Βοήθεια!!!! (όταν οι φίλοι αρνούνται το Θεό)

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

akritas
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Απρ 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΡΙΔΑΙΑ

Βοήθεια!!!! (όταν οι φίλοι αρνούνται το Θεό)

Δημοσίευση από akritas »

Αγαπητοί μου φίλοι. Γνωρίζετε όλοι καλοί ότι όλοι οι θεσμοί περνούν μια κρίση. Από αυτόν τον γενικό κανόνα δεν έχει ξεφύγει και η Εκκλησία. Σας παρακαλώ από τα βάθη της καρδιάς μου να με βοηθήσετε στο παρακάτω. Στην παρέα μου από τα 5 άτομα τα τρία αρνούνται πεισματικά την Αλήθεια της Εκκλησίας μας. Πως θα τους φέρω στον ίσιο δρόμο;;;
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Δημοσίευση από Cordelia »

akritas έγραψε: Στην παρέα μου από τα 5 άτομα τα τρία αρνούνται πεισματικά την Αλήθεια της Εκκλησίας μας. Πως θα τους φέρω στον ίσιο δρόμο;;;
Πάλι καλά τυχερός είσαι !!! Εγώ δεν ξέρω κανέναν στο περιβάλλον μου που να δέχεται την Αλήθεια της Εκκλησίας μας. Στην καλύτερη περίπτωση, αν δεν είναι εναντίον, είναι εντελώς αδιάφοροι. :( Με απασχολεί κι εμένα πολύ αυτό το ζήτημα. Πως να επηρεάσουμε θετικά τα προσφιλή μας πρόσωπα ? Πως να μιλήσουμε αποτελεσματικά χωρίς να μας θεωρούν ufo ή στον κόσμο μας ? (γιατί εγώ αυτά ακούω)

Κατ' αρχήν πιστεύω πως δεν πρέπει να καταπιέζουμε κανέναν. Με το ζόρι δεν γίνεται κανένας χριστιανός.
Έπειτα να προσευχόμαστε για να τους φωτίσει ο Κύριος.
Και φυσικά να αποτελούμε εμείς παραδειγμα με τη ζωή μας και να κάνουμε βομβαρδισμό αγάπης !!! ΄Αλλωστε, όσο ανάξιοι κι αν είμαστε, δεν είμαστε πρεσβευτές του Χριστού ? (συγνώμη αν κάνω λάθος)

Περιμένω τις συμβουλές του πατρός Αντωνίου πάνω στο θέμα.
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

Itan mia fora enas kypouros pou symbouleue ton geitona tou sto pos na peripoiithei parapano ton kypo tou, synexos ton diorthone ksexnontas omos pleon ton diko tou kipo, o geitonas blepontas ta xali tou kypo tou kypourou den tirrouse tis symboles tou asxetos ean elege orthes paratiriseis dioti elege pos tha mou mathei kati ekeinos apo tin stigmi pou briskete se toso kako xali o dikos tou kypos, apo ton diko mas tropo zois tha paroune i alloi paradeigma. Esy na tous eisai lampro paradeigma kai tautoxrona na min niothoune piesmenoi apo tis pneumatikes syzitiseis para kane tin proseuxi sou kai gia ekeinous opos boithise ki esena o epouranios Pateras mas.
nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Είναι πράγματι πολύ δύσκολο να φέρουμε κάποιον στο δρόμο του Θεού, διότι κι εμείς οι ίδιοι λοξοδρομούμε συνεχώς! Σαφώς και μας στενοχωρεί όταν ακούμε από φιλικά μας πρόσωπα θεωρίες αδιάφορες προς την Αλήθεια της Πίστης μας και θέλουμε να τους οδηγήσουμε στο Χριστό, αλλά αυτό πρέπει να περνάει μέσα κι από το δικό μας προσωπικό αγώνα.


Μου είχε πεί κάποτε ένας γέροντας πως όταν θέλουμε το καλό ενός αδελφού μας, να λέμε μέσα μας την ευχή (Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με). Οπότε ωφελούμε και την ψυχή μας και τον αδελφό μας.
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

