Μπουχτίσαμε..

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

nikolaos-9

Δημοσίευση από nikolaos-9 »

Έτσι είναι Πάνο. Θέλουμε πολλή δουλειά όλοι μας. Όχι απογοήτευση, δουλειά! :prayer:
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Πάνο ετσι είναι.
Κανένας μάς δέν δεχεται παρατήρηση από τόν διπλανό τού.

Υπάρχει καί ενα αλλο φαινόμενο ομως ειδικά στά φόρουμ.
Κανένας δέν είναι ο εαυτός τού.
Καί επειδή γνωρίζω περιπτώσεις ,οταν διαβάζω πόστ τύπου <ειρηνευσε αδερφε γιατί ο γέροντας τάδε είπε ετσι> μού βγαίνει αρνητικά.
Φυσικά εγώ φταίω επειδή γιά τήν υποκρισία ελαχιστων βάζω τούς ιδιους λογισμούς γιά ολους.
Γιατι θά είμαι τρελός αν πώ οτι δέν υπαρχουν ατομα πού αυτά πού γράφουν τά εννοούν.
Υπάρχουν καί πολλά μάλιστα καί κρίνονται καμιά φορά αδικα
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ενα "λαικό" και "κοινωνικό" φόρουμ περιλαμβάνει τα πάντα.

Ο τίτλος "Μπουχτίσαμε" είναι πολυ επιτυχημένος, σαφής, επακριβής και έντονος και αποδίδει την πραγματικότητα.

Εκαστος στο είδος του. Και εμείς είμαστε εξειδικευμένοι να ανεμίζουμε το μπαιράκι μας με τον σταυρό πάνω του σαν σημαία.

Δεν είμαστε μακρυά απο το θέμα. Είμαστε μακρυά απο το να το "ζήσουμε"

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

παιδια διαγωνισμο κανουμε;

υπαρχει ενταση , χωρις λογο

εδω απο οτι εχω καταλαβει λεμε ο καθενας κατι για ωφελεια δικη μας και των αλλων
ετσι εχω καταλαβει εγω .

τωρα κατι στυλακια , και κατι ιστοριες για αγριους που βλεπω μου γυρνανε τα αντερα αναποδα
δεν μου αρεσει και καλα ο αλλος/αλλη να βγαζει την λολα του
και την τρελα του παιζοντας τον υπερανω

εγω , και αλλοι που μπηκαμε τωρα στην ωραια παρεα βλεπω οτι και ακουμε και σεβομαστε
τωρα υστεριουλες και τετοια ασ τα αφησουν μερικοι η μερικες .
ξεκιναη μια κουβεντα και σε λιγο πεταγεται ο/η καθε πικραμενος
απο την ζωη του και γινεται μπαχαλο .

μην πει κανεις οτι κρινω το site ,
ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΑΣ ΚΡΙΘΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΗ ΝΑ ΧΑΝΟΥΝ ΛΑΔΙΑ



αυτη ειναι η γνωμη μου
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
relis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από relis »

Αδελφοί, ας πω και εγώ την γνώμη μου ,
ελεύθερο forum είμαστε :
"ουδέν σχόλιον"
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ισως, για να μην σηκωθουν "εντασεις" να ειναι καλυτερο να μην γενικοποιουμε την κατασταση μας, ειτε ειναι συναισθηματικης εξαρσεως, ειτε προσκαιρης απογοητευσεως και απογνωσεως κατα το ανθρωπινο, ολοι μας τα περναμε αυτα, τρεπτοτατη ειναι η φυση μας. Απο το ασπρο στο μαυρο παμε συνεχως. Και πολυ γκρι ενδιαμεσα.

Κατανοητο και μας αφορα ολους. Ομως εν καιρω οταν τα νιωθουμε αυτα, ειναι καλυτερα να λεμε: μπουχτισα και οχι μπουχτισαμε. Δεν ειναι εγωιστικο να αναφερομαστε στον εαυτο μας, γιατι καλλιστα μπορει οταν εμεις βσισκομαστε σε αυτην την κατασταση, ο απεναντι να ειναι στα πολυ αισιοδοξα του, να εχει αρχικο ενθουσιασμο και ζηλο, και δεν εχουμε δικαιωμα να τον "μπαζωνουμε" και αυτον μεσα στην γνωμη-κατασταση μας.

