Γυναίκες - Ψάλτες

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
nektarios
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: Κωνσταντίνος@Κοζάνη

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από nektarios »

Λαζαρε εχεις δικαιο


ΠΗΔΑΛΙΟΝ ΚΑΝΩΝ ΙΕ

Διακονον μη χειροτονεισθαι γυναικα προ ετων τεσσαρακοντα , και ταυτην μετα ακριβους δοκιμασιας.............
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από lazarr »

Στην αρχαία Εκλησία υπήρχαν πολλές διακόνισσες λόγω του θεσμού των κατηχουμένων(ήταν αυτές που βοηθούσαν τις προς το φώτισμα γυναίκες για να βγάλουν τα ρούχα τους και να φορέσουν το χιτώνα(τη στολή την πρώτη) του Αγίου Βαπτίσματος).Επίσης από το βίο του Αγίου Νεκταρίου γνωρίζουμε ότι στη μονή της Αγ.Τριάδος στην Αίγινα,για τις λειτουργικές ανάγκες είχε χειροτονήσει μοναχή σε διακόνισσα.
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από efraim21 »

ΑΙΝΤΕ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΙΝΕΣ
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Οι προτεστάντες έχουν γιατί όχι εμείς;;;
Και μάλιστα Λεσβιόλα
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από lazarr »

efraim21 έγραψε:ΑΙΝΤΕ ΚΑΙ ΔΕΣΠΟΤΙΝΕΣ
Μια είναι η Δέσποινα, η Κυρία Θεοτόκος...
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από Merkourios »

Αγαπητοί αδελφοί καί αγαπητές αδελφές.

Τό γιατί δεν επιτρέπεται από την Ορθόδοξη Εκκλησία σε γυναίκες να ψέλνουν καί νά "κυριαρχούν" κατά κάποιο τρόπο σε λατρευτικές συνάξεις ώς ψάλτριες, το εξηγεί παρακάτω ο Απόστολος Παύλος.

Καλό είναι να μελετήσουμε ( καί όχι απλώς να διαβάσουμε), την παραγγελία πού δίνει εξηγώντας καί τούς λόγους...



" Γυνή εν ησυχία μανθανέτω, εν πάση υποταγή. Γυναικί δε διδάσκειν ούκ επιτρέπω, ουδέ αυθεντείν ανδρός, αλλ΄ είναι εν ησυχία"



( παρακάτω εξηγεί το " διά ταύτα" τού αποκλεισμού... )


"Αδάμ γάρ πρώτος επλάσθη, είτα Εύα.

Καί Αδάμ ούκ ηπατήθη, η δε γυνή απατηθείσα, εν παραβάσει γέγονε.

Σωθήσεται δε διά τής τεκνογονίας, εάν μείνωσιν εν πίστει καί αγάπη καί αγιασμώ μετά σωφροσύνης".
( Α΄πρός Τιμόθεον επιστολή τού Απ[οστόλου Παύλου)



( καί συμπληρωματικά τώρα, η γυναίκα θα σωθεί διά τού "Σταυρού" τής τεκνογονίας, καί εφ΄ όσον βέβαια τηρήσει καί τίς άλλες εντολές.

Τό "κάνω ένα-δύο παιδιά" καί μετά τέρμα ( ενώ μπορώ καί άλλα), προφανώς θα έχει καί τίς δυσάρεστες επιπτώσεις "άρνησης άρσης τού προσωπικού Σταυρού μας ).

