Περίοδος και θεία κοινωνία..

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Δεν καταλαβαίνω!

Δημοσίευση από aposal »

pAntonios έγραψε: Εσείς λοιπόν αγαπητοί μου, ρωτείστε τον πνευματικό σας και κάνετε ότι σας πει... μην ψάχνετε για πιο βολικές λύσεις.!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από toula »

Απάντησα στην κοπέλα μετά από την συμβουλή του ιερέα πατέρα μου και του πνευματικού μου !!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από aposal »

Για την Άννα το έγραψα. Εάν σε τέτοια θέματα δεν συμβουλευόμαστε τον πνευματικό μας, τότε δεν καταφέραμε τίποτε σαν Χριστιανοί. Το λέω γιατί όσο και απλές (και κοινές) να μοιάζουν οι ίδιες περιπτώσεις, κάθε μία, ωστόσο, μπορεί να κρύβει ιδιαιτερότητες που να αφορούν εμάς και μόνον εμάς και για το λόγο αυτό καλόν θα πρέπει να συνηθίσουμε να συμβουλευόμαστε τον πνευματικό μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από aposal »

Ο πατέρας Αντώνιος νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Θα ρωτήσω τον πνευματικό μου, μόλις γυρίσει πρώτα ο Θεός από τους Αγίους Τόπους στην επόμενη εξομολόγηση. Ο πατέρας Αντώνιος ήταν ξεκάθαρος, και παντού στο Internet μπορεί κανείς να το διαβάσει ότι ΔΕΝ κοινωνάμε όταν έχουμε περίοδο. Αυτός είναι ο κανόνας της Εκκλησίας. Δεν έβρισκα όμως πουθενά κανένα κανόνα για το τι να κάνουμε αν μας έρθει περίοδος ΜΕΤΑ την ίδια μέρα. Μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε γυναίκα, οπότε αν κάποια ξέρει ποιος είναι ο κανόνας σε αυτές τις περιπτώσεις αυτόν και θα ακολουθούσα. Αυτό που προσπάθησα να κάνω εγώ - να μην πάω όσο μπορώ τουαλέτα για να μη χαθεί το αίμα που ούτως ή άλλως έφευγε - είναι επικύνδυνο για την υγεία.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από aposal »

Πάσο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από ntinos »

Ο Λεμεσού για το συγκεκριμένο θέμα (κατόπιν ερώτησης):
https://youtu.be/Ga05sgjFYJ8?t=1h1m10s

υ.γ. η επόμενη απάντηση (σε άλλο 'καυτό' ερώτημα), όλα τα λεφτα :smile:
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Αχ Ντίνο σε ευχαριστώ τόσο πολύ !!!
aposal σε ευχαριστώ κι εσένα, και η αυστηρότητά σου βοηθάει ! Εξομολόγηση ακόμα και για τα "μικρά", δεν υπάρχει άλλη λύση.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από aposal »

Μα ο ιερέας στον οποίο εξομολογούμαστε δεν είναι μόνο εξομολόγος. Είναι ο πνευματικός μέντοράς μας γι' αυτό και λέγεται "πνευματικός". Αυτό ρωτάμε για κάθε απορία ή αμφιβολία και εφόσον ακολουθούμε τις εντολές του δεν διαπράττουμε αμαρτία, ακόμα και λάθος συμβουλή να μας δώσει.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά έλα στη θέση μου. Σκέψου να λείπει ο πνευματικός σου στα Ιεροσόλυμα και εσύ να ρίξεις έναν υπνάκο την Κυριακή και να έχεις ονείρωξη. Ξέρεις τι να κάνεις, ποια εντολή να ακολουθήσεις; Το λέω σαν παράδειγμα - εσύ φυσικά μπορεί και μάλλον ξέρεις :smile:. Πρώτη φορά μου έτυχε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”