Υπάρχει ένας & μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντροφος;

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ
Αυτα για τους παντρεμενους και τις παντρεμενες

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΚΑΜΑΚΙ,ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ,ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΣΤΕΦΑΝΑ
Αυτα για τους ελευθερους ,της παρεας και τις ελευθερες

ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ,ΑΛΛΗΛΟΒΟΗΘΕΙΑ
Γι αυτους που πρωτειμανε την μοναχικη ζωη


:D :) :D :) :) :D :) :D :) :D :) :D :) :D :) :) :D :D :) :) :) :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Υ.Σ. ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ,ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ!!!!!!!! :roll: :roll:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
alexandergreek
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 22, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Αλέξανδρος - Αθηνα

Re: Υπάρχει ένας και μοναδικός "ετοιμασμένος" σύντ

Δημοσίευση από alexandergreek »

pAntonios έγραψε: Και πάλι θα μπορούσα να ρωτήσω και πως καταλάβατε με σιγουριά ότι είστε για το γάμο; Και ότι αυτό μάλιστα είναι το κατ ευδοκίαν του Θεού;
Μήπως προβάλλει στο βάθος η επιθυμίας μας σαν θέλημα Θεού;!!!
Ας είναι...

Θα επαναλάβω ότι είπα και σε άλλη περίπτωση...
Μη νομίσεις ότι το σχέδιο του Θεού μπορεί να περιοριστεί σε ένα πρόσωπο στη ζωή σου. Ο Θεός είναι απόλυτη ελευθερία!!! Πολλοί νέοι νομίζουν ότι θα περιμένουν το πριγκηπόπουλο (σα) και αργούν να προσγειωθούν στην πραγματικότητα. Αυτό όμως τείνει να γίνει πολύ σπάνιο! Το συνηθέστερο είναι να πρέπει να αγωνιστούν αρκετά και οι δύο υποψήφιοι για να πετύχει σήμερα ο γάμος.

Κάποιος νέος είχε πάει στο γ. Παίσιο και του είπε: "γέροντα πως θα γίνει να μου βρεις κανένα καλό κορίτσι;" Και ο γέροντας που ήξερε ψυχανάλυση (!) του απάντησε: "και τις άλλες τι θα τις κάνουμε θα τις παστώσουμε;" άμα όλοι ψάχνουν το καλό κορίτσι...

Από την άλλη βέβαια δεν παντρεύεσαι για να σώσεις κάποιον από τη φτώχεια η τα ναρκωτικά η την αίρεση (το ακούσαμε κι αυτό!).
Δεν είναι ο γάμος φιλανθρωπικό ίδρυμα αλλά μια κοινή πορεία προς τη σωτηρία.

Συμπέρασμα: μην εγκλωβίζεστε σε συναισθηματικά διλήματα αλλά σκέψου ρεαλιστικά και κυρίως με πνευματικά κριτήρια. Πως θα βρεθώ ασφαλέστερα στη βασιλεία των ουρανών;
π.Αντώνιε, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας.

Προφανώς η θέση σας είναι ότι δεν υπάρχει η "ητοιμασμένη" συντροφος, αλλά ότι ο άνθρωπος πορεύεται στη ζωή, επιλέγει -εστω κατόπιν προσευχής- κάποιο σύντροφο, και πορεύεται θεοφιλώς.

Τωρα, μιας και θίξατε ειδικώς τη δική μου περίπτωση, έχω όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά και αν το κατ'ευδοκίαν Θείο θέλημα είναι π.χ. ο μοναχισμός, γένοιτο. Δεν έχω βέβαια ενδείξεις τέτοιες ως τώρα, που να συνηγορούν ειδικά επι αυτού του ενδεχομένου. Προσπαθώ όμως να μή βάλω ίδιον θέλημα.

Σήμερα το βράδυ φεύγω για το Αγιον όρος, να απολαύσω έστω κάτι λίγο απο τα πνευματικά άνθη που αναφύονται εκεί.

