Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

apanthsh

Δημοσίευση από theophania »

συμφωνω με το lovething σε καποια πραγματα κ θελω να σας πω απο προσωπικη μου εμπειρια πωσ υπαρχουν κ αλλοι λογοι που κανουν το ζευγαρι να συμβιωσει πριν τον γαμο.οπωσ οτι δεν μπορει να βρισκεται συχνα μαζι λογω εργασιας.οποτε για να μαθουν ο ενασ τον αλλο πρεπει να ζησουν μαζι.δεν ειμαι υπερ ουτε κατα τησ συμβιωσης απλα δεν συμφωνω με την αποψη ενος αναγνωστη που λεει να περιμενουμε απο το θεο γιατι θα μασ στειλει τον καλο κ του εχουμε εμπιστοσυνη.δηλαδη αυτεςι τις γυναικεσ που εχουν αντρεσ αλκολικουσ που τισ δερνουν η τισ κερατωνουν ειναι παιδια κατωτερα κ τουσ εστειλε ο θεοσ αυτον?δυστυχωσ στη σημερινη κοινωνια ειναι δυσκολα τα πραγματα. :oops:
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Καλημέρα

Με την ευλογία του π. Αντωνίου και την άδεια του "τροχονόμου" του φόρουμ να πω δυό λόγια για το θέμα:
Αναμφισβήτητα ο Θεός θέλει όλοι να σωθούμε και να έλθουμε σε επίγνωση της Αληθείας Του. Τούτο επιτυγχάνεται είτε μέσα στο γάμο, είτε εκτός...καθένας διαλέγει τον τρόπο. Εμείς όμως συνέχεια ζητάμε εκπτώσεις και θέλουμε και το κακό μαζί (ότι έρχεται σε αντίθεση με το θέλημα του Θεού) και τα αγαθά Του να μας παρέχει παρόντα και μέλλοντα. Δοκιμαζόμαστε λοιπόν, πρέπει να τελειώσουμε τον αγώνα τον καλό, να αναδειχθούμε άξιοι των δωρεών Του...γιατί όλα είναι δωρεάν και δεν υπάρχει καμία εμπορική συναλλαγή με τον Κύριο, όμως δεν μυκτηρίζεται...
Γιαυτό μαζί με τον ψαλμωδό ας πούμε το λόγο: "μη εκλίνεις την καρδία μου εις λόγους πονηρίας του προφασίζεσθαι προφάσεις εν αμαρτίαις...". Η σαρκολατρεία μας κάνει να σκεφτόμαστε πράγματα για να δικαιολογήσουμε και ενώπιόν Του τις αδυναμίες μας. Χρειάζεται λέει "να γνωριστούν γιατί θα έχουν προβλήματα μετά το γάμο αλλοιώς...". Και ποιός τους εμποδίζει; Είπε ο Χριστός μη γνωρίζεστε; Δεν μπορούν όμως να έχουν ερωτική σχέση...αυτό έρχεται σε αντίθεση με το θέλημά Του, γιατί ο γάμος πρέπει να αρχίζει αμύαντος. Να τι λέει στην {έξοδ. στ 3}: "καὶ εἶπε Κύριος ὁ Θεός· οὐ μὴ καταμείνῃ τὸ πνεῦμά μου ἐν τοῖς ἀνθρώποις τούτοις εἰς τὸν αἰῶνα διὰ τὸ εἶναι αὐτοὺς σάρκας, ἔσονται δὲ αἱ ἡμέραι αὐτῶν ἑκατὸν εἴκοσιν ἔτη".
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

lovethink έγραψε:Δηλαδή τα εντός γάμου δεν χωρίζουν ; έχοντας και παιδιά πίσω τους γεμίζοντάς τα με ψυχολογικά προβλήματα
Η απάντηση βρίσκεται στη δημοσίευσή μου λίγο πιο πάνω:
το σκοπό του Γάμου δεν μπορεί κανείς να τον εκπληρώσει χωρίς τη βοήθεια της Θείας Χάριτος, που μεταφέρεται στο ανδρόγυνο από το Μυστήριο του Γάμου. Η Χάρις αυτή, αν την αξιοποιήσουν, θα τους δώσει τη δύναμη να ξεπεράσουν τα προβλήματα, εσωτερικά ή εξωτερικά, που θα συναντήσουν στην πορεία τους.
Το δεύτερο θέμα που βάζεις:
lovethink έγραψε:Ούτε αυτό είναι απόλυτο , ο σκοπός του έρωτα είναι μόνο η τεκνογονία ? αυτό είναι άλλο κεφάλαιο . Δηλαδή δεν κάνει να κάνει ο άνθρωπος έρωτα αν δεν έχει σκοπό να κάνει παιδιά ?
το έχουμε ξανασυζητήσει. Τη σωματική έλξη την έδωσε ο Θεός στους μεταπτωτικούς ανθρώπους για να τονώσει την ενότητα του ζευγαριού και να τους ωθήσει στην τεκνογονία παρ΄ότι αυτή έχει και δυσάρεστη πλευρά. Δεν ανήκει στην φυσική προπτωτική κατάσταση του ανθρώπου. Παρ΄όλα αυτά ενταγμένη στο σχέδιο της σωτηρίας του ανθρώπου δια της οικογένειας είναι ευλογημένη. Όταν όμως η σαρκική έλξη αποσυνδεθεί από τον προορισμό της μπορεί να γίνει καταστροφική.

