Για την "ασκητική της αγάπης"

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

pi7171
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από pi7171 »

Αγαπητοί Χριστιανοί αδελφοί, Πατέρες ευλογείτε

Βλέπω με πολλή λύπη πραγματικά μερικοί να θεωρούν το βιβλίο περί Γαβριηλίας ως Ορθόδοξο και πνευματικό. Ωστόσο δεν είδα απαντήσεις στα θέματα που αναπτύχθηκαν στο Όρθρος περί αυτού του βιβλίου. Το γεγονός ότι έγινε μπεστ σελλερ φυσικά δε σημαίνει τίποτα, ιδίως στην εποχή μας. Και ο ¨Κώδικας" έγινε μπεστ σέλλερ, μόνο που η ασκητική της ψευδοαγάπης περνάει καθαρά αντίχριστα μηνύματα μέσω ενός Ορθόδοξου πλέγματος, ενώ τουλάχιστον ο Κώδικας είναι καθαρά αντίχριστος, δεν το κρύβει (τουλάχιστον σε αυτούς που είναι Ορθόδοξοι και γνωρίζουν τις γελοίες θέσεις του).

Όσον αφορά το Περιβόλι της Παναγίας πήγα πρὀσφατα και το ανέφερα το θέμα και οι πωλητές είχαν πλήρη άγνοια επί του θἐματος, ότι δηλαδή θεωρέιται αιρετικό από πολύ κόσμο. Είχα στείλει και μήνυμα στο ηλεκτρονικό τους ταχυδρομείο και δεν μου έδωσαν καμμία απάντηση οι άνωθεν. Τέλος το ανέφερα στο Γέροντα μου που είναι στο Άγιο Όρος και φαίνεται ότι δεν έχουν γνώση μεγάλη περί του βιβλίου στο Ὀρος. Άλλωστε μπορεί το βιβλίο να πέρασει έτσι στο ντούκου λόγω μεγέθους και των μέτρων ασφαλείας που έλαβε. Ωστόσο έδωσα αναφορά στον Γέροντα και του ανέφερα μερικά αποσπάσματα από το βιβλίο και ο Γέροντας (ο οποίος είναι ένας από τους χαρισματικούς Γέροντες στη Σκήτη εκεί, έχοντας κάνει πολλά θαύματα επί παρουσία μου πχ.) μου απήντησε -- πω πω πλάνη.

Επίσης πολλοί ιερείς στη Θεσαλονίκη που γνωρίζω διάβασαν το βιβλίο και ανέφεραν ότι τους ενόχλησε πνευματικά.

Το βιβλίο αυτό είναι όχι απλά αιρετικό αλλά παναιρετικό, όπλο της Νέας Εποχής. Το γεγονός ότι εμφανίζεται στη ιστοσελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδος κάποιο απόσπασμα ΔΕΝ σημαίνει ότι αντιπροσωπεύει και την Ορθόδοξη Πνευματικότητα φυσικά, παρά τις κάποιες προθέσεις, για τις οποίες συχνά έχουν ΠΟΛΛΟΙ αναρωτηθεί, ενός-δυό ατόμων που κρατάν την ιστοσελίδα και όχι της ολομέλειας της ΔΙΣ.

Επαναλαμβάνω ότι το Όρος έχει σχετική άγνοια περί του βιβλίου σε μεγάλο βαθμό, όπως φάνηκε από τις αντιδράσεις Γερόντων που είναι αγιασμένοι κυριολεκτικά και που αντέδρασαν καθαρώς αρνητικά επί του βιβλίου αυτού στη Σκήτη που πηγαίνω. Περισσότερα δεν θα αναφέρω εδώ διότι πολλοί οι εχθροί. Το αποτέλεσμα θα φανεί με τη βοήθεια του Κυρίου όταν αυτό το αιρετικό παραλήρημα επιτέλους αποκαλυφθεί και σταματήσει την καταστροφή που ήδη έχει διατελέσει. Στο εξωτερικό που βρίσκομαι έχουμε ήδη μεταφράσει την σοβαρή μελέτη του ΟΡΘΡΟΥ επί του θέματος και προειδοποιήσει πολύ κόσμο.

μεταξύ των ατόμων που βοηθήθηκαν από τις αποκαλύψεις του ΟΡΘΡΟΥ είναι και η αδελφή μου που είχε πέσει σε πλάνη και άνοιγε το βιβλίο τυχαία και της απαντούσε ως εκ θαύματος η γερόντισσα. Αυτό την έστειλε προς φυσιοθεραπείες για ένα διάστημα, αλλά αργότερα το είχε αφήσει. Όταν της μίλησα για το βιβλίο, χρόνια αργότερα, συνειδητοποίησε την πλάνη της παλιά και κατάλαβε τα κόλπα του Δαίμονος.

Σύντομα θα γίνει ειδική αναφορά για το θέμα και επιτέλους θα ξεκαθαρίσει η θέση επί αυτού.

Εν Χριστώ

Π.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”