Προγαμιαίες σχέσεις

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Προγαμιαίες σχέσεις

Δημοσίευση από pAntonios »

ΜΟΛΙΣ ΕΛΑΒΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ από μια νέα 20 χρ. και λόγω του γενικού ενδιαφέροντος τη δημοσιεύω μαζί με την απάντηση...

<<Μου έκανε εντύπωση ότι η θρησκεία απαγορεύει τις σχέσεις πριν από τον γάμο, κι αυτό ούτε το κατάλαβα, ούτε μπόρεσα να το δεχτώ για να πω την αλήθεια, γιατί μία σχέση χωρίς παραπέρα "σχέση" (καταλαβαίνετε) πιστεύω πως δεν μπορεί να σταθεί και θα διαλυθεί. Οπότε τι είναι προτιμότερο, να αγαπάς τον άλλον και να σου φύγει επειδή δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες σχέσεις?.
Και μια τελευταία ερώτηση. Να πω την αλήθεια ότι εξομολογήθηκα πρόσφατα, αλλά ο ιερέας μου είπε ότι αμάρτησα και δεν κάνει να κοινωνήσω. Επειδή όλοι είστε σχετικοί εδω μέσα ίσως να γελάσετε με το ερώτημα. Οι ιερείς που μας λένε αυτά τα πράγμτα, ότι αμαρτάνουμε δεν καταλαβαίνουν ότι πάνε κόντρα στη φύση? Στο κάτω-κάτω αυτοί σαν άνθρωποι δεν κάνανε τίποτα? Δεν υπήρξαν νέοι ή έφηβοι? το κάτω κατω (με αυτά που ακούμε στην τηλεόραση) εμείς κάνουμε κάτι το φυσιολογικό. Αυτό το ένστικτο τελικά μας το έβαλε ο διάβολος και όχι ο Θεός; Συγγνώμη για την αφέλεια, δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.>>

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Αγαπητή μου, θα μπορούσα να σου απαντήσω λιτά ότι αυτό που ζητάει ο Θέος από μας δεν υπόκειται πάντα στη λογική μας. Επίσης ότι η απόστασή μας από τον αληθινό Θεό (διότι μερικοί ψάχνουν απλώς για υποκατάστατα!) είναι άπειρη ώστε να απαιτούμε να μας ρωτάει πρώτα πριν αποφασίσει κάτι!
Όμως θα περάσω λίγο στη λογική σου για να δεις ότι δεν μας βοηθάει και πολύ... Ρωτάς αν είναι προτιμότερο να αγαπάς τον άλλο ή να σου φύγει αμέσως! Μα είναι προφανές ότι αν σου φύγει αμέσως δεν σε αγαπάει αλλά σε θέλει για συγκεκριμένο λόγο, γι αυτό και οι σχέσεις αυτές έχουν συνήθως ημερομηνία λήξης! Η μήπως διαφωνείς; Έπειτα για ποιά αγάπη μιλάμε όταν σήμερα οι νέοι θέλουν να τα γνωρίσουν όλα από την πρώτη νύχτα...
Αναφέρεις πιο κάτω ότι το ερωτικό ένστικτο είναι μέσα στη φύση!
(αν και πολλοί άνθρωποι κυνηγούνε τα παρα φύση για να τα δοκιμάσουν υποτίθεται όλα εν ονόματι της ελευθερίας = δαιμονικής απάτης).
Συμφωνώ, αλλά ο Θεός το προόρισε να είναι μόνον για το γάμο, δηλαδή για το πρόσωπο με το οποίο θα συνδεθείς οριστικά, μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία! Ο διάβολος φυσικά το εκμεταλλεύεται για να μας ρίξει στην αμαρτία και να μας κάνει να προδώσουμε το Θεό.
Φυσικό ήταν και το φαγητό στον Παράδεισο, αλλά ο Θεός μας είπε να μην φάμε από έναν καρπό. Από τη στιγμή που τον φάγαμε ΕΜΕΙΣ χάσαμε!

