Ελεημοσύνη

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

Αγαπητοί αδελφοί-ες μου χαίρεται

Το θέμα της ελεημοσύνης είναι μεγάλο και δεν είμαι ο αρμόδιος να το αναπτύξω όσο θα πρέπει, θα πω μόνο τις σκέψεις μου.
Αλήθεια αδελφοί το να δίνης ελεημοσύνη ανεξαιρέτως σε όσους σου ζητάνε, δεν είναι το σωστό; Ο Ιησούς Χριστός μας λέει αγάπα τον πλησίον σου ως ΣΕΑΥΤΟΝ,
Όπως είναι ο άλλος, χωρίς διάκριση, άλλωστε ποιος από εμάς έχει διάκριση;
αγαπά Κύριον τον Θεόν σου εξ όλης της καρδίας σου, και εξ όλης της ψυχής σου, και εξ όλης της διανοίας σου, και εξ όλης της δυνάμεώς σου· αύτη είναι η πρώτη εντολή. Και δευτέρα ομοία, αύτη· Θέλεις αγαπά τον πλησίον σου ως σεαυτόν. Μεγαλητέρα τούτων άλλη εντολή δεν είναι.
Ακούω πολλούς που λένε: ωχ αυτός; τον ξέρω τη απατεώνας είναι μην του δώσετε τίποτα, άντε ρε φύγε από εδώ.
Ονομαζόμαστε χριστιανοί αλλά είμαστε μόνο στο όνομα.
Θα αναφέρω ένα παράδειγμα και θα κλείσω για να μην σας κουράσω.
Διάβαζα ένα βιβλίο κάποιο βράδυ περί ελεημοσύνης και ενθουσιάστηκα πάρα πολύ που είπα μέσα μου να δίνω σε οποιονδήποτε μου ζητήσει από εδώ και στο εξής. Έκανα τα καθήκοντα μου και έπεσα για ύπνο. Το πρωί βγαίνοντας από την πολυκατοικία για να πάω στη δουλειά, μου ζήτησε ελεημοσύνη κάποιος, και είπα μέσα μου: πω πω πρωί πρωί άρχισαν, και φτάνοντας στην γωνία θυμήθηκα τη διάβαζα το προηγούμενο βράδυ και γύρισα πείσω και του έδωσα, αλλά η αμαρτία είχε γίνει. Παρ’ όλο που αμάρτησα όμως είχα μία απέραντη χαρά όλη μέρα και σκεφτόμουν ότι ήταν ο Κύριος μου και ο Θεός μου.
avvas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από avvas »

παντὶ δὲ τῷ αἰτοῦντί σε δίδου, καὶ ἀπὸ τοῦ αἴροντος τὰ σὰ μὴ ἀπαίτει. Λουκά 6, 30

Παντί σημαίνει στον κάθε έναν που σου ζητάει δώσε
Δεν σημαίνει δώσε στον καθένα εκτός απ αυτούς που δεν σου αρέσει η φάτσα τους.
Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο.
Άσχετα αν κάποιες φορές σκέφτομαι .. «μα αυτός τώρα το παίζει ζητιάνος και με εξαπατά»
αυτός είναι ένας λογισμός εκ του πονηρού για να μην δώσω, όπως είμαι υποχρεωμένος να κάνω

...«σύ ούν κακοπάθησον ως καλός στρατιώτης του Χριστού.»

Διαβάζω μόνον τις παραθέσεις που επιλέγω να διαβάσω και αγνοώ τις υπόλοιπες
Μην θεωρείς λοιπόν ως δεδομένο πως ότι γράφεις εσύ το διαβάζω και εγώ..
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

avvas έγραψε:παντὶ δὲ τῷ αἰτοῦντί σε δίδου, καὶ ἀπὸ τοῦ αἴροντος τὰ σὰ μὴ ἀπαίτει. Λουκά 6, 30

Παντί Άσχετα αν κάποιες φορές σκέφτομαι .. «μα αυτός τώρα το παίζει ζητιάνος και με εξαπατά»
αυτός είναι ένας λογισμός εκ του πονηρού για να μην δώσω, όπως είμαι υποχρεωμένος να κάνω
ακρηβώς αυτο αδελφέ, εύγε
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

Ένας καλός ιερέας κάθε Κυριακή μετά τη Λειτουργία μάζευε τους φτωχούς της ενορίας του και τους μοίραζε τα χρήματα, που μάζευε το «κιβώτιο των πτωχών».
Μια Κυριακή πήγε μία γυναίκα με παλιά ξεσκισμένα ρούχα με ύφος κακομοίρικο. Ο Ιερέας τη λυπήθηκε. Έβαλε το χέρι του στο κιβώτιο με την πρόθεση να της δώσει όσα χρήματα χωρούσε η παλάμη του. όταν το τράβηξε έξω, είδε πως είχε πιάσει λίγα κέρματα. Βιάστηκε να της τα δώσει, γιατί πίσω της περίμενε άλλη να πάρει φιλοδώρημα. Αυτή φορούσε περιποιημένα φορέματα. Ο ιερέας σκέφτηκε πως ήταν από κείνες που χωρίς λόγο ζητιανεύουν. Θα της έδινε λίγα, για να μην την αφήσει να φύγει έτσι και τής έμενε η ντροπή. Έβαλε πάλι το χέρι του στο κιβώτιο κι η χούφτα του γέμισε χρυσά νομίσματα.
Σαν ευλαβής που ήταν κατάλαβε τη θεία επέμβαση. Ζήτησε λοιπόν πληροφορίες και για τις δύο εκείνες γυναίκες. Έμαθε τότε πως η μία που φαινόταν καλοντυμένη, ήταν από καλή οικογένεια, που τελευταία από διάφορα ατυχήματα φτώχυνε και υπέφερε πολύ. Από αξιοπρέπεια φορούσε περιποιημένα ρούχα. Η άλλη έβαζε κουρέλια, όταν έβγαινε να ζητιανέψει, για να της δίνουν ευκολότερα.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Ωραίες και διδακτικές ιστορίες αδελφέ Παναγιώτη.
Σε ευχαριστούμε!
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