Ατομικα προσδιορισμενο λοιπον ειναι πιο σαφες και διακριτικο το κατα καιρους αισθημα μας περι των πραγματων.

Ετσι δεν εγειρονται παρεξηγησεις, και εντασεις, αλλα και οποιαδηποτε αλλη δυσερμηνεια των θεσεων μας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

εχεις απολυτο δικιο ,

την επομενη θα ειμαι πιο σαφης
για την φιλη που εχει πνευματικα ζορια .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

dionysisgr..
Διαφωνώ μαζί σου κάθετα, οριζόντια, σε πλάτος, μήκος, ύψος και βάθος.
Το ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ που έγραψα είναι μια αλήθεια καταρχας.
Διότι ανάλογες καταστάσεις έχουν βιώσει και άλλα άτομα και έχουν καταλήξει στην ίδια άποψη.
Επίσης, όσ9ο αφορά το άτομο μου, σπανιότατα βάζω τέτοι είδους θέματα και κατα δεύτερον, είπαμε, τσιρότο στο στόμα και στο μυαλό δε βάζουμε.
Τουλάχιστον όχι εγω.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Byzantine_Spirit, μπορεις να διαφωνεις μαζι μου σε οποια διασταση θελεις, και για οποιο θεμα θελεις, αλλωστε η αειφορος διαφωνια σου, μαζι μου εχει καταστει ηλιου φαεινοτερη σε αυτο το φορουμ.

Ομως εσεις που εχετε μπουχτισει με καθε θεμιτο και αθεμιτο τροπο, και χωρις να το καταλαβαινετε τοποθετειτε τον εαυτο σας σε θεση και ρολο τιμητη, αδικωντας ετσι την οποια καλη σας προαιρεση, γραψτε τα ονοματα σας, αναλυτικα, και διαχωριστε την θεση σας, απο εμας, η μαλλον για τον εαυτο μου μιλω, που δεν εχω μπουχτισει καθολου, το αντιθετο μαλιστα.

Ετσι θα ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα. Να μιλαμε και να συννενοουμαστε ως αναζητουντες την αληθεια νοες και οχι ως επικαθημενες διανοιες επι των σαθρων του βιου πραγματων.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Κι εγώ έχω μπουχτίσει, αλλά με τον εαυτό μου, που οργίζεται και δεν ανέχεται όλα τα στραβά του κόσμου :
1. Με τους δικτάτορες που κυβερνούν τον κόσμο.
2. Με τους Έλληνες κυβερνώντες (δεν είναι κομματική η δήλωση, βλέπε παρακάτω)
3. Με τους Έλληνες πολιτικούς και όλα τα κόματα.
4. Με όλους όσους έχουν εξουσία και την χρησιμοποιούν για ίδιον όφελος και όχι για για την ισονομία (συνδικαλιστές, ισχυροί επιχειρηματίες, δημοσιογράφοι, δικαστές, αστυνομικοί κλπ)

Γιατί εαυτέ μου οργίζεσαι; Δεν έμαθες ακόμη πως οτιδήποτε συμβαίνει έχει την ανοχή του Κυρίου μας; Επομένως για να το επιτρέπει να συμβεί, σημαίνει πως κάτι καλό θα προκύψει και για μένα! Ποιός είμαι εγώ που λέω ότι κακώς συμβαίνουν διάφορα, όταν ο Θεός τα επιτρέπει;
Αγωνίστηκα πρώτος εγώ να κόψω τα δικά μου, αναρίθμητα πάθη; Πώς λοιπόν έχω το θράσος να απαιτώ από τον Διονύση ή την Byzantine_Spirit να αποβάλουν τα πολύ λιγότερα δικά τους;
Ναι, με τον εαυτό μου έχω μπουχτίσει, που ενώ καταλαβαίνει ότι έχει λάθος ρότα, δεν καταβάλει την απαιτούμενη προσπάθεια να τσακίσει τον εγωισμό του και την σωματική του βόλεψη!
Να με συγχωρέσετε αδελφοί μου!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”