Ερώτημα-βαθύς στοχασμός και ψυχική αναταραχή

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Αυτό το θέμα που έβαλες απαιτεί όντως διάκριση. Η Γνώμη μου είναι αν σε βοηθάει; Να μιλήσεις με αυτήν την γυναίκα και να της πείς να επιστρέψει κατάρχήν στον άνδρα της και να διακόψει με τον άλλο, και να μείνει εκεί.
Αν όμως αυτή μετά από την συμβουλή σου συνεχίζει να διατηρεί την παράνομη σχέση της με τον άλλο άνδρα χωρίς να υπολογίζει τον άνδρα της, τότε νομίζω ότι ο άνδρας της πρέπει να το μάθει, γιατί απλά η σχέση του με την γυναίκα του έχει καταστραφεί και είναι ζήτημα χρόνου να εμφανισθεί μετά το αποτέλεσμα.
Το ζήτημα είναι αρκετά λεπτό, νομίζω ότι θα βοηθήσεις την κατάσταση αν καταρχήν βοηθήσεις την γυναίκα αυτή να κατανοήσει πραγματικά σε τί κίνδυνο βάζει την οικογενειά της. Συζήτησέ το με κάποιον πνευματικό που να έχει διάκριση ώστε να σε βοηθήσει, εσύ πάλι πρέπει να σκεφθείς όχι μόνο την πλευρά της γυναίκας αλλά και την πλευρά του άνδρα της, γιατί και αυτός είναι το θύμα χωρίς να το γνωρίζει και πιθανόν χωρίς να φταίει.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη και στην λέω έχωντας περάσει κατάσταση δύσκολη βοηθώντας τον κουμπάρο μου που κόντεψε να χωρίσει με την γυναίκα του, και βοήθησα όσο μπόρεσα ώστε να μην διαλύσουν το σπίτι τους μιάς και υπήρχε και παιδί στην μέση.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από aposal »

antonioskat έγραψε: Παρακολουθώ ιατρικά εδώ και πολύ καιρό τη γυναίκα του πιο αγαπημένου μου φίλου (που τυχαίνει να είναι και κουμπάρος μου) και τον τελευταίο καιρό μου εκμυστηρεύεται ότι έχει κάνει δεσμό (ερωτικό) με έναν άλλον άνδρα, εν αγνοία του συζύγου της. Ασφαλώς καταλαβαίνεται ότι αυτές οι πληροφορίες μου δόθησαν από τη γυναίκα αυτή (όντας γνωρίζοντας την επιστήθια φιλία μας με το σύζυγο της) με το σκεπτικό ότι "εφόσον είσαι γιατρός και θεραπευτής μου, πρέπει να τα ξέρεις όλα και ότι αυτονόητο είναι ότι δεν θα πεις τίποτα στο σύζυγο μου, λόγω της ιατρικής εχεμύθειας".
Αδελφέ μου, καλώς ήλθες στην παρέα μας! Διάβασα το μήνυμά σου και ο πτωχός μου λογισμός θέλει σου πει τα εξής :
1. Να διαβάσεις προσεκτικά αυτά που σου γράφει ο πατήρ Αντώνιος. Ως ιερέας και μάλιστα πνευματικός, έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από όλους μας, πολύ περισσότερο από εμένα, τον ανάξιο και αχάριστο Απόστολο.
2. Να συμβουλευτείς τον πνευματικό σου για το τι πρέπει να κάνεις! Αν δεν έχεις κάποιον, πρέπει να ψάξεις να βρεις. Όχι μόνο για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά για όλα σου τα προβλήματα, τωρινά και μελλοντικά! Αυτός πρέπει να είναι, πέρα από εξομολόγος, ο καθοδηγητής και μέντοράς σου. Δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις εσύ κρίσιμες αποφάσεις και μετά να έχεις τύψεις, αν κάτι δεν πήγε καλά. Να τις αφήνεις στον πνευματικό.
3. Ο πτωχός λογισμός μου, μου λέει ότι, μέχρι να πάρουμε οδηγίες από τον πνευματικό μας, πρέπει να κινούμαστε πάντα με γνώμονα την μη διάλυση του γάμου. Επομένως η άποψή μου είναι να μην το αναφέρεις πουθενά για την ώρα. Θα ήταν καλό να μπορούσες να την πείσεις να διακόψει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να εμπλακείς περισσότερο στο πρόβλημα, γιατί μπορεί αυτό να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα και σε σένα. Γι' αυτό πρέπει να μιλήσεις με τον πνευματικό πρώτα, αρκεί μετά να κάνει υπακοή σε ό,τι σου λέει.
Ο Θεός να σου χαρίζει υπομονή, δύναμη και πίστη.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ - ΒΑΘΥΣ ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΑΝΑΤΑΡΑΧΗ

