Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Πολλές φορές προσευχόμαστε στον Θεό για ένα πρόβλημα που μας απασχολεί έντονα. Η επιθυμία μας είναι ο Θεός να απαντήσει αμέσως και να δώσει την λύση που εμείς πιστεύουμε ότι είναι καλύτερη.

Όμως συνήθως αυτό δεν συμβαίνει. Ο Θεός αργεί να δώσει απάντηση και εμείς αναρωτιόμαστε αν μας ακούει. Αλλες φορές πάλι απαντά με διαφορετικό τρόπο απο ότι εμείς θα θέλαμε και πάλι τότε δεν είμαστε σίγουροι αν άκουσε καλά τις προσευχές μας!

Αλήθεια πόσο ανθρώπινα σκεφτόμαστε και πόσο λίγο βασιζόμαστε στην κρίση και στα σχέδια που έχει ο Θεός για μας. Πόσο ολιγόπιστοι στεκόμαστε μπροστά στον Δημιουργό του σύμπαντος και στις αιώνιες υποσχέσεις Του προς εμάς????

Ερωτηματα που καμια φορα νιωθω οτι με πνιγουν,οταν προσευχομαι για κατι και βλεπω οτι δεν ακουγομαι,κι εκεινη τη στιγμη ξεχναω τα οσα εχω παρακαλεσει ανα καιρους κι εχω εισακουστει....δε σκεφτομαι οτι οσα δεν εχουν εισακουσθει ισως ναναι και για καλο μου,ο Κυριος μας δε θα μας εστελνε κατι ποτε που δε θα μας ωφελουσε.!!!!

Γιατι μου συμβαινει αυτο καποιες φορες????ανυπομονησια,λυγισμα,και μετα ερχεται η θλιψη....ΓΙΑΤΙ?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από smarti »

Ελπίδα μου, νομιζω πως νοιωθουμε ετσι, γιατ μάλλον , είμαστε άνθρωποι αμαρτωλοι και έχουμε μεγάλο αγώνα μπροστά μας.
Μας εξασκει με αυτον τον τροπο ο καλος μας Κυριος να εχουμε υπομονη, αγαπη και ταπεινωση. Μπορει ανα πασα στιγμη να εκπληρωσει οτι του ζητησουμε, αλλα ισως αν το εκανε...να ειχαμε παρατησει και εμεις τον οποιο αγωνα κανουμε....και πεφταμε σε μεγαλη υπερηφανεια....!!
Και για αυτο ισως καλα ειναι καπου καπου να αισθανομαστε και θλιψη, για να κατανοησουμε καλυτερα, το πως ειναι οταν Ο Χριστος μας λυπει απο τη Ζωη μας και εκει να παιρνουμε παλι δυναμη να σηκωνοματσε και να αποβαλουμε με τη βοηθεια του αυτη τη θλιψη και τη λυπη που νοιωθουμε. Γιατί η μεγάλη θίψη μονο απο τον αλλον προερχεται και μπορει να εισχωρησει πολυ βαθια μεσα στη καρδια και μετα ειναι πολυ δυσκολα να ξανασηκωθουμε....αλλα και αυτο παλι καλα ειναι να το ζησουμε γιατι αυτο το παθημα μπορει να μας γινει ενα σοβαρο μαθημα...ωστε την επομενη φορα να ειμαστε ετοιμη , οταν ειναι να μας πιασει αυτη η λυπη..και να εχουμε τη δυναμη με την ευχη του Χριστου το Κυριε Ιησου Χριστε ελεησον με , να τα διωξουμε ολα τα ασχημα.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ ΑΠΛΑ, ΜΙΚΡΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ.....ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ, Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΑΣ, ΝΟΜΙΖΩ.
Δεν ξερω αν εκανα σωστα που σου απαντησα, γιατι δεν νομιζω να ειμαι σε θεση να απαντησω σωστα, απλα αφησα να μιλησει η καρδια μου, γιατι περασα μια φαση πριν αρκετο καιρο , που βιωσα αυτο που εγραψες στην τελευταια σου προταση...και ηταν μια περιοδο σκετη κολαση...και δεν θα ηθελα με τιποτα, να ξαναρθουν αυτες οι ατελειωτες, αχρωμες,μεσα στη θλιψη στιγμες που βιωσα. Ειχε φυγει ο ηλιος , ειχε φυγει η χαρα και στη θεση τους μπηκαν μαυρα και σκοτεινα αισθηματα...ΘΕΟΣ ΦΥΛΑΞΕΙ.Αλλα και παλι το ελεος του ...με βοηθησε να βρω παλι ποιος ειναι ο σωστος δρομος . Αλλος σωστος δρομος εκτος τον Χριστο μας δεν υπαρχει..και μακρια του ολα ειναι αχρωμα....μεσα στις θλιψεις μας μπορουμε να τον βρουμε , αν πουμε αυτο το ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ.ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΜΑΣ!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Την ερωτηση την εβαλα για να μου απαντησετε Σμαρω μου μεχρι ν απαντησει ο πατηρ Αντωνιος....φυσικα και καλα εκανες,γιατι εγω βρισκομαι τωρα εκει που βρισκοσουν εσυ...Γιατι συμβαινει αυτο δε μπορω να καταλαβω? αφου δε νιωθω οτι φευγω απο κοντα Του......τη μια λεω ετσι,την αλλη παλι νιωθω οτι ειμαι πολυ μακρια Του...κι αυτη η μαυριλα Χριστε μου τι πραγμα ειναι αυτο? τα βλεπεις ολα με αλλο ματι....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από filotas »

