Υποθήκες της μητέρας

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

TA ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ

Τα παιδιά πρέπει να προσέχουν πάρα πολύ το θέμα του σεβασμού προς τους γονείς. "Όταν τα παιδιά αντί μιλούν και ασεβούν, γίνονται πρώτον αιτία να φύγει η χάρη από αυτά και δεύτερον γίνονται δεκτικά των δαιμονικών επιδράσεων και ενεργειών.

Να πω και κάτι άλλο,η μαλθακότητα των σημερινών νέων είναι μία από τις κύριες αιτίες των ψυχοσωματικών ανωμαλιών.

ΠΑΤΗΡ ΠΑΙΣΙΟΣ
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

cebacf85cf81ceb9cebfcf83-150x150.jpg
ΜΟΝΟΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΙ

Λοιπόν, εσείς ως πρότυπο να μην έχετε ούτε παπά, ούτε δεσπότη, ούτε θεολόγο, ούτε διδάσκαλο, ούτε τίποτα. Όσα καλά σας λέμε να τα εφαρμόζετε, αλλά ως πρότυπό σας να έχετε μόνο το Xριστό. Kαι είναι ο μόνος που δεν θα σας απογοητεύσει ποτέ. Kαι όσο περισσότερο τον γνωρίζεται, τόσο περισσότερο θα τον αγαπάτε. Επαναλαμβάνω είναι ο μόνος που δεν απογοητεύει.
Όπως είπα και άλλοτε, σας λέγω και τώρα. Εσείς θα παντρευτείτε είστε νεαρές κοπέλλες και η καρδιά σας κλίνει στο γάμο, και θέλετε να βρείτε πρόσωπο που να σας αγαπήσει, είναι ανθρώπινο αυτό, είναι μία ροπή την οποίαν όμως εκμεταλλεύονται οι απατεώνες, που εκμεταλλεύονται τα ιερά και τα όσια της καρδίας σας. Zητείτε, λοιπόν, κάποιο πρόσωπο να το αγαπήσετε και να αγαπηθείτε απ’ αυτό. Eίναι μια ανάγκη, μια ροπή της ψυχής σας αυτό. Aλλά προσέξτε καλά, να μη πέσετε σε καμμιά παγίδα…


ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΦΛΩΡΙΝΗΣ π. ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΚΑΝΤΙΩΤΗΣ
Στην τραπεζαρία της Κατασκηνώσεως στην περίοδο των μαθητριών του Λυκείου, στις 13-8-1989.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

Παιδιά μου, σας έπλασε ο Θεός για να πετάτε στα ύψη

Eίδες το σκουλήκι; Κατηγόρησε τον αετό. «Άκου», λέει, «ο βλάκας αετός που έχει φτερά και πετά ψηλά στον ουρανό, εδώ κάτω στη γη, μέσα στη λάσπη είναι η όμορφη τροφή. Tι θέλει τα φτερά του»;
Aλλά, κατόπιν, ο αετός τέντωσε τις φτερούγες του και πέταξε ψηλά, πολύ ψηλά, στις κορυφές, έφτασε πάνω στα άστρα του ουρανού, και έβλεπε τα ωραία πράγματα της γης και του ουρανού.
Όχι σκουλήκια, αετοί να γίνετε. Kαι αετός χρυσάετος είναι ο Kύριος ημών Iησούς Xριστός, που όπως σας είπα, ξαπλώνει, έτσι λέει η Aποκάλυψης, ξαπλώνει ο αετός τα πτερά του και πάνω στα φτερά του στεκόμεθα και εμείς όλα τα παιδιά του. Και μας στηρίζει, και μας υψώνει και μας υψώνει και μας υψώνει έως να μας ανεβάσει επάνω στον ουρανό και θα δούμε τον Xριστό ολοζώντανο, ων νεάνιδες υμνείτε και υπερυψούτε εις πάντας τους αιώνας, αμήν.

(Συμβουλές του επίσκοπου π. Aυγουστίνου Kαντιώτου σε μαθήτριες του Γυμνασίου, το καλοκαίρι του 1987)
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

ΜΑΝΑ.....

Φίλος αγαπητός από Μυτιλήνη, μας έστειλε το παρακάτω κείμενο, που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και αναφέρεται στην ΜΑΝΑ. Έστω και με κάποια καθυστέρηση, αφού στις 2 Φεβρουαρίου της Υπαπαντής είναι η γιορτή της μητέρας, το αφιερώνουμε σε όλες τις μανάδες.

