Έλλειψη σεβασμού προς τους γονείς

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Έλλειψη σεβασμού προς τους γονείς

Δημοσίευση από eleimon »

Θελω την αποψη σας για καποιο θεμα που με απασχολει μεχρι να μας πει και τη δικια του αποψη ο Πατηρ Αντωνιος..Οταν καποιο παιδι μεγαλωνει σ ενα οικογενειακο περιβαλλον οχι ομως τοσο της εκκλησιας,σωστοι γονεις αλλα οχι με φοβο Θεου..και αυτο το παιδι σε ηλικια 30 χρονων ζει ακομα με τους γονεις του αλλα τους δημιουργει τοσα προβληματα,δεχονται τοσες επιθεσεις,δεν ειναι λιγες οι φορες που πηγε ν απλωσει χερι πανω τους,βριζει τους γονεις του με απαισιο τροπο,συζηταει με φιλες και φιλους οτι καποια στιγμη οι γονεις του θα "ψοφησουν" και θα του αφησουν το σπιτι και θα κανει οτι θελει τοτε,νιωθει οτι καταπιεζεται,αλλα βοηθεια δε δεχεται απο πουθενα.Ουτε απο πνευματικο,ουτε απο ψυχολογο.Αυτοι οι γονεις ειναι αξιολυπητοι αλλα δυστηχως δε ταρακουνιουνται να εναποθεσουν το προβλημα στο Θεο,και συνεχιζουν να ειναι εκτος εκκλησιας ενεργα...Μπορει αυτη η μανα που παρακαλαει το Θεο να ηρεμησει λιγο το παιδι της,απ τη στιγμη που δεν εχει παει ποτε της να εξομολογηθει,εχει να κοινωνησει χρονια αμετρητα,και δεν πηγαινει και συχνα εκκλησια,το ιδιο κ ο πατερας βεβαια,μπορει να εισακουστει απ το Θεο καποια στιγμη???ο Θεος ακουει τις προσευχες ολων των ανθρωπων??και καλα να τις ακουει,τις πραγματοποιει ομως?η θα πρεπει να ειναι ενεργο μελος της εκκλησιας?
Πως μπορει να βοηθηθει αυτη η οικογενεια???δε δεχονται κουβεντα για εξομολογηση,τα λενε μπροστα στην εικονα,αυτη ειναι η απαντηση της μανας και για τη Θεια Κοινωνια λεει οτι οταν αισθανθει ετοιμη θα παει να κοινωνησει..Ετσι? απροετοιμαστη?Ο Θεος ακουει αυτους τους ανθρωπους αραγε???κι αν τους ακουει γιατι δε τους δινει ενα σημαδι οτι πρεπει να Του εμπιστευτουν τη ζωη τους??
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
athanasiag
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:28 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από athanasiag »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΜΕΛΕΤΗΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΖΩΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΓΟΝΕΙΩΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΡΑΜΕΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ,ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΣΟΥ Η ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ. ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΠΕΡΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΝ ΑΠΟΠΕΡΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΑΓΡΙΕΥΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ Η ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ Π.ΠΑΙΣΙΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΜΙΑ ΓΑΛΗΝΗ ΜΙΑ ΗΡΕΜΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΑΣΧΗΜΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΜΕΡΟΝΝΥΧΤΑ ΑΤΕΛΕΙΟΤΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΘΕΜΑΤΑ... ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΙΜΑΣΕΙ( ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΑΣ). ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΣΑΝ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΠΑΛΙ ΜΑΣ ΑΠΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΖΕΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΥΤΕ ΓΥΡΝΑΝΕ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΤΥΦΛΟΙ. ( ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΗΚΑ ΚΑΙ ΦΤΟΥΡΑΝΕ).
athanasiag
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:28 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από athanasiag »

ΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ.ΙΣΩΣ ΑΡΓΗΣΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Καλές μου κοπελιές μην ζούμε με ψευδαισθήσεις Τον προφήτη Ιερεμία τον έριξαν σε λάκκο ακάθαρτο γιατί ήθελε ο βασιλιάς να ακούσει καλό λόγο από το στόμα του Μα ο Προφήτης μίλαγε με το πνεύμα του Θεού και δεν μπορούσε να πεί αυτά που ήθελε ο βασιλιάς Σας μιλώ σύμφωνα με τις Γραφές και πάντα αυτό κάνω και σε δεύτερη μοίρα θα δω τι λέει κάποιος Γέροντας και αν είναι από του γνωστούς

Αυτή την γυναίκα ο Χριστός δεν την ξέρει και γιατί τα είπατε μόνες σας Και τι λέει η Γραφή περί αυτού;;;

\Εβραίους ΙΑ-6 -Χωρίς πίστη είναι αδύνατον να ευαρεστήσει κανείς στο Θεό. Γιατί εκείνος που προσέρχεται στο Θεό θα πρέπει να πιστέψει ότι υπάρχει ο Θεός και ότι ανταμείβει εκείνους που ζητούν να τον βρούν

Μακριά από τον Θεό όλλα επιτρέπονται. ¨Ολο το φταίξιμο των γονιών που μεγάλωναν ένα θηρίο γιατί δεν ήθελαν να πιστέψουν ότι αυτό το θηρίο είναι το παιδί τους και πάντα εύρισκαν δικαιολογίες έως ότου έγινε βουνό μπροστά τους
Ακόμη και τώρα κάνουν λάθος αφού τους φέρεται έτσι το παιδί τους #30- χρονών είναι να του πούνε μάζεψε τα και φύγε δεν σε αντέχουμε άλλο

¨Ω τι όμορφα είναι να ζεις εν ειρήνη όπως το λέει ο Ιερέας κάμποσες φορές κατά την Θ. Λειτουργία είρίνη υμίν εν είρίνη του Κυρίου δεηθώμεν και πάντα θα κάνω τον Σταυρό σε αυτό το σημείο και θα ευχηθώ. Αυτό το κομματάκι Κύριε μου χάρισε μου

¨Οταν πάει το παιδί στα τριάντα και τότε σου θυμηθεί να τον πας στην Εκκλησία είναι πολύ αργά ¨Ομως αυτά είναι που Θεός μας έδωσε να ξέρουμε Αν έχει ο Θεός κάτι φυλαγμένο, από κει και πέρα είναι ζήτημα Θεού και δεν θα αναπαυθούμε εμείς στην μία περίπτωση την μυστική όταν έχουμε απορρίψει τις 99 τις φανερές Δλδ περιμένοντας το θαύμα. ¨Έχουμε πίστη προσπαθούμε όσο μπορούμε καλύτερα και όμως βλέπομε να αργοπορεί το αίτημα μας. Πολλοί γέροντες πήραν αυτό που ζητούσαν προς το τέλος της ζωής τους.
Με συγχωρείται που δεν αρκέστηκα να σας πω κάντε προσευχή και θα σας ακούσει ο Θεός γιατί πολλοί το έχουν κάνει με την προσευχή θα πάρεις κατά παραγγελία αυτό που θέλεις.
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από aposal »

Να με συγχωρείτε, αλλά καλόν είναι, σε ένα θέμα που απευθύνεται προς τον πατέρα Αντώνιο, να μην σπεύδουμε να απαντήσουμε πριν από αυτόν.
Ας κάνουμε λίγη υπομονή.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
athanasiag
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 5:28 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από athanasiag »

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Π. ΑΝΤΩΝΙΟΣ. ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ :oops: :oops: :oops: :oops:  ΑΣ ΣΒΕΙΣΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από Harrys1934 »

Για να μην γίνεται μπέρδεμα να γράφεται ενδεικτικά το όνομα του π. Αντώνιου. Και σας υπόσχομαι να μην πιάνω το θέμα αυτό καθόλου. Και για να μπατσάρουμε ας σβιστεί και το δικό μου θέμα δεν θα με λυπίσει, αλλά νατίθετα
[Αλλά ;ώς ο ληστής ομολογώ Σοι,
Μνύσθητί μου, Κύριε,
Εν τη Βασιλεία Σου.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από aposal »