Εύχεσθε να βρούμε όλοι το κατ' ευδοκίαν θέλημα του Θεού στη ζωή μας!
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Συγμωμη για τα ορθογραφικα.Προσπαθωωωωωωωωωω!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Αυτό το "πρωτειμάνε" με σόκαρε !!!

Η ζωντάνια σου για επικοινωνία σε συνδυασμό με την φόρτσα του χαρακτήρα σου σε συνεπαίρνει. Δεν θέλεις μπλοκαρίσματα σκέψης τι είναι σωστό ορθογραφικά και τι όχι. Και έτσι το ερμηνεύω.

Αστο να πάει και όλοι οι κακοί στην θέση τους !!!

Χρ.

ΥΓ. μάλλο εννοούσες "προτιμάνε" :oops: :oops:
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Κώδικας: Επιλογή όλων

. μάλλο εννοούσες "προτιμάνε"
NAI!!!!AΠΟ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

eortologio_gr έγραψε:
Sfakianos έγραψε: Εικόνα

Το δρόμο θωρώ κι είναι στενός , κάμε αγάντα κι έφταξα .
Αποδεικνύεται η χαμηλή ποιότητα των πινακίδων σήμανσης στους Ελληνικούς δρόμους αφού με την παραμικρή βροχη εμφανίζεται σκουριά και γεμίζουν τρύπες.

Εκτός και αν κάποιος τις δημιούργησε "επι τουτοις" οπότε του θυμίζω την παράγραφο 8 του άρθρου 10 του ΚΟΚ :

Aπαγορεύεται η καταστροφή, παραποίηση, μετάθεση, αλλοίωση και γενικά η με οποιονδήποτε τρόπο επενέργεια στις πινακίδες σήμανσης, οτους σηματοδότες και το σύστημα στήριξής τους, στις διαγραμμίσεις πάνω στο οδόστρωμα, καθώς και στις συσκευές ρύθμισης ή μέτρησης της κυκλοφορίας. Οι διατάξεις του άρθρου 47 του Κώδικα αυτού, για τον καταλογισμό της σχετικής δαπάνης σε βάρος των παραβατών, εφαρμόζονται ανόλογα στις παραπάνω περιπτώσεις καθώς και οι Ποινικές κυρώσεις.

Χρ. :lol: :lol: :lol: :lol:
Στην Κρήτη βρέχει δυνατά...
Και αυτός ο ΚΟΚ που παραθέτεις; Τι σημαίνει ΚΟΚ ξέρεις;
Κώδικας Όχι Κρητών. Απλά πράγματα. ;)
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Teri έγραψε:Στην Κρήτη βρέχει δυνατά...
Και αυτός ο ΚΟΚ που παραθέτεις; Τι σημαίνει ΚΟΚ ξέρεις;
Κώδικας Όχι Κρητών. Απλά πράγματα. ;)
Δυνατόοοοοοοο !!!!
:lol: :lol: :lol:

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
srev
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2008 6:00 am

Δημοσίευση από srev »

Παραθέτω ιστορία που άκουσα από ηγούμενο σε ομιλία του. Ένας άντρας περνούσε δύσκολα χρόνια γάμου. Η γυναίκα του τον ταλαιπωρούσε τόσο που ο άνθρωπος απελπίστηκε. Πάει λοιπόν και προσεύχεται λέγοντας, "Χριστέ μου, ευτυχώς που σε σταυρώσανε και δε σε παντρέψανε!"

:D

Σπύρος.
Άβαταρ μέλους
ntinoula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1428
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Θεσσαλῶν Νίκη

Δημοσίευση από ntinoula »

Υπάρχει ένα πνεύμα κατά των γυναικών ή μου φαίνεται; :roll: Θα τις παρομοιάζετε με τέρατα και θηρία σε λίγο...
Το χαμόγελο είναι το φως του προσώπου μας που δείχνει πώς η καρδιά μας είναι μέσα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”