"Κύριε ημών Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με"

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

"Κύριε ημών Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με"

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφοι, συζηταμε δεν απανταμε, ουτε νουθετουμε τον ερωτωντα.

Και αυτα που λεμε δεν ειναι δικα μας, απο τους Αγιους Πατερες τα αντλουμε, και απο τους Πνυματικους μας, και τα γραφουμε προς ωφελεια, οχι μονο αυτων που ερωτουν, αλλα και αυτων που τυχον διαβαζουν το forum, και τους οποιους πιθανον αγνοειτε.

Ο π.Αντωνιος θα απαντησει οταν βρει τον χρονο, η οταν το κρινει σκοπιμο, αλλα αυτο δεν μας αφαιρει το δικαιωμα του λογου.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: Κομποσχοινι

Δημοσίευση από pAntonios »

smarti έγραψε:Πατερ Αντωνιε καλησπερα.

Μηπως θα μπορουσατε να μου απαντησετε,ποια ειναι η διαφορα,αν λες την ευχη με το στομα ,με το μυαλο η με τη καρδια χωρις να χρησιμοποιεις κομποσχοινι.Και ποια η διαφορα ,λεγοντας την ευχη ,να χρισιμοποιεις το κομποσχοινι.Ειναι και τα δυο εξισου ωφελιμα;
Από τα βιβλία των Πατέρων και τη μικρή μου εμπειρία από την ευχή θα έλεγα αδελφή μου τα εξής:
Είναι το ίδιο πράγμα όπως και να λες την ευχή, αρκεί να συγκεντρώνεται σε αυτήν ο νους και να ταπεινώνεται η ψυχή.

Το κομποσχοίνι δεν είναι αυτοσκοπός. Είναι ένα εργαλείο για να μας βοηθήσει να προχωρήσουμε απερίσπαστοι στην ευχούλα.
Αντί να φεύγει το μυαλό αριστερά και δεξιά, το συμμαζεύεις στο κομποσχοίνι που είναι φτιαγμένο με σταυρούς και προσευχές.
Στην αρχή είναι καλό να λες την ευχή και με τα χείλη, μέχρι να τη συνηθίσεις και μετά γίνεται ένα με την αναπνοή σου.

Καλό είναι πάντως να συμβουλευτείς τον πνευματικό σου η έστω να ζητήσεις ευχή για να λες την ευχή!
Και όταν έχεις αυτή την απαραίτητη ευλογία, τότε η ίδια η ευχή θα σε διδάξει και θα σε οδηγήσει αργά η γρήγορα στο θρόνο του Θεού!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαρηστω παρα πολυ Πατερ Αντωνιε για τις συμβουλες σας.Στον πνευματικο μου το εχω εξομολογηθει και εχω την ευλογια του να λεω την ευχη ,αλλα πολλες φορες με πιανει μεγαλη αμελια και μονο στα δυσκολα τη λεω.Ειναι και τα παιδια τα 4 που δεν με αφηνουν να εχω πολυ ωρα σκεψης ελευθερη η το εχω σαν δικαιολογα ,δεν ξερω .Ευχαρηστω παρα πολυ για την απαντηση σας.Οι συμβουλες σας μας ειναι παντα πολυ χρησιμες .Ο θεος να σας εχει παντα καλα .Ευχαρηστω.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Καλημερα

.Μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος ,,αν οταν κανουμε το κομποσχοινι ,πρεπει να ημαστε ορθιοι;Πειραζει αν ημαστε καθιστη η ξαπλωτη;
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
savvasgr
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 16, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από savvasgr »

smarti έγραψε:Καλημερα

.Μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος ,,αν οταν κανουμε το κομποσχοινι ,πρεπει να ημαστε ορθιοι;Πειραζει αν ημαστε καθιστη η ξαπλωτη;
NOMIZO POS PROTA PREPI NA SYMVOULEFTITE TON PNEYMATIKO SAS GIA AUTO TO THEMA, OPOS KAI GIA POSES FORES H LEPTA THN HMERA PREPI NA LES TIN EFXI.

ALLA KAI KATHONTAS KAI ODIGONTAS KAI STHN DOULIA KAI OPOUDHPOTE MPOREIS NA THN LES.