Να με συγχωρέσετε και πάλι! Η προτροπή μου ήταν όχι να μην εκφράζουμε την άποψή μας, αλλά να μην την γράφουμε ΠΡΙΝ απαντήσει ο σεβαστός πατέρας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από eleimon »

Δε πειραζει Αποστολη μου,εξαλλου προανεφερα οτι θα ηθελα τις γνωμες σας γιατι ο πατηρ Αντωνιος δεν εχει τη δυνατοτητα ν απανταει αμεσα σε ολα οσα αναφερομαστε.
Αυτο που θα θελα να προσθεσω ειναι οτι σ αυτη την οικογενεια υπαρχει κι ενα αλλο παιδι εξισου μεγαλο κι αυτο,κοριτσι, και απο 18 χρονων που καταλαβε τον εαυτο της ειναι πολυ κοντα στην εκκλησια,τουλαχιστον προσπαθει γιατι εχει πεσει κι εχει ξανασηκωθει αμετρητες φορες,εχει φυγει ομως απο το σπιτι των γονιων της απο 24 χρονων εχει κανει δικια της οικογενεια...
Προσπαθησε με χιλιους δυο τροπους να μεταπεισει τους δικους της να χτυπησουν τη πορτα του Χριστου για να αντιμετωπισουν αυτο το ΘΗΡΙΟ οπως ειπε ο κυριος Χαρης,που μεγαλωναν τοσο καιρο,αλλα ματαια...
Αυτο την αναγκασε να φυγει και απο το πατρικο σπιτι και να κανει ενα βιαστικο γαμο,που με το καιρο δοκιμαστηκε πολυ και απετυχε, ετσι μετα απο πολλες πτωσεις ξαναμαζεψε τα κομματια της και κοιταξε προς τον ουρανο και ξανατραβηξε το δρομο του Θεου.Αυτο που αναρωτιεμαι ειναι 2 παιδια που μεγαλωνουν απ τους ιδιους γονεις πως βγαινει το ενα θηριο ανημερο και το αλλο προσπαθει με χιλιους δυο τροπους να ξεφυγει απ αυτο το χαωδες περιβαλλον??????? Οι ιδιοι γονεις δε τα μεγαλωνουν???Γιατι συμβαινουν αυτα τα πραγματα???

Αυτο που θελω να σας καταθεσω και το λεω με μεγαλη ντροπη αλλα συγχρονως και με πολυ πονο στη καρδια ειναι, οτι αυτο το "θηριο" οπως προανεφερε ο κυριος Χαρης-γιατι περι θηριου προκειται-οταν βγαινει εκτος εαυτου,ειναι ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ

Ζηταω γι αυτους τους γονεις μου αλλα και για την ιδια να σωθουν οι ψυχες τους,ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΓΟΜΑΙ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????????????????
Συγγνωμη που καταθετω ενα τοσο προσωπικο προβλημα εδω,σε δημοσια συζητηση,αλλα δεν εχω ανθρωπους να με βοηθησουν,ουτε στον πνευματικο μου εχω μιλησει γιατι θα μου πει προσευχησου,και μνημονευε τα ονοματα τους.Τα κανω ηδη αυτα,αλλα αυτοι οι ανθρωποι ειναι μακρια νυχτωμενοι και φοβαμαι μην ερθουν τα χειροτερα.
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Δημοσίευση από filotas »

Ελπίδα μου, δυστυχώς δεν μπορούμε να σώσουμε κανένα, που δεν θέλει ο ίδιος να σωθεί. Εμείς μπορούμε μόνο να λέμε ένα καλό λόγο με διακριτικότητα και πιο πολύ να πονούμε από αγάπη γι αυτούς, που βρίσκονται μακριά από το Θεό και να μετατρέπουμε τον πόνο μας σε δάκρυα προσευχής. Ο Κύριος κάποια στιγμή, που Εκείνος ξέρει, θ' αξιοποιήσει την προσευχή μας για να προσφέρει μια ακόμη ευκαιρία μετάνοιας στα αγαπημένα μας πρόσωπα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”