Αυτό δε σημαίνει ότι το ανδρόγυνο έχει σωματικές σχέσεις μόνο για την τεκνογονία, αλλά ότι αυτές γίνονται μέσα στα πλαίσια του Γάμου, ως έκφραση της αμοιβαίας αγάπης και ότι δεν αποφεύγεται με κάποιο τρόπο ο σκοπός για τον οποίο δόθηκε η σωματική έλξη, δηλαδή η τεκνογονία. Με λίγα λόγια η σωματική ηδονή δεν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός, αλλά μέσον.

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο Μάνο: Αν ο ένας απ΄τους δυο συζύγους για λόγους ανεξάρτητους της θέλησής του (ασθένεια π.χ.) δεν μπορεί να προσφέρει πλέον ηδονή στο σύντροφό του τότε τι πρέπει να κάνει εκείνος, να τον χωρίσει;

Στο υπόλοιπο κείμενο δεν διακρίνω κάποιο σοβαρό θεολογικό επιχείρημα που να στηρίζει αυτά που λες κι έτσι επιμένω:
Η μόνη ασφαλής κι ευλογημένη οδός για δυο νέους ανθρώπους που θέλουν να έχουν μια κατά Θεόν ευτυχισμένη συζυγία είναι να ολοκληρώσουν με εγκράτεια τον χρόνο της γνωριμίας τους και να φθάσουν στεφανωμένοι με τη Χάρι του Θεού μέσω του Μυστήριο του Γάμου στην ολοκληρωμένη ψυχοσωματική τους ένωση.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Τι σχέση έχει η σαρκολατρεία με την γαϊδουρινή συμπεριφορά που σε κάνει να καταλάβεις ότι ο άνθρωπος που θες να παντρευτείς είναι αγενέστατος μετά από ένα μήνα συμβίωσης ?
Υπάρχει περίπτωση να σου πετάξει τη βρώμικη κάλτσα στη κουζίνα και την άλλη στο σαλόνι όταν θα βγείτε για ραντεβού να φάτε μια πάστα ?

Ποιά σαρκολατρεία ?
Η σαρκολατρεία είναι κάτι που το λύνεις εύκολα , πηγαίνοντας με όποιον/α θες αν αυτό σε απασχολεί σαν άνθρωπο και αν αυτό σε βασανίζει

Δεν παντρεύομαι για να κάνω σεξ , παντρεύομαι για να έχω παρέα και να μη πεθάνω μόνος σε καμμιά γκαρσονιέρα ζητιάνος λίγης αγάπης από μια τυχαία άγνωστη νοσοκόμα που θα πέσω στα χέρια της , χωρίς παιδιά χωρίς εγγόνια
Παντρεύομαι το άλλο μου μισό για να έχω δίπλα μου βοηθό , όχι εχθρό

Να πάρεις γουρούνι στο σακί και άμα το μετανιώσεις βούλωσέ το και να υποκρίνεσε πάντα ?
Αντε και είμαι γυναίκα
Να υποκριθώ πανεύκολα
Αμα είμαι άντρας ? να υποκριθώ για πόσο ?
Δεν είναι θλιβερό ? να υπάρχουν γυναίκες που να παραδέχονται ότι δεν γνώρισαν ποτέ στην σεξουαλική τους ζωή με τον άντρα τους "ευχαρίστηση" ?
Να υπάρχουν γυναίκες που να παραδέχονται ότι αυτό που κάναν δεν ήταν έρωτας αλλά καταναγκαστική συμμετοχή ?
Να κάνει μια γυναίκα έρωτα και την ίδια στιγμή να τρέχει από το μάτι της ένα δάκρυ ? και ο άλλος να μη παίρνει χαμπάρι ?

