Με έχει μπερδέψει πολύ

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Με έχει μπερδέψει πολύ

Δημοσίευση από neosathos »

ειμαι πολυ μπερδεμενος με τον θειο μου (αδερφος της μανας μου)

ενω εκανε μια ζωη αμαρτωλη εδω και 10 χρονια περιπου ειναι συνεχεια με την εκκλησια και με το αγιο ορος (ετσι δειχνει τουλαχιστον) προσευχες νηστειες
και γενικα πολυ χριστιανικη ζωη

το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να το πιστεψω οτι αλλαξε διοτι πεφτει σε αντιφασεις
για παραδειγμα ενας ανθρωπος που αλλαξε και ειναι με τον θεο ειναι δυνατον
να αγαπαει παρα πολυ το χρημα ?
αυτο ειναι η κυριως απορια μου βλεπω εναν ανθρωπο που υπεραγαπα το χρημα και ειναι φιλαργυρος αλλα και η γυναικα του (η θεια μου) ενω ειναι ολο προσευχες νηστειες και εκκλησια λεει παρα μα παρα πολλα ψεματα

λοιπον ακουω την γνωμη σας
kostas_k
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: με εχει μπερδεψει πολυ

Δημοσίευση από kostas_k »

neosathos έγραψε:ειμαι πολυ μπερδεμενος με τον θειο μου (αδερφος της μανας μου)

ενω εκανε μια ζωη αμαρτωλη εδω και 10 χρονια περιπου ειναι συνεχεια με την εκκλησια και με το αγιο ορος (ετσι δειχνει τουλαχιστον) προσευχες νηστειες
και γενικα πολυ χριστιανικη ζωη

το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να το πιστεψω οτι αλλαξε διοτι πεφτει σε αντιφασεις
για παραδειγμα ενας ανθρωπος που αλλαξε και ειναι με τον θεο ειναι δυνατον
να αγαπαει παρα πολυ το χρημα ?
αυτο ειναι η κυριως απορια μου βλεπω εναν ανθρωπο που υπεραγαπα το χρημα και ειναι φιλαργυρος αλλα και η γυναικα του (η θεια μου) ενω ειναι ολο προσευχες νηστειες και εκκλησια λεει παρα μα παρα πολλα ψεματα

λοιπον ακουω την γνωμη σας
Ο κάθε ένας μας θα δώσει λογαριασμό στο Θεό μόνος του. Εμείς αδερφέ μου πιστεύω ότι το μόνο που πρέπει να κάνουμε, είναι να προσπαθούμε συνεχώς επί 24ώρου βάσεως, και πρώτος καλύτερος εγώ, να σώσουμε ο καθένας τη δική του ψυχή. Χρόνια πολλά.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

φιλε να ηταν μονο ο θειος σου...
ξερεις οτι ολοι λιγο πολυ σε στιγμες προσευχης και ηρεμιας βλεπουμε ετσι τον εαυτο μας [τα μουτρα μας καλυτερα]
δυσκολο πλασμα ο Ανθρωπος !!
αν δεν κανουμε την υπερβαση ,το βημα στο κενο χωρις αλεξιπτωτο δεν θα δουμε πραγματικη ζωη
ουτε τωρα ουτε μετα
με λιγα λογια φρικη [για εμενα]
ΕικόναΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
aanast
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

ρεπλαι

Δημοσίευση από aanast »

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ κι ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ!
Πραγματικά κι εμένα με εκπλήσσει πολύ συχνά αυτή η συνύπαρξη ''φαινομενικής'' χρηστοήθειας και παθών!!!

Είναι, ωστόσο ,δυνατόν να υπάρξει μια τέτοια ακραία συμπεριφορά,γιατί ,πιστεύω,ο θείος παλεύει ακόμη με τον παλιό κακό εαυτό του...
Ενώ έχει κάνει μεγάλη πρόοδο σε πολλά θέματα,όπως το ότι έχει ξεφύγει από σαρκολατρεία ,ηδονή,μίσος για τους γύρω,κάπου υπάρχει μια σκοτεινή κηλίδα[χρηματοθηρία-τσιγγουνιά],που δεν δείχνει να φεύγει εύκολα!
Να ξέρεις ότι ο Πονηρός του κάνει μεγάλο πόλεμο,του λέει πόσο καλός και γνήσιος χριστιανός έχει γίνει ,για να τον κολακέψει,αλλά ταυτόχρονα του υπαγορεύει να μην ξοδεύει τίποτα για τους άλλους,για χ,ψ λόγους[π.χ.θα τα δώσεις αργότερα όλα για κάποιο ιερό σκοπό,κ.λπ.]...

