Κοσμικά

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

dep
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 21, 2007 5:00 am

Κοσμικά

Δημοσίευση από dep »

Με βασανιζει τον τελευταιο καιρο αυτη η ερωτηση. Ερωτησεις μαλλον. Ερωτησεις που βγηκαν απο προσωπικη εμπειρια.

Η μητερα μου επιμενει να παω να αγορασω ρουχα. Καινουργια παπουτσια, μπουφαν, μπλουζες, παντελονια. Ο καθενας μας πιστευω εχει καμποσα ζευγαρια απο το καθενα, το ιδιο και τα μελη της οικογενειας μου (ειδικα η αδερφη μου που σαν νεαρη εχει τρελλα με τα ρουχα κτλ), αλλα εγω προσωπικα δεν τα πολυθελω. Εννοω, πως εχω ενα-δυο ζευγαρια και αυτα φοραω καθημερινα, επειδη το βρισκω πρακτικο και μονο. Θα μπορουσαμε λεω να δωσουμε τα λεφτα αυτα αλλου παρα σε ρουχα.
Απο την αλλη βεβαια, καταλαβαινω πως αν παω να αγορασω, θα με ευχαριστησει το γεγονος, μιας και θα δειχνω ομορφος και περιποιημενος, αλλα απο την αλλη θα αισθανθω και μια ενοχη.

Κι εδω ερχονται οι ερωτησεις. Οι ανθρωποι ποσο πρεπει να νοιαζονται για τα υλικα αγαθας Πραγματικα εχω φτασει σε μια κατασταση του να νιωθω πνιγμενος. Σκεφτομαι ολους εκεινους που δεν εχουν αυτα που εχω εγω και αισθανομαι τυψεις. Κοιταζω το ψυγειο με μερικα εντελως αχρηστα ζαρζαβατικα και λεω πως αλλοι δεν εχουν να φανε καθολου κι εμεις αγοραζουμε επιπλεον φαγητο και το πεταμε μετα. Σκεπαζομαι με την κουβερτα το βραδυ και σκεφτομαι, γιατι να σκεπαζομαι, αλλοι κρυωνουν, ειναι αδικο.

Εχω φτασει σε ενα σημειο που καθετι υλικο αγαθο να το θεωρω αχρηστο και περιττο. Και θελω να μαθω. Ο χριστιανος ποσο πρεπει να ασχολειται με τα υλικα αγαθα; Εννοω.. νομιζω εχω φτασει σε υπερβολη. Θελω να αγορασω κατι που θα με ευχαριστησει και αισθανομαι τυψεις για αυτο. Επειδη νομιζω πως πραττω εγλημα μεγαλο αν αποκτισω κατι του υλικου κοσμου.
Και το αλλο ερωτημα. Γενικα οταν παω να κανω κατι που θα με ευχαριστησει (που δεν αποτελει αμαρτια, π.χ. παρτυ, βολτα με φιλους, αγορα ενος προιοντος που θελω να αγορασω, επειδη ειναι σημαντινο για μενα)
αισθανομαι τυψεις. Σα να μην πρεπει ο χριστιανος να ευχαριστηθει ή να αισθανθει καλα.

Καταλαβαινετε ποσο μπερδεμενος ειμαι απο το μπερδεμενο μου post. Προσπαθησα να βρω απαντηση με διαφορα μεσα. Ρωτησα ανθρωπους, διαβασα πραγματα. Βρηκα μια φραση του Αριστοτελη σε ενα βιβλιο που ελεγε πως ο ανθρωπος πρεπει να ζει με μετρο και να εχει και υλικα και πνευματικα αγαθα. Μονο που εγω φοβαμαι να αποκτισω να αποκτισω υλικα λογω... ενοχης; Σα να μου εχει καρφωθει η ιδεα πως δεν κανει να αγορασω κατι, πως δεν πρεπει να ευχαριστηθω.

Τελικα εχω μπερδευτει. Και δεν τα κανω ολα αυτα, επειδη ειμαι καλος κι αγαθος. Καθε αλλο εχω κι εγω δεν ειμαι αναμαρτητος. Απλα νομιζω πως εχω πεσει σε μια παγιδα που θελει τον χριστιανο αποκομενο εντελως απο τον κοσμο.
Αλλα σκεφτομαι. Γιατι τοτε ο Θεος να με εφερε να ζω εδω? Μου χαρισε καποια αγαθα. Αν δεν τα εκμεταλευτω δεν ειναι αχαριστια; Και δεν λεω να φτασω στο σημειο να αγοραζω και να ασχοληθω μονο με τα υλικα αγαθα; Αλλα ξαφνικα ολα τα υλικα μου μοιαζουν στοιχεια και καταραμενα. Τα λεφτα μοιαζουν να ειναι του σατανα και καθε ευχαριστηση η απολαυση στη ζωη (που ξαναλεω δεν αποτελει αμαρτια) μοιαζει να ειναι απαγορευμενη. Και δεν ξερω που να στραφω και τι να κανω.