Δυστυχισμένους ανθρώπους θέλουμε για να πούμε ότι ικανοποιήσαμε αυτό που η κοινωνία είχε θεσπίσει για τον άλφα ή βήτα λόγο ?

Τι τεράστιο θέμα ...... που μπορούμε πολύ εύκολα να πετάξουμε μια ρήση από κάποιο θρησκευτικό βιβλίο , πνευματικό βιβλίο , τις γραφές , από κάπου , και να νομίζουμε ότι το λύσαμε

Αμ δε ......
Κάθε άνθρωπος
Κάθε σχέση
Κάθε ταίριασμα
Είναι εντελώς προσωπική υπόθεση του ανθρώπου που το βιώνει
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο Μάνο: Αν ο ένας απ΄τους δυο συζύγους για λόγους ανεξάρτητους της θέλησής του (ασθένεια π.χ.) δεν μπορεί να προσφέρει πλέον ηδονή στο σύντροφό του τότε τι πρέπει να κάνει εκείνος, να τον χωρίσει;]
ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ !!!!
ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΚΟΨΕΙ ?
ΑΛΟΙΜΟΝΟ
ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ
ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΤΟΥ
ΑΓΑΠΗ = ΘΥΣΙΑ
και ΘΥΣΙΑ = ΑΓΑΠΗ

Δεν είπα αυτό ρε συ και το είπα τόσες φορές , προσπαθώ να προσεγγίσω πράγματα και καταστάσεις που ο ίδιος δεν βιώνω
Προσπαθώ να πω ΟΧΙ ότι αυτό που λέω είναι σωστό , αλλά προσεγγίζω απλά κοινωνιολογικά την σημερινή κατάσταση που ζούμε όλοι
Δεν είπα ότι αυτό είναι το ΙΔΑΝΙΚΟ , αλλά δεν μπορώ να κρίνω και να πω ότι είναι ΑΝΑΞΙΟΙ όσοι συζούν πριν το γάμο
nkope έγραψε: Στο υπόλοιπο κείμενο δεν διακρίνω κάποιο σοβαρό θεολογικό επιχείρημα που να στηρίζει αυτά που λες
\

Το θεωρώ πολύ πιο όμορφο και προσιτό να μην μιλάει κάποιος ΜΟΝΙΜΑ με Θεολογικά επιχειρήματα
Ξέρεις ....... είμαι άνθρωπος
Ανθρωπος που μπορεί να πέσω κάτω και να σπαράζω από θλίψη ή φοβία ή ανάγκες , μέσα από αυτό μιλάω λοιπόν ,και όχι μέσα από βιβλία
Το να πάρω λόγια ΑΓΙΩΝ είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το κάνω πίστεψέ με
Το να προσπαθώ όμως να προσεγγίσω το πως νιώθει ο κόσμος εκεί έξω από το κομπιούτερ μας απαιτεί πιο πολύ κόπο και εσωτερικό άδειασμα
Μη μου λογίζεις λοιπόν ως "ελλάτωμα" τον τρόπο που εκφράζομαι γιατί είναι αληθινός
ΛΑΘΟΣ μπορεί , ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ μπορεί , αλλά ψεύτικος όχι

nkope έγραψε: Η μόνη ασφαλής κι ευλογημένη οδός για δυο νέους ανθρώπους που θέλουν να έχουν μια κατά Θεόν ευτυχισμένη συζυγία είναι να ολοκληρώσουν με εγκράτεια τον χρόνο της γνωριμίας τους και να φθάσουν στεφανωμένοι με τη Χάρι του Θεού μέσω του Μυστήριο του Γάμου στην ολοκληρωμένη ψυχοσωματική τους ένωση.
[/quote]

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ και κανείς εδώ δεν λέει το αντίθετο
Φτιάξε μου εσύ τις συνθήκες όμως αυτές το 2007
Κάνε το παιδί σου να μείνει παρθένος μέχρι τα 30 του που θα παντρευτεί
Αν δεν τα καταφέρεις όμως μη κατηγορήσεις τη γυναίκα που τον έκανε "άντρα" (?) γιατί την είχε ανάγκη για να ωριμάσει ο γιός σου

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός

:roll:
Καλή Σαρακοστή
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αυτά δυστυχώς θα υπάρχουν σε κάθε περίπτωση και μάλιστα μετά από συμβίωση εκδηλώνονται χειρότερα. Ένας άνθρωπος που είναι εγκρατής κατά κανόνα μπορεί να κάνει θυσίες και για τον άλλο...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ρε Μάνο ήθελα νά 'ξερα τι σκοτώνομαι να βρω Θεολογικά και σωτηριολογικά επιχειρήματα για να σου απαντήσω, αφού εσύ δεν τα λαμβάνεις καν υπ όψη σου.

