Αναζήτηση συντρόφου

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καταρχην φιλτατοι αδελφοι, πρεπει να ξεχωρισουμε την αγαπη αυτη καθαυτη ως οντολογικη πορεια προς την θεωση, γιατι ο Θεος Αγαπη Εστι και για να θεωθουμε που ειναι και το προκειμενο, και σκοπος και η τελειωση, για τα οποια πασχουμε και μιλαμε και πιστευουμε και αγωνιζομαστε, ολοι οι Ορθοδοξοι, ειναι ο τροπος υπαρξεως, ητοι της αιωνιου υπαρξεως.

Και λεω να την ξεχωρισουμε, απο τι; Απο την συναισθηματικη της πλευρα που υπακουει σε ορμες, ποθους, παθη, ενστικτα, καταστασεις, συμφεροντα, ελξεις, ψυχικα κενα, ατελη προσωπικοτητα, ελλειψη πιστεως, και αλλα τινα.

Πως προσφερει καποιος αγαπη; Εχουμε αναρωτηθει; Με το να αγαπησει καποιον; Να τον δεσμευσει; Να τον διακονησει; Να τον αναγαγει σε ειδωλο του εαυτου του και προτυπο αντι του Οντως προτυπου Του Κυριου;

Ενταξει το να εχεις την κατ'ανθρωπον αγαπη, νομιζω οτι ειναι κατι που δεν το στερειται καποιος απο ολους οσους συμμετεχουν με την αγαπη τους εδω μεσα ηδη.

θελω να πω, οτι δεν υπαρχει καποιος απο εμας, που δεν θα βοηθησει καποιον που περνα δυσκολα, που θελει να παει προς την Εκκλησια, που εχει αναγκη συντροφιας, και παρεας, και αλλα πολλα παραδειγματα, ολοι λιγο πολυ ειμαστε ετοιμοι να σταθουμε με αγαπη ανιδιοτελη διπλα στον συνανθρωπο μας.

Επειτα το αλλο, η συναισθηματικη, η ερωτικη, η συζυγικη αγαπη, η αγαπη που γεννιεται με την παροδο και την τριβη μιας σχεσης ζωης, παλι αργη η γρηγορα δεν θα λειψει σε καποιον/α πιστευω και ευχομαι.

Τι μενει ομως σαν ορισμος και τελειωση της αγαπης, σαν υπαρκτικη δικαιωση και συνεχεια του Προσωπου μας μεσα απο την αγαπη, μεσα απο την Οντως Αυτοαγαπη;

Mενει ο Χριστος. Αυτος ειναι η Αγαπη που πρεπει πανω και περα και εαν θελετε και μαζι με ολα τα αλλα ειδη αγαπης που πρεπει εν τελει να μας οδηγουν Εντος Του.

Εχει δωσει εξουσια ο Κυριος σε οσους Τον αγαπουν να γινουν Τεκνα Του. Μεσω των ανθρωπων, που θα γνωρισουμε στην πεπερασμενη μας ζωη, και που ναι, πρεπει να τους αγαπησουμε οσο εχουμε αντοχη, εν τουτοις ομως αυτοι πρεπει να ειναι μια σκαλα που θα μας οδηγησει στην τελεια Αγαπη που εξω βαλλει τον φοβο της φθορας και της μοναξιας μας της οντολογικης. Την Αγαπη του Θεου. Αυτην μονο πληρωνει και τελειωνει και δικαιωνει την Αγαπη μας.

Δεν μπορει καποιος/α οσο και να εχει δεθει, οσο και να αγαπα καποιον/α να λεει οτι εχει εξαντλησει την αγαπη του προς αυτον/η. Αυτο συνιστα βλασφημια και εγκαταλειψη Θεου, ο οποιος μην ξεχναμε οτι ειναι Εραστης Μανικος, και Ζηλοτυπος, του ανθρωπου.

Απο τον παναγαθο Λογο Του, κληθηκαμε στην υπαρξη και ελαβαμε το δωρο της ζωης, ας μην το ξεχναμε αυτο ποτε. Καθε αγαπη ανθρωπινη οσο ζεστη, στοργικη, συνεχης, ανιδιοτελης, και εθελουσια εαν ειναι, ΔΕΝ δυναται επ'ουδενι να συγκριθει με την Αγαπη που μας περιβαλει προαιωνιως, και εις στον Αιωνα.

