Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Θέματα που αφορούν το Πατριαρχείον Ιεροσολύμων.

Συντονιστής: Συντονιστές

giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

Ξερω δεν εχεις καταλαβει,νομιζω μην το κουραζουμε αλλο, με συνομιλια μονο πια μπορω να σου εξηγησω και θαθελα παρα πολυ να το κανω,ειναι πολλα που θαθελα να σου πω ,ελατε το Σαββατο η Κυριακη στο πολεμικο Μουσειο κερναω καφε να στα πω .Σημασια εχει οτι συμφωνουμε και οι 2 απολυτα με τον Σπαρτακο,αυτο δα ελειπε ,μη χειροτερα,αλλιως να αρχισω να θυμωνω τωρα οτι μου λενε δεν ειμαι Ελληνας ετοιμος ειμαι :lol: ρωτα βεβαια αν συμφωνουν μαζι του και αυτοι που θελουν να ξαχασουμε τη ρωμιοσυνη..Σημασια μεγαλη εχει να μην υπαρχει διχονοια που ξερω οτι και σε αυτο συμφωνεις.Μαλιστα εχω συναντησει Ελληνες της Καλαβριας,ελατε να τα πουμε δεν ειναι τιποτα κακουργοι αυτοι που θα μιλησουν ο αρχιεπισκοπος μας θα ειναι,απο οτι βλεπω και ο Πατριαρχης Ιεροσολυμων,και αλλοι που ξερουν το θεμα και νασαι σιγουρος και αυτοι συμφωνουν με Σπαρτακος..ελατε λοιπον!Δεν γινεται σας καλω εγω..
Νομιζω ειναι η καλλιτερη ευκαιρια να αρθουν παρεξηγησεις οχι μεταξυ μας ,αυτο ελειπε,μια φορα να σας δει μονο κανεις ειλικρινα φτανει,αλλα παρεξηγησεις του θεματος, και εκει ειναι ευκαιρια καλλιτερα απο οτι θαλεγα 5 μερες εγω εδω.
Σπαρτακος σε περιμενω απαραιτητα και σενα που γραφεις σοφα !
Ρωμανε κσι εσενα βεβαια,ομολογω οτι τον Ρωμανιδη δεν τον εχω διαβασει..αλλα δεν μου χρειαζεται χεχε ξερω οτι ειμαι Ελληνας ξερω οτι ειμαι Ρωμιος αυτο ελειπε αλλωστε. Δοξα τω Θεω.

Τωρα γιατι σας περιμενω ε ειναι και η γειτονια μου οποτε σας περιμενω και εννοειται κερναω εγω εδω :lol:
Λοιπον ποιος αλλος?
Αποστολε θα ερθεις,που εισαι??
Για γρηγορα μια μικρη οργανωση..
Θεοδωρα?
Τερι συντονιστρια
Διαχειριστης?
ποιοι αλλοι?
προς το παρον
καπτεν μετα συζυγου
Σπαρτακος
Ρωμανος
Εγω
ετσι δεν κανει Αποστολης βαζει αμεσα στην λιστα..
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Νάναι ευλογημένο σεβαστέ Γιώργο.
Εγώ Γραικός γεννήθηκα Γραικός θε να πεθάνω.-
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Θα έρθω αν μπορέσω ( πρώτα ο Θεός). Ενημέρωσέ μας αν χρειάζονται προσκλήσεις, ώρα κ.λ.π.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

:lol: ωραια θα το ψαξω αυριο
Οποτε στη Λιστα :kaptain Γιαννης μετα συζυγου
Σπαρτακος
Γιωργος
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Teri »

Λεπτομέρειες για το συνέδριο εδώ

Θα ήθελα πάρα πολύ να κατέβω και για το συνέδριο και για να σας γνωρίσω, αλλά είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Μάλλον θα το παρακολουθήσω από το ραδιόφωνο. (διαδικτυακά)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από aposal »

giorgospa έγραψε:Αποστολε θα ερθεις,που εισαι??
Δυστυχώς ΚΑΙ αυτό το Σαββατοκύριακο θα είμαι εκτός Αθηνών. Έχω διάφορες κοινωνικές υποχρεώσεις, εξ αιτίας των οποίων συνήθως λείπω και, εκτός των άλλων, χάνω την ευκαιρία να λειτουργηθώ στην αγαπημένη μου ενορία!
Δόξα τω Θεώ!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

Κριμα Αποστολε ,τι να κανουμε ομως..
Λιστα μεχρι τωρα Καπτεν Γιαννης μετα συζυγου
Σπαρτακος
Γιωργος
.....?
ποιος αλλος θα μας κανει την τιμη?

Χρειαζεται να τηλεφωνησει κανεις και να κλεισει θεση διοτι ειναι περιορισμενες οι θεσεις.
Εκλεισα μονο για μενα διοτι δεν ξερω τα επιθετα σας,αν θελετε τηλεφωνηστε στο 210 3222546 η στειλτε μου ονματεπωνυμο με πμ να παρω εγω.
Ειναι Δωρεαν η εισοδος στο συνεδριο.
Υπαρχει και μεσημεριανο φαι.
Άβαταρ μέλους
Ρωμανος
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 7:26 pm
Τοποθεσία: Χολαργός

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Ρωμανος »

Η Αυτοκρατορία της Νέας Ρώμης και οι πολίτες της

Πρωτοπρεσβύτερος Γεώργιος Δ. Μεταλληνός
πρώην Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών


