Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6453
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από stathis73 »

Captain Yiannis έγραψε:Να λοιπόν Ευστάθιε :8 που στο θέμα που εγώ άνοιξα ,
....προσπαθώ να κάνω ένα ψιλοσυντονισμό :lol:

Καπετάνιε εγω το εχω θίξει το θέμα πολλές φορές στον Νικολα,...........αλλα στου κουφου την πορτα :45 :45 :45 τον απείλησα τον ξανα απείλησα τιποτα,

Οσο για το σοβαρο θεμα αυτο της μεγαλης και ιερας συνόδου , εχω να πω το εξής...............η πέτρα πανω στην οποια κτίστηκε-θεμελιώθηκε η εκκλησία Του ειναι ο ιδιος οποτε εγω ολα αυτα τα βλεπω και γελώ γιατι πάντα θα υπάρχει ενας Άγιος Μάρκος Ευγενικός , ειναι δυνατόν να αφήσει ο καλός Θεός αβοήθητη την εκκλησία Του;;;...............πάντα θα υπάρχει ενας αγιος Σπυρίδων να βαλει τα πράγματα στην θέση τους :wink:

Εγω προσωπικά αυτο που ξέρω μετα βεβαιότητας ειναι αμα "σημάνουν οι καμπάνες της αναστάσεως" θα παω βουρ με τον εξω απ δω και τους ακόλουθους του, για αυτο ας κοιτάμε ολοι την αληθινή μετάνοια μας και ο ζυγός της δικαιοσύνης να γύρει προς τα καλα εργα οταν ερθει η ώρα.

Καλό παράδεισο σε όλους
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από nickzark »

Οποτε λοιπον εγω λεω ας μπει ο Καπετανιος σαν παλιος και εμπειρος συντονιστης διαχειριστης αμα ειναι η οπως αλλιως λεγεται για να λυθει το θεμα.
Ειρηνη αδερφια μου.Καλα λεει ο Σταθης.Αν δεν μπορουμε ειρηνικα 5-10 ατομα να μιλησουμε , (που μπορουμε πιστευω, απλα ετυχε μια μκικρη διαφωνια) , τοτε τι να πουμε και για το τοσο σπουδαιο θεμα οπως ειναι η Πανορθοδοξη συνοδος. Εκει τι πρεπει να κανουν??
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καπετανιε ξερει ο Νικος τι εννοω.

Οσον αφορα τον Πειραιως, μας στεναχωρησε με την αποφαση του, το ανεφερα και πιο πανω.

Ηταν λαθος να μην παει, να τα πει οσο ωραια τα γραφει, κατα προσωπο ολων.

Οι Πατερες δεν εφευγαν απο το πεδιο της μαχης, αλλα εμεναν μεχρι να λαμψει η αληθεια της πιστεως.

Αμα το ριχνανε στις παραιτησεις σημερα η μονοφυσιτες θα ημασταν, η ισλαμικα ζομπι, η ανδρεικελα του αλαθητου..

Απο εκει και περα οπως νομιζει ο καθενας πραττει και κρινεται αναλογως.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

dionysisgr έγραψε:Καπετανιε ξερει ο Νικος τι εννοω.

Οσον αφορα τον Πειραιως, μας στεναχωρησε με την αποφαση του, το ανεφερα και πιο πανω.

Ηταν λαθος να μην παει, να τα πει οσο ωραια τα γραφει, κατα προσωπο ολων.

Οι Πατερες δεν εφευγαν απο το πεδιο της μαχης, αλλα εμεναν μεχρι να λαμψει η αληθεια της πιστεως.

Αμα το ριχνανε στις παραιτησεις σημερα η μονοφυσιτες θα ημασταν, η ισλαμικα ζομπι, η ανδρεικελα του αλαθητου..

Απο εκει και περα οπως νομιζει ο καθενας πραττει και κρινεται αναλογως.


Νάναι ευλογημένο Διονύση, αυτό ακριβώς είχα κατά νου, :smile:
είναι σαν τους παλιοημερολογίτες, που σηκώνουν μπαϊράκι τραβάνε όπου τους βολεύει και όπως τους βολεύει και μετά παραπονούνται που δεν τους ακούει κανείς.