Αρα και συμπερασματικα συνιστα διασκορπισμο και ελλειψη πνευματικου σκοπου, και αστοχια της προσωπικης μας υποστασεως, το να αναγαγουμε την υπ'αλληλων αναζητηση αγαπης, καθε μορφης, εαν αυτη δεν συνιστα δρομο, που θα μας οδηγησει στην κατα Θεον Αγαπη, για την οποια εχουμε κληθει να μετεχουμε στο δωρο της υπαρξεως.

Δεν ειναι θεωρια αυτα, ειναι η πραξη την οποια πρεπει να εχουμε κατα νουν, συμφωνα με την προτροπη του Κυριου, να μην αγαπουμε κανεναν, περα και πανω απο Αυτον Τον Κυριο μας και Θεο μας.

Ας εχουμε την προσηλωση, την ελπιδα, την Πιστη, την αφιερωση, το βλεμμα, την προσμονη, εις Τον Κυριον της Δοξης, και οτι ειναι να ερθει κατα το Παναγιο Θελημα Του, δεν θα ειναι μη συμφερον για την αιωνια υπαρξη μας, που περνα ΜΟΝΟ μεσα απο την Αγαπη σε Αυτον.

Να δινουμε οτι μπορουμε για τον πλησιον, αλλα το ολον, το τελειον, το αριστον, το εσωτερον, το αγιωτερον, να το δινουμε μονο στον Χριστο. Αλλιως αγαπη δεν εχουμε. Κανουμε αγαπη να περναει ο καιρος..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Θεωρητική προσέγγιση φιλτατε Διονύσιε με ελπίδα και πολλά πρέπει και ίσως και όταν...

Μέχρι τότε αδυνατώ να αναμένω το τέλος και προσπαθώ μέσα στο σήμερα. Σήμερα θέλω τα αποτελέσματα και θέλω να τα δώ ζωντανά. Αυτή η πολυπόθητη ελπίδα πρέπει να έρθει ΤΩΡΑ.

Απο αυτούς του ΤΩΡΑ επιθυμώ απάντηση και όχι απο αυτούς του ΑΥΡΙΟ.

Αυτοί του ΤΩΡΑ Διονύση δεν είμαστε εμείς οι χριστιανοί του πληκτρολογίου (όπως έλεγε και ο ΝΙΚΟΣΖ). Είναι εκείνοι που δίνουν την ζωή τους για τον Κύριο έχοντας αφήσει τα υπάρχοντά τους βαδίζοντας ήδη στην πολυπόθητη αυτή οδό.

Εμείς είμαστε "απλές οδοντόκρεμες"

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από aposal »

sotirios έγραψε:Αγαπητέ Κωνσταντίνε. (konstantinoupolitis)
Ήταν όντως πολύ ξεκάθαρη μαζί μου, ενώ μου ζήτησε να πάμε και ταξίδι οι δυο μας τώρα τις μέρες των εορτών (κάτι που αρνήθηκα βέβαια για να μην κοιμηθώ μαζί της.)
Νιώθω βαθειά μέσα μου (και μου το επιβεβαίωσαν και πνευματικοί) ότι ο Θεός μας θέλει παλλικάρια στην πίστη αλλά και στα συναισθήματα. Θέλει να ερωτευτούμε αλλα πάντα πρώτα στις σχέσεις μας να βρίσκεται και Εκείνος γιατί μόνο αυτός μπορεί να εξασφαλίσει την αγνή και ανιδιοτελή αγάπη.
Ελπίζω κάποια στιγμή να την πληροφορήσει ο Θεός, και να της δείξει πόσο πολύ ήθελα να της δώσω την καρδιά μου ολοκληρωτικά και το σώμα μου.
Αδελφέ μου Σωτήρη, συγχαρητήρια!
Άνάμεσα σε δύο δρόμους, τον πιο ευχάριστο και τον πιο δυσάρεστο, διάλεξες τον δυσκολότερο (τον πιο δυσάρεστο), ακολουθώντας πιστά την εντολή του πνευματικού σου!
Μπορώ να κατανοήσω - σε κάποιο βαθμό και όχι πλήρως, να με συγχωρείς - το πόσο πληγωμένος είσαι, αλλά υπάρχει μία μεγάλη διαφορά με άλλους πληγωμένους : Πληγώθηκες εσύ, προκειμένου να μην πληγώσεις τον Χριστό μας!
Και πάλι συγχαρητήρια!
Η άποψή μου είναι ότι καλά έκανες και επέμεινες στην εντολή που πήρες από τον πνευματικό σου. Αυτό πρέπει να κάνεις πάντοτε. Γιατί τότε και μόνον τότε κάνεις αυτό που είναι ευχάριστο στον Κύριο! Ρώτησες προγουμένως μήπως έπρεπε να μείνεις κοντά της και να την φέρεις κοντά στον Χριστό. Αδελφέ μου, νομίζω ότι οι περιορισμένες ανθρώπινες δυνάμεις μας, κανέναν δεν μπορούν να φέρουν κοντά στον Χριστό. Μόνον αν μας βοηθήσει ο Κύριος, δίνοντάς μας επιπλέον δύναμη, μπορούμε να αλλάξουμε κάποιον και είναι λάθος, όταν το καταφέρουμε να οικειοποιηθούμε αυτήν την επιτυχία. Για να μας βοηθήσει όμως ο Κύριος θα πρέπει να κάνουμε αυτό που Εκείνος θέλει, δηλαδή υπακοή στον πνευματικό μας.
Έχω την άποψη πως ο έρωτας είναι καλό κίνητρο, αλλά χρειάζεται πολλή προσοχή στη διαχείρισή του, γιατί ως ακραίο συναίσθημα, μπορεί να μας στείλει σε λάθος περιοχές. Καλόν είναι να γνωρίζουμε πως όσο περισσότερη αγάπη δίνουμε στα Δημιουργήματα του Θεού, τόσο λιγότερο χώρο αφήνουμε για να αγαπήσουμε τον Ίδιο το Δημιουργό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από aposal »

