Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

aposal έγραψε:Αλέξανδρε (ερμηνεύω το alexanergreek) έχω την άποψη ότι είναι πολύ συνετά τα λόγια σου.
Μακάρι Απόστολε να γίνουμε μικροί απόστολοι μέσα στην οικογένειά μας, κυρίως δια της προσευχής και λιγότερο με τα λόγια που κουράζουν και φέρνουν αντίδραση... όπως έλεγε και ο Π.Πορφύριος.

-Αλέξανδρος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

alexandergreek έγραψε:
aposal έγραψε:Αλέξανδρε (ερμηνεύω το alexanergreek) έχω την άποψη ότι είναι πολύ συνετά τα λόγια σου.
Μακάρι Απόστολε να γίνουμε μικροί απόστολοι μέσα στην οικογένειά μας, κυρίως δια της προσευχής και λιγότερο με τα λόγια που κουράζουν και φέρνουν αντίδραση... όπως έλεγε και ο Π.Πορφύριος.

-Αλέξανδρος
Γένοιτο!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Re: Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Δημοσίευση από alexandergreek »

Χαίρετε φίλοι μου και χρόνια πολλά για αύριο! Άραγε έχει δουλέψει μέσα σας καθόλου ο λογισμός για το θέμα του ετοιμασμενου συντρόφου;
Κορυφή
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Δημοσίευση από aposal »

Έλα ρε "Αλέξανδρε"!
Συνεχίζεις τη συζήτηση μετά από 13 ολόκληρα χρόνια!!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Re: Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Δημοσίευση από alexandergreek »

κι ομως! Σημερα κοιταζα οσα εχουν γραφει, λογια ομορφα και φωτισμενα... (τα δικα σας)
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Re: Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Δημοσίευση από alexandergreek »

aposal έγραψε: Σάβ Ιουν 19, 2021 7:45 pm Έλα ρε "Αλέξανδρε"!
Συνεχίζεις τη συζήτηση μετά από 13 ολόκληρα χρόνια!!
Αποστόλη, και φίλοι εδώ του forum,
ο καιρός διήλθε και παρήλθε και δε μπορώ να πώ ότι απέκτησα εμπειρική γνώση του θέματος... υπάρχει το "ετοιμασμένο εκ Θεου" πρόσωπο, προορισμένο εν ελευθερία για τον καθένα που γεννιέται με κλίση στο γάμο;

Η πείρα μου έδειξε (δική μου και φίλων μου) ότι αγόμεθα και φερόμεθα, ενίοτε, απο δυνάμεις ασυνείδητες, αόρατες, που μας προξενούν έλξη για ανθρώπους ακατάλληλους. Η χείρ του Θεού, ωσεί απούσα! Σε άλλες περιπτώσεις, αδερφοι και αδερφές ενάρετοι και εγκρατείς, και πάλι διάγουν εν μοναξιά συντροφική το βίο, παρά τις προσευχές και τη Μυστηριακή Ζωη... Απο την άλλη, άνθρωποι χλιαροί στην Πίστη, βρίσκουν το "έτερον ήμισυ" στο λυκειο, και αποκτούν ομορφες οικογένειες...

Είναι πολύ λυπηρό να βλέπεις ανθρώπους, κοσμικούς και Πιστούς, να ζούν τη σιωπηρή απόγνωση της συντροφικής μοναξιάς, ελπίζοντας (οι Πιστοί) στο Θεό που δείχνει να αδιαφορεί.

Και απο την άλλη, χριστιανά ζευγάρια, που παντρεύτηκαν με προξενιο πνευματικού, να δυστυχούν, τα μέλη του ζεύγους να παχαίνουν απο συναισθηματική πείνα, και όλο αυτό στη δυστοπία του, εξωτερικά να δείχνει κάτι "ιδανικό".

Δύσκολο να βγάλει κάποιος άκρη...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”