Πήγαινε ευλογημένε πες τους κατά πρόσωπο (μεταξύ ίσων) την αλήθεια σου,
ούτως η άλλως την κατέχεις όσο την κατέχεις,
...έτσι που να σ’ αγαπάει κι ο Θεός.

Βαράει τώρα κινήσεις ανεξάρτητες, …. Ποιος είσαι το Θωρηκτό «Αβέρωφ»:::

Κύριε ελέησον.

Τώρα στο άλλο :smile:
Δεν είμαι ούτε κατάλληλος ούτε διαθέσιμος για συντονιστής σεβαστοί.
Κατ’ αρχήν δεν θα διέγραφα κανένα και ποτέ και για κανένα λόγο.
Πάρτε παράδειγμα από τα παραπάνω,
έχω που έχω τα δικά μου χάλια , …των άλλων θα κοιτάω. :lol:
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από ntinos »

Να πω κ εγώ το λογισμό μου…

Διαβάζοντας σε διάφορα σαϊτ, εδώ στο φόρουμ, κλπ, τους προβληματισμούς, τις ανησυχίες (που μπορεί να εκφράζονται με έντονο ή κ άσχημο τρόπο κάποιες φορές με αποτέλεσμα να στενοχωρούμε ο ένας τον άλλο κ να ταραζόμαστε), για όλα αυτά που γίνονται (ή ενδέχεται να γίνουν, ή να μην γίνουν) στη πανορθόδοξη σύνοδο, ή γενικότερα για το μέλλον της ορθοδοξίας, μου έρχονται στο μυαλό οι παρακάτω κουβέντες του Αγ. Γρηγορίου του Θεολόγου σε μία επιστολή προς ένα φίλο του, κ παίρνω ελπίδα ότι αν κάνει ο καθένας αυτό που μπορεί, ο Θεός σίγουρα θα κάνει τα υπόλοιπα που δεν μπορούμε να ελέγξουμε/κάνουμε.

«Ρωτάς πώς τα πάω. Άσε, πολλή πίκρα. Μού λείπει ο Βασίλειος, ο πνευματικός μου αδερφός, και ο Καισάριος, ο βιολογικός μου αδερφός. «Ο πατέρας και η μητέρα μου μ' έχουν εγκαταλείψει», για να το πω με τα λόγια του Δαυίδ. Τα τού σώματος πονεμένα, τα γηρατειά επικρέμονται πάνω από το κεφάλι μου, οι υποχρεώσεις με εξαντλούν, τα προβλήματα συσσωρεύονται, οι φίλοι με προδίδουν, η Εκκλησία διαλύεται. Χάθηκαν τα καλά, έμειναν τα στραβά, μέσα στη μαύρη νύχτα αρμενίζω, και φως πουθενά, ο Χριστός κοιμάται. Τι άλλο πρέπει πια να πάθω; Μια μόνο λύση υπάρχει για τα βάσανά μου, ο θάνατος. Αλλά αν κρίνω με βάση τα εδώ, κι εκεί απαίσια θα είναι.»

(σημ. Ο Άγιος δοκιμαζόταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ από τους αιρετικούς (αρειανοί) την εποχή εκείνη…μέχρι κ πέτρες του πέταγαν, είχε μείνει κατάμονος, εγκαταλελειμμένος….χωρίς μάνα, πατέρα, αδερφό, φίλους, υποστηρικτές….κ όμως…η Ορθοδοξία όχι μόνο επέζησε, αλλά μεγαλούργησε!!!)
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από dionysisgr »

Καθολου το χαλι σου δεν εχεις, Καπετανιε λεβεντης και σταρατος εισαι, και αληθινος,
οπως ολοι οι αλατισμενοι ανθρωποι, που εχουν αναμετρηθει με τον καιρο και με το πελαγο.

Μια χαρα εισαι, οτι ειναι αλμυρισμενο δεν σαπιζει ποτε..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από dionysisgr »

Ντινο η Ορθοδοξια δεν χανεται, και ενας να μεινει.

Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε, και εαν υπαρχει το κατα Θεον φιλοτιμο.