33 και στησει τα μεν προβατα εκ δεξιων αυτου τα δε εριφια εξ ευωνυμων
34 τοτε ερει ο βασιλευς τοις εκ δεξιων αυτου δευτε οι ευλογημενοι του πατρος μου κληρονομησατε την ητοιμασμενην υμιν βασιλειαν απο καταβολης κοσμου
35 επεινασα γαρ και εδωκατε μοι φαγειν εδιψησα και εποτισατε με ξενος ημην και συνηγαγετε με
36 γυμνος και περιεβαλετε με ησθενησα και επεσκεψασθε με εν φυλακη ημην και ηλθατε προς με
37 τοτε αποκριθησονται αυτω οι δικαιοι λεγοντες κυριε ποτε σε ειδομεν πεινωντα και εθρεψαμεν η διψωντα και εποτισαμεν
38 ποτε δε σε ειδομεν ξενον και συνηγαγομεν η γυμνον και περιεβαλομεν
39 ποτε δε σε ειδομεν ασθενουντα η εν φυλακη και ηλθομεν προς σε
40 και αποκριθεις ο βασιλευς ερει αυτοις αμην λεγω υμιν εφ οσον εποιησατε ενι τουτων των αδελφων μου των ελαχιστων εμοι εποιησατε
41 τοτε ερει και τοις εξ ευωνυμων πορευεσθε απ εμου [οι] κατηραμενοι εις το πυρ το αιωνιον το ητοιμασμενον τω διαβολω και τοις αγγελοις αυτου
42 επεινασα γαρ και ουκ εδωκατε μοι φαγειν εδιψησα και ουκ εποτισατε με
43 ξενος ημην και ου συνηγαγετε με γυμνος και ου περιεβαλετε με ασθενης και εν φυλακη και ουκ επεσκεψασθε με
44 τοτε αποκριθησονται και αυτοι λεγοντες κυριε ποτε σε ειδομεν πεινωντα η διψωντα η ξενον η γυμνον η ασθενη η εν φυλακη και ου διηκονησαμεν σοι
45 τοτε αποκριθησεται αυτοις λεγων αμην λεγω υμιν εφ οσον ουκ εποιησατε ενι τουτων των ελαχιστων ουδε εμοι εποιησατε
46 και απελευσονται ουτοι εις κολασιν αιωνιον οι δε δικαιοι εις ζωην αιωνιον
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Andreasmas »

Με πρόλαβες ,Pan,
Και μόλις θα άνοιγα το θέμα αυτό.Αποφάσισα λοιπόν ,από αρχές Αυγούστου, να μην κάνω επιλεκτική ελεημοσύνη,για τους γνωστούς λόγους που όλοι γνωρίζουμε.
Έλα όμως που λες και ήταν όλοι συνεννοημένοι ,έρχονται ο ένας μετά τον άλλον? Ελα όμως που μου έφυγε κι ένα μεγάλο βάρος και η χαρά μου περισσότερη?
Είναι να μην αρχίσω.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
pan
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2005 5:00 am

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από pan »

Andreasmas έγραψε: Ελα όμως που μου έφυγε κι ένα μεγάλο βάρος και η χαρά μου περισσότερη?
Είναι να μην αρχίσω.
αυτη η χαρα ειναι ανεκτιμητη, και
φαντάσου τη χαρα που γίνετε στον ουρανό αδελφέ, γιατι με τα παραδειγματα τα ορθά ολων μας θα μπορέσουμε να βοηθεισουμε τον διπλανο μας.
περιμένουμε τα δικά σου κείμενα.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από Andreasmas »

Ποιά κείμενα ,φίλε Pan; :shock:
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ελεημοσύνη

Δημοσίευση από lathras »

Παιδιά, ωραία όλα αυτά, αλλά ο Θεός μας έδωσε το μυαλό για να κρίνουμε κάποια πράγματα....

Υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με τη μαφία που εκμεταλεύεται ζητιάνους.....οι άνθρωποι αυτοί (ξένοι και κυρίως παιδιά)είναι ουσιαστικά δούλοι σε αυτά τα κυκλώματα και αναγκάζονται να ζητιανεύουν με απειλή να τους σκοτώσουν....
όσο εμείς δίνουμε σε αυτούς τους ζητιάνους λεφτά, τόσο περισσότερα θα βγάζουν τα κυκλώματα και άρα τόσο περισσότερους ανθρώπους θα οδηγούν στο δρόμο της δουλείας!!!!!!!!!!!!!!!!
Είναι σαν την πορνεία και τον τζόγο...όσο αποφέρουν τεράστια έσοδα, τόσο τα κυκλώματα θα βάζουν νέο κόσμο σε αυτά.........

Αν όμως σταματούσαμε να τροφοδοτούμε με χρήματα εμεις οι υπόλοιποι αυτά τα "παραεπαγγέλματα" τότε μπορεί χιλιάδες άνθρωποι να γλυτώναν!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”