισχύει πια λες;; Γνωρίζουμε από πότε και γιατί;;

(ρωτάω πολλά;) :7
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από pepiixthis »

Ama ακούσετε για κανενα προσκύνημα στους Αγίους Τόπους μέσα καλοκαιριου, πειτε το :smile: εσεις ξερετε που εχετε πάει
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από pepiixthis »

Παιδιά έχετε ακούσει μήπως αν γίνει καμία προσκυνηματική εκδρομή στους Αγίους Τόπους?
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από Christos »

pepiixthis έγραψε:Παιδιά έχετε ακούσει μήπως αν γίνει καμία προσκυνηματική εκδρομή στους Αγίους Τόπους?
H Μη Κυβερνητική Οργάνωση του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων "Ρωμηοσύνη" διοργανώνει

Ιερόν Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους
Αναχώρηση : 08/07/09 Επιστροφή : 13/07/09

Αναλυτικό πρόγραμμα/κόστος στον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.romiosini.org.gr/987D24A2.el.aspx
Άβαταρ μέλους
pepiixthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: Τετ Οκτ 15, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ...Ευτέρπη - Πέπη

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από pepiixthis »

ευχαριστώ πολύ Χρήστο
να μου βάλεις και άλλες άμα βρείς , γιατι θα ήθελα γύρω στο 12ημερο
ελπίζω αμα ακουσει καποιος να με ενημερωσει
«στενή η πύλη και τεθλιμμένη οδός η απάγουσα στην ζωήν»
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αγαπητή Ευτέρπη.
Σήμερα βρέθηκα στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης.
Στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου βρήκα την παρακάτω ανακοίνωση.

1.jpg
3.jpg
2.jpg
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Re: Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους - Προσωπική μαρτυρία.

Δημοσίευση από nasos »

pepiixthis έγραψε:Παιδιά έχετε ακούσει μήπως αν γίνει καμία προσκυνηματική εκδρομή στους Αγίους Τόπους?
Μπορείς να δεις και εδώ 11ήμερο προσκύνημα Άγιοι τόποι-Σινά –Κάιρο Από 1 εως 12 Ιουλίου
Από τον Ιερό Ναό Αγίου Φωτίου του Μεγάλου περιοχή ποσειδωνίου και μεγάρου μουσικής Θεσσαλονίκης τηλ 2310 414460

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα της εκδρομής παρακάτω :

http://img30.imageshack.us/img30/7738/008apg.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/4024/005amf.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/356/006wps.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/2564/007tpi.jpg
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγιοι Τόποι”