Πριν από είκοσι περίπου χρόνια δίδασκα στο αμφιθέατρο της Σχολής μας, στους πρωτοετείς Φοιτητές. Από το ύψος της έδρας διέκρινα στα πρώτα έδρανα μία ομάδα φοιτητών και φοιτητριών, που δεν έδειχναν για ελλαδίτες. Στο τέλος του μαθήματος τους πλησίασα και τους ρώτησα για το τόπο της καταγωγής τους. Ένας από αυτούς, που, όπως έδειχαν τα πράγματα, κατείχε καλύτερα την ελληνική γλώσσα, μου απάντησε: «Είμασθε Ρωμηοί από τη Μέση Ανατολή» (Λίβανο, Συρία, Παλαιστίνη κ. τ. λ). Αιφνιδιάσθηκα, το ομολογώ, με την απάντηση αυτή, που δεν την ανέμενα. Έτσι, προχώρησα σε μία δεύτερη ερώτηση: «Γιατί είσθε Ρωμηοί»; Και τότε ήλθε η ακόμη πιο αιφνιδιαστική απάντηση «Επειδή ο αυτοκράτοράς μας ήταν στην Νέα Ρώμη, την Κωνσταντινούπολη, και ο πρώτος Ορθόδοξος Πατριάρχης μας είναι ο Αρχιεπίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως - Νέας Ρώμης»!.......................................................................................................................

Οι υπήκοοι της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας, και του ανύπαρκτου κρατικά «Βυζαντίου», συνεπώς, ως πολίτες της ΡΩΜΑΝΙΑΣ ονομάζονταν κρατικά - πολιτειακά ΡΩΜΑΙΟΙ, ή απλούστερα στους μετέπειτα αιώνες, ΡΩΜΗΟΙ 24. Άλλωστε από το έτος 212 μ. Χ. με διάταγμα του αυτοκράτορα Καρακάλλα (Constituito Antoniniana) όλοι οι πολίτες του αχανούς Ρωμαϊκού Κράτους έλαβαν το όνομα Ρωμαίοι. Συνεπώς, και πριν από τη μεταφορά της πρωτεύουσας στην Ανατολή. Το όνομα «Ρωμαίος» σήμαινε τον ρωμαίο πολίτη, όπου και αν ζούσε. Οι ελληνόφωνοι πολίτες του Ρωμαϊκού Κράτους ονομάζονταν ΡΩΜΑΙΟΙ και οι λατινόφωνοι ROMANI. Επειδή δε, και η Παλαιά και η Νέα Ρώμη λειτουργούσαν στο πλαίσιο της «πόλης - κράτους», όπως οι αρχαίες ελληνικές πόλεις, γι' αυτό «ρωμαίος» δεν ήταν μόνον ο κάτοικος της πρωτεύουσας, αλλά και κάθε υπήκοός της σ' όλη την Αυτοκρατορία. Η πτώση του δυτικού μέρους της Αυτοκρατορίας σε βάρβαρα φύλα από το 476 μ. Χ. και μετά δεν δημιούργησε ξεχωριστό Κράτος, αλλά οι υποδουλωμένες επαρχίες, παραμένοντας σε ενότητα με το ανατολικό τμήμα του ρωμαϊκού Κράτους, περίμεναν την απελευθέρωση και επανένωσή τους. Αυτή θα πραγματοποιηθεί με τον Ιουστινιανό (527-565), ως ένα σημείο.

Ρωμαίος, λοιπόν, ήταν ο πολίτης της Νέας Ρώμης και Ορθόδοξος Χριστιανός. Γι' αυτό και το όνομα, χωρίς να χάσει την κρατική του σημασία, ταυτίσθηκε τελικά με τον Ορθόδοξο. Ρωμαίος ή Ρωμηός είναι ο Ορθόδοξος πολίτης της Νέας Ρώμης. Το Ρωμαίος, δηλαδή, δεν αναιρεί το οποιοδήποτε όνομα καταγωγής (φυλετικά).

Και για το περιεχόμενο όλου του βιβλίου

http://www.oodegr.com/oode/biblia/aftok ... _rwmis.htm
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από Teri »

Edit: Ας αφήσουμε το θέμα εδώ για το συνέδριο
κι ας συνεχίσουμε την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση στο θέμα Τι σημαίνει Ρωμηοσύνη
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Η Ρωμηοσύνη στο πέρασμα των αιώνων

Δημοσίευση από giorgospa »

aposal έγραψε:
giorgospa έγραψε:Αποστολε θα ερθεις,που εισαι??
Δυστυχώς ΚΑΙ αυτό το Σαββατοκύριακο θα είμαι εκτός Αθηνών. Έχω διάφορες κοινωνικές υποχρεώσεις, εξ αιτίας των οποίων συνήθως λείπω και, εκτός των άλλων, χάνω την ευκαιρία να λειτουργηθώ στην αγαπημένη μου ενορία!
Δόξα τω Θεώ!
μια που δεν θαρθεις διαβασε στο βιβλίο που μας χαρισε ,για χατηρι σου, ο ιερέας στην επίσκεψη που είχες την καλοσύνη να οργανώσεις στην ενορία σου ,κάτι απόλυτα σχετικό με το συνέδριο που θα χάσεις, το κείμενο του μητροπολίτη Λεμεσου Αθανασίου ,που Κυπριος μεν ,αλλα οπως φαινεται Ρωμηος ζωντανος ,Ελληνας ζωντανος με τιτλο
Το Εθνος των Ρωμιών.
αν και ειμαι σίγουρος οτι ηδη το εχεις διαβάσει..μια και απο την αγαπημενη σου ενορια και ιερεα οπως ξερω καλα. Το πιο ωραίο ειναι εκει που λεει οτι ειναι σταυρος..αλλα δεν συνεχιζω μην βγω εκτος θέματος..Δοξα τω Θεώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πατριαρχείον Ιεροσολύμων”