Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Καλημέρα
δεν απάντησες ως συνήθως σε ότι ρώτησα
δεν πειράζει επιβεβαίωσες τις υποψίες μου....
η βαση που πατώ ειναι η βάση που υπάρχει για όλους τους ορθόδοξους χριστιανούς, τίποτα λιγότερο αλλά και τίποτα περισσότερο
εξού και η παρουσία μου εδω σε αυτή τη σελίδα..διαβάζω.."ακούω "με τα μάτια της ψυχής ότι είναι γραμμένο απο Αγιους ,Οσιους ,Μοναχούς..και όχι μόνο σε αυτήν..δεκάδες τα αναγνώσματα σε πολλές σελίδες ....
ο καθένας με την σειρά του αγαπητέ μου pan έχει αφήσει το δικό του λιθαράκι σε αυτό που εμείς γαλουχηθήκαμε και διαλέξαμε για θρησκεία μας...υπέφεραν πολλά περισσότερα για αυτά τα γραφόμενα ...για να εχεις εσυ την πολυτέλεια της αντιγραφής ...γιατί αυτό κάνεις...
μεταφέρεις πολύ καλά τα λόγια των Αλλων..όσες φορές χρειάστηκε να εκδηλώσεις δικά σου πιστεύω... φοβάμε ότι το απεφυγες...
να πάρω το θάρος να σε ρωτήσω ...????
εισαι Ορθόδοξος? και περιμένω αυτή την φορά μια ευθεία απάντηση .και όχι λόγια Αγίων .
καλη σου μερα ...
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

Όθεν επρόσταξε τούς ανθρώπους του νά φυλάγουν τόν Άγιον έως νά τόν στείλη εις τόν Πασάν, καί νά μή τόν αφήσουν νά έβγη από τήν αυλήν του. Τότε εκατάλαβεν ο ευλογημένος Διδάσκαλος, πώς έχουν νά τόν θανατώσουν. Όθεν εδόξασε καί ευχαρίστησε τόν Δεσπότην Χριστόν, οπού τόν ηξίωσε νά τελειώση τόν δρόμον τού αποστολικού κηρύγματος μέ μαρτύριον. Έπειτα στραφείς πρός τους καλογήρους οπού τόν συνώδευαν, τούς λέγει εκείνο τό ψαλμικόν "Διήλθομεν διά πυρός καί ύδατος, καί εξήγαγες ημάς εις αναψυχήν" καί όλην εκείνην τήν νύκτα εδοξολόγει μέ Ψαλμούς τόν Κύριον, χωρίς νά δείξη ολότελα κανένα σημείον λύπης διά τήν στέρησιν τής ζωής του, αλλά μάλιστα φαινόμενος χαριέστατος εις τό πρόσωπον, ωσάν νά επήγαινεν εις χαρές καί ξεφαντώματα. Αφού δέ εξημέρωσε, τόν επήραν επτά δήμιοι Τούρκοι καί τόν έβαλαν επάνω εις ένα άλογον, καμωνόμενοι τάχα, πώς έχουν νά τόν υπάγουν εις τόν Κούρτ Πασάν. Αλλ' όταν εμάκρυναν έως δύο ωρών διάστημα, τόν έφεραν εκεί οπού έτρεχεν ένας μεγάλος ποταμός, καί ούτω ξεπεζεύοντάς τον, τού εφανέρωσαν τήν προσταγήν οπού είχαν από τόν Κούρτ Πασάν διά νά τόν θανατώσουν.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Δημοσίευση από pan »

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ

Ηπαρχουν δυο λογοι που δεν με αφηνουν να συνεχεισω για τον μεγαλο Αγιο.
Ο πρωτος ειναι οτι μερικοι δεν θελουν για τον αλφα-βητα λογο και δεν θελω να εχω συνεχεια επενιγμους και μικροτσακομους με τους αδελφους και τις αδελφες αυτης τις ωραιας σελιδας. Αν πιστευεται οτι ειμαι εγω ο ετιος που δεν περνατε καλα τοτε δεν θελω να μαυροσω την σελιδα.
Ο δευτερος ειναι οτι κραταει πολυ χορω στο site και θα διμιουργισω προβλημα γι' αυτο ειναι λογικο να σταματισω εδω.
Σας ευχαριστω που διαβασατε για τον Αγιο και ευχωμε να πρεσβεβη για ολους μας.


Ο Αγιος εδεχθη μετά χαράς τήν τοιαύτην κατ' αυτού απόφασιν, καί κλίνας τά γόνατα, προσευχήθη εις τόν Θεόν ευχαριστών καί δοξάζων αυτόν, ότι διά τήν αγάπην του θυσιάζει τήν ζωήν του, καθώς επεθύμει πάντοτε η ψυχή του. Έπειτα σηκωθείς ηυλόγησε σταυροειδώς τά τέσσαρα μέρη τού κόσμου, καί ηυχήθη πάντας τούς χριστιανούς, οπού φυλάττουσι τάς παραγγελίας του. Οι δέ δήμιοι τόν εκάθησαν κοντά εις ένα δένδρον, καί ηθέλησαν διά νά δέσουν τά χέρια του. Αλλ' ο Άγιος δέν τούς άφησε, λέγοντάς τους, ότι δέν αντιστέκεται, αλλά κρατεί σταυρωμένα τά χέρια του, ωσάν νά τού τά είχαν δέσει. Έπειτα ακούμβησε τήν ιεράν του κεφαλήν εις τό δένδρον, καί ούτω τόν έδεσαν οι βάρβαροι από τόν λαιμόν μέ ένα σχοινίον καί ευθύς μόνον όπου τόν έσφιξαν, επέταξε τό θείον πνεύμα του εις τά Ουράνια, καί ούτως ηξιώθη ο τρισμακάριστος Κοσμάς, ο κοινωφελέστατος εκείνος άνθρωπος, καί τού κόσμου κόσμος ο ευκοσμότατος, νά λάβη διπλούς τούς στεφάνους παρά Κυρίου, καί ως ισαπόστολος καί ως ιερομάρτυς, όντας εις ηλικίαν εξήντα πέντε χρόνων.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Το νήμα κλείνει εδώ.....'Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”