Βασούλα Ρύντεν

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

Στο παραπάνω κείμενο της Βασούλας δεν βλέπω τίποτα αιρετικό ή κάτι που να αντιτίθεται στους Λόγους του Κυρίου υμών Χριστού.

Αντίθετα βλέπω την αλήθεια της καταστάσεως που έχει η σημερινή μας κοινωνία και τον λάθος δρόμο που έχουμε πάρει.

Οι άγιοι πατέρες της εκκλησίας ας προσευχηθούν για να τους δοθεί απο άνωθεν η αλήθεια για την εν λόγο γυναίκα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

oceangr2 έγραψε: Δεν είμαι εκτός εκκλησίας αλλά δεν είμαι και εντός όσο μάλλον είσαι εσύ.

Δεν είμαι ζαλισμένος και δεν φοράω παρωπίδες.
Απο το Γυμνάσιο μελετάω την Διαθήκη του Κυρίου και δεν έχω σταματήσει εώς σήμερα που κοντεύω τα 33 μου έτη.

Αυτό που έχω μάθει στη ζωή μου είναι να έχω διάκριση και να αγαπάω στην πράξη και όχι στα λόγια.

Συμμετέχω στα μυστήρια (φυσικά σε ξωκλήσια, μονές και ταπεινά εκκλησάκια, διότι δεν τα πάω καλά με τα τιμαλφή), και εχω πολύ καλή επαφή με πατέρες της Ορθοδόξου Εκκλησίας μας , οι οποίοι ομολογούν το ίδιο, σε οτι αφορά τον Φαρισαϊσμό ορισμένων Αρχιερέων και ιερωμένων μας.

Αν δώσουμε περισσότερη αγάπη στον πλησίον μας παρά στον εαυτό μας, τότε και μόνο τότε θα έχουμε αγαπήσει τους Λόγους του Κυρίου μας.

Αγαπάτε Αλλήλους, αυτό είναι το μήνυμα του Κυρίου και όχι να λιβανίζουμε μονο και μόνο για να σώσουμε την ψυχή μας, τουτέστιν το ΕΓΩ μας.

Το θέμα μας λοιπόν είναι άλλο.
Τι σας κάνει να πιστεύεται οτι στην σημερινή εποχή ο Χριστός θα παρουσιαστεί σε Αρχιερείς και Ιερείς της εκκλησίας μας?

Όπως λέει και η Βασούλα που ομολογώ οτι πρώτη φορά την άκουσα μέσα σε αυτό το φόρουμ,Τι να το κάνει το "Κύριε Ελέησον" ο Θεός όταν ο κόσμος έξω δυστυχεί, πεινάει και υποφέρει ειδικά πνευματικώς?
Δεν είσαι εκτός Εκκλησίας αλλά έχεις προσαρμόσει την Εκκλησία στα μέτρα σου. Παίρνεις απ΄αυτή ότι σε βολεύει κι απορρίπτεις ότι νομίζεις εσύ ότι είναι λάθος. Το λάθος είναι ο τρόπος θεώρησής σου απέναντι στην Ορθοδοξία και την Εκκλησία γενικά, αυτό σε κάνει ν΄ ακούς με το δικό σου τρόπο και να ερμηνεύεις κατά το δοκούν και τα λόγια των Γερόντων που λες ότι συναντάς.

Το μεγαλύτερο μέρος των απόψεων που εκφράζεις είναι αιρετικό και τ΄ότι δεν το καταλαβαίνεις είναι ένα σοβαρό πρόβλημα. Η Αγία Γραφή δεν είναι η μόνη πηγή πνευματικής γνώσης για τον Ορθόδοξο Χριστιανό. Ευτυχώς για μας υπάρχουν και τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας, η Ιερά Παράδοση, που μελέτησαν το Λόγο του Θεού με μεγάλη άσκηση και ταπείνωση και μετέδωσαν σε μας εκτός απ΄το παράδειγμά τους και την εμπειρία τους και τον τρόπο που ερμηνεύεται η Αγία Γραφή.