SIGNOMI ALLA DEN DOULEYOYN OI ELLINIKOI XARAKTHRES PROS TO PARON.
kleanthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από kleanthis »

smarti έγραψε:Καλημερα

.Μηπως μπορει να μου απαντησει καποιος ,,αν οταν κανουμε το κομποσχοινι ,πρεπει να ημαστε ορθιοι;Πειραζει αν ημαστε καθιστη η ξαπλωτη;
ΦΙΛΗ ΣΜΑΡΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΕΒΑΛΕ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ. ΑΝ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ. ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΙΔΙΚΟΣ, :twisted: ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΟΡΘΙΑ, ΜΕΤΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΗ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΞΑΠΛΑ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΞΑΠΛΑ, ΠΟΛΛΟΙ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΟΥΝ, ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ, Ο ΘΕΟΣ ΣΥΝΧΩΡΕΙ, ΟΙ ΣΥΜFORUMΙΣΤΕΣ ΟΧΙ!!!!!!!
kleanthis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από kleanthis »

Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Απο κλεανθης
THN EYXH AYTH,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ ΕΙΣ ΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΕΝΑ, ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΛΛΩΝΤΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΕΣ ΦΙΛΛΟΚΑΛΙΑ
Ευχαρηστουμε για ολα πανω στο θεμα της προσευχης.Ειναι πολυ ωφελημα ολα και συγκεκρημενα το πανω αποσπασμα.Αλλα πολλες φορες με τους ρυθμους που ζουμε την καθημερηνοτητα μας ,ξεχναμε ευκολα ,το μυαλο παει απο εδω και εκει και ειναι πολυ δυσκολα να εχουμε συνεχεια την ευχη μεσα στην καρδια μας.Ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν και στις μερες μας ,μεσα στην κοινωνια που ζουμε αυτοι οι ανθρωποι ,απλοι λαικοι και πραγματικα μπραβο τους που εχουν κανει την ζωη τους μια συνεχη προσευχη. :) ΜΠΡΑΒΟ
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

Πατέρα Αντώνιε εγώ κι όταν λέω τις τυπικές προσευχές από το Προσευχητάρι όταν τις λέω χωρίς κομποσχοίνι ο νους μου μετεωρίζεται κάποιες φορές αλλά όταν χρησιμοποιώ το κομποσχοίνι ο νους μου μαζεύεται και συγκεντρώνεται στα λόγια της προσευχής και μόνο σε αυτά.
Να σας ρωτήσω κάτι,μπορεί κάποιος να λέει την Ευχή και κάποια στιγμή από τις πολλές φορές να την λέει όλη την ώρα αυτόματα και να φτάσει κάποια στιγμή να την λέει και στον ύπνο του?
Κι άλλη μια ερώτηση τι να λέμε στην ευχή οι αρχάριοι "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ ελέησόν με" ή να λέμε "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ,Υιέ του Θεού,ελέησόν με ,τον αμαρτωλό."?
Υ.Γ. Δώστε μας την ευλογία σας πάτερ.
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Το κομποσχοίνι βοηθάει σίγουρα

Δημοσίευση από pAntonios »

Το κομποσχοίνι βοηθάει σίγουρα στο να συγκεντρωθεί ο νους και αυτός είναι και ο σκοπός του άλλωστε. Βοηθάει επίσης και η ψαλμωδία στο να ζεσταθεί η ψυχή και να δοθεί στην προσευχή. Βοηθάει επίσης και ο πόνος (!) είτε για δικά μας θέματα, είτε για θέματα των άλλων...

Τα περισσότερο εξειδικευμένα πράγματα είναι και θέμα πνευματικού και καλό είναι να τα συζητάει κανείς με τον πνευματικό του για να μην πλανηθεί. Διαφορετικά ας πάρει άδεια από τον πνευματικό του να βρει έναν πιο εμπειρό γέροντα στην προσευχή για να το συζητήσει.
Σϊγουρα με τον καιρό η προσευχή μπορεί να ενταχθεί στο βιορυθμό μας και να λέγεται μυστικά νύχτα μέρα. Μακάριοι όσοι το κατάφεραν!

Η πλήρης ευχή είναι αυτή: "Κύριε ημών Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησόν με, τον αμαρτωλό." Αλλά υπάρχουν και οι παραλλαγές. Ας βρει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει και αυτό που θα τον φωτίσει ο Θεός. Διότι χωρίς το φωτισμό του Θεού η Ευχή δεν λέγεται...
Άγιο Πνεύμα, Παράκλητε αγαθέ, φώτισέ μας πως να προσευχόμαστε και τι να λέμε σε κάθε περίσταση. Αμήν!

Ας έχουμε την ευλογία του Χριστού μας...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”