Η γυναίκα μου μού πρότεινε να βγω με άλλη γυναίκα.Γνωρίζεις πολύ καλά πως την αγαπάς' μου είπε μια μέρα ξαφνιάζοντάς με.'Η ζωή είναι πολύ σύντομη, αφιέρωσέ της χρόνο.''Μα εγώ ΕΣΕΝΑ αγαπώ' της είπα έντονα.'Το ξέρω. Εξίσου όμως αγαπάς κι εκείνη.'Η άλλη γυναίκα, την οποία η γυναίκα μου ήθελε να επισκεφθώ, ήταν η μητέρα μου, χήρα εδώ και χρόνια. Όμως οι απαιτήσεις της δουλειάς και των παιδιών με ανάγκαζαν να την επισκέπτομαι αραιά και που.'Εκείνο το βράδυ της τηλεφώνησα και την προσκάλεσα έξω σε δείπνο και μετά για κινηματογράφο.'Τι συμβαίνει; Είσαι καλά;' με ρώτησε.Η μητέρα μου είναι από τους ανθρώπους που εκλαμβάνει ένα νυχτερινό τηλεφώνημα ή μια αναπάντεχη πρόσκληση ως αρχή κακών μαντάτων.'Νόμιζα πως θα ήταν καλή ιδέα να περνούσαμε λίγο χρόνο μαζί' της απάντησα. 'Οι δυο μας μόνοι… Τί λες;'Σκέφθηκε λιγάκι και απάντησε: 'Θα το ήθελα πολύ.


'Εκείνη την Παρασκευή, καθώς οδηγούσα μετά το γραφείο για να πάω να την πάρω, αισθανόμουν περίεργα. Ήταν ο εκνευρισμός που προηγείται ενός ραντεβού… Και πώς τα φέρνει η ζωή, όταν έφθασα στο σπίτι της, παρατήρησα πως και η ίδια ήταν φοβερά συγκινημένη!Με περίμενε στην πόρτα φορώντας το παλιό καλό παλτό της, είχε περιποιηθεί τα μαλλιά της και ήταν ντυμένη με το φόρεμα με το οποίο είχε εορτάσει την τελευταία επέτειο του γάμου της. Το πρόσωπό της χαμογελούσε, ακτινοβολούσε φως, όπως το πρόσωπο ενός αγγέλου.'Είπα στις φίλες μου ότι θα βγω με το γιο μου και όλες τους συγκινήθηκαν' μου είπε καθώς έμπαινε στο αυτοκίνητό μου. 'Δεν μπορούν να περιμένουν μέχρι αύριο για να μάθουν τα πάντα για τη βραδυνή έξοδό μας.


'Πήγαμε σε ένα εστιατόριο όχι από τα καλά, αλλά με ζεστή ατμόσφαιρα. Η μητέρα μου με έπιασε από το μπράτσο σαν να ήταν ΄Η Πρώτη Κυρία της χώρας.΄Μόλις καθήσαμε, έπρεπε εγώ να της διαβάσω τον κατάλογο με τα φαγητά. Το μόνο που ΄έπιαναν΄ τα μάτια της ήταν κάτι μεγάλες φιγούρες.Μόλις έφθασα στη μέση του καταλόγου, σήκωσα το πρόσωπό μου. Η μαμά μου καθόταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού και με χάζευε. Ένα νοσταλγικό χαμόγελο πέρασε από τα χείλη της.'Εγώ ήμουν αυτή που σου διάβαζε τον κατάλογο, όταν ήσουν μικρός, θυμάσαι;''Ήρθε η ώρα, λοιπόν, να ξεκουραστείς και να μου επιτρέψεις να σου ανταποδώσω τη χάρη' απάντησα.


Κατά τη διάρκεια του γεύματος είχαμε μια ευχάριστη συζήτηση, τίποτα το εξαιρετικό, απλά το πώς περνάει ο καθένας μας κάθε μέρα.Μιλούσαμε για ώρες, που τελικά χάσαμε την ταινία στον κινηματογράφο.'Θα βγω μαζί σου την επόμενη φορά, αν μου επιτρέψεις να κάνω εγώ την πρόταση' μου είπε η μητέρα μου καθώς την επέστρεφα στο σπίτι. Την φίλησα, την αγκάλιασα.'


