Ψυχολογικά προβλήματα.

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΟΤΑΝ Η ΥΒΡΙΣ ΠΡΟΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΩΣ ΠΟΤΕ Η ΥΒΡΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΒΡΙΣ ΠΩΣ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΨΥΧΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ .......
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΣΙ ΧΙ
ΤΗΝ ΛΕΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ
ΥΠΟΚΛΗΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟ
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από vfilip »

στο τέλος της ομιλίας αυτής εδώ αυτής εδώ και

στην αρχή της ομιλίας αυτής εδώ

ο λόγιος μον. Θεόκλητος Διονυσάτης αναπτύσει μια θεωρία ότι το πλείστον των ψυχιατρικώς άρρωστων είναι υπό δαιμονική επήρεια...
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από agiooros »

Harrys1934 έγραψε:μετά την Θ. Λειτουργία αφού έφυγε όλος ο κόσμος έκλεισαν ο πόρτες και το ξάπλωσε πάνω στην Αγία Τράπεζα, και με τις προσευχές του Ιερέα έγινε υγιείς.
Nomizo oti koritsia den mpenoun stin Agia Trapeza an den kano lathos.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΪΣΙΟΣ» του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Όταν κάποιος έχει το λογισμό του χαλασμένο και τον ακούει και έχει μεγάλη εμπιστοσύνη σ’ αυτόν, δεν μπορεί να ακούσει τον καθένα. Ακούει μόνο κάποιον στον οποίο έχει απόλυτη εμπιστοσύνη μετά το λογισμό του. Γι’ αυτό το λόγο, όταν πρέπει να βοηθηθεί ένας τέτοιος αδελφός, πρέπει να τον βοηθήσει ο αδελφός που εκείνος εμπιστεύεται.
Όσον αφορά τώρα στα ψυχοφάρμακα, σ’ αυτές τις βαριές καταστάσεις που πλανώνται και ξεφεύγουν από τα λογικά τους, τα φάρμακα αυτά ωφελούν λίγο.
Αν για παράδειγμα ο αδελφός έχει πάρει την κατηφόρα και τρέχει με διακόσια χιλιόμετρα την ώρα, πρέπει να του δώσουμε μια τέτοια δόση φαρμάκου, έτσι ώστε να του κόψουμε τη μεγάλη ταχύτητα και να τον κάνουμε, ας πούμε, να πηγαίνει με ογδόντα χιλιόμετρα την ώρα. Συγχρόνως πρέπει να του δείχνουμε αγάπη και να προσπαθούμε να του διορθώσουμε τον λογισμό και να τον πείσουμε να μην ακούει το λογισμό του. Όσο ο αδελφός συνέρχεται, τόσο και η δόση κατεβαίνει. Κι αυτό να γίνεται για λίγο καιρό.
Όταν ο νους του αδελφού ξεφεύγει από την ταπείνωση και τρέχει στις φαντασίες ασταμάτητα, τότε όταν του δίνεται αυτό το φάρμακο, αρχίζει να εμποδίζεται στο να σκέπτεται και να φαντάζεται και του περιορίζεται κατά πολύ η φαντασία. Του έρχεται ύπνος, κόπωση, ακηδία, όρεξη για φαγητό και γενικά ταπεινώνεται και σωματικά. Και από κει που νόμιζε ότι είναι άσαρκος άγγελος, αισθάνεται πλέον τον εαυτό του άνθρωπο «σάρκα φορούντα».
Όταν κάποιος πλανηθεί, επειδή έχει πιστέψει απόλυτα στο λογισμό του, για να συνέλθει δεν υπάρχει καμία αυτόματη και θαυματουργική λύση. Για να θεραπευτεί πρέπει να κάνει τα εξής :
1. Πρώτο, το οποίο είναι η βάση και το κυριότερο, να συναισθανθεί πραγματικά την ελεεινή κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει.
2. Δεύτερον, αφού το συναισθανθεί, πρέπει να μετανοήσει, να εξομολογηθεί και να μην ακούει ποτέ πια τον δικό του λογισμό, αλλά τις υποδείξεις του πνευματικού του πατέρα.
3. Τρίτον, αφού συναισθάνθηκε την άθλια κατάστασή του, να ζητά συνεχώς, δια της ευχής, το έλεος του Θεού και για να τον ελεήσει ο Θεός και να επανέλθει η χάρη Του.
Εγώ, άλλον τρόπο θαυματουργικό δεν γνώρισα και ο καθένας μόνο με την ταπείνωση μπορεί να συνέλθει και να σωθεί. Μόνο η ταπείνωση σώζει».
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από Harrys1934 »

