Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από nickzark »

Σε αυτό έχει δίκιο ο απόστολος. Ο κύριος θα δείξει αν κάποιος είναι καλός κ ανάλογα θα σε βοηθήσει. Κάπως θα τα φέρει έτσι προς όφελος μας
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από theodorosuper »

aposal έγραψε:Ο πνευματικός δεν είναι "ο κάθε άνθρωπος ανεξαιρέτως". Έχει οριστεί από τον Μητροπολίτη να κάνει αυτό το δύσκολο λειτούργημα. Όσο πιο δύσκολο όμως τόσο μεγαλύτερη και η στήριξη που έχει από τον Κύριο.
Στην περίπτωσή σου Θεόδωρε, η άποψή μου είναι ότι το πρόβλημα δεν έγκειται στο αν είναι καλός ή όχι, αλλά στο αν ΕΣΥ εμπιστεύεσαι τον Κύριο. Αν το κάνεις, τότε πήγαινε στον πνευματικό της ενορίας σου και κάνε υπακοή σ' αυτόν, εν λευκώ. Να είσαι σίγουρος ότι ο Κύριος θα δει την καλή σου διάθεση και θα φωτίσει τον πνευματικό σου να σου δίνει τις καλύτερες συμβουλές. Αν πάλι ο πνευματικός είναι κακός, πάλι ο Κύριος θα τα φέρει έτσι ώστε να απαλλαγείς από αυτόν.
Ο Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος, στην Κλίμακα, και ο Άγιος Παϊσιος στις "Επιστολές" του, είπαν ξεκάθαρα στις οδηγίες σε μοναχούς να ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ πολύ σε ποιον γέροντα θα πάνε να αφιερωθούν. Δεν είπαν, πηγαίνετε σε όποιον βρείτε κοντά σας. Είπαν να ΨΑΞΟΥΝ πριν αφιερωθούν. Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω και τα ανάλογα αποσπάσματα.

Όπως λέει ο Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος "πρόσεξε μην αντί για καπετάνιο του καραβιού της ψυχής σου στην άγρια θάλασσα της ζωής πέσεις σε καραβοπνίχτη και βουλιάξει το καράβι της ψυχής σου μέσα στο λιμάνι πριν ακόμα ξεκινήσει το ταξίδι του". Ή όπως λέει πάλι ο προαναφερθείς Άγιος Πατήρ "Οργιζόμενος γέρων είναι χειρότερος από αλεπού σε κοτέτσι. Γιατί η μέν αλεπού σκοτώνει κότες ο δέ σκοτώνει τις ψυχές των υποτακτικών" Αν και αναφέρεται σε μοναχούς η αντιστοιχία είναι ευνόητη. Έχουμε ευθύνη για το που θα εμπιστευτούμε την ψυχή μας.
Το ίδιο είναι και για εμάς τους λαϊκούς, διότι και εμείς ανάλογη σχέση θα έχουμε με τον πνευματικό μας, με αυτήν που έχει και ένας μοναχός με τον γέροντά του.

Συμφωνώ με το ότι και κακός να είναι ο πνευματικός, αν υπάρχει πίστη, Ο Θεός σε καλό θα την βγάλει όλη την κατάσταση.
Όμως όπως είπαν οι Άγιοι, να ΨΑΧΝΟΥΜΕ πριν αφιερωθούμε. Και αν το είπαν οι Άγιοι, νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό να κάνουμε.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από vasilisalt »

iliasgr έγραψε:Σταθη ,εχεις καποιον υπ οψιν σου ?
Εχει, αλλά στην Αθήνα...
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από dionysisgr »

theodorosuper έγραψε: Το ίδιο είναι και για εμάς τους λαϊκούς, διότι και εμείς ανάλογη σχέση θα έχουμε με τον πνευματικό μας, με αυτήν που έχει και ένας μοναχός με τον γέροντά του.