Αυτό τουλάχιστον δείχνουν τα λόγια τού Απ. Παύλου.
Merkourios
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Φίλε Μερκούριε και όμως πας κατά γράμμα την Γραφή
Και όμως η γυναίκα μπορεί να κάνει κι άλλα παιδιά αλλά δεν κάνει.
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι είσαι ανύπαντρος και σε ξένο............... δέκα ξυλιές τι αξία έχουν. Γνωρίζω άνθρωπο τόσο πιστή στον Θεό και όμως για ένα χρόνο δεν μπορεί να βρει δουλειά. Τι θα έκανε αν είχε κι άλλα ;;;;; Τον παλιό καιρό (δεν ξέρω τώρα τι γίνεται) για να παντρέψεις την κόρη σου έπρεπε να σε γδάρουν τα χρέη για την προίκα που το πρώτο ήταν ένα σπιτάκι
Και αν πήγαινε να βρεί το γιό έκανε άλλα τρία κορίτσια θα έπρεπε να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος;;
Αν ήταν εδώ τότε νο πρόβλημα. Με έξ παιδιά (Λιβανέζες) όχι ζουν αλλά βάζουν και στην τράπεζα
Από αυτήν την αιτία την γυναίκα μου που παντρευτήκαμε δώ, για να απαλλάξει τον πατέρα της από αυτό το βάσανο αποφάσισε και ξενιτεύτηκε μία γυναίκα που μέχρι λίγο πριν ποτέ δεν είχε φύγει από την αγκαλιά της μάνα της.
Με τα λίγα αυτά που γράφεις για να ερμηνεύσεις το γιατί όχι ψάλτες γυναίκες μπορεί κανείς να γράψει βιβλίο ¨Οχι ότι υποστηρίζω να γίνει αλλά έχει πολλά να εξηγηθούν το γιατί
Και γιατί τώρα δεν κάνει τόσο μεγάλη υπακουή η γυναίκα και ποια είναι η αιτία και από που προήλθε Πολλά τα γιατί.. Αν έχεις χρόνο δώσε μερικά
Γιατί να μη φορά το τσεμπέρι τώρα αφού είναι διαταγή από την Γραφή;;;
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από aposal »

Έχω την άποψη ότι ο αδελφός μας Μερκούριος αναφέρεται στο ότι δεν πρέπει εμείς να αποφασίζουμε πόσα παιδιά θα κάνουμε, αλλά ο Θεός, γιατί Αυτός είναι που δίνει τη ζωή, και σ' αυτό συμφωνώ 100%.
Νομίζω πως αν ο Θεός δει ότι μία οικογένεια δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί με περισσότερα παιδιά από αυτά που έχει (καθότι μόνον Εκείνος γνωρίζει το μέλλον), δεν θα επιτρέψει περαιτέρω τεκνοποίηση, άσχετα αν από ιατρικης πλευράς οι γονείς δεν έχουν πρόβλημα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Merkourios
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2006 5:00 am

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από Merkourios »

Harrys1934 έγραψε:Φίλε Μερκούριε και όμως πας κατά γράμμα την Γραφή
Και όμως η γυναίκα μπορεί να κάνει κι άλλα παιδιά αλλά δεν κάνει.
Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι είσαι ανύπαντρος και σε ξένο............... δέκα ξυλιές τι αξία έχουν. Γνωρίζω άνθρωπο τόσο πιστή στον Θεό και όμως για ένα χρόνο δεν μπορεί να βρει δουλειά. Τι θα έκανε αν είχε κι άλλα ;;;;; Τον παλιό καιρό (δεν ξέρω τώρα τι γίνεται) για να παντρέψεις την κόρη σου έπρεπε να σε γδάρουν τα χρέη για την προίκα που το πρώτο ήταν ένα σπιτάκι
Και αν πήγαινε να βρεί το γιό έκανε άλλα τρία κορίτσια θα έπρεπε να αυτοκτονήσει ο άνθρωπος;;
====================================


Λοιπόν εδώ αδελφέ κάνεις λάθος.

Ο Χριστός καί οί Άγιοί Του κάνουν καί σήμερα θαύματα, είναι ολοζώντανοι, καί επειδή γνωρίζουν όχι τί είσαι τώρα αλλά τί θα κάνεις μεθαύριο, σού ανοίγουν πόρτες...

Επίτρεψέ μου λοιπόν ν΄ ανοίξω κι΄ εγώ λίγο τα χαρτιά μου. Κατ΄ αρχάς

1)δεν είμαι ανύπαντρος όπως υποθέτεις, οπότε "έξω απο τον χορό μπορεί να λέω πολλά καί διάφορα..."

2) είμαι πολύτεκνος πατέρας, καί δεν σού λέω πόσων παιδιών γιατί δέν θέλω να σε στενοχωρήσω μέ όσα θεωρείς εσύ σωστά, καταρίπτοντας αύτανδρη καί την θεωρία σου...