Ελπιζω να μου δωσετε καποια απαντηση αν μπορειτε. Και κατι συγκεκριμενο αν ειναι δυνατον κι οχι παραθεσεις απο εδω κι απο εκει που πρεπει μονος μου να βγαλω νοημα. Προσπαθησα μονος μου και δεν μπορεσα. Τωρα ζητω την βοηθεια σας!
Ανακαιφαλαιωση: Ολα τα υλικα αγαθα ειναι κακα, αισθανομαι τυψεις που ευχαριστιεμαι. Μηπως πρεπει να παω σε κανα ψυχιατρο :| ?
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από dora gian »

O XPΙΣΤΟΣ ειναι ειρηνη στον ψυυχικο κοσμο μας ,οτιδοιποτε μας προκαλει ενοχες δεν ειναι χριστιανικο. ο χριστος σεβεται το αυτεξουςιο του ανθρωπου και δεν θελει νευρωτικους οπαδους αλλα ψυχικα υγιεις.Η αποποιηση καθε υλικου πραγματος προυποθετει ΧΑΡΗ απο το θεο.αν αυτο πραγματικα θελεις πρεπει να αγωνιστεις για να την κατακτησεις.Εχω φιλες που απο ελειψη καλου πνευματικου κατεληξαν στον ψυχιατρο γεματες ενοχες απλα γιατι δεν μπορουσαν οι πνευματικοι να τις συμφιλιωσουν με τον ψυχικο τους κοσμο δεν μπορουσαν καν δωσουν αγαπη ξεπερνωντας το γραμμα του νομου ,βασικη εννοια του χριστιανισμου.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από dora gian »

ΤΗ ΛΕΙ Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ; ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΕ ςΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΝΧΥΣΗ
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από Teri »

Κάνε αγορές! Και μετά δώσε σε όσους έχουν ανάγκη! Θα δεις, θα νιώσεις πολύ καλύτερα!
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από efraim21 »

Τα υλικά αγαθά δεν είναι καταραμένα από τον θεό η προσκόληση μας σ'αυτά είναι που βλάπτει.Αν ήταν έτσι ο Χριστός δεν θα λάμβανε το ανθρώπινο σώμα για να το αγιάσει αλλά θα έρχονταν μόνο σαν πνεύμα.
Υπάρχει μιά φράση στην ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ που μιλά γιά την <<τρυφή του παραδείσου>>.Βρισκόμαστε στον κόσμο δεν είμαστε άγγελοι αμαρτάνουμε και μετανοούμε ακόμη και μεγάλοι άγιοι παραδέχονταν την αμαρτία τους.Ο άγιος ΕΦΡΑΙΜ ο οποίος έφτασε σε μεγάλα μέτρα και εκτελούσε θαύματα εν ζωή έλεγε σε ένα λόγο του προς τα παιδιά του ότι <<αν νιώσετε έστω και ελάχιστα την οσμή των αμαρτιών μου θα φύγετε από κοντά μου>>.Κανείς δεν είναι αναμάρτητος μόνο ο Κύριος.Την μητέρα σου θα την φοβίσεις αν δεν πας να αγοράσεις νέα ρούχα και θα έχεις περισσότερα εμπόδια,υπάρχει ένα ωραίο βιβλίο Ο ΓΕΡΩΝ ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ ΤΗΣ ΑΙΓΙΝΑΣ της Μ.Μπότση που μιλά ακριβώς για αυτό το θέμα ο μεγάλος αυτός γέροντας.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από efraim21 »

συγνωμη δεν ειναι Μ ΜΠΟΣΗ αλλα ΝΟΥΣΗ ΣΩΤΗΡΙΑ
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από dora gian »

Τελειο ΤΕΡΙ μπορει να χρειαζετε ενα shopping therapy με σκοπο την ελεημοσυνη .Τη ενοχες μπορει αυτο να δημιουργησει.
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από ψυχουλα »

σε μερικα σημεια σε καταλαβαινω απολυτα. κι εγω νιωθω τυψεις οταν ανοιγω τη ντουλαπα μου και βλεπω ενα καρο ρουχα σκεφτομαι τα γυμνα παιδια, οταν πεταω χαλασμενα τροφιμα ή φαγητο που περίσσεψε σκεφτομαι την πεινα στην Αιθιοπια, οταν μαζευω λεφτα στην τραπεζα σκεφτομαι οτι αντιστοιχουν σε τοσα εμβολια κτλ κτλ. γενικα εχω ενα κολλημα με την Αιθιοπια λες και γυρω κοντα μας δεν υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που υποφερουν.
δεν εχω καταλαβει αν ζεις μονος σου και με δικα σου χρηματα σε αυτη την περιπτωση μπορεις να το κανονισεις να εχεις τοσα οσα δε σου δημιουργουν τυψεις. αν η διαχειριση ομως ειναι της μητερας σου εσυ δεν ευθυνεσαι ουτε μπορεις να επιβαλεις στους αλλους τι θα ψωνισουν και ποσα.απο την αλλη ομως δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις περισσοτερα ρουχα και αγαθα απο οσα οντως χρειαζεσαι. ουτε ομως ειναι σωστο να τριγυρνας ρακενδυτος και να προκαλεις τα βλεμματα! ακομα και αυτο μπορει να σκανδαλισει να κανεις τους αλλους να λενε α κοιτα αυτος το παιζει καλος χριστιανος και τριγυρνα σαν κουρελης ή να λενε παει αυτου του εστριψε οποιος μπλεκει με θρησκειες αυτα παθαινει.