Τέλος για να μην μακρυγορώ... ρωτάς αν εμείς οι ιερείς είμαστε καθαροί.
Από το ερώτημά σου καταλαβαίνω ότι μας θέλεις καθαρούς διότι μετά πως θα μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον που δεν μπόρεσε ο ίδιος να εφαρμόσει αυτά που διδάσκει. Σαν άνθρωποι βέβαια κάνουμε διάφορα συνηθισμένα αμαρτήματα αλλά θέλω να σε πληροφορήσω ότι τα σχετικά με αμάρτημα αυτό (προγαμιαίες σχέσεις ή μοιχεία ή ομοφυλοφιλία) αποτελούν κωλύμματα ιερωσύνης (όπως το να έχει κάνει κάποιος φόνο!). Δηλαδή κάποιος που έπεσε σε αυτά δεν μπορεί να γίνει παπάς. Μπορεί να γίνει μοναχός, μπορεί να αγιάσει (αν μετανοήσει) αλλά όχι παπάς! Διότι ο ιερέας πρέπει να είναι σωματικά και ψυχικά ακέραιος για να αφιερωθεί στο Θεό.
Αν κάποιος έγινε παπάς και μετά αμάρτησε, δεν μπορεί πλέον να τελεί τα μυστήρια της Εκκλησίας οριστικά!
Αυτά (προς το παρόν) για να λυθεί η απορία σου.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Melina
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Melina »

Γεια σας και πάλι! πάτερ, μπορώ να πω ότι κατάλαβα τις θέσεις της θρησκείας στο ζήτημα αυτό, αλλά προς το παρών τουλάχιστον δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω. θυμήθηκα πάντως κάτι που μας έλεγε ένας θεολόγος στο λύκειο, ότι ο Χριστός είπε και μόνο να σκεφτείς κάτι για κάποιον ήδη είναι σαν να το έχεις κάνει. (δεν ξέρω αν το θυμάμαι καλά, εξάλλου δεν γνωρίζω κ καλά, σχεδόν καθόλου τις γραφές). Λέω λοιπόν ότι ίσως να δεχόμουνα ότι έκανα αμαρτία και με αποπήρε λίγο ο ιερέας εκείνος, αλλά αν μου βρείτε κάποιον ή κάποια που ούτε καν τα έχει σκεφτεί αυτά τα πραγματα (γιατί αν τα σκέφτηκε άρα συμφωνα με τον Χριστό και την θρησκεία τα έκανε) θα το ξανασκεφτόμουνα. Πάντως τι είναι πριτιμότερο? Να είναι κάποιος άνθρωπος νορμάλ στο μυαλό κ να γίνει παπάς, έστω αν έκανε ερωτα πριν τον γαμο ή κάποιος που κρατήθηκε και μετά του βγήκαν ορέξεις μέχρι και ανώμαλες; Ειλικρινά επειδή ψαχνω και με ενδιαφέρουν τελευταια τα περι θρησκείας, αν θελετε π.Αντώνιε ή όποιος από εσας γνωρίζει να μου απαντήσει. Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη αν κόυράζω.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

άλλο πράγμα η επιθυμία και άλλο η πραγματοποίησή της!

Δημοσίευση από pAntonios »

Μελίνα καλά θυμάσαι! Έτσι είπε ο Χριστός, ότι και εκείνος που είδε κάποιο πρόσωπο και το επεθύμησε στην καρδιά του, ήδη διάπραξε τη μοιχεία (μέσα του!). Διότι η καρδιά μετράει για το Θεό, εκεί διαδραματίζονται όλες οι μάχες... Εκεί κερδίζονται και οι νίκες!
Όμως η πραγματοποίηση της αμαρτίας και σωματικά είναι ασφαλώς μεγαλύτερη αμαρτία. Άλλο πράγμα να σκεφτείς να ληστέψεις μια τράπεζα (όνειρο πολλών νεοελήνων!) και άλλο να το πραγματοποιήσεις!!!
Η αμαρτία έχει πολλές διαβαθμίσεις: το να τη σκεφτείς, το να σου αρέσει, το να θελήσεις να τη διαπράξεις, το να την πραγματοποιήσεις, το να μην μετανιώσεις, το να συνεχίσεις να την πραγματροποιείς κοκ.
Για όλα αυτά υπάρχει όμως η αληθινή μετάνοια που σε εξιλεώνει ενώπιον του Θεού και σου δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσεις από την αρχή!

