Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από filotas »

eleimon έγραψε: Η ακηδια τι ακριβως ειναι? δεν εχεις ορεξη να προσευχηθεις?
Η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://www.invisionplus.net/forums/inde ... wtopic=232
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Αυτα τα συμπτωματα εχω κι εγω με τη διαφορα οτι δεν ωραιοποιω καταστασεις,το αντιθετο μαλιστα, καταστασεις που εβλεπα αισιοδοξα και οτι με αγωνα θα τα καταφερω σε καποια προβληματα που εμφανιζονταν,τωρα οχι μονο δεν εχω αισθηση αισιοδοξιας αλλα ειμαι μεσα στη θλιψη....σευχαριστω παντως Νικολα μου για την ακριβη ορολογια της ακηδιας.Πρεπει οποσδηποτε να κανω μια επισκεψη στον πνευματικο μου....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από smarti »

Ισως βοηθησει και αυτη η ευχουλα...μεχρι να πας στον πνευματικο σου!!

Για να γίνει η λύπη , χαρά!


Γλυκύτατε μου Σωτήρα και θεέ. Εγώ μεν ουδέν αγαθόν έπραξα και ευάρεστον ενώπιον Σου, αλλά ως επιμελής εργάτης της αμαρτίας είμαι άξιος Υιός της κολάσεως. Λοιπόν, εάν και κολασθώ, δικαίως μου πρέπει. Αρκεί μόνον εσ΄θ να μην είσαι κατά εμού λυπημένος, αλλά να με κοιτάζεις με χαρούμενον προσώπον και τότε δι εμέ ο Αδης θα γίνει φωτεινός Παράδεισος!


Σε παρακαλω, Ελπιδα μου, μην τα παρατας τωρα...συνεχισε την προσευχουλα σου!!!Με πολυ πιστη.......ειναι μια δοκιμασια ακομα..τωρα θα φανουμε ποσο πιστευουμε..αυτες τις δυσκολες στιγμες...!!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από panosgreece »

eleimon έγραψε:Πολλές φορές προσευχόμαστε στον Θεό για ένα πρόβλημα που μας απασχολεί έντονα. Η επιθυμία μας είναι ο Θεός να απαντήσει αμέσως και να δώσει την λύση που εμείς πιστεύουμε ότι είναι καλύτερη.

Όμως συνήθως αυτό δεν συμβαίνει. Ο Θεός αργεί να δώσει απάντηση και εμείς αναρωτιόμαστε αν μας ακούει. Αλλες φορές πάλι απαντά με διαφορετικό τρόπο απο ότι εμείς θα θέλαμε και πάλι τότε δεν είμαστε σίγουροι αν άκουσε καλά τις προσευχές μας!

Αλήθεια πόσο ανθρώπινα σκεφτόμαστε και πόσο λίγο βασιζόμαστε στην κρίση και στα σχέδια που έχει ο Θεός για μας. Πόσο ολιγόπιστοι στεκόμαστε μπροστά στον Δημιουργό του σύμπαντος και στις αιώνιες υποσχέσεις Του προς εμάς????

Ερωτηματα που καμια φορα νιωθω οτι με πνιγουν,οταν προσευχομαι για κατι και βλεπω οτι δεν ακουγομαι,κι εκεινη τη στιγμη ξεχναω τα οσα εχω παρακαλεσει ανα καιρους κι εχω εισακουστει....δε σκεφτομαι οτι οσα δεν εχουν εισακουσθει ισως ναναι και για καλο μου,ο Κυριος μας δε θα μας εστελνε κατι ποτε που δε θα μας ωφελουσε.!!!!

Γιατι μου συμβαινει αυτο καποιες φορες????ανυπομονησια,λυγισμα,και μετα ερχεται η θλιψη....ΓΙΑΤΙ?

αγαπητη με αγαπη σου λεω οτι δεν τολμαμε να ζηταμε ποτε

απλα στην προσευχη μας μονο ευχαριστουμε . πατηρ υιος και αγιο πνευμα



ενα ωραιο πρωι πιτσιρικος εγω στην παναγουδα μαζι με αλλους νεους ανησηχους

ενας νεαρος αισθανθηκε ασχημα και λεει στον γεροντα παισιο : γεροντα συγνωμη

που ηρθα με το σκουλαρικι στο αυτι και πηγε να το βγαλει.......

του λεει ο γεροντας ο καλος θεος δεν βλεπει στο αυτι αλλα στην καρδια

αμα το βγαλεις απο την καρδια σου θα βγει και απο το αυτι σου ,,,,,και πηγε και τον φιλησε στο κεφαλι .................................



προσευχη με καρδια μιλα με την μια στον θεο
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από eleimon »

Σ ευχαριστω Σμαρω μου για τη προσευχουλα,θα τη λεω κι αυτη μαζι με τις υπολοιπες που διαβαζω....Δε θα τα παρατησω οχι,οσο και να πιεζομαι δε θα τα παρατησω....