smarti έγραψε:Τι ωραια που ειναι αυτη η αγαπη.............για την οποια γραφεις Αντωνη.....!! :105 :105 :105 :105 :105 :105
Αυτή είναι η αγάπη του Χριστού την οποία εμείς δεν έχουμε, αλλά θέλουμε να την έχουμε! Και δεν την έχουμε γιατί είμαστε ακόμη μακριά από τον Δημιουργό μας!
Δεν έρχεται η αγάπη αυτή από μόνη της, αλλά αποκτιέται μετά από σειρά αγώνων, ενίοτε και σκληρών! Γιατί μόνον όταν η καρδιά μας σφυρηλατηθεί, βιώνοντας δύσκολες καταστάσεις και αρνούμενη να κάνει κάτι ενάντια στην θέλησή Του θα είναι σε θέση να δεχθεί την άπειρη αγάπη του Χρστού μας, την αγάπη που σημαίνει θυσία!
Υπομονή λοιπόν, και πλήρη εμπιστοσύνη στον Κύριό μας. Οτιδήποτε από τα δύο δεν διαθέτουμε, σημαίνει ότι θα αργήσουμε να την βρούμε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Συχνότατα όταν γίνεται κουβέντα γύρω απο το φαινόμενο "ερωτική σχέση", θέμα κάπως έως πολύ ταμπού στους εκκλησιαστικούς κύκλους, τελικά αντί να συζητηθεί η ουσία του, τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν στο ζύγι που λέγεται έρωτας πριν το Γάμο. Το έκανες αμαρτία, δεν το έκανες σωστός ! Δεν κρίνεται μια σχέση αποκλειστικά απο αυτό. Το παιδί έχει άλλο λογισμό, προσπαθείστε λίγο να τον προσεγγίσετε πέρα απο το ζύγι του κλασσικού οροσήμου.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από dionysisgr »

eortologio_gr έγραψε:Θεωρητική προσέγγιση φιλτατε Διονύσιε με ελπίδα και πολλά πρέπει και ίσως και όταν...

Μέχρι τότε αδυνατώ να αναμένω το τέλος και προσπαθώ μέσα στο σήμερα. Σήμερα θέλω τα αποτελέσματα και θέλω να τα δώ ζωντανά. Αυτή η πολυπόθητη ελπίδα πρέπει να έρθει ΤΩΡΑ.

Απο αυτούς του ΤΩΡΑ επιθυμώ απάντηση και όχι απο αυτούς του ΑΥΡΙΟ.

Αυτοί του ΤΩΡΑ Διονύση δεν είμαστε εμείς οι χριστιανοί του πληκτρολογίου (όπως έλεγε και ο ΝΙΚΟΣΖ). Είναι εκείνοι που δίνουν την ζωή τους για τον Κύριο έχοντας αφήσει τα υπάρχοντά τους βαδίζοντας ήδη στην πολυπόθητη αυτή οδό.