Ελπίδα ο Θεός απαντά στις προσευχές μας στο δικό Του χρόνο και με το δικό Του τρόπο. Ο δικός Του χρόνος και τρόπος καθορίζεται από το συμφέρον της ψυχής μας. Μας δίνει επομένως όχι αυτό που ζητάμε, αλλά αυτό που μας συμφέρει, και δεν μας το δίνει αμέσως αλλά τότε που είμαστε έτοιμοι να το δεχτούμε.

Αυτό που εμείς μπορούμε να κάνουμε είναι να επιμένουμε στην προσευχή με εμπιστοσύνη στην Αγάπη Του.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Κι αν δεν εχεις ορεξη να προσευχηθεις Νικολα μου? εκει τι γινεται? αν προσευχεσαι και νιωθεις οτι πιεζεσαι,οτι κατι σε σπρωχνει να τελειωσεις γρηγορα? εγω αυτο εχω παθει αυτες τις μερες και μου συμβαινει πρωτη φορα,και νιωθω πολυ ασχημα,σαν να εχω ξεχαστει απο το Χριστο.....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από aposal »

Ωραία ερώτηση για την Κυριακή, Ελπίδα!
Στον συγκεκριμένο ιερέα πάντως, που θα δούμε την Κυριακή (πρώτα ο Θεός), υπέβαλα μια παρόμοια ερώτηση, αν και όχι ακριβώς ίδια, μέσω e-mail, πριν από 6 χρόνια περίπου και η απάντηση ήταν η παρακάτω :