Δημοσίευση από antonioskat »

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη απάντηση σου. Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον π. Αντώνιο. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο ότι αυτός ο γάμος δεν πρέπει να διαλυθεί. Κανένας γάμος, κανένα συμβόλαιο με το Θεό δεν πρέπει να σβήνεται. Εξάλλου οι δυνάμεις του κακού αυτό επιδιώκουν. Μεγάλη αναταραχή μεταξύ των ανθρώπων. Ε, δεν θα τους κάνουμε το χατήρι. Θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε την κατάσταση, όσο δύσκολη και αν είναι. Αγαπητέ aposal σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για τις πολύτιμες συμβουλές και ευχές σου. Ο Κύριος ας είναι πάντα δίπλα σου.
«Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφε antonioskat, καλημερα, η Παναγια μαζι σου.

Σε εχει κανει ηδη μερος του προβληματος αυτη η γυναικα, και φαινεται οτι κρυβει πονηρο κινητρο η κινηση της να σου αποκαλυψει το "μυστικο" της.

Επισης θα πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο, αυτη η γυναικα λογω των σχεσεων με τριτους να επιβαρυνει και ιατρικα, με ενδεχομενη μεταδιδομενη ασθενεια τον συζυγο της και την λοιπη οικογενεια εαν εχει, αρα τιθεται και ηθικο θεμα ζωτικης σημασιας και για τα υπολοιπα μελη της οικογενειας.

Γιατι μπορει αυτη να κανει οτι θελει, αλλα εχει ευθυνη απεναντι στα υπολοιπα μελη της οικογενειας της. (την οποια τιμαει ιδιαιτερα...)

Εγω στην θεση σου θα εκοβα καθε επικοινωνια μαζι της, αφου την προετρεπα αυστηρα πρωτα, να πει τα παντα στον ατυχο συζυγο της για να καθαρισει το τοπιο, και εαν θελει ας την συγχωρεσει αυτος, και να ξαναγινει φυσιολογικος ο γαμος αυτος και οχι επικινδυνη κατασταση για ολους σας.

Αποψη μου ειναι αυτη, μην με πετροβολησετε, μπορει καλλιστα να ειναι και λαθος περα για περα.

Ομως το να διαιωνιζεται αυτη η κατασταση μονο κακο μπορει να κανει σε ολους σας.

Ετσι δεν γινεται και στην Ιατρικη επιστημη; καποια στιγμη δεν πρεπει να μπει νυστερι να καθαρισει η πληγη; Συμφωνεις Γιατρε;
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

dionysisgr έγραψε:Ετσι δεν γινεται και στην Ιατρικη επιστημη; καποια στιγμη δεν πρεπει να μπει νυστερι να καθαρισει η πληγη; Συμφωνεις Γιατρε;
Αδελφέ μου Διονύση, επίτρεψέ μου να παρατηρήσω πως ναι μεν το νυστέρι καθαρίζει την πληγή, αλλά ποιός παίρνει την απόφαση ότι πρέπει να μπει το νυστέρι;
Έχω την άποψη ότι αυτός είναι ο επιστήμων γιατρός στην περίπτωση του σώματος, αλλά ο πνευματικός γιατρός στην περίπτωση της ψυχής.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από panos0 »