Τώρα δεν ξέρω γιατί συχετίζεις το θέμα μας με το θέμα της διαστροφής ορισμένων ανθρώπων. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!
Εγώ δεν είπα ότι συμφωνώ με το να βγάζει κανείς τα απωθημένα του όπως του έρχονται... Διακρίνω κάποιες αντικληρικές διαθέσεις...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Philokalikos
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Αύγ 16, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Philokalikos »

Στα μέσα της δεκαετίας του '80 επισκέφθηκα τον Γέροντα Επιφάνιο Θεοδωρόπουλο στην Αθήνα κρατώντας ένα τετράδιο με καταγεγραμμένες θεολογικές απορίες.
Συζητήσαμε και το ζήτημα των προγαμιαίων σχέσεων και εκεί συνειδητοποίησα το μέγα θεολογικό ανάστημα που μας χάρισε ο Τριαδικός Θεός.
Ο παπα-Επιφάνιος μου είπε ότι σήμερα οι νέοι τα έχουν μπλεγμένα σχετικά με αυτό το ζήτημα. Έχουν την εντύπωση ότι η πορνεία είναι η επίσκεψη ενός νέου σε έναν οίκο ανοχής και η πληρωμή για την ικανοποίηση των σαρκικών παθών. Όμως τα καημένα τα παιδιά αγνοούν ότι υπάρχει και η «ΔΩΡΕΑΝ ΠΟΡΝΕΙΑ» δηλαδή οι προγαμιαίες σχέσεις ενός ζευγαριού.
Κυρίως στα καημένα τα κορίτσια ο πειρασμός βάζει λογισμούς ότι για να κρατήσουν το ταίρι τους θα πρέπει να του ικανοποιούν και το σεξουαλικό ένστικτό του για να μην τον χάσουν. Δεν έχουν καταλάβει τα καημένα ότι ο φίλος τους δεν τις θέλει για αυτό που είναι στην πραγματικότητα δηλαδή «κατ' εικόνα» του Θεού και να πάνε μαζί στο Γάμο για το «καθ' ομοίωσιν» αλλά για την δωρεάν πορνεία που του προσφέρουν.
Άρα μία κοπέλλα πρέπει να αναρωτηθεί αν την θέλει ο «λεγάμενος» για αυτό που είναι ή γι' αυτό που του προσφέρει δωρεάν.
Melina
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από Melina »