το να νιωθεις τυψεις αν περνας καλα με την παρεα σου ή αν κανεις μια βολτα ειναι οντως υπερβολικο και περιεργο.
πιστευω οτι εχεις μεσα σου πολλη αγαπη και διαθεση προσφορας η οποια οσο δεν διοχετευεται καπου σου δημιουργει τυψεις και ενοχες.
προγραμματισε μεσα στην εβδομαδα εκτος του να βγεις με την παρεα σου να κανεις και κατι που να διοχετευσει ολη αυτη την ενεργεια και καλη θεληση που εχεις για προσφορα. ας πουμε μπορει να ξερεις καποιον αρρωστο που θα χαρει πολυ αν τον επισκεφτει καποιος, ενα συγγενη ηλικιωμενο και ξεχασμενο κτλ. Επισης μπορεις να δωσεις απο το περισσευμα σου οσα κρινεις εσυ τελος παντων οπου υπαρχει αναγκη υπαρχουν τοσοι οργανισμοι κτλ Η αληθεια ειναι παντως οτι ειναι πιο σημαντικο να δινει κανεις απο τον εαυτο του, δηλαδη την καλη του κουβεντα, την παρουσια του και οχι μονο απο την τσεπη του.
τωρα αν ηδη εχεις δραστηριοτητες οπου διοχετευεις το αποθεμα της αγαπης σου δεν καταλαβαινω γιατι εξακολουθεις να νιωθεις ασχημα. βεβαια απο την αλλη καλυτερα να δινεις και να νιωθεις οτι δεν εδωσες αρκετα παρα να δινεις και να φουσκωνεις απο περηφανεια.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από eleimon »

Σε καποιες μεγαλες ενοριες υπαρχει παντα ενας χωρος οπου εκει απλες γυναικες μαγειρευουν για παρα πολλους αστεγους,καθημερινα χρειαζονται τεραστιες ποσοτητες υλικων για να ταισουν καποια ατομα.Θα σου πω παραδειγμα τη δικη μου ενορια στη Καλλιθεα τον Αγιο Νικολαο.Εκει ταιζονται επι καθημερινης βασης 160 αστεγοι και ενα ιδρυμα απο 20 γυναικες {γηροκομειο}.Χρειαζονται για λαδι παραδειγμα 5 κιλα την ημερα.
Αν δε θες να παρεις κατι για σενα,δωσε τα χρηματα εκει που πραγματικα τα εχουν αναγκη,δε τα δινεις σε λεφτα,τ αγοραζεις και τους τα πας...αυτο για να μη σε σκανδαλισουν,οτι μπορει να τα χρησιμοποιησουν οι ιδιοι.Οσον αφορα τη μητερα σου για να μη τις δωσεις αφορμη να της μπουν διαφοροι λογισμοι,γνωμη μου ειναι να παρεις κατι για σενα να την ευχαριστησεις και να της δωσεις να καταλαβει οτι εσενα σ ευχαριστει να κανεις ευτυχισμενους καποιους που το εχουν αναγκη πραγματικα....

Καλη δυναμη
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
theodora
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: https://theomezcrochet.blogspot.com/
Επικοινωνία:

Re: Κοσμικα

Δημοσίευση από theodora »

Μιά χαρούλα σε βρίσκω αδελφέ. Οι μέρες κυρίως αυτές οι Άγιες των Χριστουγέννων, δεν έχουν ανάγκη από μέριμνες υλικές αλλά κυρίως από ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ .

Αφού όμως μεριμνά άλλος για εσένα (γονιός, σύζυγος κτλ) είναι μία υπέροχη αφορμή για πνευματική συζήτηση περί το νόημα των Χριστουγέννων. Ακόμα και εάν χρειάζεσαι ένα δεύτερο ρούχο, μετά την κοινή απόφαση με τον άνθρωπο που σε αγαπάει και φροντίζει για τις υλικές σου ανάγκες, είναι ο κατάλληλος χρόνος ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΗΘΕΙΣ για την αγάπη του Χριστού(αυτό κατάλαβα πως αισθάνεσαι εσύ).

Μία υπέροχη ομιλία του Νικολάου Μεσογαίας για το νόημα των Χριστουγέννων, θα σου δώσει όχι μόνο την απάντηση που ψάχνεις,( Ολα τα υλικα αγαθα ειναι κακα, αισθανομαι τυψεις που ευχαριστιεμαι. Μηπως πρεπει να παω σε κανα ψυχιατρο ?) αλλά θα εδραιώσει και τις σκέψεις σου τις ορθές και τα συναισθήματα σου.
Καλή ακρόαση !
http://istologio.org/?p=338
Τον μόνον που μπορεί ν΄αγαπήσεις είναι ο Θεός.
Τους ανθρώπους τους αγαπάς γιά να τους πας ή για να σε πάνε στο Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”