Οι τύψεις

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ

Δημοσίευση από avvas »

Μια παράκληση γενικά για τις παραθέσεις μου:
Απ τα γραφόμενά μου καλό είναι να μην βγαίνουν συμπεράσματα όπως «εννοεί» «κατάλαβα αυτό» και γενικότερα ερμηνείες των παραθέσεών μου. Δεν εννοώ ποτέ τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο και βασικά δεν εννοώ ποτέ κάτι απλά γράφω εντελώς ξεκάθαρα, αυτό που ακριβώς θέλω να πώ. Έχω το θάρρος να γράφω αυτό που πιστεύω και το περισσότερο δεν θέλω να κουράζω τους συνομιλητές μου με το να σκέφτονται και να προσπαθούν να καταλάβουν τι εννοώ. Αρκεί να διαβάζουν κατά λέξη και κατά γράμμα αυτά ακριβώς που γράφω. Αυτά που ακριβώς γράφω αυτά και εννοώ και τίποτε περισσότερο ή λιγότερο απ αυτά.

Επειδή υπάρχει μία τάση γενικά στο διαδίκτυο οι άνθρωποι να «καταλαβαίνουν» τι «εννοεί» ο συνομιλητής και να ερμηνεύουν τα γραφόμενα, συνήθως μή προσέχοντας τι ακριβώς γράφει ο συνομιλητής.

Ευχαριστώ

Αδελφέ Διονύση Χριστός Ανέστη!

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ

Δημοσίευση από avvas »

dionysisgr έγραψε:Καλα πως ξερεις εχεις πληρωσει για τις αμαρτιες σου, μηπως εισαι σε θεση να ερμηνευεις τοσο απολυτα τις βουλες και ενεργειες του Θεου μεσα στην ζωη σου;

Δηλαδη εκανες εκεινο και επαθες το αλλο με τετοια ακριβεια;

Μην με παρεξηγησεις, δεν σε ελεγχω, ουτε ειμαι αδιακριτος, αλλα εκφραζω απορια, γιατι εγω ειλικρινα δεν ειμαι σε θεση να ξερω εαν εχω πληρωσει για τις αμαρτιες μου..

Ναι μεν τις εξομολογουμαι, ναι μεν παιρνω και κανονα απο τον Πνευματικο, αλλα πως θα κινηθει ο Θεος απο εκει και περα, δεν γνωριζω ειλικρινα, εως τελος.
Το «πλήρωσα» στον βαθμό που κατά άνθρωπο είναι αντιληπτό.
Σαφώς και δεν γνωρίζω αν κατά Θεόν έχω πληρώσει ή πότε θα πληρώσω τις αμαρτίες μου
Όταν όμως εξομολογηθώ, μετανοήσω, κλάψω για τις αμαρτίες μου, στενοχωρηθώ και γενικά κάνω ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν για να εξοφλήσω την αμαρτία μου και να επανορθώσω το σφάλμα μου τότε λέω πως πλήρωσα γι αυτήν μου την αμαρτία. Κατά το ανθρώπινον.
Κατά Θεόν σαφώς και δεν γνωρίζω τι θα μου ζητήσει ο Θεός για να εξοφληθεί η κάθε μου αμαρτία

Και δεν έχω πρόβλημα να με ελέγχεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος.
Ο έλεγχος είναι πάντα ευπρόσδεκτος ...

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Τωρα με ανεπαυσες..

Οντως κανεις δεν ειναι σιγουρος, και ολοι πρεπει να εχουμε την καλη αγωνια -οχι απογνωση- και να αναμενουμε το Ελεος του Κυριου εως εσχατης αναπνοης.

Οποιος δεσει τον.. παραδεισο, τον εχει χασει δεδομενα.

Οποιος επισης προοριζει τον εαυτο του για κολαση a priori, παλι βλασφημει το Ελεος και την Αγαπη του Θεου που τα υπερνικα ολα.

Για εμας που ειμαστε αγωνιστες του.. αφρου, και επειδη ειναι κομματακι δυσκολο να εχουμε "πληροφορια" ξεκαθαρη οπως ειχαν οι Αγιοι για την σωτηρια τους, ειναι ακρως ωφελιμο να εχουμε αυτην την "καλη αγωνια".

Καλο αγωνα και καλο παραδεισο σε ολους!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ

Δημοσίευση από avvas »

dionysisgr έγραψε:Τωρα με ανεπαυσες..
Xαίρομαι :smile:
Η ανάπαυση του αδελφού είναι και δική μου ανάπαυση
dionysisgr έγραψε:Οντως κανεις δεν ειναι σιγουρος, και ολοι πρεπει να εχουμε την καλη αγωνια -οχι απογνωση- και να αναμενουμε το Ελεος του Κυριου εως εσχατης αναπνοης.

Οποιος δεσει τον.. παραδεισο, τον εχει χασει δεδομενα.
Συμφωνώ.
dionysisgr έγραψε:Οποιος επισης προοριζει τον εαυτο του για κολαση a priori, παλι βλασφημει το Ελεος και την Αγαπη του Θεου που τα υπερνικα ολα.
Και πάλι συμφωνώ. Άλλο το «άξιος μυρίων κολάσεων» του Αββά Ισαάκ του Σύρου
..και άλλο «θα πάω στην κόλαση» (άπαγε της βλασφημίας όπως είπες παραπάνω)
dionysisgr έγραψε:Για εμας που ειμαστε αγωνιστες του.. αφρου, και επειδη ειναι κομματακι δυσκολο να εχουμε "πληροφορια" ξεκαθαρη οπως ειχαν οι Αγιοι για την σωτηρια τους, ειναι ακρως ωφελιμο να εχουμε αυτην την "καλη αγωνια".
Και καλή αγωνία, και καλή ανησυχία
dionysisgr έγραψε:Καλο αγωνα και καλο παραδεισο σε ολους!
Αμήν!

Και εγώ τέλος με το παρόν θέμα.

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Re: ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ

Δημοσίευση από lovethink »

Ο Χριστός είπε στον Αγιο Σιλουανό τον Αθωνίτη
"ΚΡΑΤΑ ΤΟΝ ΝΟΥ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΑΔΗ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ"
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”