Συμφωνώ με το ότι και κακός να είναι ο πνευματικός, αν υπάρχει πίστη, Ο Θεός σε καλό θα την βγάλει όλη την κατάσταση.
Όμως όπως είπαν οι Άγιοι, να ΨΑΧΝΟΥΜΕ πριν αφιερωθούμε. Και αν το είπαν οι Άγιοι, νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό να κάνουμε.
Αδερφε theodorosuper, μπορεις να γινεις πιο σαφης,
κατα πρωτον,
σχετικα με το τι εννοεις "αφιερωση" σε επιπεδο λαϊκων,

και κατα δευτερον,
απο που ακριβως προκυπτει, οτι οι λαϊκοι, εχουν "αναλογη σχεση", με αυτη των μοναχων με τον Γεροντα τους,

και κατα τριτον και ουδολως ελαχιστου,
για ποιο αληθεια, ψυχαναγκαστικα-μεταφυσικο λογο ταχα,
θα εμενες στανικα σε εναν "κακο" πνευματικο, (αληθεια πως αξιολογειται ενας κακος πνευματικος;)
λοβοτομωντας εκουσιως το πολυτιμητο αυτεξουσιο που σου χαριστηκε απο τον Θεο, αντι να πεις ευχαριστω,
και να πας σε εναν "καλυτερο" που θα σε ανεπαυε;

Σε οτι αφορα την "αφιερωση", επιπλεον, μηπως υπαρχει δηλαδη και "λαϊκη κουρά", γιατι εγω μονο την μοναχικη κουρα, ηξερα.

Δεν ξερω π.χ. εαν εχει δημιουργηθει καμμια νεα εκκλησιαστικη ακολουθια: εις αφιερωσιν λαϊκου, στον υποτιθεμενο & κατα φαντασιαν "Γεροντα" του", αμα ειναι να μας πεις να την κατεβασουμε να την διαβασουμε, να αφιερωθουμε και εμεις ρε παιδι μου...

Εσυ, για παραδειγμα, εχεις "αφιερωθει" καπου;

Δεν σου κανω "επιθεση", ουτε τον εξυπνο, απλα δημιουργησες ευλογες αποριες με αυτα τα καινοφανη που γραφεις.

Οποτε εαν θελεις, γινε πιο αναλυτικος..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ntinos »

Τα κριτήρια για την επιλογή του σωστού πνευματικού κατά τον Εφραιμ Βατοπαιδίου....
https://youtu.be/8te5L7LASaU?t=59m2s
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από theodorosuper »

dionysisgr έγραψε:
Αδερφε theodorosuper, μπορεις να γινεις πιο σαφης,
κατα πρωτον,
σχετικα με το τι εννοεις "αφιερωση" σε επιπεδο λαϊκων
Προφανώς διονύση, δεν εννοώ ότι θα αφιερωθείς, Ακριβώς όπως ένας μοναχός αφιερώνεται στο γέροντά του....
Θα του εμπιστευτείς την ψυχή σου εννοώ.
dionysisgr έγραψε: και κατα δευτερον,
απο που ακριβως προκυπτει, οτι οι λαϊκοι, εχουν "αναλογη σχεση", με αυτη των μοναχων με τον Γεροντα τους
Είπα ανάλογη... ΔΕΝ είπα ίδια... Έχουν κάποια κοινά σημεία, όπως το γεγονός ότι του εμπιστεύεσαι την ψυχή σου, ότι προσπαθείς να του κάνεις υπακοή σε αυτά που σου λέει, να κάνεις τους κανόνες που σου βάζει, και άλλα...
dionysisgr έγραψε: και κατα τριτον και ουδολως ελαχιστου,
για ποιο αληθεια, ψυχαναγκαστικα-μεταφυσικο λογο ταχα,
θα εμενες στανικα σε εναν "κακο" πνευματικο, (αληθεια πως αξιολογειται ενας κακος πνευματικος;)
λοβοτομωντας εκουσιως το πολυτιμητο αυτεξουσιο που σου χαριστηκε απο τον Θεο, αντι να πεις ευχαριστω,
και να πας σε εναν "καλυτερο" που θα σε ανεπαυε;
Δεν υποστήριξα ποτέ κάτι τέτοιο. Αν κάποιος όμως είναι ευαίσθητος σαν άνθρωπος, μπορεί συναισθηματικά να επηρεαστεί άσχημα και από 1 μόνο εξομολόγηση. Έχω μιλήσει με ανθρώπους που δεν θέλουν να ξαναπατήσουν σε εκκλησία από την συμπεριφορά του εξομολόγου στην πρώτη τους και μοναδική προσπάθεια να εξομολογηθούν. Εγώ δεν είπα να μείνεις, αλλά και αν μπορεί κάποιος να αποφύγει και αυτήν τη μια κακή εμπειρία, θα ήταν καλό. Προσπάθησα συγκεκριμένα να πείσω μια κοπέλα να το ξανασκεφτεί για εξομολόγηση. Και μου λέει χαρακτηριστικά, εγώ μετα από αυτό που βίωσα από τον ...... εξομολόγο, δεν θέλω να ξαναπατήσω. Της λέω δεν είναι όλοι ίδιοι. Μάταια μιλούσα, το κακό είχε γίνει στην ψυχή της...
dionysisgr έγραψε: Σε οτι αφορα την "αφιερωση", επιπλεον, μηπως υπαρχει δηλαδη και "λαϊκη κουρά", γιατι εγω μονο την μοναχικη κουρα, ηξερα.

