Γάμος με ψυχοπαθή;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

vasilisalt έγραψε:Ελπίζω να μη με κατηγορηθώ από τη συζυγό μου ότι ψάχνω για δεσμό μέσω του φόρουμ!!!!!!
Αν πάθεις τέτοιο πράγμα Βασίλη, τότε θα τρελλαθείς και μετά θα εμπίπτεις στην ανάγκη που περιγράφει το topic!!!!! :lol: :lol:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Εχει συμβεί ήδη Παναγιώτη μου. Γάμος ΄΄ψυχασθενών΄΄ ήταν ο γάμος μου, μη νομίζεις. Όπως και των περισσοτέρων, απλά οι περισσότεροι ψυχασθενείς δεν το παραδέχονται ότι είναι ψυχασθενείς.
Και μιας και την κατηγορώ διαδικτυακώς, ας της στείλω και ένα διαδυκτιακό φιλί.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από filotas »

Συνταξιδιώτης έγραψε:Καλημέρα σας.Θέλω να θέσω ένα ερώτημα που γεννήθηκε στο μυαλό μου σήμερα.Θεωρώ πιο επικοδομητικό για τη συζήτηση να μη δοθούν βιαστικές απαντήσεις(εφόσον κάποιος προθυμοποιηθεί να απαντήσει) αλλά ας αναρωτηθεί πρώτα καλά ο καθένας μέσα στον εαυτό του.To ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής:"Θα κάνατε σχέση με ένα άτομο το οποίο γνωρίζετε εκ των προτέρων ότι ανήκει στο χώρο των ψυχασθενών";Δηλαδή η γνώση του ότι στην παρέα που θα πάμε να πιούμε καφέ υπάρχει κάποιος ο οποίος έχει κατά κάποιον τρόπο ψυχολογικά προβλήματα,δε δρα ανασταλτικά ως προς τη συμπεριφορά μας σ`αυτό το άτομο;Kαι ένα δεύτερο ερώτημα που γεννιέται είναι αυτό το άτομο εάν θέλει να κάνει σχέση με το αντίθετο φύλο δεν πρέπει πρώτα να έχει ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα;Προσωπικά,για να εκφέρω και την προσωπική μου άποψη για μένα δρα ανασταλτικά,χωρίς να θεωρώ ότι είναι σωστή η άποψή μου.
Η σωστή στάση απέναντι σ' ένα ψυχικά ασθενή είναι ίδια με αυτή για οποιοδήποτε άλλο ασθενή. Αγάπη, στήριξη, προσευχή. Η δημιουργία σχέσης μ' ένα ψυχικά ασθενή άνθρωπο, εφ' όσον η ασθένειά του του επιτρέπει και στο βαθμό που του επιτρέπει να δημιουργεί σχέσεις με άλλους ανθρώπους, προσαρμόζεται μέσα σ' αυτά τα πλαίσια.

Οι βαριές ψυχικές ασθένειες, δεν επιτρέπουν στον ασθενή ν' αναλάβει σοβαρές δεσμεύσεις, σαν αυτές που απαιτεί ένας σοβαρός δεσμός με το αντίθετο φύλο, γι αυτό είναι άδικο και για τον ίδιο ασθενή και για άλλο άνθρωπο, να μπλέκεται σε τέτοιες καταστάσεις.

Στις ελαφρότερες περιπτώσεις, εξαρτάται από τη φύση της κάθε περίπτωσης. Κατά βάση όλοι έχουμε (εκτός από ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις) κάποια ...βίδα λασκαρισμένη. Επομένως κανείς δεν έπρεπε να έχει σχέση με κανένα, αν μόνο οι απόλυτα υγιείς δικαιούντο να έχουν σχέσεις.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Και για τα βάλω τα πράγματα σε μια τάξη, ο π. Φιλόθεος Φάρος (είναι και ψυχολόγος) στο βιβλίο του αναφέρει πως η ψυχιατρική φαίνεται να έχει χάσει το δρόμο της. Σύμφωνα με τις σύγχρονες μελέτες (τρομάρα τους) όλοι φαίνεται να έχουμε την ανάγκη ψυχαναλυτή (αμερικανιά). Συμπεραίνει πως οι περισσότεροι δεν είναι ψυχασθενείς, απλά έχουν χάσει τη σχέση τους με το παπα και τελικά με το Θεό. Βέβαια αναφέρει πως φταίει και ο παπάς (γενικώς εννοείται όχι ειδικώς) γιατί δεν φαίνεται να έχει καμμία διάθεση να ΄΄ψαχτεί΄΄ ελαφρώς προκειμένου να μπορεί να ανταπεξέλθει και να βοηθήσει πραγματικά. Μάλιστα αναφέρει το εξής εκπληκτικό. Με ενέργειες της Αρχιεπισκοπής υπό την καθοδήγηση και του π. Φιλόθεου Φάρου έγιναν ομάδες ιερέων που θα πήγαιναν σε συγκεκριμένο νοσοκομείο και αφού ο κάθε ιερέας θα έβλεπε κάποιους ασθενείς στο τέλος θα μαζεύονταν η ομάδα για να βγάλει βιωματικά συμπεράσματα. Αρκετοί ιερείς δεν πήγαιναν στους ασθενείς και στη συνάντηση έλεγαν παραμύθια της Χαλιμάς!!! Σε πολλοί λίγο χρονικό διάστημα η προσπάθεια εξέπεσε και καταργήθηκε.
Ωχ κατάκριση. Σταματάω αμέσως...
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