Αν πραγματικά επιθυμείς να μάθεις την Αλήθεια, τότε σκύψε πάνω απ΄τα κείμενα των Πατέρων και τότε θα δεις γιατί πολλά απ΄αυτά που λες είναι λάθος, αλλά και πως μπορείς να νοιώσεις την πραγματική Αγάπη.
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

δηλαδη αν καταλαβα η Βασουλα Ρυντεν ηταν παρομοια υποθεση μα την λεγομενη αγια αθανασια η κανω λαθος?
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

filotas έγραψε: Δεν είσαι εκτός Εκκλησίας αλλά έχεις προσαρμόσει την Εκκλησία στα μέτρα σου. Παίρνεις απ΄αυτή ότι σε βολεύει κι απορρίπτεις ότι νομίζεις εσύ ότι είναι λάθος. Το λάθος είναι ο τρόπος θεώρησής σου απέναντι στην Ορθοδοξία και την Εκκλησία γενικά, αυτό σε κάνει ν΄ ακούς με το δικό σου τρόπο και να ερμηνεύεις κατά το δοκούν και τα λόγια των Γερόντων που λες ότι συναντάς.

Το μεγαλύτερο μέρος των απόψεων που εκφράζεις είναι αιρετικό και τ΄ότι δεν το καταλαβαίνεις είναι ένα σοβαρό πρόβλημα. Η Αγία Γραφή δεν είναι η μόνη πηγή πνευματικής γνώσης για τον Ορθόδοξο Χριστιανό. Ευτυχώς για μας υπάρχουν και τα κείμενα των Πατέρων της Εκκλησίας, η Ιερά Παράδοση, που μελέτησαν το Λόγο του Θεού με μεγάλη άσκηση και ταπείνωση και μετέδωσαν σε μας εκτός απ΄το παράδειγμά τους και την εμπειρία τους και τον τρόπο που ερμηνεύεται η Αγία Γραφή.

Αν πραγματικά επιθυμείς να μάθεις την Αλήθεια, τότε σκύψε πάνω απ΄τα κείμενα των Πατέρων και τότε θα δεις γιατί πολλά απ΄αυτά που λες είναι λάθος, αλλά και πως μπορείς να νοιώσεις την πραγματική Αγάπη.
Όταν λες οτι είμαι αιρετικός, μπορείς να γίνεις ποιο κατανοητός, τι απο τα λεγόμενά μου δεν στέκουν?
Τί απο αυτά που λέω πανω στο θέμα είναι αιρετικό?
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Να' μαι κι εγώ!

Δημοσίευση από strumfi »

Σε άλλο σχετικό θέμα μίλησα για τον τρόπο με τον οποίο μου χαρίστηκε ένα βιβλίο με τα μηνύματα της Βασούλας.
Άσχετα με το τι άποψη έχω γι' αυτά*, θέλω να επισημάνω 2 πράγματα στα οποία προτρέπει τους αναγνώστες η Βασούλα:
1. Συχνή εξομολόγηση
2. Θεία Κοινωνία

...

Ομολογουμένως είμαι μπερδεμένη, διότι το άτομο που μου έδωσε το βιβλίο δεν είναι αξιόπιστο μεν, και από την άλλη κάποιος άλλος πνευματικός άνθρωπος, πολύ σοβαρός, με διαβεβαίωσε ότι είναι πλανεμένη.
Προσωπική άποψη από την ανάγνωση των μηνυμάτων: Μάλλον δεν μου έκαναν κακό, αλλά ίσως και να μου έκαναν και να μη μπορώ να το δω. Εδώ, αγαπητέ Silver, χρειάζεται ο αγώνας και η άσκηση για να επακολουθήσει ο φωτισμός του Αγίου Πνεύματος και να αποφανθούμε για την αλήθεια ή/και το ψεύδος της Βασούλας Ρύντεν. Κι επειδή δεν έχω προσωπικά αυτή τη δυνατότητα, γι' αυτό και δεν τολμώ να διαμορφώσω και -πολύ περισσότερο- να διατυπώσω άποψη.
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

strumfi οι άνθρωποι για να μάθουν κάτι θέλουν πολύ χρόνο. Εδώ για ένα χαρτί κάνουμε χρόνια στο σχολείο...