Φίλε μου εδώ είναι Χριστιανικό forum και τα ερωτήματά μας τ΄απαντάμε με βάση την Αγία Γραφή και τους Πατέρες, όχι με επιχειρήματα τύπου Φρόιντ και κοινωνιολογικά σχόλια.

Η υπακοή στο θέλημα του Θεού σώζει τον άνθρωπο (παντρεμένο ή ανύπαντρο), οτιδήποτε άλλο τον οδηγεί στο θάνατο. Αυτή είναι η ουσία. Ο άνθρωπος σώζεται και συζώντας μ΄ένα κακό σύντροφο, ενώ πεθαίνει κάνοντας το κέφι του ή αποφεύγοντας τα δύσκολα. Μ΄αυτό δεν εννοώ ότι πρέπει να ψάξουμε να βρούμε ένα κακό σύντροφο που θα μας βασανίζει για ν΄αγιάσουμε, αλλά ότι ζώντας σύμφωνα με το θέλημα του Θεού μπορούμε να έχουμε εμπιστοσύνη και στην Πρόνοιά Του. Όποιον σύντροφο κι αν μας δώσει θα είναι για το καλό μας, ιδωμένο πάντα απ΄τη σκοπιά της Βασιλείας των Ουρανών.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

nkope έγραψε:Φίλε μου εδώ είναι Χριστιανικό forum και τα ερωτήματά μας τ΄απαντάμε με βάση την Αγία Γραφή και τους Πατέρες, όχι με επιχειρήματα τύπου Φρόιντ και κοινωνιολογικά σχόλια.
.
Συγνώμμη που τόλμησα να έχω γνώμη και άποψη
Δεν θα το ξανακάνω
Θα απαντάω πάντα με θρησκευτικά ρητά αφού μουμ απαγορεύεται η σκέψη
Καλή Σαρακοστή
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Και κυρίως συγνώμμη που εδώ δεν συζητάμε με κοινωνικά σχόλια και ψυχολογία

Εικόνα
Καλή Σαρακοστή
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

nkope έγραψε:Η μόνη ασφαλής κι ευλογημένη οδός για δυο νέους ανθρώπους που θέλουν να έχουν μια κατά Θεόν ευτυχισμένη συζυγία είναι να ολοκληρώσουν με εγκράτεια τον χρόνο της γνωριμίας τους και να φθάσουν στεφανωμένοι με τη Χάρι του Θεού μέσω του Μυστήριο του Γάμου στην ολοκληρωμένη ψυχοσωματική τους ένωση.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ και κανείς εδώ δεν λέει το αντίθετο
Φτιάξε μου εσύ τις συνθήκες όμως αυτές το 2007
Μάνο μου, θα ήθελα να θυμάσαι αυτό που θα σου πω ως ελπίδα: ΓΝΩΡΙΖΩ τέτοια ζυγάρια και μάλιστα ΑΡΚΕΤΑ ώστε να πεις ότι είναι "μόνο ένα ως εξαίρεση". Ναι είναι αλήθεια ότι η κοινωνία έχει πολύ βρωμιά μέσα της. Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και διαμάντια. Θέλω να το θυμάσαι αυτό, γιατί αν το ξεχάσεις θα πέσεις σε βαθιά κατάθλιψη..... Δεν είναι δίκαιο να νομίζεις οτι δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι ποια.

Όσο για το ότι θα είχες κόμπλεξ αν ήσουν παρθένος στα 30 σου. Γιατί; Έχουν κόμπλεξ οι άλλοι; Μήπως το κομπλεξ είναι ότι... μπορεί να είχες κόμπλεξ; Από όσες φορές έχουμε συζητήσει έχω καταλάβει ότι πάντα αντιδράς στα "φίμωτρα. Ή μάλλον σε αυτά που εσύ θεωρείς φίμωτρα. Εγώ δεν θεωρώ φίμωτρο να μην έχω σχέσεις στα 30 μου. Το θεωρώ φυσιολογικό. ΚΑΝΕΙΣ δεν νιώθει κατώτερος γι αυτό το πράγμα που αγαπάει. Π.χ εσύ θα ντρεπόσουν π.χ για τους γονείς σου αν τους λάτρευες;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”