Εμείς είμαστε "απλές οδοντόκρεμες"

Χρ.

Εκαστος εφ'ου εταχθη, eortologio_gr, δεν μπορουμε ολοι να γινουμε Μοναχοι η Ιεραποστολοι (Αγιος Ιωαννης ο Χρυσοστομος το εχει πει αυτο), αλλα στο διακονημα και θεση που εχει ο καθενας, μπορει να αγιασει.

Η νοσοκομα στο νοσοκομειο, ο μπογιατζης στην οικοδομη, ο πιλοτος στο αεροπλανο κ.ο.κ.

Δεν ειναι προσωποληπτης ο Θεος, ουτε εντελλομεθα να παρατησουμε τα παντα και να παμε εις την εσωτερα ερημον, την πετραιαν Αραβιαν, να μονασουμε για να γινουμε θεοπται.

Το εδω και το τωρα ισχυει μονο στα απορυπαντικα, οπως το Vanish (ειναι οντως φοβερο), που καθαριζουν τους λεκεδες αμεσα, οσο σκληροι και επιμονοι και εαν ειναι.

Με εξεπληξε η απαντηση σου, δεν την περιμενα απο εσενα, τι παει να πει εδω και τωρα; Να δουμε τι; Ευμαρεια; ευδαιμονια; ποταμους αγαπης να εκρεουν απο εμας προς ολους, και απο ολους προς εμας; Τι θελουμε να δουμε εδω και τωρα; Τον Θεον;

Δεν μιλαω καθολου θεωρητικα, και η ελπιδα του Χριστου δεν ειναι ελπιδα στο πουθενα, και στο τιποτα, αλλα ειναι ενυποστατη και χρηστη, και ισχυει μετα λογου γνωσεως το: Γευσασθε και ιδετε οτι χρηστός ο Κυριος.

Αυτο για Χριστιανους του πληκτρολογιου, να μην το ξαναγραψεις σε παρακαλω, καθως με προσβαλεις, και δεν σου εχω δωσει τετοιο δικαιωμα. ΠΛηκτρολογιο εχει η εποχη μας, αντι καλαμου, και βοης. Εκαστη εποχη εχει τα ιδια μεσα που της αναλογουν.

Να το ακουσω απο κατηγορο μας, το καταλαβαινω, αλλα απο εσενα, τι πεσιμισμος ειναι αυτος;

Φαστ φουντ η Πιστη μας δεν ειναι, δεν δινει "αμεσα" αποτελεσματα "εγγυημενα" με "υψηλη αποδοση", υπακοη και επιμονη και συσταυρωση μεχρι θανατου ειναι με τον Χριστο, για να εχουμε και την παρρησια που ουτε και αυτην την δικαιουμαστε αλλα Χαριτι δινεται, να αναστηθουμε και μαζι Του.

Δεν ξερω, αλλα μου εβγαλες απογοητευση με την απαντηση σου, και σου λεω να μην εχεις τετοιο φρονημα, εδω εγινε το μεγιστο και ανεπαναληπτο γεγονος, ο Θεος εσαρκωθη, και μας εσωσε απο την φθορα και τον θανατο, και εμεις να μεμψιμοιρούμε, στα στραβα της ζωης, βλεποντας μονο μεχρι τον ταφο..

Δεν μας αξιζει τετοια φιλοσοφια ζωης, εμεις Χριστο εσταυρωμενο πιστευουμε, οχι καποιον που θα μας λυσει ολα τα προβληματα που εχουμε, χωρις κοπο και χρονο, με μαγικο τροπο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΑΝ ΟΤΙ ΛΕΕΙ ΕΝΑΣ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΠΟ ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ.........
Η ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΚΑΙ Η ΠΛΑΓΙΑ ΣΚΕΠΣΗ...........
(????????????????????????????????)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΟΔΗ ΕΒΝΕΙΑ ΣΑΣ
ΔΩΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΟΣ ΕΝΕΚΑ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΕΥΛΟΓΗΣΟΝ.......
ΣΥΝΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ
ΕΥΛΟΓΙΣΟΝ................
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΙΛΙΣΗΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΕ ΤΗΝ ΘΥΣΙΑ ΣΟΥ
ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ
plagiaskepsi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1648
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am

Re: ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ

Δημοσίευση από plagiaskepsi »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΑ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΚΑΝΕ ΝΑ ΣΩΘΩ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΟΙΗΘΕΙΚΕ ΤΟΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟ
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟΚΑΝΕ

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”