Δηλ. συχνά ένας τέτοιος λογισμός που μας τραβάει μακριά από το δρόμο της έμπρακτης αγάπης και της γνήσιας φιλανθρωπίας σε καθημερινή βάση,είναι εκ του Πονηρού* γιατί μας κάνει να μην αφήνουμε τα πάντα στην πρόνοια του Θεού,αλλά να επενδύουμε σε ένα μέλλον που εμείς αυτάρεσκα σχεδιάζουμε με τον εγωισμό μας χωρίς να θυμόμαστε ότι χρέος μας είναι να δίνουμε τα ΠΑΝΤΑ στο ΑΙΩΝΙΟ ΠΑΡΟΝ του Θεού,κάνοντας κάθε στιγμή το Θέλημά Του=φιλανθρωπία, ευποιΐα,βοήθεια σε καθένα που έρχεται στο δρόμο μας.............

Συμβούλευέ τον ,ταπεινά κι ήρεμα ,συζητώντας μαζί του νηφάλια και συχνά ρώταγέ τον την άποψή του για τα χρήματα...[θα σου δώσει τις ανάλογες απαντήσεις κι έτσι θα καταλάβεις τι γίνεται μέσα του]
Εύχομαι ο Θεός να τον φωτίσει και να τον εξαγνίσει από το πάθος αυτό!
Κάνε προσευχή για το θέμα αυτό και θα αλλάξουν τα πράγματα,θα δεις!
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

Φίλε μου μην ανησυχείς! Το πρώτο βήμα έγινε με την επαφή του θείου σου με την Εκκλησία. Τα πάθη δεν φεύγουν με τη μία και στο λέω κρίνοντας από τον εαυτό μου. Κάνε μια προσευχή γι' αυτόν. Δοκιμασμένη μέθοδος :D
neosathos
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από neosathos »

κατ'αρχην σας ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας

μπορει οπως ειπατε πραγματι να παλευει ακομη και αυτο το σεβομαι

αλλα ποιος ειμαι εγω που θα τον συμβουλεψει και θα τον ρωτησει τι γνωμη εχει για το χρημα

εγω βαπτιστηκα χριστιανος ορθοδοξος και πιστευω οτι υπαρχει ο θεος ο χριστος η παναγια και ολοι οι αγιοι μας
απο εκει και περα δεν πιστευω οτι ειμαι και οτι το καλυτερο σαν χριστιανος
φυσικα ουτε σκοτωσα ουτε αδικησα καποιον αλλα πηγαινω 2 φορες μονο το χρονο στην εκκλησια και αλλες τοσες κοινωνω και μια φορα εξομολογηθηκα
οποτε πιστευω οτι δεν ειμαι και οτι το καλυτερο για συμβουλες και προτασεις

και μιας και γυρισα τη συζητηση σε εμενα να ρωτησω και καποια πραγματα

το μεγαλυτερο αμαρτημα που πιστευω οτι κανω ειναι οτι κρινω τους παντες και τα παντα και φυσικα μισω και ζηλευω ταυτοχρονα
π.χ γιατι εκλεψε γιατι βολευτηκε γιατι ειναι πορνη γιατι το ενα γιατι το αλλο
γιατι αυτος ετσι και ο αλλος αλλιως τα παντα τα κρινω και τα κατακρινω και επισης σκεφτομαι και πως θα πρεπει να τιμωρηθει ο καθενας απο αυτους που κρινω
δεν ξερω αλλα προσωπικα νομιζω οτι εχω διαπραξει και διαπρατω το μεγαλυτερο αμαρτημα διοτι μπορει ο φονος η το κλεψιμο να ειναι μεγαλα αμαρτηματα αλλα εγω εχω ξεφυγει τελειως και εχω βαλει τον εαυτο μου στη θεση του θεου κρινωντας κατακρινωντας και ψαχνω και απο πανω και πως θα τους τιμωρισω
αυτα ολα φυσικα κουραζουν και εμενα διοτι ειδικα το μισος ειναι πολυ ψυχοφθορο και αν καποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να καταλαβει
τους παντες και τα παντα τα βλεπω καχυποπτα και με μισο ματι


θα ηθελα και παλι τη γνωμη και τις συμβουλες σας
pilotos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1281
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από pilotos »

Αγαπητέ φίλε,
θα μπορέσεις να λύσεις τις απορίες σου,αν διαβάσεις κάποια βιβλία.
Σου προτείνω αυτά που διαβάσα αυτή την εποχή και απαντούν στα ερωτήματά σου:

Το Όρος της σιωπής του Κυριάκου Μαρκίδη, εκδόσεις Διόπτρα

και το Εν Ειρήνη του Κυρίου δεηθώμεν του π. Αλεξίου Καρακαλλινού, αγιορείτου Ιερομονάχου,εκδόσεις Μακρυγιάννης


