Μπουχτίσαμε..

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Re: ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ..

Δημοσίευση από Cordelia »

Byzantine_Spirit έγραψε:.... αναλώνονται σε προσφωνήσεις του τύπου"αδελφέ μου, αδελφή μου" ...
Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, όταν επικοινωνείς μέσω internet. :roll: : :-k

Είναι τόσο εύκολο να παρεξηγηθείς και να παρεξηγήσεις, που νομίζω ότι αυτές οι προσφωνήσεις- εφόσον βέβαια δεν γίνονται ειρωνικά- βοηθούν λίγο στην αμεσότητα και στην αποφυγή διενέξεων.

Από κει και πέρα εγώ τουλάχιστον τους βλέπω όλους σαν αδέρφια μου και αισθάνομαι ότι τους αγαπώ :axe: :lol:
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ..

Δημοσίευση από iliasgr »

Cordelia έγραψε:
Byzantine_Spirit έγραψε:.... αναλώνονται σε προσφωνήσεις του τύπου"αδελφέ μου, αδελφή μου" ...
Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, όταν επικοινωνείς μέσω internet. :roll: : :-k

Είναι τόσο εύκολο να παρεξηγηθείς και να παρεξηγήσεις, που νομίζω ότι αυτές οι προσφωνήσεις- εφόσον βέβαια δεν γίνονται ειρωνικά- βοηθούν λίγο στην αμεσότητα και στην αποφυγή διενέξεων.

Από κει και πέρα εγώ τουλάχιστον τους βλέπω όλους σαν αδέρφια μου και αισθάνομαι ότι τους αγαπώ :axe: :lol:
Επιτρεψτε μου να συμφωνησω,απολυτα,με την Cordelia,στην προσεγγιση που κανει....
ελεησον με ο Θεος
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

Και γω εχω μπουχτισει απο την υποκρισια μερικων
που ενω μπορει πχ να σου μιλησουν για τον Αββα ταδε
ερχονται καπακι και κρινουν Ιερεις Αρχιεπισκοπους και πατριαρχες
εν ελαφρα τη καρδια !

Και γω αλλο υπομονη δε κανω !

Αρκετα καθησα ησυχος 2 χρονια !

Μη τυχον και πουμε κατι και στεναχωρεσουμε καποιος !

Οποιος αντεχει !

Γιατι η ΑΛΗΘΕΙΑ ειναι υπερανω ΟΛΩΝ !
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25044
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΜΠΟΥΧΤΙΣΑΜΕ..

Δημοσίευση από aposal »

Byzantine_Spirit έγραψε:Μπουχτίσαμε απο τους άθεους και τους αιρετικούς δε λέω.
Αλλά μπουχτίσαμε και απο τους ψευτοχριστιανούς.
Μιλώ για ψευτοχριστιανούς υποκριτές, που αναλώνονται σε προσφωνήσεις του τύπου"αδελφέ μου, αδελφή μου" και άλλα πολλά, χωρίς να το νοιώθουν στο ελάχιστο.
Δυστυχώς οι περισσότεροι είμαστε ψευτοχριστιανοί. Εγωιστές και υπερήφανοι. Γι' αυτό αρπαζόμαστε όταν κάποιος τολμάει και διατυπώνει διαφορετική από τη δική μας άποψη. Κι εγώ τέτοιος είμαι! Και δύσκολα φτάνω στο σημείο να παραδεχθώ ότι ο "αδελφός" μου είχε δίκιο! Αντ' αυτού νομίζω ότι μου επιτέθηκε, ή μου φέρθηκε με αγένεια και ότι κακώς ονομάζεται Χριστιανός!
Τελικά είναι πολύ βαρύ να λεγόμαστε Χριστιανοί και να προσβάλουμε - με τις αμαρτίες μας - τον Χριστό κάθε δευτερόλεπτο!
Το πρώτο που πρέπει να προσέξουμε ΟΛΟΙ μας, θεωρώ, είναι, όπως είπε ο Νίκος (filotas) να μειώσουμε τον εγωισμό μας. Αν ο καθένας μας το κάνει αυτό, τότε θα περνάμε όλοι μας πολύ όμορφα!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Τους φιλους δεν πρεπει να τους κρινουμε μονο , απο τον τροπο που γραφουνε , αλλα απο την ουσια που εχουν τα γραφομενα

προτιμουμε ενα δενδρο ασχημο με γλυκους καρπους

παρα ενα δενδρο ομορφο χωρις καρπους .