Φυσικα και δεν πρεπει να διαλυθει ο γαμος.
Μην κανεις βιαστικη κινηση συμβουλευσου τον πνευματικο σου αλλα και αλλους ιερωμενους που εχουν πειρα και διακριση σε τετοια θεματα, συμβουλευσε εαν μπορεις, υπομονη κανε αρκετη και πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.
Σε καποιες περιπτωσεις φαινετε οτι δεν υπαρχει ελπιδα και τα πραγματα θα πανε ασχημα ερχετε ομως ο Κυριος και σιγα σιγα τα οικονομει γιαυτο εχε μεγαλη υπομονη.
Ionas εαν εννοεις την μοιχεια το χειροτερο ναι ειναι απο τα χειροτερα εαν εννοεις την περιπτωση οπως λεω εγω σε πληροφορω οχι δεν ειναι.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ όλους...

Δημοσίευση από pAntonios »

Αναρωτιέμαι αν αυτή η γυναίκα σκέφτεται ποτέ τι θα γίνει όταν ο άντρας της μάθει για τη σχέση της [παιδιά έχουν;]. Εκτός κι αν έχει δεδομένο ότι
εκείνος θα τη συγχωρήσει αναγκαστικά... λόγω αδυναμίας!
Προσωπικά θα της έλεγα ότι δεν μπορώ να την βλέπω ιατρικά πλέον μέχρι να σταματήσει τη σχέση αυτή, αφού αυτό σημαίνει αυτόματα προδοσία του κουμπάρου και φίλου μου (άντρα της)! Έτσι ίσως συναισθανθεί την κατάσταση και επισπεύσει το χωρισμό.
Από την άλλη θα της επεσήμανα (άσχετα αν αυτή τη στιγμή δεν έχει σχέση με την Εκκλησία) ότι με τη συμπεριφορά της επισύρει την δικαιοσύνη του Θεού που είναι αμείλικτη μερικές φορές σε όσους παραβαίνουν βασικές εντολές,όπως στην περίπτωσή της με την μοιχεία. Αυτά σαν ένα ταρακούνημα, μήπως και ξεμπλοκαριστεί!
Περισσότερα σε κατ' ιδίαν επικοινωνία μας...

Ευχαριστώ όλους όσοι καλοπροαίρετα συνέβαλαν με τις σκέψεις και προτάσεις τους.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
Άβαταρ μέλους
zafeiris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Μαγνησίας

Δημοσίευση από zafeiris »

Αγαπητε φίλε Αντώνη θα συμφωνήσω με τον πατέρα Αντώνιο.
Δεν ξέρω αν κάποιος θα σου έχει πει κάτι ανάλογο αλλά η ταπεινή μου γνώμη ( εαν βεβαια θέλεις να την λάβεις υπ΄οψιν) είναι να την αφήσεις να την παρακολουθεί κάποιος άλλος ιατρικά......
antonioskat
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Μαρ 24, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από antonioskat »

Ταπεινά δεχθήτε τις ευχαριστίες μου για τις πολύτιμες συμβουλές σας
«Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με».
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Αδελφέ μου μην μας ευχαριστείς δεν σου προσφέραμε τίποτα, μόνον σύγχυση δυστυχώς! Ελπίζω οι πολυσέβαστοι πατέρες του ιστοχώρου να σου προσέφεραν την βοήθειαν που χρειάζεσαι και ιδιαιτέρος από τον πατέρα Αντώνιο που ως συνάδελφος σου ψυχολόγος θα μπορέσε να σε διαφωτίσει και να σου δώσει τις κατευθυντήριες εκείνες οδούς προς ησυχασμόν και ειρηνισμόν της ψυχής και του πνεύματός σου! Δόξα σοι ο Θεός!
Είμεθα δυστυχώς οι πιο πολλοί εδώ χωρίς Διάκριση και βιαζόμεθα να απαντήσουμε! Σου ζητώ συγνώμη! Ευλόγησον!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”