Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

srev έγραψε:Να χαλαρώσουν λιγάκι οι αναμάρτητοι άνδρες γιατί τόσοι πολλοί σε ένα θέμα μαζεμένοι ξεπέρασαν και τη σύναξη για το λιθοβολισμό της πόρνης... Και δεν είναι κι ο Χριστός εδώ με σάρκα και οστά να τις υπερασπιστεί...

Σπύρος.
Ίσως γι' αυτό το λόγο να παρενέβης... Αν και δεν νομίζω ότι υφίσταται αντιπαράθεση. Αυτά γίνονται σε όσους δρουν ανταγωνιστικά. Στην οικογένεια όμως οι σύζυγοι (πρέπει να) δρουν συμπληρωματικά.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Ε, αμαρτία είναι να βάζουμε στο στόχαστρο τον ίδιο μας τον εαυτό, από τα πλευρά μας δεν προέρχονται και μάλιστα το καλύτερο εκ των δύο :)

Γι' αυτό εκείνες κοιτάνε εμάς και εμείς το χώμα απ' όπου προήλθαμε..

Άσχετο... έχω "αγιάσει" αυτή τη βδομάδα από τις πολλές προσευχές, ψαλμούς και περικοπές ευαγγελίου που ακούω στο λεωφορείο ευγενική χορηγία των προσκυνητών Καθολικών WYD 2008. :D

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

srev έγραψε:Ε, αμαρτία είναι να βάζουμε στο στόχαστρο τον ίδιο μας τον εαυτό, από τα πλευρά μας δεν προέρχονται και μάλιστα το καλύτερο εκ των δύο :)

Γι' αυτό εκείνες κοιτάνε εμάς και εμείς το χώμα απ' όπου προήλθαμε..

Άσχετο... έχω "αγιάσει" αυτή τη βδομάδα από τις πολλές προσευχές, ψαλμούς και περικοπές ευαγγελίου που ακούω στο λεωφορείο ευγενική χορηγία των προσκυνητών Καθολικών WYD 2008. :D

Σπύρος.
Μήπως αυτό είναι πρόκληση όταν με το καλό τελειώσει η χορηγία τους να κάνεις εσύ κάτι αντίστοιχο ΟΡΘΟΔΟΞΟ;;;;
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

Το ζητούμενο είναι να βρούμε τον "κατ ευδοκία Θεού" άνθρωπο στη ζωή μας. (είτε πιστεύουμε ότι είναι ο "ετοιμασμένος" είτε απλά ο καλύτερος στα μάτια του θεού για εμάς).

Ακόμα και άν ο σύντροφός μας έχει εν μέρει διαβρωθεί απο το κοσμικό φρόνημα, επειδή η δουλειά μας είναι να τον σώσουμε (ο Χριστός μόνο σώζει, εμείς μπορούμε μόνο ένα σωτηριώδη ρόλο να παίξουμε) καλούμαστε να κάνουμε πνευματικό αγώνα για να του κόψουμε τα πάθη αυτά...

Φυσικά δεν εννοούμε ότι παίρνουμε κάποιον για να τον αλλάξουμε, ώς σωτήρες, αλλά ότι εάν ο άνθρωπός μας έχει πάθη, είναι δουλειά μας να τον βοηθήσουμε με πνευματικά μέσα και όχι με υποδείξεις... που φέρνουν αντίδραση.

Στα πλαίσια αυτά, είτε οι γυναίκες έχουν χαλάσει είτε όχι, αυτή που θα πάρουμε έχει εν δυνάμει την αγία μέσα της, και εν δυνάμει τη "εμπαθή" γυναίκα - τη γεμάτη πάθη και κακίες. Στα πλαίσια του μέτρου, μπορούμε να τη βοηθήσουμε με πνευματικό αγώνα δικό μας, να ζήσει η αγία και να πεθάνει η "εμπαθής"...

Φυσικά τα ίδια ισχύουν και αντιστρόφως. Ελπίζω να μη βρεθεί κανένας πλανεμένος να πεί ότι τα βάζω με τις γυναίκες...
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αλέξανδρε (ερμηνεύω το alexanergreek) έχω την άποψη ότι είναι πολύ συνετά τα λόγια σου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

alexandergreek έγραψε:... Ελπίζω να μη βρεθεί κανένας πλανεμένος να πεί ότι τα βάζω με τις γυναίκες...
Σαφώς θα είναι πλανεμένος αν το πεί.