Nici-D έγραψε:Itan mia fora enas kypouros pou symbouleue ton geitona tou sto pos na peripoiithei parapano ton kypo tou, synexos ton diorthone ksexnontas omos pleon ton diko tou kipo, o geitonas blepontas ta xali tou kypo tou kypourou den tirrouse tis symboles tou asxetos ean elege orthes paratiriseis dioti elege pos tha mou mathei kati ekeinos apo tin stigmi pou briskete se toso kako xali o dikos tou kypos, apo ton diko mas tropo zois tha paroune i alloi paradeigma. Esy na tous eisai lampro paradeigma kai tautoxrona na min niothoune piesmenoi apo tis pneumatikes syzitiseis para kane tin proseuxi sou kai gia ekeinous opos boithise ki esena o epouranios Pateras mas.
συγνωμη αλλα εβγαλα τα ματια μου για να διαβασω τι γραφεις. δεν ξερεις να γραφεις ελληνικα?
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Δημοσίευση από preloude »

akritas έγραψε:Αγαπητοί μου φίλοι. Γνωρίζετε όλοι καλοί ότι όλοι οι θεσμοί περνούν μια κρίση. Από αυτόν τον γενικό κανόνα δεν έχει ξεφύγει και η Εκκλησία. Σας παρακαλώ από τα βάθη της καρδιάς μου να με βοηθήσετε στο παρακάτω. Στην παρέα μου από τα 5 άτομα τα τρία αρνούνται πεισματικά την Αλήθεια της Εκκλησίας μας. Πως θα τους φέρω στον ίσιο δρόμο;;;
απλουστατα να τους πης να διαβασουν το ευαγγελιο.
filtor
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filtor »

Προσωπικά βίωσα αυτό το "αδιέξοδο" όταν έφτασε σε αδιέξοδο η δική μου πνευματική ανάπτυξη.
Προσπαθούσα να βοηθήσω τους ...άλλους σε ενοχλητικό σημείο...
Θεωρούσα απίστευτο πώς δεν έβλεπαν τα πράγματα όπως τα έβλεπα εγώ...

Με τον καιρό όμως κατάλαβα ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για τους άλλους είναι να βελτιωθούμε οι ίδιοι και με το παράδειγμά μας να τους ελκύσουμε στον ορθόδοξο τρόπο ζωής.

Νομίζω, ο γέροντας Πορφύριος στο βιβλίο "Βίος και Λόγοι" σε κάποιο απόσπασμα το περιγράφει αυτό το φαινόμενο πολύ επιτυχημένα.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Άκουσα μια φορά έναν ιερέα να λέει πως ένας προσευχόταν 10 ολόκληρα χρόνια για να δεί την μητέρα του να εξομολογήτε για πρώτη φορά.
Θέλει προσευχή λογικά και υπομονή και μάλλον καθόλου λόγια.
Αν θέλει κανείς μπορεί να γεμίζει τις εκκλησίες με ονόματα και αυτό βοηθάει.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν όχι έχω διαβάσει πως ο Πάτερ Πορφύριος έλεγε, λίγα λόγια και πολύ προσευχή, λίγα λόγια και πολύ προσευχή...
Αν δεν μπορούμε ή βαριόμαστε εμείς, ας δίνουμε τουλάχιστον ονόματα να διαβάζονται.
PerlMaster
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 20, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Τρίτος πλανήτης από τον Ήλιο

Δημοσίευση από PerlMaster »

Μόνο η προσευχή έχει τη δύναμη να βοηθήσει και το παράδειγμα . Οι συζητήσεις , και οι συμβουλές έχουν 100% το αντίθετο αποτέλεσμα γιατί μπάινει στη μέση και ο εγωισμός. Λέει ο άλλος από μέσα του γιατί να δεχθώ την άποψη του , πιο έξυπνος είναι αυτός από μένα ? εγώ είμαι βλάκας ? δεν είμαι , άρα δεν θα κάνω αυτό που μου λέει .
Εδώ μπαίνει και ο δικός μας ο εγωισμός , που θέλει οι άλλοι να κάνουν ότι τους λέμε , όχι για να βοηθηθούν , αλλ΄ά προπαντώς για να αυτοπεπιβεβαιωθούμε ότι είμαστε σωστοί και ωραίοι .
Προσευχή λοιπόν , το δυσκολότερο και πιο κοπιαστικο για μας .
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

Nici-D έγραψε:Itan mia fora enas kypouros pou symbouleue ton geitona tou sto pos na peripoiithei parapano ton kypo tou, synexos ton diorthone ksexnontas omos pleon ton diko tou kipo, o geitonas blepontas ta xali tou kypo tou kypourou den tirrouse tis symboles tou asxetos ean elege orthes paratiriseis dioti elege pos tha mou mathei kati ekeinos apo tin stigmi pou briskete se toso kako xali o dikos tou kypos, apo ton diko mas tropo zois tha paroune i alloi paradeigma. Esy na tous eisai lampro paradeigma kai tautoxrona na min niothoune piesmenoi apo tis pneumatikes syzitiseis para kane tin proseuxi sou kai gia ekeinous opos boithise ki esena o epouranios Pateras mas.
filtor έγραψε:
Με τον καιρό όμως κατάλαβα ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για τους άλλους είναι να βελτιωθούμε οι ίδιοι και με το παράδειγμά μας να τους ελκύσουμε στον ορθόδοξο τρόπο ζωής.
Συμφωνώ με τους άνωθι προλαλήσαντες
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”