Πώς πήγε το ραντεβού;' θέλησε να μάθει η γυναίκα μου μόλις μπήκα στο σπίτι εκείνο το βράδυ.'Πολύ όμορφα, σ΄ευχαριστώ. Περισσότερο κι απ΄ό,τι περίμενα.' της απάντησα.Μερικές μέρες αργότερα η μητέρα μου ΄έφυγε΄ από ανακοπή της καρδιάς. Όλα συνέβησαν τόσο γρήγορα, δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα.Λίγο καιρό μετά, έλαβα έναν φακέλο από το εστιατόριο όπου είχαμε δειπνήσει η μητέρα μου κι εγώ. Μέσα είχε ένα σημείωμα που έγραφε:'Το δείπνο είναι προπληρωμένο. Ήμουν σχεδόν βέβαιη πως δεν θα μπορούσα να παρευρεθώ, κι έτσι πλήρωσα για δύο άτομα, για σένα και τη σύζυγό σου. Δεν θα μπορέσεις ποτέ σου να αισθανθείς τί σήμαινε εκείνη η βραδιά για μένα. Σε αγαπώ!'


Εκείνη τη στιγμή συνειδητοποίησα τη σπουδαιότητα του να είχα πει εγκαίρως 'ΣΕ ΑΓΑΠΩ'. Συνειδητοποίησα ακόμη τη σπουδαιότητα του να δίνουμε στους αγαπημένους μας το χρόνο που τους αξίζει. Τίποτα στη ζωή δεν είναι και δεν θα είναι πιο σημαντικό από την οικογένεια σου. Αφιέρωσε χρόνο σ΄αυτούς που αγαπάς, γιατί αυτοί δεν μπορούν να περιμένουν.


Εάν ζει η μητέρα σου………. Απόλαυσε τη στιγμή.


Εάν δεν ζει………..Να τη θυμάσαι.


Εάν έχεις μητέρα……….Προώθησε αυτό το μήνυμα.Αμέσως θα κάνεις κάποιον να αισθανθεί κάτι για κάποια που ξέχασε, για αυτό το υπέροχο ον που αποκαλείται… ΜΗΤΕΡΑ!


Και να θυμάσαι πάντοτε:Ο χρόνος ποτέ δεν συγχωρεί!Ούτε μπορεί να γυρίσει πίσω.


Αναρτήθηκε από Ι. Ν. Αγ.Βαρβάρας-Οσ. Σάββα στις 10:02 πμ 1 σχόλια
http://agiabarbarapatras.blogspot.com/
mother-natural-birth-bonds.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

Ένας πατέρας συμβουλεύει τον γιο του ....

Ένας πατέρας συμβουλεύει τον γιο του, που δεν είναι επιμελής στα μαθήματά του και ξοδεύει τις ώρες του άσκοπα:- Μ’ αυτά τα μυαλά, που έχεις, δεν θα καταφέρεις τίποτα στη ζωή σου, του λέει. Είσαι δεκαοκτώ χρονών, έβγαλες με κόπο το γυμνάσιο και στο πανεπιστήμιο έμεινες στην ίδια τάξη. Στην ηλικία σου, ο Μέγας Ναπολέων ήταν λοχαγός.- Και στην ηλικία σου, πατέρα, ήταν αυτοκράτορας, του απάντησε ο γιος του.Ο καλύτερος τρόπος συμβουλής στους νέους είναι το παράδειγμα των γονιών. Αν αυτό λείπει όλα τα λόγια είναι άχρηστα.

http://orthodoxi-diapaidagogisi.blogspo ... -results=1
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

Οι γονείς που αμελούν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους με παιδεία και νουθεσία Κυρίου και δεν τα οδηγούν στην Εκκλησία του Χριστού, με εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία από μικρά, εν ημέρα Κρίσεως όλης όλης της οικουμένης, θα δώσουν λόγο στο Θεό. Γι´αυτό, αγαπητοί γονείς, μην αμελείτε το πρωτίστο αυτό καθήκον στα παιδιά σας για να σωθούν αυτά, αλλά να σωθείτε και σεις αιωνία μαζί τους.

http://orthodoxi-diapaidagogisi.blogspo ... chive.html
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24960
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από aposal »

eleimon έγραψε:Οι γονείς που αμελούν τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους με παιδεία και νουθεσία Κυρίου και δεν τα οδηγούν στην Εκκλησία του Χριστού, με εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία από μικρά, εν ημέρα Κρίσεως όλης όλης της οικουμένης, θα δώσουν λόγο στο Θεό. Γι´αυτό, αγαπητοί γονείς, μην αμελείτε το πρωτίστο αυτό καθήκον στα παιδιά σας για να σωθούν αυτά, αλλά να σωθείτε και σεις αιωνία μαζί τους.

http://orthodoxi-diapaidagogisi.blogspo ... chive.html
Το ίδιο ισχύει και για τους αναδόχους (νονούς/νονές)!
ΑΑ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

ΜΑΝΑ Η ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ


Η μάνα είναι ο Άγγελος των παιδιών της.