π. Αντώνιε ξεκαθάρισα το θέμα τους πως τα βλέπει η θρησκεία και σίγουρα άλλο να σκέφτεσαι και άλλο να κάνεις. Δεν έχω τίποτα με τους ιερείς. Απλά ρωτάω. Αν εσείς ας πούμε είστε αρμόδιος για το ποιος θα γίνει παπάς ή όχι, γιατί θα αποκλείατε κάποιον επειδή εκανε ολοκληρωμένη σχέση με μια κοπέλλα, αν αυτός ακολουθούσε μια χριστιανική ζωή και εξομολογιόταν (αφού η θρησκεία το θεωρεί αμάρτημα) και η εξομολόγηση τα συγχωρεί όλα. Δεν ξέρω αλλά επειδή νομίζω ότι η διδασκαλία της εκκλησίας βασίζεται στις γραφές, ποτέ δεν άκουσα από κάποιον θεολόγο στο σχολείο ότι ο Χριστός είπε ότι οι σχέσεις πριν το γαμο είναι αμαρτία. Αμαρτία πιστεύω είναι το να κροϊδεύεις τον άλλον. Για τους ιερείς που είδαμε παλιά στις τηλεοράσεις με τον Τριανταφυλλόπουλο, αυτοί μπορεί να κατέπνιξαν το σεξουαλικό τους ένστικτο για να γίνουν παπάδες και ξαφνικά είδαμε βίντεο σε εκπομπές να κυκλοφορούν στα σπίτια τους σε φαση που να μην το περιγράψουμε καλύτερα. Άρα προτιμότερο είναι να γίνονται αυτοί παπάδες ή κάποιο παιδί που μπορεί να είχε σχέσεις πριν το γάμο αλλά έχει τα φόντα να γίνει σωστός ιερέας χωρίς παρατράγουδα;
Ναι με τους παπάδες εχω προκατάληψη, όταν τους βλέπω με δυο μέτρα αυτοκίνητα ενώ ο άλλος δεν εχει λεφτά να βγάλει ένα εισητήριο στο αστικό. Έχω προκατάληψη γιατί ίσως δεν έτυχα πάνω σε σωστό ιερέα μέχρι τώρα. Πάντως εσάς σας ευχαριστώ γιατί είστε καλός και δε νευριάζεται με αυτά που γραφω! :D
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pAntonios »

Ευτυχώς που δεν ξέρεις ότι κι εγώ έχω αυτοκίνητο... τέσσερα μέτρα! :(

Η αλήθεια της εκκλησίας μας στηρίζεται στην Αγία Γραφή και την Ιερά Παράδοση. Η Αγία Γραφή δεν ήταν δυνατόν να τα περιλάβει όλα παρά μόνον τις βασικές αλήθειες και αυτές περοληπτικά, αλλιώς θάπρεπε να είχε γραφεί μια ολόκληρη εγκυκλοπέδεια... Φυσικά ποτέ δεν έρχεται σε σύγκρουση με την ιερά Παράδοση της Εκκλησίας.
Αν δεν υπήρχε η Ιερά Παράδοση, που είναι οι θέσεις των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας ανά τους αιώνες η πίστη μας θα ήταν μια νεκρή θρησκεία, όπως είναι άλλωστε σήμερα ο Προτεσταντισμός και τείνει να γίνει και ο Καθολικισμός. Οι Προτεστάντες δεν δέχονται τους Άγίους Πατέρες και ο καθένας τους είναι ένας Πάπας που αποφαίνεται ότι νομίζει για τα του Θεού!!!

Όμως κατά σύμπτωση για το θέμα της αγνότητας έχει μιλήσει και ο ίδιος ο Χριστός στο Ευαγγέλιο, οπότε δεν υπάρχουν αμφιβολίες.

Για το θέμα των ιερέων τώρα, το πρόβλημα είναι σοβαρό διότι θεωρείται πολύ σοβαρό το να πέσει ένας ιερέας σε σοβαρό αμάρτημα, επειδή είναι βαφτισμένος, που σημαίνει ότι έχει το Άγιο Πνεύμα.
Αν ΔΕΝ είναι βαπτισμένος και αμαρτήσει οποιαδήπτε αμαρτία (ακόμη και φόνο) έχει ελαφρυντικά! Οπότε μετά το βάπτισμα (και εφόσον μετανοήσει), μπορεί να γίνει ακόμη και ιερέας αν κριθεί άξιος και το επιθυμεί. Ίσως τώρα να ησύχασε λίγο ο λογισμός σου...

Αναφορικά για τους ιερείς που μου φέρνεις σαν παραδείγματα, πάντοτε θα υπάρχουν και οι προδότες (όπως ο Ιούδας) αν σκεφτείς ότι στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 15.000 κρηρικοί... Αυτοί φυσικά και δεν θάπρεπε να βρίσκονται στον κλήρο ή να απολυθούν αμέσως από τον αρμόδιο επίσκοπο (που φέρει όλη την ευθύνη) όταν έχουν πέσει σε τέτοια αμαρτήματα, Θεός φυλάξει!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”