Πανο μου μηπως φταιει αυτο? επειδη ζητουσα? Εκεινος δε μας εχει πει να του ζηταμε?ΠΟΤΕ ομως δεν εχω παψει να τον ευχαριστω για ολα...
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από panosgreece »

eleimon έγραψε:Σ ευχαριστω Σμαρω μου για τη προσευχουλα,θα τη λεω κι αυτη μαζι με τις υπολοιπες που διαβαζω....Δε θα τα παρατησω οχι,οσο και να πιεζομαι δε θα τα παρατησω....

Πανο μου μηπως φταιει αυτο? επειδη ζητουσα? Εκεινος δε μας εχει πει να του ζηταμε?ΠΟΤΕ ομως δεν εχω παψει να τον ευχαριστω για ολα...
:wink: :wink: :wink:
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
LOCKHEART
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 20, 2008 12:00 pm
Τοποθεσία: Aπο Αθήνα αλλα τώρα Ζάκυνθο
Επικοινωνία:

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από LOCKHEART »

Η οκνηρία είναι μια κατάσταση όπλο του διαβόλου κατά την φθαρτή κατάσταση του ανθρώπου να τον καταβάλει και εν συνεχεία να εγκαταλείψει τον αγώνα. Η οκνηρία εκδηλώνεται αρχικά με λογισμούς όπως "Βαριέμαι, αφου ο Θεος δεν με ακουει τι να κατσω να προσευχηθω, πω πω ποιος προσευχεται τώρα κλπ" μετα τους λογισμούς έρχεται η βιολογική κατάπτωση με εκδηλώσεις όπως κομάρες στα πόδια , πονοκέφαλος , ακεφιά η τσαντίλα κλπ.

ΛΥΣΕΙΣ:

Μια λύση είναι φυσικά να μην εγκαταλείψουμε τον αγώνα αλλά και φυσικά ΟΧΙ στην κόντρα διότι μπορεί να έχουμε χειρότερα αποτελέσματα. Μπορούμε να αλλάξουμε κάποια προσευχούλα η δέηση οπότε η νόηση μας να επικεντρωθεί σε κάτι καινούργιο οπότε να μας δώσει άλλο ερέθισμα. Μια άλλη λυση ειναι να παίρνουμε βαθιές ανάσες κατά την ώρα που η οκνηρία επιτίθεται και την ώρα της εκπνοής αν νιώθουμε ότι την βγαζουμε απο μέσα μας, ακόμα να έχουμε την εικόνα του γλυκύτατου Ιησού πάνω στο Σταυρό αλλά και την δύσκολη ώρα της πορείας στο Γολγοθά. Όπως λέει και ο Αγιος Νικόδημος ΟΧΙ υπερβολές πχ αν κάνουμε κομποσχοινάκι με την ευχή με 100αρι ας κάνουμε για κάποιες μέρες με 50αρι για να κερδίσουμε και πάλι την χαμένη μας διάθεση αν είναι δύσκολη περίοδος για εμας για διάφορους λόγους όπως συναισθηματικούς η άλλου. Πάντα να έχουμε υπομονή πχ μπορούμε ακόνα να διαβάσουμε κάποιο πατερικό βιβλίο οπότε να στραφούμε διαφορετικά στο νόηση και την λογική για το Θεο ώστε να λάβουμε νέα γνώση προς επεξεργασία .

ΥΠΟΜΟΝΗ - ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, ΑΓΩΝΑΣ ΘΕΟΓΝΩΣΙΑΣ :)!
I prefer nothing than something bad
Μακάριοι οι καθαροί τη καρδία, ότι αυτοί τον Θεόν όψονται
Άβαταρ μέλους
panos0
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2006 5:00 am

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από panos0 »

eleimon έγραψε:Κι αν δεν εχεις ορεξη να προσευχηθεις Νικολα μου? εκει τι γινεται? αν προσευχεσαι και νιωθεις οτι πιεζεσαι,οτι κατι σε σπρωχνει να τελειωσεις γρηγορα? εγω αυτο εχω παθει αυτες τις μερες και μου συμβαινει πρωτη φορα,και νιωθω πολυ ασχημα,σαν να εχω ξεχαστει απο το Χριστο.....

Join the club "ελα στο κλαμπ" που λενε και οι Αμερικανοι :mrgreen:
Τι να λεμε τωρα... δεν υπαρχει καμια δικαιολογια γιατι να μην ακουσει ο Χριστος ορισμενους, δεν εννοω εμενα αλλα αλλους, δεν θελω να γραψω εδω αλλα πιστεψτε με δεν μπορει καμια οχι αιτια αλλα δικαιολογια να σταθει.
Εγω την εκοψα την προσευχη δεν κανω γιατι νιωθω να μιλαω στον τοιχο ας πουμε.