3) τά παιδιά μου είναι ό λ α κορίτσια ! ( πάει κι΄ αυτή, η "περί αυτοκτονίας" θεωρία... )

4) παντρεύτηκα χωρίς προίκα, δεν έγδαρα κανένα, μπήκα σ΄ ένα δωματιάκι σπίτι, ένα κεραμίδι πού λέει ο λαός, πού είχε η νύφη, και εάν θυμάμαι καλά πήγα στόν γάμο μου μόνο μέ 10.000 Ελληνικές δραχμές, τότε, καί δεν μάζεψα από δώρα γάμου ούτε ένα χιλιάρικο !!! Τήν γυναίκα μου την σταμάτησα από ιδιωτική εργασία πού δούλευε για να ασχοληθεί με τά παιδιά και το σπίτι, καί ζήσαμε με απλότητα.

Άν θές τά πιστεύεις αν θέλεις όχι, αλλά αυτή είναι η αλήθεια!

5) Δέν είχα παλαιότερα καμμία σχέση μέ την Εκκλησία καί τον Θεό ( γι΄ αυτό καί στριμώχθηκα ώσπου να μετανοήσω ), πίστευα μόνο στόν Άγιο Νικόλαο ( μεγάλη η χάρη Του).

6) Όταν έγινα Χριστιανός, ( ο Κύριος ξέρει πόσο; ), μετά ανοίξανε οί πόρτες...

Πάντοτε όμως προσπαθούσα να τηρώ τίς εντολές Του. Κάπου έπεφτα ( καί πέφτω ) κάπου σηκωνόμουνα, αλλά ποτέ δεν γόγγυσα καί ποτέ δεν είπα " ά, αυτή είναι μικρή εντολή, ας τήν περιφρονήσω ", ή νά κάνω πονηρίες απέναντί Του, ή απέναντι συνανθρώπων μου..

5) Τώρα είμαι ένας αστός συνταξιούχος, τα παιδιά μου τα σπούδασα, εργάζονται σε καλές θέσεις τα μεγαλύτερα, σπίτι προίκα δεν πήρα καί δικαιωματικά σπίτι δεν έχω να δώσω, ( πλήν τα απαραίτητα σε εξοπλισμό σπιτιού), και ο Κύριος πού μού έδωσε τα παιδιά Αυτός άς τα αναλάβει !

Μπορεί να στείλει γαμπρούς να έχουν δικό τους σπίτι καί το κυριότερο να μη είναι ψευτοχριστιανοί ειδωλολάτρες ( και υπάρχουν πολλοί σήμερα τέτοιοι ), πού έχουνε τόσα καί θέλουνε καί άλλα τόσα !

Τέτοιους ανθρώπους "ειδωλολάτρες τού μαμωνά" ( όπως λέει περίπου η Αγία Γραφή), δεν τούς θέλω ούτε ζωγραφιστούς να μπούνε στο σπίτι μου!

( Τώρα Θεός είναι Αυτός, καί ξέρει ποιούς θα στείλει !)

Συμπερασματικώς σήμερα, έπειτα από πολλά χρόνια, "σκέφτομαι καί γράφω" , ότι "έπεσα στά βαθειά νερά μέ πολύ αφέλεια, χωρίς όμως υπολογισμούς, χαρτί καί μολύβι, αλλά ο Θεός δεν μέ άφησε..."

"¨Έγινα άφρων..." λέει κάπου ο Απόστολος Παύλος, γράφοντας τα κατ΄ εμέ, αλλά τα έγραψα πρός Δόξαν Θεού ( καί όχι δική μου), καί τίποτα περισσότερο!

Merkourios
athanasiag
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:28 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γυναίκες - Ψάλτες

Δημοσίευση από athanasiag »

Από δική μου εμπειρία δεν μ΄αρέσει η γυναίκα να είναι ψάλτης. Πρόσφατα άλλαξα σπιίτι και πήγα σε μια άλλη περιοχή η εκκλησία μας στον εσπερινό έχει ψάλτες γυναίκες την Κυριακή όμως στη Θ.Λειτουργία έχει άντρες ψάλτες στο άκουσμα των γυναικών του εσπερινού δεν είχα ευχαριστιθή τους ψαλμούς που έλεγαν. Πιστέυω πως ο ΘΕΟΣ μας όταν μας έπλασε έδωσε και κάποιους ρόλους και θα πρέπει να τους τηρούμε αν θέλουμε να λεγώμαστε χριστιανοι!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”