Γάμος με ψυχοπαθή;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τι να πει και η συζυγος μου, που εχει παντρευθει εμενα... :shock:

Εφοσον σιωπησει αυτη, τοτε και οι λιθοι κεκραξονται!!!

Μονο με την πεθερα μου συννενοουμαι καλα.. Γιατι αραγε; :20

Μου αρεσουν οι μπλουζες που δενουν απο πισω,
αλλα δεν μου αρεσουν οταν μου τις σφιγγουν πολυ,
γιατι με πιανει αγχος!!! :mrgreen:
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από aposal »

Σε καταλαβαίνω απόλυτα αμαρτωλέ Διονύσιε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από srev »

Πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο θέμα, είπα να το επαναφέρω.

Ο χαρακτηρισμός "ψυχοπαθής" είναι κατ' αρχάς και κατ' αρχήν άστοχος γιατί δεν περιγράφει νοηματικά κάτι πιστοποιημένο και σαφές. Όλοι οι άνθρωποι λίγο-πολύ πάσχουν ψυχολογικά όπως πάσχουν και "βιολογικά" - αυτό που έχει σημασία είναι η διαβάθμιση και το είδος τής ασθένειας. Π.χ., εγώ έχω πρόβλημα στη μέση μου, ο άλλος έχει ευαίσθητο στομάχι, κάποιος άλλος έχει μυωπία, αλλεργίες, κ.ο.κ. Παρομοίως, κάποιοι άνθρωποι έχουν νευρώσεις σε διαφορετικό βαθμό, ή -γενικότερα- διαταραχές συμπεριφοράς, κάποιοι άλλοι συνάνθρωποί μας πάσχουν από αγχώδεις διαταραχές κ.ο.κ.

Το ερώτημα τού νήματος ίσως θα μπορούσε να θέσει κάποιο δίλημμα εάν γινόταν πιο συγκεκριμένο- π.χ. "γάμος με σχιζοφρενή" ή "γάμος με αυτιστικό". Είναι πολύ σημαντικό να διακρίνουμε τις περιπτώσεις γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη πρακτική διαφορά και συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις. Επίσης έχει μεγάλη σημασία εάν πρόκειται για -φαινομενικά τουλάχιστον- επίκτητο νόσημα.

Ευχές,
Alexk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2011 8:40 am
Τοποθεσία: Πελοπόννησος

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Alexk »

Σωστά τα όσα γράφεις.
Αλλά, γάμος με αυτιστικό άτομο μού φαίνεται ότι πρακτικά θα ήταν αδύνατος (με εξαίρεση άτομα που πάσχουν από υψηλά λειτουργούντα αυτισμό).
Ο γάμος με ένα άτομο που πάσχει από διπολική διαταραχή (αυτό που παλιότερα λέγαμε μανιοκατάθλιψη) είναι μάλλον ο πιο συνηθισμένος. Εχει όμως και αρκετούς κινδύνους μια και κατά τη διάρκεια τών υποτροπών τής διαταραχής το πάσχον άτομο μπορεί να είναι είτε 1. σε κατάθλιψη βαθειά και δεν θα μπορεί να κάνει δουλειές ή να εργασθεί πολλές φορές για πολλούς μήνες ή και χρόνια ή μπορεί να φτάσει ακόμη αι στην αυτοκτονία.
Είτε 2.μπορεί να είναι σε μανία με κίνδυνο να είναι επιθετικός έναντι τών άλλων, να κάνει μεγάλες ζημιές ή τεράστια έξοδα (που καμμιά φορά μπορεί να ρίξουν έξω και μια επιχείρηση).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”