ΕΡΩΤΗΣΗ : Έχω ένα συγγενικό μου πρόσωπο βαριά άρρωστο. Προσεύχομαι καθημερινά για την ανάρρωσή του, έρχομαι στο ναό, βρίσκω κάποιον ιερέα και κάνουμε παράκληση υπέρ αναρρώσεως του ασθενούς, αλλά ο ασθενής τελικά καταλήγει.
Διαβάζοντας το Ευαγγέλιο, σχετικά με τις προσευχές και τις δεήσεις, μεταξύ άλλων αναφέρει : «…γι’ αυτό σας λέω, ότι όλα όσα ζητάτε όταν προσεύχεστε, να πιστεύετε ότι θα τα πάρετε και θα σας γίνουν» (κατά Μάρκον, Κεφ 11), ή «Εάν κανείς από σας υστερεί σε σοφία, ας ζητήσει από τον Θεό ο οποίος δίνει σε όλους με γενναιοδωρία και χωρίς να προσβάλει και θα του δοθεί. Να ζητά όμως με πίστη, χωρίς να αμφιβάλλει καθόλου, γιατί εκείνος που αμφιβάλλει μοιάζει με το κύμα της θάλασσας, το οποίο κινείται από τον αέρα και φέρεται πότε από δω και πότε από κει. Ας μη νομίζει ο άνθρωπος εκείνος ότι θα πάρει τίποτε από τον Κύριο. Είναι άνθρωπος δίγνωμος, ακατάστατος σε όλη τη διαγωγή του» (Επιστολή Ιακώβου, Κεφ. 1, 5-8).
Τελικά, τι μπορεί να σημαίνει το ότι οι προσευχές και οι παρακλήσεις μου δεν υλοποιήθηκαν; Μήπως ότι ναι μεν προσευχόμουν, αλλά στην πραγματικότητα δεν το πίστευα; Μήπως ότι η κατάληξη του ασθενούς να ήταν η καλύτερη γι’ αυτόν λύση; Και στις περιπτώσεις που προσευχόμαστε για έναν ασθενή (με πίστη), μπορεί αυτό να σημαίνει ότι ο ασθενής αυτός δεν θα πάθει ποτέ κάτι;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΕΡΕΑ : Οι προσευχές μας προς τον Θεό πρέπει να γίνονται. Όταν κανείς προσεύχεται για τους άλλους, πρώτος αυτός απολαμβάνει την χάριν του Αγίου Πνεύματος για την ανιδιοτελή αγάπη του. Το αν θα ακούσει την προσευχή ο Θεός εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Από την θέρμη της πίστεως του προσευχομένου. Από την καθαρότητα της καρδίας του. Από τη δεκτικότητα του αντικειμένου της προσευχής. Από το πνευματικό συμφέρον της αιτήσεως. Αν έχουν ωριμάσει οι λόγοι και οι συνθήκες για να απαντήσει ο Θεός, ώστε να μην υποστεί βλάβη ο προσευχόμενος. Διότι αν ο Θεός απαντήσει αμέσως ενδεχομένως να διογκωθεί ο εγωισμός και να ζημιωθεί ο προσευχόμενος. Αν αυτό που ζητάμε δεν πρόκειται να δαπανηθεί στις αμαρτίες.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από filotas »

eleimon έγραψε:Κι αν δεν εχεις ορεξη να προσευχηθεις Νικολα μου? εκει τι γινεται? αν προσευχεσαι και νιωθεις οτι πιεζεσαι,οτι κατι σε σπρωχνει να τελειωσεις γρηγορα? εγω αυτο εχω παθει αυτες τις μερες και μου συμβαινει πρωτη φορα,και νιωθω πολυ ασχημα,σαν να εχω ξεχαστει απο το Χριστο.....
Μου συμβαίνει κι εμένα αυτό μερικές φορές. Είναι επίθεση από τον αντίπαλο, που δεν τον ενοχλεί τίποτε περισσότερο απ' ότι η ειλικρινής προσευχή. Κουράγιο, με τη βοήθεια του θεού θα παλέψουμε και την ακηδία.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Για να εισακουσθεις πρεπει να εχει θερμη η προσευχη σου.......εμενα μονο αυτο δεν εχει αυτες τις μερες,μακαρι να μου περασει αυτη η μαυριλα....δε ξερω αν μπορειτε να με καταλαβετε,αλλα δεν εχω ξανααισθανθει ετσι και μου φαινεται πρωτογνωρο αυτο που αισθανομαι.Ξαφνικα νιωθω σαν κατι να μου λεει απο μεσα μου οτι προσευχεσαι δε προσευχεσαι εισαι καμενο χαρτι.....Δε μπορω...φτανω στα εικονισματα και το μυαλο μου δε συγκεντρωνεται...τι ειδους πολεμος ειναι αυτος τωρα?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

[quote="filotas
Μου συμβαίνει κι εμένα αυτό μερικές φορές. Είναι επίθεση από τον αντίπαλο, που δεν τον ενοχλεί τίποτε περισσότερο απ' ότι η ειλικρινής προσευχή. Κουράγιο, με τη βοήθεια του θεού θα παλέψουμε και την ακηδία.[/quote]

Η ακηδια τι ακριβως ειναι? δεν εχεις ορεξη να προσευχηθεις?
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από filotas »

Όταν είπα κάτι παρόμοιο στον Πνευματικό μου, μου απάντησε: "Εσύ τον πολεμάς τον διάβολο με την προσευχή σου κι αυτός περιμένεις να σου πετά λουλουδάκια. Να επιμένεις στην προσευχή. "Η Βασιλεία των Ουρανών βιάζεται και βιασταί αρπάζουσι αυτήν". Πρέπει να μάθουμε να βιάζουμε τον εαυτό μας και να μην τον αφήνουμε να μας κάνει ότι θέλει. Ο Θεός επιτρέπει μερικές φορές αυτή την ξηρασία και τον πόλεμο για να μας δοκιμάσει".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”