μας ακουγετε δυσκολη η ερωτηση αυτη,κ αν ακουσουμε κατι για καποιον με αυτο το προβλημα φευγουμε μακρυα,αλλα εχει σκεφθει καποιος αν ημασταν εμεις αυτοι που εχουμε ψυχολογικο προβλημα,πια θα ηταν η αντιμετοπηση απο τους αλλους?θα μας αρεσε η αποριψη?ειναι μεγαλος σταυρος σε αυτον που θα δεχθει να κανει ενα γαμο με ενα ατομο που εχει τετοιο προβλημα.
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Και που το ξερης Γρηγορια οτι δεν εχουμε?
εχεις δει κανεναν που να εχει κατι και να το παραδεχεται? :wink:
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Savas
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Αύγ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Stafford

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Savas »

Μεγάλος σταυρός είναι , αλλά ίσως το άτομο (με την εν λόγω ψυχασθένεια ) μπορεί να μην είναι κατάλληλο όντως για γάμο. Ο κύριος σκοπός του γάμου είναι η τεκνοποίηση , για σκέψου λοιπόν , είναι το άτομο κατάλληλο να αναθρέψει ένα παιδί.Επίσης ,αφότου γεννήσει μια γυναίκα και αυτό ισχύει για όλες όπως λένε οι ιατροί , αντιμετώπιζει κάποιο σχετικό ψυχολογικό πρόβλημα (κατάθλιψη π.χ).
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

Dimitris39 έγραψε:Και που το ξερης Γρηγορια οτι δεν εχουμε?
εχεις δει κανεναν που να εχει κατι και να το παραδεχεται? :wink:
συμφωνω,ετσι ειναι παντα οι αλλοι εχουν τα ασχημα εμεις μονο τα σωστα,τι ανθρωποι ειμαστε??? :7 :7 :7
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Άβαταρ μέλους
grigoria-ka
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 1:59 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από grigoria-ka »

Savas έγραψε:Μεγάλος σταυρός είναι , αλλά ίσως το άτομο (με την εν λόγω ψυχασθένεια ) μπορεί να μην είναι κατάλληλο όντως για γάμο. Ο κύριος σκοπός του γάμου είναι η τεκνοποίηση , για σκέψου λοιπόν , είναι το άτομο κατάλληλο να αναθρέψει ένα παιδί.Επίσης ,αφότου γεννήσει μια γυναίκα και αυτό ισχύει για όλες όπως λένε οι ιατροί , αντιμετώπιζει κάποιο σχετικό ψυχολογικό πρόβλημα (κατάθλιψη π.χ).
αν ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση φυσηκα κ δεν μπορει να ανταπεξελθει κ εκει χρειαζεται ιατρικη "περιθαλψη"αλλα υπαρχουν ανθρωποι που ξερω πρωσοπικα που αντιμετοπιζουν καποια ψυχολογικα προβληματα που μπορουν κ εχουν οικογενεια κ πνευματικο που τους συμβουλευντε
Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΓΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ,ΠΑΝΤΑ ΕΛΠΙΖΕΙ,
ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΜΕΝΕΙ.
Συνταξιδιώτης
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 6:28 pm

Re: Γάμος με ψυχοπαθή;

Δημοσίευση από Συνταξιδιώτης »

Dimitris39 έγραψε:Και που το ξερης Γρηγορια οτι δεν εχουμε?
εχεις δει κανεναν που να εχει κατι και να το παραδεχεται? :wink:
`Οντως όλοι έχουμε λίγο ή πολύ διάφορες μορφές ψυχασθένειας (άλλος λίγο και άλλος πολύ),η οποία ορίζεται πάντα σύμφωνα με τα εκάστοτε κοινωνικά δεδομένα.Και αυτό διότι ο Γαλιλαίος(που είπε ότι η γη κινείται) στην εποχή μας θα ήταν επιστημονική αυθεντία,όμως στην εποχή του καταδικάστηκε στην πυρά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”