Φύλακας άγγελος

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
AeToS1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Φύλακας άγγελος

Δημοσίευση από AeToS1981 »

Επειδή δε γνωρίζω πολλά γύρω από τον φύλακα άγγελο που λέγεται πως έχει ο καθένας από εμάς μπορείτε να μου πείτε οτιδήποτε γνωρίζετε? Βασικά πριν από λίγες μέρες έμαθα την ύπαρξη τέτοιου αγγέλου για τον καθένα μας και επειδή τώρα το παρατήρησα και στο γκάλοπ θα ήθελα να μάθω περισσότερα.Εννοείται ψάχνω και μόνος μου.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

φύλακας άγγελος!

Δημοσίευση από pAntonios »

Κάθε βαπτισμένος χριστιανός (Ορθόδοξος) έχει τον άγγελό του και αυτό είναι μια χειροπιαστή απόδειξη της αγάπης και μέριμνας του Θεού για το πλάσμα του.
Σκοπός του αγγέλου αυτού είναι η προστασία μας και η βοήθεια για τη σωτηρία μας. Επίσης η υπεράσπισή μας από τους πονηρούς δαίμονες.
Υπάρχουν άνθρωποι που είδαν η ένιωσαν τον άγγελό τους και την ευεργετίκή του δύναμη.
Στο απόδειπνο υπάρχει το τέλος μια προσευχή με την οποία απευθυνόμαστε στο φύλακα άγγελό μας και φαινεται μέσα εκεί η εξουσία και η δύναμή του.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
peace
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΑΛΟΝΙΚΑ

Δημοσίευση από peace »

Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ.
ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕΣ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 7 ΟΡΟΦΟ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΩΖΟΝΤΑΙ?
ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΔΙΑΡΚΩΣ?
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΡΟΣΕΡΟ ΑΕΡΑΚΙ.
ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΔΡΑΝΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ.
Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΥ ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ.

ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ
Ioanath
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ioanath »

Από όσα έχω διαβάσει έχω διαμορφώσει την άποψη ότι όλες οι ψυχές πάνω στη γη έχουν έναν (ή περισσότερους) φύλακες αγγέλους. όσοι θέλουν να πιστεύουν ότι κάποιες ψυχές είναι προνομιούχες,ας το πιστεύουν.. Ο Θεός νοιάζεται για όλους μας το ίδιο.
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

aggeloi

Δημοσίευση από garoufalakis »

:( kalla ayto me tous aggelous o arxagelos mixail einai apodektos apo tous mousoulmanous???????? oti kapoi aggeloi exoun kai planites aloi einai sta sinora toy paradisou peripoloi kalla xeroun ti lene 8O 8O :twisted: :twisted:
elpis o theos
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

ευρετήριο Αγγέλων!!!

Δημοσίευση από pAntonios »

Η σελίδα με το "ευρετήριο Αγγέλων" δεν είναι Ορθόδοξη.
Πρόκειται για μια σαλάτα διαφόρων θρησκειών και αποκρυφισμού (άκουγε σατανισμού!), άσχετα αν μερικά από αυτά είναι σωστά.

Στη Γραφή είναι γνωστά μόνον 4 ονόματα αγγέλων και αυτά είναι Γαβριήλ, Μιχαήλ, Ραφαήλ και Ουριήλ.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
garoufalakis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: gloucester
Επικοινωνία:

aggeli

Δημοσίευση από garoufalakis »

:D πατερ αντονιε νομιζο μεσα σενα εκκλισιαστικο βιβλιο λεει για τους αγγελους αλλα δεν θημαμε πιο ξερεισ κανενα :D
elpis o theos
ix8ys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τρί Μάιος 30, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από ix8ys »

peace έγραψε:Ο ΘΕΟΣ ΕΔΩΣΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ. ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ.
Χμ, θα μπορούσες να αναλύσεις παραπάνω αυτό που έγραψες; Γιατί συνολικά στους αλλόθρησκους έδωσε έναν Άγγελο; Δεν τους αγαπά αυτούς ο Θεός; Προσωπικά δεν μπορώ να το δεχτώ! Δέχομαι ότι όλοι οι άνθρωποι, έχουν τον φύλακα Άγγελο τους ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Απλά, εμείς οι Χριστιανοί, το πιστεύουμε περισσότερο από τους άλλους.

Υ.Γ. Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, αν κάποιος είναι Χριστιανός, έχει έναν φύλακα Άγγελο. Αν αλλαξοπιστήσει τον χάνει. Και αν στην συνέχεια ξαναγίνει Χριστιανός, ο φύλακας Άγγελος επιστρέφει. Χμ, συγνώμη, αλλά δεν μου κολλάει :)
peace
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΑΛΟΝΙΚΑ

Δημοσίευση από peace »

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ. ΕΙΠΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ. ΕΤΣΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ Η ΑΝ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΝΑ ΛΥΤΡΩΘΟΥΝ.
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ, ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΛΕΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ ΘΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ. :)
Άβαταρ μέλους
KIXE35
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιουν 12, 2006 5:00 am

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΑΣ!!

Δημοσίευση από KIXE35 »

"ΠΕΦΤΩ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΜΟΥ ,
ΑΓΓΕΛΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ,
ΔΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΛΟΓΙΟΥΜΑΙ,
ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΜΑΙ!"

Την θυμάστε αυτή την προσευχή που λέγαμε όταν ειμασταν παιδια΄?
Ετσι είναι λοιπόν! Όλοι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι έχουμε δίπλα μας έναν φύλακα άγγελο που μάς συντροφεύει και φροντίζει! Την ημέρα τής Βάπτισής μας ο ιερέας, την ώρα που μάς αγιάζει λέει "σύζευξον τη ζωή αυτού άγγελον φωτεινόν...." είναι η ώρα που ενωνόμαστε με τον φύλακα άγγελό μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”