Η αποστασία της εποχής δημιουργεί πανικό στη μάνα. Όμως ενισχύεται από παραδείγματα άλλων σπουδαίων μανάδων.

1. Η Μάνα Παναγία, που με τη γέννηση του Υιού της, ανέκοψε η διαφθορά του κόσμου.
2. Η μάνα της Τουρκοκρατίας, που διατήρησε αδούλωτη την ελληνορθόδοξη συνείδηση.
3. Η μάνα της Ρωσίας , που διέσωσε την Ορθόδοξη πίστη μέσα σε τόσους διωγμούς.


Η μητέρα για να είναι σήμερα η ελπίδα, πρέπει :

1. Να σέβεται το φυσικό της ρόλο. Είναι ιδιαίτερα προικισμένη γι’ αυτόν.
2. Να προσέχει την πνευματική της ζωή, όπως θέλει η ελληνορθόδοξη παράδοση.
3. Να δημιουργεί ατμόσφαιρα ηρεμίας στην οικογένεια, για να ξεκουράζει ψυχικά.
4. Να συνδέει τα παιδιά της με το Χριστό, γιατί αυτό είναι το θέλημά Του.


Η αυτογνωσία και η στήριξη της σύγχρονης μητέρας στον δύσκολο αγώνα της.
Τι θέλει σήμερα το παιδί από τη Μητέρα του ; Προσοχή κυρίως στον τρόπο αγωγής.

Μάνα, συνδέσου εσύ περισσότερο με το Χριστό. Αγωνίσου με ταπείνωση και εμπιστοσύνη σ’ Αυτόν. Το όνομά σου είναι τιμή και μαρτύριο ! Πρότυπά σου ο Κύριος και η Παναγία μας. Κράτα σταθερά το Σταυρό σου. Είσαι η ελπίδα όλων, η ελπίδα του Θεού.

Ομιλία της Φιλολόγου κ.Μαρίας Σκόνδρα
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ?

ΣΗΜΕΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
ΑΛΛΟΙ ΕΤΟΙΜΑΣΑΝ ΣΠΙΤΙΑ,ΑΛΛΟΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ,ΑΛΛΟΙ ΟΙΚΟΠΕΔΑ,ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ...
ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ ΣΗΜΕΡΑ?
ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ.
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ΠΟΤΕ.


Η καλυτερη κληρονομια και η ...
πλουσιοτερη προικα που μπορουν να αφησουν οι γονεις στα παιδια τους δεν ειναι ουτε οικοπεδα,ουτε σπιτια,ουτε χωραφια ουτε περιουσιες και λεφτα στις τραπεζες.
Η προικα ειναι ειναι η Χριστιανικη αγωγη.
Και τι σημαινει Χριστιανικη αγωγη?
Σημαινει να τα διδαξουμε τον Χριστο,τους Αγιους,την Ευσεβεια,την Προσευχη,τον Σεβασμο και ολα αυτα απο την πιο μικρη ηλικια,οταν ειναι τρυφερες και αγνες ψυχουλες,οταν εχουν την διψα να μαθουν.
Αλλα το πιο βασικο ειναι οι γονεις να ειναι τα ζωντανα παραδειγματα για τα παιδια τους,να ειναι ο καθρεπτης της Αγιοτητος για τα παιδια τους.
Αν δεν μπουν τα σωστα θεμελια στα πρωτα 5-6 χρονια της ζωης τους,τοτε ματαια θα αγωνιζονται στα επομενα χρονια.
Μπορει να ακουονται παραξενα και παραλογα ολα αυτα αλλα δυστυχως σημερα λειπει η Χριστιανικη αγωγη απο τους γονεις προς τα παιδια.
Ο καθενας πιανει μια θεση στον καναπε και ουτε που επικοινωνουν μεταξυ τους μεσα στο ιδιο τους το σπιτι.
Την καρδια των παιδιων μπορουμε να την δουμε σαν εναν κηπο.
Οι γονεις ειναι οι κηπουροι.
Απο την βρεφικη ηλικια ειναι υποχρεωμενοι να καθαρισουν τον κηπο τους απο τα αγριοχορτα και τα ζιζανια της αμαρτιας και τις αμαρτωλες συνηθειες των βλασταριων τους.
Και ποτε θα γινει αυτο?
Μα ο κηπουρος οταν ερθει ο καταλληλος καιρος τοτε κλαδευει το δεντρο απο τις παραφυαδες.
Αυτο πρεπει να κανουν και οι γονεις-κηπουροι.

ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ.
ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ΣΩΣΤΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ.
ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΑΓΙΟΙ.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Υποθήκες της μητέρας

Δημοσίευση από eleimon »

Η ευχη της μανας

Η ευχή των γονέων είναι η μεγαλύτερη κληρονομιά για τα παιδιά. Για αυτό φροντίζουν να έχουν την ευχή των γονέων. Δεν είδες ο Ιακώβ, μέχρι πού έφθασε, για να πάρη την ευλογία του πατέρα του; Και προβιά φόρεσε!
Ειδικά η ευχή της μάνας είναι μεγάλο πράγμα! Κάποιος έλεγε: «Κάθε λόγος της μητέρας μου είναι και μια λίρα χρυσή». Να, και πριν από καιρό πόση εντύπωση μου έκανε κάποιος από το Γιοχάνεσμπουργκ! Ήρθε στο Καλύβι το φθινόπωρο. «Γέροντα, η μάνα μου αδιαθέτησε, μου λέει, και ήρθα να την δω». Τρεις μήνες δεν πέρασαν, τα Χριστούγεννα ξαναήρθε. «Πώς πάλι εδώ;», τον ρωτάω. «Έμαθα, μου λέει, πως πάλι αδιαθέτησε η μάνα μου και ήρθα να φιλήσω το χέρι της, γιατί είναι ηλικιωμένη και μπορεί να πεθάνει. Για μένα η μεγαλύτερη περιουσία είναι η ευχή της μάνας μου».
Εξήντα χρονών άνθρωπος ξεκίνησε από το Γιοχάνεσμπουργκ και ήρθε στην Ελλάδα, για να φιλήση το χέρι της μάνας του! Και τώρα τέτοια ευλογία έχει, που σκέφτεται να κάνει ένα γηροκομείο μεγάλο για τους κληρικούς και να το χαρίση στην εκκλησία. Δηλαδή τις ευλογίες δεν έχει που να τις βάλη κατά κάποιον τρόπο. Για μένα είναι φάρμακο μια τέτοια ψυχή.
Είναι σαν να είμαι στην έρημο Σαχάρα και να βρίσκω ξαφνικά λίγο νερό. Αυτά χάνονται σιγά-σιγά.
Ένας άλλος ήρθε μια μέρα με κλάματα στο Καλύβι. « Πάτερ, με καταράστηκε η μάνα μου. Στο σπίτι έχουμε όλο αρρώστιες, στεναχώριες, η δουλειά μου δεν πάει καλά», μου είπε. «Κι εσύ δεν θα ήσουν εντάξει» του λέω. Δεν μπορεί η μάνα σου άδικα να σε καταράστηκε». « Ναι, μου λέει. Ήμουν κι εγώ». «Να πας να ζητήσης συγχώρηση από την μάνα σου», του λέω. «Θα πάω, Πάτερ, μου λέει. Δώσε μου την ευχή σου». «Την ευχή μου την έχεις, του είπα, αλλά να πάρης και την ευχή της μάνας σου».
«Δύσκολο να μου δώση την ευχή της», μου λέει. «Να πας, κι αν δεν σου την δώση, να της πης: "Μου είπε ένας Γέροντας πως κι εσύ θα παραδώσης ψυχή". Πήγε, και η μάνα του του ευχήθηκε: "Παιδί μου, να έχης την ευλογία του Αβραάμ!". Ήρθε μετά από λίγο καιρό στο Όρος με βυσσινάδες, με λουκούμια. Ήταν γεμάτος χαρά. Τα παιδιά του ήταν καλά, η δουλειά του πήγαινε καλά. Συνέχεια βούρκωνε και μου έλεγε: «δόξα τω Θεώ».
Άλλαξε η ζωή του και μιλούσε όλο πνευματικά. Πόσο μάλλον όταν κανείς έχη εξ αρχής σεβασμό προς τους γονείς! Πώς να μην έχει την ευλογία του Θεού;




Από το βιβλίο «Οικογενειακή ζωή»
ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Δ΄
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”