99% των προσευχων μενουν αναπαντητες ενα σκανδαλωδες μεγαλο ποσοστο, δυστυχως μετα απο αυτο η προτροπη/συμβουλη "προσευχησου" ειναι κενη περιεχομενου αφου η δυναμη της προσευχης αναλωθηκε στο ασπιδα κατα του Διαβολου, ρομφαια κατα του αντικειμενου, και αλλα τετοια πομπωδη βγαλμενα απο ταινια του Αρχοντα ων Δαχτιλιδιων.
Δεν θα ηθελα να πω εδω τιποτε παραπανω για 2 λογους,ο ενας ειναι οτι επειδη δεν δουλεψε σε εμενα δεν παει να πει οτι δεν θα δουλεψει και στον αλλο, και ο αλλος λογος ειναι ευνοητος.
Τα ξερω τα επιχειρηματα υπερ της προσευχης ενα προς ενα αλλα σιγουρα σε μια συζητηση, δυστυχως, ο υποστηρικτης της "θα παει ακλαφτος..."

Μεσα στο κλιμα των ωραιων εκφρασεων θα πω και εγω τις δικιες μου. Δυστυχως αυτες ισως να ειναι η πραγματικοτητα...

Ο Διαβολος ειναι διπλα, δραστηριος οσο ποτε, δεν περιμενει μηπως τον δεχθεις, ουτε παιζει με τους κανονες του Χριστου, παντα διπλα οταν κανεις προσευχη να χαχανιζει, και οταν με τα πυρινα του ματια βλεπει κανενα να κλαιει και να παρακαλα τον Χριστο, παιρνοντας εκδικηση, φωναζει κοροιδευτικα....
ἐπικαλεῖσθε ἐν φωνῇ μεγάλῃ, ὅτι θεός ἐστιν, ὅτι ἀδολεσχία αὐτῷ ἐστι, καὶ ἅμα μή ποτε χρηματίζει αὐτός, ἢ μή ποτε καθεύδει αὐτός, καὶ ἐξαναστήσεται* (Βασ ιη,27)

*Φωναξε δυνατοτερα, Θεος ειναι αυτος!, μπορει να σκεφτεται, μπορει να ειναι καπου απασχολημενος, η να ταξιδευει....
Κριμα....
Δημοσ.: 590
Δημοσ.: 591 " Έρχομαι και εγώ...."

I'll take lives and show all no mercy that night
Attack those not knowing my force
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από aposal »

eleimon έγραψε:Σ ευχαριστω Σμαρω μου για τη προσευχουλα,θα τη λεω κι αυτη μαζι με τις υπολοιπες που διαβαζω....Δε θα τα παρατησω οχι,οσο και να πιεζομαι δε θα τα παρατησω....

Πανο μου μηπως φταιει αυτο? επειδη ζητουσα? Εκεινος δε μας εχει πει να του ζηταμε?ΠΟΤΕ ομως δεν εχω παψει να τον ευχαριστω για ολα...
Το να ζητάμε δεν νομίζω ότι είναι κακό, αρκεί να μην ζητάμε κάτι για τον εαυτό μας! Μπορούμε όμως να προσευχόμαστε για όλους τους άλλους! Για μας αρκεί να λέμε - με ειλικρινή μετάνοια - το "Κύριε Ιησού Χριστέ, Υιε Θεού, ελέησόν με τον αμαρτωλό".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Γιατι μου συμβαινει αυτο????

Δημοσίευση από aposal »

panos0 έγραψε: Εγω την εκοψα την προσευχη δεν κανω γιατι νιωθω να μιλαω στον τοιχο ας πουμε.

99% των προσευχων μενουν αναπαντητες ενα σκανδαλωδες μεγαλο ποσοστο, δυστυχως μετα απο αυτο η προτροπη/συμβουλη "προσευχησου" ειναι κενη περιεχομενου αφου η δυναμη της προσευχης αναλωθηκε στο ασπιδα κατα του Διαβολου, ρομφαια κατα του αντικειμενου, και αλλα τετοια πομπωδη βγαλμενα απο ταινια του Αρχοντα ων Δαχτιλιδιων.Κριμα....
Αγαπητέ μου Παναγιώτη τα έχουμε ξαναπει εμείς οι δύο. Νομίζω όμως ότι πρέπει να πάρεις την άποψη ενός πνευματικού (όχι απλού εξομολόγου) για το τι φταίει και δεν εισακούονται οι προσευχές σου. Αν μπορέσεις να έρθεις στη συνάντησή μας την Κυριακή (χαρά μας), αυτό είναι ένα καλό ερώτημα που μπορείς να θέσεις στον πατέρα Ματθαίο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”