Γι' αυτό καλό είναι όταν μαθαίνουμε κάτι να είναι το σωστό εξ' αρχής. Βέβαια το σωστό κυμαίνεται ανάμεσα στις ιδέες και στην καθημερινότητα μας τα οποία είναι διαφορετικά από άνθρωπο σε άνθρωπο και εξ' ού και οι αντιπαραθέσεις μας ΑΛΛΑ: ειδικά στην ορθόδοξη πίστη η οποία δεν αλλάζει (γιατί τα λόγια της τα είπε ο ίδιος ο Χριστός που δεν είχε κανένα λόγο να πάει να θυσιαστεί για μας αν δεν μας αγαπούσε και που αυτός ειναι ένας λόγος που πιστεύουμε ότι είναι και σωστά) δεν είναι τίποτα λιγότερο από το ψυχικό μας στήριγμα για όλη την ζωή μας.... αν βέβαια ξέρουμε ποια είναι αυτά τα λόγια.

Προσωπικά μια ζωή ακούω Πειραϊκή εκκλησία. Χρόνια τώρα. Να 'ναι καλά οι άνθρωποι! Είναι μια αχτίδα φωτός στην κακία που επικρατεί γύρω μας. Δεν ακούω τίποτα άλλο στο ραδιόφωνο (στο INTERNET συγκεκριμένα) εκτός από αυτούς. Και αντιλαμβάνομαι ότι η εκπομπή του Γιώργου Μπάρλα "Ομιλήματα" είναι από αυτές που λύνουν πολλές απορίες από αυτές που έχεις. Και εγώ θεωρώ την Βασούλα μια γυναίκα που προσπαθεί να βρει την αλήθεια αλλά αυτήν την στιγμή βρίσκεται σε πλάνη. Της εύχομαι να συνεχίσει να ψάχνει και ίσως φτάσει μια μέρα στην Ορθοδοξία αλλά μέχρι τότε δεν πρέπει να την εμπιστευόμαστε για πνευματικά θέματα. Το ότι λέει ποιο σωστά πράγματα από αυτά που ξέρει ο μέσος άνθρωπος απλά την φέρνουν ποιο κοντά στο Θεό (κυρίως δε αν δεν ξέρει γι' Αυτόν) αλλά αυτά που έχει η ορθόδοξη πίστη είναι ακόμα ποιο ανώτερα. Με τον καιρό θα το αντιληφθείς και μόνη σου αυτό. Διάβασμα θέλει και μελέτη.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Την Βασούλα ειχα την "α-λογία" να την γνωρίσω μεσα από τα κείμενα της αλλά και από κοντά σε κάποια συναξη που είχε κάνει περί το 1990 σε θέατρο της οδού Πατησίων.

Παρ΄όλο το ότι δεν ημουν μέλος της εκκλησίας τότε δεν με είχε πείσει....
Το θεατρο ήταν γεματο παπικές καλόγριες και "χριστιανούς" όλων των ομολογιών...και τα λεγόμενα της γεμάτα από το οικουμενιστικό μήνυμα...

Βέβαια και γω τότε οικουμενίστρια ήμουν, αρα δεν ηταν αυτό που με είχε ενοχλήσει. Αυτό που μου εκανε την χειρότερη των εντυπώσεων ήταν ότι τα μηνύματα τα παίρνει με "αυτόματη γραφή", και κάποια από αυτά (όσο μπορούσα να γνωρίζω τότε) ήταν λανθασμένα. Για την σινδόνη του Τορίνο πχ που γνωριζα καλά το ιστορικό από προσωπική μου ερευνα.

