Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Δημοσίευση από theophania »

ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

εμπειρία του πράγματος...

Δημοσίευση από pAntonios »

Αυτό νομίζω θα είναι ενδιαφέρον να το απαντήσουν όσοι είχαν άμεση εμπειρία του πράγματος...
agapios
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Σαντορινη

Δημοσίευση από agapios »

Μπορω να αναφερω καποια πραγματα αλλα οχι τωρα. ισως αυριο. ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ

Δημοσίευση από lovethink »

theophania έγραψε:ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?
Μη πέσετε να με φάτε μόνο
Εκπροσωπώ προφανώς τον πλανεμένο κοσμικό οπότε με το μαλακό :lol:

Το θεωρώ άκρως φυσιολογικό να συμβιώνουν τα ζευγάρια πριν το γάμο
(Προσέξτε τη λεπτομέρεια ... δεν μιλάω σε σεξουαλικό επίπεδο)
Το θεωρώ άκρως φυσιολογικό να θες να μάθεις λίγο τις παραξενιές του ανθρώπου που θα ζήσεις μια ζωή δίπλα του
Διότι όταν έχεις ραντεβού να πας για ένα καφέ ή ένα ποτό , είναι δεδομένο ότι ο καλός σου ή η καλή σου θα σου έρθει αφού πρώτα έχει κοιμηθεί κάνα δύωρο , ξεκούραστος/η , περιποιημένος/η , με τα καλά του , με τα αρώματά του , με με με με

Για να την δεις το πρωί με τη τσίμπλα στο μάτι , για να σε δει πως γεμίζεις το νεροχύτι με τρίχες όταν ξυρίζεσε , για να την δεις πόσο σπάταλη είναι στο σούπερ μάρκετ , για να σε δει πόσο ιππότης είσαι όχι μόνο στα ραντεβού όταν ανοίγεις τη πόρτα για να περάσει , αλλά και στην καθημερινή έξοδο από τη πολυκατοικία
Σου κρατάει τη πόρτα ? ή στην κοπανάει στα μούτρα ? γιατί χαζεύει την περαστική

Η Συμβίωση πριν το γάμο για μένα ως κοσμικό άνθρωπο και αμαρτωλό είναι αναγκαία , δεν λέω βέβαια για 1-2-3 χρόνια και πλέον , όπως ακούμε , αλλά αν μη τι άλλο ένα εξαμηνάκι είναι απαραίτητο

Αλλιώς ........... αλλιώς ? Αλλιώς η αμαρτία θεωρώ πως είναι διπλή να χωρίσεις εφόσον πλέον έχεις παντρευτεί και έχεις και κάνα δυό κουτσούβελα που δεν σου φταίνε σε τίποτα να πληρώσουν τις βιασύνες σου

Ασε να περάσει ο έρωτας ........ άσε να φύγει ο ενθουσιασμός και παντρέψου μετά
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Και να συμπληρώσω κάτι σημαντικό
Μιλάω πως είναι τα δεδομένα σήμερα
Μην μου αρχίσετε τώρα όλοι τα "θα αλλάξουμε τις γραφές" ? θα κάνουμε εκείνο ? θα κάνουμε το άλλο ? κτλπ

Δεν ισχυρίστηκα ότι αυτό είναι το ιδανικό , απλά απάντησα στην ερώτηση που έχει τεθεί

Το ιδανικό είναι να αγαπήσει ο νέος άνθρωπος μια κοπέλα με αμοιβαία αισθήματα , να έχει οδηγό πάνω απ'όλα το σεβασμό στο πρόσωπό της και η κοπέλα στο πρόσωπό του , και να πιστεύουν και οι δύο στο Θεό
Οταν υπάρχει κοινή πίστη , και φλόγα πίστης , τότε σίγουρα δεν έχουν να φοβηθούν κάτι
Αρκεί να είναι σίγουροι για τα αισθήματά τους και να μην αποτελεί η γνωριμία τους και ο γάμος τους επιβολή ψυχολογική από συγγενείς και και και και , όπως συνέβαινε κάποτε και ζούσαν για πάντα δυστυχισμένοι από τη πρώτη μέρα του γάμου τους πολλοί γονείς που υποχρεώθηκαν να πάρουν αυτόν που έπρεπε και όχι αυτόν ή αυτήν που αγαπούσαν
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
nemesis123
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Δημοσίευση από nemesis123 »