Δεν ξερω π.χ. εαν εχει δημιουργηθει καμμια νεα εκκλησιαστικη ακολουθια: εις αφιερωσιν λαϊκου, στον υποτιθεμενο & κατα φαντασιαν "Γεροντα" του", αμα ειναι να μας πεις να την κατεβασουμε να την διαβασουμε, να αφιερωθουμε και εμεις ρε παιδι μου...

Εσυ, για παραδειγμα, εχεις "αφιερωθει" καπου;

Δεν σου κανω "επιθεση", ουτε τον εξυπνο, απλα δημιουργησες ευλογες αποριες με αυτα τα καινοφανη που γραφεις.
1ον Όσον αφορά την αφιέρωση, εξήγησα πιο πάνω. Το πράγμα είναι απλό. Προφανώς δεν εννοούσα αυτό το οποίο λες.
Ενοούσα ότι εμπιστεύεσαι σε κάποιον την ψυχή σου. Λάθος λέξη. Όμως ο έλεγχός σου, είναι ανούσια αυστηρός.

2ον Η ειρωνία σε αυτά που γράφεις είναι έκδηλη. Δεν ξέρω πως καν λες ότι δεν μου κάνεις επίθεση. Τα λόγια σου είναι γεμάτα ειρωνία. Και λυπάμαι πολύ για αυτό διότι δεν νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε ο ένας έτσι στον άλλον, ειδικά όσοι θέλουμε να αποκαλούμαστε Χριστιανοί.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από nickzark »

Δυστυχώς μου εχει τυχει να ακούσω απο γνωστό ζευγάρι πριν πάνε για γάμο, πήγαν σε πνευματικό και οταν του ειπαν οτι εχουν προγαμιαίες σχέσεις τους ειπε ''να πάτε αλλου.Εγω δεν σας εξομολογω '' . Ευτυχως πηγαν απλα σε αλλον πνευματικο που τους δεχτηκε να τους ακουσει.
theodorosuper
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 5:00 am