Εκεί θα καταλάβεις ότι οι περισσότεροι Ορθόδοξοι Χριστιανοί ζούμε την Ορθοδοξία ως ιδεολογία και όχι ως ΖΩΗ,γιατί δεν τηρούμε, δεν ζούμε την αληθινή πνευματική και μυστηριακή ζωή.Δηλαδή, χωρίς καρδιακή προσευχή ( τι είναι θα το βρεις στα βιβλία ) και χωρίς διαρκή μετάνοια, εξομολόγηση ( σε έμπειρο πνευματικό ) και τακτική Θεία Κοινωνία ( όχι απλώς εκκλησιασμό κάθε Κυριακή) δεν μπορούμε να καθαρίσουμε τη καρδιά μας από τα πάθη, όσο και να προσπαθούμε σε άλλους τομείς.Όλα αυτά τα συναισθήματα μίσους ή κατάκρισης φεύγουν όσο περισσότερο προσευχόμαστε, λέγοντας την ευχή συνεχώς : Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιέ του Θεού, ελέησέ με τον αμαρτωλό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μελετήσεις αυτά τα βιβλία ( και όχι απλά να τα διαβάσεις ) και να αρχίσεις να προσεύχεσαι για τον θείο σου και τη θεία σου, ώστε να έχουν καλύτερους λογισμούς και πιο Ορθόδοξη Ζωή.Μη πιστέψεις ότι γινόμαστε ξαφνικά άγιοι με μια επίσκεψη στο Άγιο Όρος η ακόμα και με τακτικό εκκλησιασμό χωρίς νοερή και καρδιακή προσευχή και Μυστηριακή Ζωή. Αυτά δεν υπάρχουν σε καμία θρησκεία στο κόσμο και εκεί διαφοροποιείται η Ορθοδοξία από τις θρησκείες και τις αιρέσεις.Και είναι κρίμα που περνάνε τόσα χρόνια και δεν μένουμε στα ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που δίνουν στον άνθρωπο ΑΙΩΝΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ.Μακάρι να βρεις τις απαντήσεις που θα δώσουν νέο νόημα στη ζωή σου.Χρόνια πολλά και αιώνια !
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

το μεγαλύτερο ΑΜΑΡΤΗΜΑ!!!

Δημοσίευση από pAntonios »

neosathos έγραψε:.......
φυσικα ουτε σκοτωσα ουτε αδικησα καποιον αλλα πηγαινω 2 φορες μονο το χρονο στην εκκλησια και αλλες τοσες κοινωνω και μια φορα εξομολογηθηκα
οποτε πιστευω οτι δεν ειμαι και οτι το καλυτερο για συμβουλες και προτασεις

και μιας και γυρισα τη συζητηση σε εμενα να ρωτησω και καποια πραγματα

το μεγαλυτερο αμαρτημα που πιστευω οτι κανω ειναι οτι κρινω τους παντες και τα παντα και φυσικα μισω και ζηλευω ταυτοχρονα
π.χ γιατι εκλεψε γιατι βολευτηκε γιατι ειναι πορνη γιατι το ενα γιατι το αλλο
γιατι αυτος ετσι και ο αλλος αλλιως τα παντα τα κρινω και τα κατακρινω και επισης σκεφτομαι και πως θα πρεπει να τιμωρηθει ο καθενας απο αυτους που κρινω
δεν ξερω αλλα προσωπικα νομιζω οτι εχω διαπραξει και διαπρατω το μεγαλυτερο αμαρτημα διοτι μπορει ο φονος η το κλεψιμο να ειναι μεγαλα αμαρτηματα αλλα εγω εχω ξεφυγει τελειως και εχω βαλει τον εαυτο μου στη θεση του θεου κρινωντας κατακρινωντας και ψαχνω και απο πανω και πως θα τους τιμωρισω
αυτα ολα φυσικα κουραζουν και εμενα διοτι ειδικα το μισος ειναι πολυ ψυχοφθορο και αν καποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να καταλαβει
τους παντες και τα παντα τα βλεπω καχυποπτα και με μισο ματι


θα ηθελα και παλι τη γνωμη και τις συμβουλες σας

Αγαπητέ μου αρκετά καλά τα λες, αλλά ακόμη βρίσκεσαι στην αναζήτηση!
Για να μπορέσεις να γίνεις άνθρωπος του Θεού (διότι αυτό θα πει πραγματικός Χριστιανός) είναι ανάγκη να βρεις έναν καθοδηγητή και να κάνεις ότι σου πει (όχι από το μυαλό του φυσικά αλλά αυτά που λέει η Εκκλησία).
Λες ότι πηγαίνεις δύο φορές το χρόνο στην εκκλησία. Είναι σα να λεω ότι πάω 2 φορές το χρόνο στην προπόνηση και έχω απαίτηση να είμαι σε καλή φυσική κατάσταση!!! Πως σου φαίνεται αυτό;;;
Μετά λες ότι δεν έχεις κάνει μεγάλες αμαρτίες εκτός από την κατάκριση.
Δεν υπάρχει όμως μεγαλύτερη αμαρτία από το να αφήνουμε τον εαυτό μας μακρυά από το Θεό! Κι ας μην έχουμε κάνει καμιά αμαρτία άλλη!
Ξεκίνα λοιπόν ταπεινά από το να μελετάς το λόγο του Θεού και να προσεύχεσαι. Παράλληλα να βρεις έναν πνευματικό να σε καθοδηγεί και είναι σίγουρο ότθι θα αλλάξει η ζωή σου, η σκέψη σου αλλά κυρίως η μοίρα σου!

Εύχομαι σε όλους
η νέα χρονιά να μας βρει πιο κοντά στον Κύριο και Θεό μας...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”