Ξεκάθαρα οικουμενίστρια, και επιμένει ότι ο Κύριός μας αυτό που θέλει είναι να ενωθούμε...Αναρωτιέμαι αυτό από μόνο του δεν φτάνει για να βγούν τα όποια συμπεράσματα...?
Αυτόματη γραφή για όσους γνωρίζουν ορθοδοξία υφίσταται μόνο σε περίπτωση δαιμονοκαταληψίας...Αυτό δεν φτανει...?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

==============================================
Η ROMFAIA έγραψε :
Ξεκάθαρα οικουμενίστρια, και επιμένει ότι ο Κύριός μας αυτό που θέλει είναι να ενωθούμε...Αναρωτιέμαι αυτό από μόνο του δεν φτάνει για να βγούν τα όποια συμπεράσματα...?

Όλες οι πλανεμένες μιλούν για ένωση.

Είναι αυτό που θέλει το πνεύμα που τις οδηγεί, ήτη την
εξαφάνηση της Εκκλησίας του Χριστού.

Με τα λόγια τους ότι ο Κύριος θέλει αυτού του τύπου ένωση
μας γυρίζουν στους χρόνους του Λατινόφρονος Οικ. Πατριάρχου Κωνσταντινουπόλεως Βέκκου, ο οποίος συνοδευόμενος από δειλοκάρδιους Αγιορείτας Μοναχούς ήλθον εις την Ιεράν Μονήν Ζωγράφου με σκοπόν να καταστρέψουν το θεμελιώδες τούτο στήριγμα της Ορθοδοξίας. Κατ’ εκείνον δε τον φρικτόν και φοβερόν διά το Άγιον Όρος καιρόν, η έφορος του Αγίου Όρους Κυρία Θεοτόκος γνωστοποίησε στούς Πατέρες της Μονής Ζωγράφου την άφιξιν των εχθρών του Υιού της, όπως ακριβώς ελέχθη από τα πάναγνα χείλη Της.

Από πότε λοιπόν άλλαξε η αγάπη της Κυρίας Θεοτόκου και του Υιού Της
για την Εκκλησία, και οι παπικοί από εχθροί του υιού Της έγιναν...
φίλοι ποθητοί και αγαπημένοι;

ου γαρ αυτού ( του Σατανά ), τα νοήματα αγνοούμεν ( Β΄Κορ. 2,11 ).


==========================================
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Ο πνευματικός κόσμος είναι αόρατος. Και αυτό με φοβίζει. Θέλω να πω ότι όσο και αν δεν έχω βρει κάτι ύποπτο ή κακό στα μηνύματα, δεν τολμώ να κάνω... του κεφαλιού μου σʼ αυτά τα θέματα. Ένας άγιος Γέροντας θα μπορούσε με τη δική του «ματιά» να μιλήσει για την πλάνη ή την αλήθεια των μηνυμάτων. Μέχρι τότε... δεν θα παίξω. Ο πνευματικός δρόμος, είχε πει κάποιος, είναι μονόδρομος. Δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω. Δηλαδή, τις εμπειρίες που έχεις εισπράξει βαδίζοντάς τον, θα τις κουβαλάς πάντα μαζί σου.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

πολυμήχανος ο Διάβολος!

Δημοσίευση από pAntonios »

Ζητώ συγνώμη για την απουσία μου...
Τώρα διάβασα το θέμα περί Βασούλας...

Έχουμε γράψει και στο παρελθόν πάλιν και πολλάκις.
Η γυναίκα αυτή είναι πλανεμένη 100% που σημαίνει ότι για διαφόρους λόγους (και συνήθως λόγω εωσφορικής υπερηφανίας) έχει γίνει όργανο του Σατανά.

Είναι καλοστημένο πάντως το όλο σκηνικό ώστε να παρασύρει ακόμη και μερικούς αφελείς κληρικούς... Για κάποιον όμως που έχει ασχοληθεί λίγο με τις αιρέσεις είναι αρκετά γελοίο... Ο Χριστός να στέλνει ραβασάκια μέσω της Βασούλας!!! Και να δίνει συμβουλές στους Πατριάρχες και στον Πάπα!
Θαυμάζει κανείς πόσο πολυμήχανος είναι ο Διάβολος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”