Αν θέλεις, κανε κλικ στο προφίλ σου και στην θέση "τόπος" βάλε το βαφτιστικό όνομα σου και την πόλη που βρίσκεσαι. Αυτό το άτυπο σύστημα "αναγνώρισης" το τηρούμε εδώ και αρκετό καιρό edo και βοηθάει. Βάζοντας και Ε στο τέλος δείχνεις αν είσαι ανύπανδρος ή Π αν είσαι παντρεμένος.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

eortologio_gr έγραψε:
alexandergreek έγραψε:... Ελπίζω να μη βρεθεί κανένας πλανεμένος να πεί ότι τα βάζω με τις γυναίκες...
Σαφώς θα είναι πλανεμένος αν το πεί.

Αν θέλεις, κανε κλικ στο προφίλ σου και στην θέση "τόπος" βάλε το βαφτιστικό όνομα σου και την πόλη που βρίσκεσαι. Αυτό το άτυπο σύστημα "αναγνώρισης" το τηρούμε εδώ και αρκετό καιρό edo και βοηθάει. Βάζοντας και Ε στο τέλος δείχνεις αν είσαι ανύπανδρος ή Π αν είσαι παντρεμένος.

Χρ.
Συμφωνώ με το πρώτο σκέλος της απάντησης!


Στο Π διαφωνώ!

Ανεξάρτητα που προτιμώ το HOMO PANTREMENOUS NEOELLINOUS THEOUSOS το Π παραπέμπει σε άλλους συνειρμούς.... άσε που έτσι μένουν απέξω οι δεσμευμένοι που δεν είναι ούτε ελεύθεροι ούτε παντρεμένοι (πχ. αρραβωνιασμένοι). Ας βάζουν μόνο οι ελεύθεροι και ωραίοι που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ να πάψουν να είναι ! (ελεύθεροι, όχι ωραίοι).

Τι λες;;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Teri έγραψε:...Ας βάζουν μόνο οι ελεύθεροι και ωραίοι που ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ να πάψουν να είναι ! (ελεύθεροι, όχι ωραίοι).

Τι λες;;
Σαφώς το Ε είναι ξεκάθαρο και δείχνει την διάθεση.

Εσβυσα ήδη το Π...

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη ότι το αν είναι κανείς ανύπαντρος, παντρεμένος, ή αρραβωνιασμένος είναι κάτι προσωπικό και δεν μπορούμε να απαιτήσουμε την δημοσιοποίησή του!
Εδώ κάποιοι κρατάνε την ανωνυμία τους, πώς είναι δυνατόν να ζητήσουμε να μας γράψουν και στοιχεία της προσωπικής τους ζωής;
Μπορεί εγώ να μην έχω αντίρρηση να βγαίνουν προς τα έξω τα ονόματά μας και άλλα στοιχεία (στο κάτω - κάτω είμαστε μια εν Χριστώ οικογένεια), αλλά οφείλω να σεβαστώ και το δικαίωμα των αδελφών μας που δεν ασπάζονται την δική μου άποψη.
Νομίζω πως το πρώτιστο στοιχείο είναι η πνευματική μας ωφέλεια μέσα από το φόρουμ και αν μέσα από την ανταλλαγή απόψεων προκύψει κάτι περισσότερο, καλοδεχούμενο μεν, αλλά όχι πρωτεύον δε.
Εξ’ άλλου υπάρχουν και τα πμ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Δημοσίευση από alexandergreek »

eortologio_gr έγραψε: Αν θέλεις, κανε κλικ στο προφίλ σου και στην θέση "τόπος" βάλε το βαφτιστικό όνομα σου και την πόλη που βρίσκεσαι. Αυτό το άτυπο σύστημα "αναγνώρισης" το τηρούμε εδώ και αρκετό καιρό edo και βοηθάει. Βάζοντας και Ε στο τέλος δείχνεις αν είσαι ανύπανδρος ή Π αν είσαι παντρεμένος.

Χρ.
Σ'ευχαριστώ για τις παροτρύνσεις - ήδη έβαλα περισσότερα στοιχεία στο προφίλ μου - καλό είναι να γνωριζόμαστε κάπως περισσότερο μεταξύ μας, έστω και με απλές πληροφορίες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”