πεστα lovethink.... φονικη κατασταση ο ερωτας. τυφλα σκετη. αλλα εχει και αυτο τα καλα του μωρε :razz:
εγω ομοιως για τους ιδιους ακριβως λογους εγκρινω και επαυξανω στο θεμα της συμβιωσης.μαθαινεις τα κωλυματα κ το ποιόν του συνανθρωπου σου κ απ΄την καλη κ απ'την αναποδη, και γενικα με τι ανρθωπο εχεις να κανεις στο παρον ή στο μελλον(εαν υπαρξει...αν και δυσκολο με την κατασταση που επικρατει στη σημερον ημερα)
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

lovethink έγραψε:Για βάλτε και Ευαγγελάτο ....... το θέμα ταιριάζει .....
Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη... :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7be ... ed&search=
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

i teleti tou gamou ta prota xronia tou xristianismou den upirxe, tote ta zeugaria pigainane kai zitousane tin euxi apo tous goneis. Min ksexname oti pisteuoume ston Theo tis agapis ston epouranio Patera mas, gnorizei kala tis protheseis mas, otan suzoume me enan anthropo paei na pei oti ton agapame kai theloume na meinoume kai gia panta mazi tou. I agapi pros ton anthropo sou ekdilonete me tin storgi kai to xadi pou tou dineis. Pisteuo oti o kalos mas Theos den tha mas krinei apo auto otan kserei oti uparxei pragmatiki agapi, mas gnorizei kala, einai omos aparaitito na pantreutei ena zeugari omos kai na min to paratrabiksei dioti etsi einai kai to sosto. Kati akoma, ta kolumata ta antimetopizeis me upomoni kai agapi alloios den prokeitai na sterioseis, kanenas den einai teleios.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Re: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ

Δημοσίευση από Melpomeni »

theophania έγραψε:ΛΕΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΑΡΑΚΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?
Ειναι κατι σαν να λεμε ,δοκιμαστε πριν αγορασετε, η αφου το δοκιμασετε στο σπιτι ,αν αλλαξετε γνωμη,η το βαρεθειτε,το μαγαζι ευχαριστως σας το αλλαζει.
Πολυ καλη ιδεα στην σημερινη καταναλωτικη κοινωνια.
Ετσι γινονται οι συναλλαγες.
Τωρα,αν καποτε θυμηθουμε οτι θα θελαμε να ειμαστε και Ορθοδοξοι, ε,εκει χρειαζεται αρκετη σοφιστεια και γερη δοση πλανης για να συμβιβασουμε τα δυο: Μυστηριο, η "οτι με βολευει" .
Τα διαζυγια δεν ελαττωνονται με την προ του γαμου συμβιωση.
Ελαττωνονται μονο με την ελλειψη εγωισμου και την πραγματικη αγαπη,οχι επιφανειακους συναισθηματισμους,ουτε ανωτατη σεξουαλικη παιδεια .
Στο γαμο ,και στην οικογενειακη ζωη ,εγγυηση για επιτυχια ειναι μονον η παρουσια του Χριστου.Τιποτα αλλο.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Domna »

Nici-D , EΥΓΕ !!!!! ΕΥΓΕ !!! ΕΥΓΕ !!!
Ετσι μπράβο, αυτό είναι !!! Δηλαδή, γι αυτό πρέπει να ζήσουμε πρώτα με κάποιον μαζί γιατί ήμαστε τέλοιοι κι πρέπει να βρούμε κι ένα τέλειο ταίρι ;;;;
Τι λέτε βρε παιδιά ;;;;; Εγώ δεν είμαι παντρεμένη και ούτε έχω και κάποιον φίλο αλλά εαν βρεθεί κάποιος τότε ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ !!! Ο Θεός ξέρει καλά τι άνθρωπο θέλω και θα μου τον στήλει αλλά ξέρω ότι δεν θα είναι τέλειος όπως δεν είμαι κι εγώ τέλεια !!! Εξάλλου αυτό είναι που κάνει τον γάμο . Να συζείς με κάποιον και να τον πάρεις έτσι όπως είναι .Αχ, κρίμα που δεν ακούτε τον Μητροπολίτη Λεμεσού, τον κ.κ Αθανάσιο. αυτός τα λέει τόσο ωραία, λέει τόσο ωραλία παραδείγματα !!! Συγκρίνει τον γάμο με την συμβίωση τον μοναχών !!! Κι αυτοί ανέχονται ο ένας τον άλλον και κάνουν υπομονή αλλιώς δεν θα τον άντεχαν και θα έφευγαν.
Και Μανώλη, ξέρω τώρα τι θα μου πεις γι αυτό σε προλαβαίνω. Και τι θα κάνω εαν με δέρνει αυτός που θα παντρευτώ ; Δεν ξέρω να σου απαντήσω , εύχομαι βέβαια να μην έχω ένα τέτοιον άνθρωπο !!! Εξάλλου, και ποιος μπορεί να πει ότι αυτό το άτομο με το οποίο συζεί πρώτα δεν θα αλλάξει κάποια μέρα μετά που θα έχετε παντρευτεί και θα δέρνει κι αυτό ;;;; Το να συζείς με κάποιον δεν είναι εγγύηση ότι βρήκες έναν τέλειο άνθρωπο γιατί δεν είσαι Θεός για να ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα !!!
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”