γενικη τοποθετηση κανω
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Δημοσίευση από gkou »

Και τώρα εμείς γιατί θιχτίκαμε έτσι; Μια παρατήρηση έκανε ο/η Byzantine Spirit...
Από την άλλη και τί να κάνουμε...Χριστιανικό site είναι, ο καθένας μπορεί να αποκαλεί τον άλλο αδελφό του , δε σημαίνει ότι δε μπορεί να εκφέρει και διαφορετική άποψη. Στο θέμα των διαπληκτισμών , όντως, τα πράγματα ξεφεύγουν κάποιες φορές. Εκεί, μπορούμε να γίνουμε λίγο πιο προσεκτικοί!
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Teri έγραψε:Παιδιά, εμένα δε μου φάνηκε σαν κριτική το κείμενο της Byzantine_Spirit... Πιο πολύ με διαπίστωση μου φάνηκε, μια καταγραφή γεγονότων αν προτιμάτε.
Αν κάνω λάθος τότε ζητώ συγγνώμη απ΄όλους σας... :oops:
Teri..
Χαίρομαι που με πρόλαβες.
Πράγματι διαπίστωση είναι αυτό που έγραψα και που στηρίζεται σε συγκεκριμένο γεγονός, το οποίο και με ενέπνευσε κατά κάποιο τρόπο, να το κάνω θέμα και εδώ, συζητώντας το μαζί σας.
Συγνώμη για τα σκληρά μου λόγια αλλά δε μου αρέσει να ωραιοποιώ καταστάσεις.
Μου αρέσει να βλέπω τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν.
Που σημαίνει, ότι δεν ισοπεδώνω εγω τα ήδη ισοπεδωμένα..
Δε μπόρεσε να μη μου φέρει χαμόγελα (λυπάμαι αλλά είναι αλήθεια), η θέρμη με την οποία μερικοί με χαρακτηρίζουν ως κριτή των πάντων, ενω αυτομάτως την ίδια στιγμή κάνουν το ίδιο κι αυτοί μαζί μου χαρακτηρίζοντας με.
Επίσης, να τονίσω για μία ακόμη φορά πως δεν κρίνω.
Οι πράξεις μας είναι αυτές που μας εκθέτουν είτε καλά είτε άσχημα.
Κρινόμαστε απο αυτές. Τόσο απλά.
Απο εκεί και πέρα, σαφώς και δε ψάχνω να βρω κανένα δίκιο.
Τι να το κάνω άλλωστε το δίκιο; να το φάω; ή να το κάνω κάδρο στο τοίχο να το κοιτάζω;
Δε το θέλω.
Αυτό που θέλω είναι να ακούγεται και η άλλη πλευρά του νομίσματος.
Γιατί το νόμισμα έχει δύο όψεις.
Και ακόμα κάτι.
Με λύπησε επίσης η λεκτική διπλωματία κάποιων που θέλουν να μάθουν ντε και καλά το γεγονός και αν είναι είναι δυνατόν να καταθέσω και ονόματα. Σιγά μη φτιάξω και τη λίστα του Σίντλερ..έλεος..
Λυπάμαι για την περιέργεια αυτή.
Έθεσα ένα θέμα προς συζήτηση.
Περιέργειες δεν ικανοποιώ.
Επίσης, ονόματα δε λέμε και οικογένειες δε θίγουμε που λένε.
Αυτά τα ολίγα...
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
Byzantine_Spirit
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Byzantine_Spirit »

Και κάτι ακόμα..
Κάτι που δε μου άρεσε επίσης στα μέχρι ήδη γραφόμενα κάποιων, είναι πως απομόνωσαν κάποια απο τα λεγόμενά μου.
Μα έτσι δε βγαίνει νόημα.
Για να εκφέρει κάποιος μία άποψη πάνω στο θέμα μου, θα πρέπει να στηριχτεί σε όλο το κείμενο σφαιρικά και όχι να απομονώσει λέξεις ή φράσεις.
Αυτό μου θυμίζει τους αιρετικούς που κόβουν και ράβουν λόγια απο την Αγία Γραφή, απομονόνωντας εδάφια, για να προσδώσουν διαφορετικό νόημα.
Δεν κατηγορώ κανέναν για τέτοιες προθέσεις, για να μη παρεξηγηθώ κιόλας.
Απλώς πιστεύω πως δεν ήταν ότι καλύτερο αυτό.
«Ο λύχνος του σώματος εστίν ο οφθαλμός· εάν ουν ο οφθαλμός σου απλούς η, όλον το σώμα σου φωτεινόν έσται.»
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ,ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ,ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ,ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΩ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΚΤΟΣ ΜΕΡΙΚΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ ,ΔΕΝ ΓΩΝΡΙΖΟΜΑΣΤΕ.ΤΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ,ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ,ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Υ.Σ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩΝΑΕΙ.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

smarti έγραψε: Υ.Σ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ.
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”