Κάπνισμα

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από panosgreece »

οπως σου ειπε πολυ σωστα ο heart καμια προσευχη δεν παει χαμενη

υπομονη θελει μονο υπομονη τιποτα αλλο .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από panosgreece »

στο νοσοκομειο σωτηρια υπαρχει ειδικο τμημα διακοπης καπνισματος

το εχουνε κοψει χιλιαδες κοσμος


ο θεος σου πετα ενα σωσιβιο πιαστο λοιπον

τι περιμενεις να στο φορεσει .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από aposal »

xeimwnia έγραψε:σας ευχαριστώ ολους, βρηκα και την άλλη συζήτηση επι του θεματος, αν την ειχα δει νωρίτερα δεν θα εγραφα εδω αλλα ετσι θα παρουμε και μια απαντηση απο τον π. αντώνιο μια και ειμαστε στο χώρο που του απευθύνουμε ερωτήματα.
εχετε δικαιο σε οτι γράφετε, η θέληση μου όμως ειναι παρα πολυ αδυναμη. γνωριζω γιατι βλάπτει και φυσικά και πνευματικα.
το ερωτημα ισως θα επρεπε να ήταν ''πώς να δυναμώσω τη θέληση μου; οι προσευχές μου δεν εισακούονται και γω δεν διαθέτω τίποτα αρκετό. ουτε εγκρατεια, ουτε πίστη, ουτε αυταπάρνηση. θα συνεχισω τη κουβεντα στο χώρο που υπέδειξε ο teri, αναμένοντας και την απάντηση του π. αντώνιου.
Αδελφέ/αδελφή μου, έχω την άποψη ότι ο Χριστιανός είναι σαν τον αθλητή. Όταν πρωτοξεκινάει κανείς, δεν έχει μεγάλες αντοχές, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και δεν αποτελεί αποτρεπτικό της συνέχισης της προσπάθειας. Σιγά - σιγά, και εφόσον ο αθλητής δίνει τον αγώνα του (είναι δηλαδή συνεπής στις υποχρεώσεις του και ακούει τον προπονητή του), ενδυναμώνεται και ανεβάζει τις επιδόσεις του. Χρειάζεται όμως υπομονή, γιατί κανείς δεν πιάνει τα 10 δευτερόλεπτα μετά από δύο χρόνια προπόνησης. Και αν δεν κουραστείς ο αθλητής, αν δεν χύσει ιδρώτα, δεν πρόκειται ποτέ να δει αποτελέσματα. Όσο τα βλεπει όμως, τόσο παίρνει θάρρος και συνεχίζει με μεγαλύτερη όρεξη!
Το καλό με τον Χριστιανό είναι ότι οι επιδόσεις του δεν έχουν πέφτουν με την πάροδο της ηλικίας, αλλά μάλλον το αντίθετο! Είναι ένα αγώνας, δύσκολος μεν, αλλά πολύ όμορφος, μια που μας οδηγεί κατ' ευθείαν στο πιο όμορφο σημείο της ζωής μας, στον Χριστό.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Διάταγμα 31 Ιουλίου ...1856 !!!

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Επισυνάπτεται παρακάτω το διάταγμα για το κάπνισμα που είχε εκδοθεί πριν 153 χρόνια επί βασιλέως Οθωνος !!!

Εχω την εντύπωση ότι δεν εφαρμόστηκε. Γιατί άραγε ???!!!

Του έλληνα ο τράχηλος κλπ κλπ κλπ

Χρ.

Εικόνα
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από aposal »

Χα! Χα! Πού το βρήκες ρε Χρήστο;
Ναι, αλλά αυτά γινόντουσαν στο παρελθόν. Τώρα είμαι σίγουρος (104,5%) ότι ο νόμος θα ισχύσει!
Υπάρχει άλλωστε νόμος που να μην εφαρμόστηκε;
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
andreastsa
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από andreastsa »

xeimwnia έγραψε:γνωρίζω οτι αποτελει πάθος αλλα δεν μπορώ να το κόψω. το ερώτημα μου ειναι: ο καπνιστής μπορει να προσέλθει σε θεία μετάληψη; αν δεν μπορει να κόψει αυτη τη συνήθεια, θα πρέπει και να στερείται της θείας κοινωνίας;
Χειμωνιά αν δεν μπορείς να το κόψεις τελείως (εγώ κάνω ένα πακέτο 3 με 4 ημέρες και το άρχισα στην Αυλώνα) προσπάθησε να το ελλατώσεις, έτσι σου έρχεται πιο εύκολα στο μυαλό. Είχα πει να το κόψω και γυρνούσε στο μυαλό μου και σε μια ώρα ξανακάπνισα, πάντως ότι είναι αδύνατο για τον άνθρωπο είναι δυνατό για τον ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ, Μεγάλη Παρασκεύη πέρυσι ή πρόπερσι μου είχε πει ο ιερέας να μην καπνίσω και πραγματικά δεν είχα καμιά επιθυμία, τώρα όμως..
Άβαταρ μέλους
babisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 6:54 pm
Τοποθεσία: Χαράλαμπος@Θεσσαλονικιός

Re: κάπνισμα

Δημοσίευση από babisgr »

Ο π. Πορφύριος έλεγε, όταν σου έρχεται η επιθυμία να καπνίσεις να λες την ευχή. Κύριε Ἰησοῦ ἐλέησόν μέ
Καθεῖλε δυνάστας ἀπό θρόνων καί ὕψωσε ταπεινούς...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”