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από theodorosuper »

nickzark έγραψε:Δυστυχώς μου εχει τυχει να ακούσω απο γνωστό ζευγάρι πριν πάνε για γάμο, πήγαν σε πνευματικό και οταν του ειπαν οτι εχουν προγαμιαίες σχέσεις τους ειπε ''να πάτε αλλου.Εγω δεν σας εξομολογω '' . Ευτυχως πηγαν απλα σε αλλον πνευματικο που τους δεχτηκε να τους ακουσει.
Μόνο αυτό Νίκο... Πόσα ακόμα έχουμε ακούσει... Έχουν γίνει εγκλήματα από "πνευματικούς" εις βάρος ψυχών, οι οποίοι εξωθούν ανθρώπους και ειδικά νέους, μακριά από την εκκλησία ή στην απελπισία... για να μην αναφέρουμε και ακραία περιστατικά ασέλγειας σε βάρος γυναικών ή και σε βάρος παιδιών από ιερείς...
Ο Θεός θα τους κρίνει, όχι εμείς, αλλά όλα αυτά τα περιστατικά μας δείχνουν αυτά που μας λένε και οι Πατέρες, ότι πρέπει να ψάξουμε και να προσέξουμε σε ποιον θα εμπιστευτούμε την ψυχή μας.

(Δεν αναφέρομαι βέβαια σε περιστατικά όπου ελέγχει με αγάπη κάποιον ένας πνευματικός, αλλά ο άλλος/η άλλη σηκώνεται και φεύγει από εγωισμό επειδή δεν παραδέχεται τα λάθη ή τις αμαρτίες του, γιατί και τέτοια έχει σαν περιστατικά. Εκεί φυσικά δεν φταίει ο πνευματικός, αλλά ο εγωισμός του εξομολογούμενου)
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αγαπητε theodorosuper, εαν το παρατραβηξα καπως να με συγχωρεις,
αλλα το σκωπτικο υφος ουσιαστικα απευθυνεται σε ολους μας, και οχι μονο σε εσενα.

Ειναι ενας αυτοσαρκασμος, ας το πουμε "αναδρομικος".

Ολοι εχουμε μια ταση, να παιρνουμε τα πραγματα, κατα την προσωπικη μας, φορα και επιθυμια, αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο,
κακο γινεται, οταν τα αλλοιωσουμε τοσο, ωστε να μην εχουν πια την πραγματικη τους αξια και υποσταση.

Στο τονισα κιολας, οτι δεν σου επιτιθεμαι, εξ'αρχης.

Και τουτο γιατι εχουμε συναντησει πολλες μορφες στρεβλωσεις της εκκλησιαστικης ζωης, και οταν ακουμε κατι περιεργο, μας βγαινει μια αυθορμητη αντιδραση, οχι φυσικα κινουμενη απο ενα αρρωστημενο ζηλο "θρησκευτικης ορθοτητας" αλλα επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μας..

Ανθρωπους να θεοποιουν τον "Γεροντα τους", και να μην μιλουν ποτε για τον ιδιο Τον Χριστο.
Ανθρωπους που να παριστανουν τον κατα φαντασια "Μοναχο", εις βαρος της οικογενειας και του περιβαλλοντος τους.
Ανθρωπους που να φτανουν να "ζουν", μεσα απο την ζωη του γεροντος-πνευματικου, και ποτε την δικη τους ζωη ως οφειλαν.
Ανθρωπους που να ρωτανε τον πνευματικο, ακομα και ποσες φορες πρεπει να αλλαξουν πλευρο στον.. υπνο τους.
Κλπ.. κλπ...

Για ολα αυτα, θεωρησα σωστο να σε ρωτησω, οχι ομως μαλλον, με ορθο πολιτικα τροπο, τι εννοεις.

Αφου τα ξεκαθαρισες μια χαρα, δεν χρειαζεται κατι αλλο. Σ'ευχαριστω.

Ο γραπτος λογος ειναι γεγονος, οτι παρεξηγειται ευκολα.

Δεν ειχα καμμια προθεση να σε μειωσω, και παλι να με συγχωρεις.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Πνευματικός στη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από nickzark »

Μην παρεξηγειτε τον Διονύση. Τα γράφει από αγάπη. Ο γραπτός λόγος είναι όντως δύσκολος. Συγχωρέστε με που πετάγομαι. Όσοι γνωρίζουν τον Διονύση από κοντά ξέρουν που τι διαμάντι άνθρωπος είναι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”