agiooros έγραψε:
Harrys1934 έγραψε:μετά την Θ. Λειτουργία αφού έφυγε όλος ο κόσμος έκλεισαν ο πόρτες και το ξάπλωσε πάνω στην Αγία Τράπεζα, και με τις προσευχές του Ιερέα έγινε υγιείς.
Nomizo oti koritsia den mpenoun stin Agia Trapeza an den kano lathos.
Κύριε Νικόλα, δεν ξέρω αν απαντώ σε εσένα αποκλειστικά, ¨η σε κάποιον άλλον.
Και τότε φτάνουμε με ακρίβεια στα θαύματα του Χριστού, που τον κατηγορούσαν ότι δεν έπρεπε να κάνει το θαύμα την ημέρα του Σαββάτου. Δεν έβλεπαν οι άνθρωποι ολόκληρο θαύμα μπροστά τους αλλά τους πείραζε το Σάββατο, Τα εισόδεια της Θεοτόκου που γιορτάζουμε μεθαύριο πως θα γίνουν πιστευτά τότε;;
Ας το κοιτάξουμε και από άλλη πλευρά καθαρότατος ¨Μία γυναίκα γριά ας την πούμε που διακονεί μέσα στο Ιερό, με την άδεια του Δεσπότη βεβαίως είναι πιο καθαρή έστω και με την άδεια του Δεσπότη από ένα αγγελούδι μικρό και τρυφερό. Μήπως πρέπει να πάμε πίσω στην Γραφή Γαλάτας Γ-28-στην Βασιλεία του Θεού δεν υπάρχει διαφορά Ιουδαίου και Έλληνα, Ανδρός από γυναίκα. ¨Ολοι είμαστε ένα εν Χριστώ.
Και τελικά να η απόδειξη. Το παιδί έγινε καλά και είναι γειτονόπουλο σχεδόν.
Άν δεν ήταν δεκτό από τον Θεό δεν θα γινόταν το θαύμα
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από Harrys1934 »

plagiaskepsi έγραψε:ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ .......
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΣΙ ΧΙ
ΤΗΝ ΛΕΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ
ΥΠΟΚΛΗΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟ
Καλέ μου άνθρωπε και εγώ δεν καταλαβαίνω σε ποιόν απευθύνεσαι στην ερώτηση σου
Βγάζω κάποιο συμπέρασμα ότι και εσύ διαμένεις εκτός Ελλάδος Να μαζευτούμε πολλοί και να κάνουμε και δικό μας σωματείο.
Στα σοβαρά τώρα πράγματι δεν ξέρεις τι είναι ψυχή;; Άν είναι έτσι πες μας θα προσπαθήσω όσο πιο απλά γίνεται να το καταλάβεις. Και πριν αυτό να σου πω τι λέει ο Ησαΐας Η Πνοή του είναι μέσα μας και όποτε θέλει μας την παίρνει πίσω.. Και τότε ο άνθρωπος σκουληκιάζει γίνεται χώμα
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από aposal »

Αν και νομίζω πως έχουμε ξεφύγει απ οτο θέμα μας, αναφέρω την - εξαιρετικά σπάνια - περίπτωση που σε ένα χωριό ο ιερέας εξ αιτίας της έλλειψης βοηθού, επέτρεπε στην παπαδιά να μπαίνει στον ιερό.
Η ορθοδοξία μας δεν είναι απόλυτη, αλλά διακρίνουσα, γι' αυτό και δεν έχει αδιέξοδα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

thaks Harris
RAFAIL
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 3:36 pm
Τοποθεσία: rodos

Re: Ψυχολογικα προβληματα.

Δημοσίευση από RAFAIL »

αδελφια ακουστε,εγο ιμε παθον σε μεγαλο βαθμο στα ψιχολογικα,ειμαι 37 και 16 χρονια βιονο τα ψιχολογικα οτα μου διμιουργιθικανε δεν ιξερα απο θεο τιποτα απολιτος ζουσα στιν αγνια αρα δεν μπορι κανενασ να μου πι οτι ιμουν μακρια απο το θεο και τα εχο παθη!γιατι ιχα αγνια τι σιμενι θεος ορθοδοξια,αρα ιταν μια αστενια ψιχοσοματικι,δεν βρεθικε κανενας να μου μιλισι για τον θεο,αν ζουσα κατα θεον και αποστατουσα και παθενα ψιχολογικα τοτε θα μπορουσε καθενας να λεη οτι εχο αποστατισι απο τον θεο,εχο φτασι σε σιμιο να χαρακονομε να κανο ασοτιες να πιγενο σε γιατρους να ιμε καθε μερα στο ν οσοκομιο και να μου βαζουν ενεσεις ολι μου λεγανε οτι ημε πρεζονι αλλα στιν κατατια που ιμουν δεν βρεθικε ενας ανθροπος του θεου να μου μιλισι να με αγκαλιασι οπος αγκαλιαζε ο χριστοσ του αροστους και του εκανε καλα!εφτιχοσ που βρεθικε ενας γεροντας που με εβλεπε να κλεο και να γιρναο στουσ δρομους και μου ιμε πολα ενα απο αωτο ιτανε ι εξομολογισι και τοτε αρχινισα το αλο αγονα με τον διαβολο και τα ψιχολογικα αλα ι χαρις του θεου ιτανε πιο δινατι και ιχα μεγαλι διναμι και τα καταφερνα με την χαρι του θεου,αδελφια μου εχο περασι πολα στι ζοι μου αλα τορα νιοθο οτι εχο ψαναγενιθι γιατι ιπαρχι ι χαρισ του θεου και ι προσευχεσ τον πατερον!σινχορεστεμε που σας κουρασα και δεν ξερο απο ορθογραφια,μια χαρι θα σας ζιτισο στο κομποσχινισας βαλτε και εμενα γιαννη με λενε την εχο αναγκι οπος και εσεις!η παναγια μαζι μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”