Πάθος γαστριμαργίας και αντιμετώπιση . .

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Πάθος γαστριμαργίας και αντιμετώπιση . .

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Απο την στιγμή που είδα το ποστάκι ΠΑΘΗ απο την smarti θα πω για ένα απο τα μεγαλύτερα μου πάθη
Γ Α Σ Τ Ρ Ι Μ Α Ρ Γ Ι Α !!!


Μέχρι το 1999 αλλα και μετα παλι μεχρι το 2002 με διακυμάνσεις ήμουν 110 κιλά! έτρωγα απιστευτα πχ για σουβλάκια η ταρίφα μου ήταν 4 διπλόπιτα και πατάτες. Δεν πήγαινε άλλο...ήμουν ζώο του πάθους χωρίς να μπορέσω να το καταλάβω απολάμβανα το φαγητό χωρίς να μπορέσω να κάνω κάτι. Οι γονείς μου μου λέγανε να αδυνατίσω αλλά εγώ τίποτα. Μετα απο επανειλημμένες προσπάθειες διαιτολόγους κλπ έπεφτα πάλι στα ίδια. Τι έκανα λοιπον ;

Σηκώθηκα μια μέρα κοιταξα τον εαυτό μου στο καθρέφτη και είπα τέλος !!!!!!! ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ !
Τελικά σε 6 μηνες έχασα 36 κιλα με καθημερινο γυμναστηριο και διατροφή! Μάλιστα συνεχίζω ακόμα να γυμνάζομαι όσο μπορώ καθημερινά και να τρώω σωστά και υγιεινά.

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ

Μετά πήγα στην άλλη πλευρά .....καθε μέρα γυμναστήριο 3 ώρες είχα γίνει κομμάτια και είχα εθιστεί. Ειχα φτιάξει σώμα που δεν πιστευα στα όνειρα μου αλλα είχα ενδώσει στην φιλαυτια πάρα πολυ. Εφτασα σε σημείο να πηγαίνω γυμναστηριο 3 ωρες οποτε δεν εβγαινα δεν είχα κοινωνική ζωή οπότε μου έτρωγε την ζωή όλη αυτή η κατάσταση. πχ Αν δεν πήγαινα μια μέρα γυμναστήριο έπεφτα σε κατάθλιψη ή με έπιαναν νεύρα απίστευτα και θυμός ή δεν έτρωγα διότι πιστευα οτι αν δεν παω θα πάρω κιλά ελεος !!!!. Πηγαινα διακοπές και μου έλειπε απίστευτα παραλίγο σε κάποιες διακοπές να πάω και στο νησι που ήμουν για να μην χάσω μέρα ! Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΞΑΡΤΗΣΗ!

Πήγα απο το ένα άκρο στο άλλο άκρο!

Όλα αυτά τα είδα καθαρά θεωρώ οτι επηδεί απο μικρός είχα την τάση ότι κάνω να το παρατηρώ απο έξω, αυτό ειχε σαν αποτέλεσμα να καταλάβω πολλά.

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ:
Συνεχιζω να τρώω υγιεινά να κάνω το γυμναστήριο μου αφενός επηδεί μου αρέσει αφετέρου νιώθω καλύτερα και ποιο δυναμικά αλλα φυσικά με μέτρο. Ειμαι μια χαρα κιλά το σώμα το έφτασα εκει που θέλω ώστε να έχω πάνω απ'ολα υγεία. Ειμαι ευτυχισμένος που πέρασα και απο τις δύο φάσεις ευτυχώς χωρις να προλάβουν τα προβληματα ίσως υγείας η ψυχολογικά να με κατακλύσουν. Δεν το παίζω αθώα περιστερά, έχω ακόμα κατακάθια μέσα μου και απο τις δύο καταστάσεις που προσπαθώ να διορθώσω παντα με προσευχή συμβουλές πνευματικού και συνεχές ανάγνωσμα απο τις γραφές και τους αγίους. Ν
Να σας πω ακόμα ότι απο την ημέτα που μπήκα ενεργα και πάλι στην Ορθοδοξία διαπίστωσα το εξής: ΑΝΟΙΞΑΝ τα μάτια της ψυχής μου και βλέπω ποιο καλα και άνετα όλα τα άσχημα μου που πριν είχα αρνηθεί να παραδεχτώ ότι ήμουν σκλάβος τους.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ :) του ευλογία του ΘΕΟΥ και με δική προσπάθεια να καταφέρνουμε να ανεβαίνουμε την κλίμακα.
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”