Εκει παιζεται το παιχνιδι.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Θα συμφωνήσω με τον Διονύση. Είναι πολλά που δεν μου αρέσουν για να μην πω τίποτα χειρότερο, αλλά οφείλουν όσοι τους δοθεί ο συνοδικός λόγος, έχουν βιβλικό καθήκον, να είναι έτοιμοι αεί προς απολογία παντί τω αιτούντι ημάς λόγον περί της εν ημίν ελπίδος. Η αποχώρηση, μου θυμίζει παραιτήσεις μελών της Κ.Ε. όπου τα είπα και παραιτήθηκα. Τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Δυστυχώς η απουσία μερικών Μητροπολιτων θα είναι αισθητή
Τελικά μάλλον το αποτέλεσμα θα είναι μόνο μερικές φωτογραφίες αναμνηστικές

Να δούμε αν ο Θεός μας αφήσει μόνους μας ή θα φωτίσει κάποιον εκεί να τα πει έξω από τα δόντια
Αν το μάθουμε τελικά
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35679
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Αγία και Μεγάλη, Πανορθόδοξη Σύνοδος

Δημοσίευση από toula »

Γιατί η Romfea.gr αποχωρεί από την Αγία και Μεγάλη Σύνοδο

Όλα αυτά τα χρόνια η Romfea.gr υπήρξε σταθερός υποστηρικτής της πραγματοποίησης της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου.

Καλύψαμε τις προσπάθειες του Οικουμενικού Πατριαρχείου να γίνει μία Σύνοδος που θα σφραγίσει την ενότητα των Ορθοδόξων.

Αναδείξαμε, χωρίς επιρροές και συγκεκριμένες υποδείξεις όπως κάποιοι μας αποδίδουν για να μειώσουν τη δουλειά μας, τις διαφορές ανάμεσα στις Εκκλησίες.

Οι πρώτοι που καλύψαμε γεγονότα και αναδείξαμε ειδήσεις που κατέληξαν να γίνουν τα εμπόδια για να σπάσει το γυαλί ανάμεσα στους Ορθοδόξους.

Μέσα από τη Romfea.gr αποκαλύφθηκε η ρήξη ανάμεσα σε Ιεροσόλυμα και Αντιόχεια για το Κατάρ, η διαφωνία του Τσεχίας με το Οικουμενικό Πατριαρχείο, οι διαφορές και οι διαφωνίες ανάμεσα στο Φανάρι και την Αντιόχεια, τη Ρωσία και την Αθήνα, είτε αφορούσαν τη Σύνοδο, είτε όχι.

Φιλοξενήσαμε όλες τις απόψεις, αποκαλύψαμε έγγραφα και δώσαμε βήμα σε όλους.

Για την ιστορία που εξελίσσεται σήμερα. Για το τώρα της Εκκλησίας.

Όχι για το πώς ήρθαν σε ρήξη ο Πάπας με τον Πατριάρχη στις Οικουμενικές Συνόδους που έγιναν προ αιώνων.

Δεν φιλτράραμε καμία είδηση και αρθρογράφησαν στις σελίδες μας όλοι όσοι τάχθηκαν υπέρ και κατά αυτού του σπουδαίου για την Ορθοδοξία γεγονότος.

Όμως λόγοι που θα εξηγήσουμε παρακάτω μας υποχρεώνουν να αποχωρήσουμε με σύσσωμη τη δημοσιογραφική ομάδα μας.

Πρώτον: τα μέτρα ασφαλείας είναι πολύ αυστηρά και δεν υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης σε κανένα χώρο των εξελίξεων.

Ακόμη και οι διαπιστευμένοι φωτογράφοι και δημοσιογράφοι (όπως και εγώ) το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να… περιφέρονται με ένα καρτελάκι καμαρωτοί.

Οι μόνοι που έχουν πρόσβαση είναι οι επίσημοι φωτογράφοι των Προκαθημένων λες και οι υπόλοιποι βρισκόμαστε στην Κρήτη για δημόσιες σχέσεις.

Πώς μπορεί να καλυφθεί η εκδήλωση, το μέγα γεγονός; Με συγκεκριμένο υλικό που δίνεται επίσημα; Ποια πληροφόρηση μπορούμε να έχουμε;

Καλό θα είναι να κατανοήσουν πως δεν ήρθαμε στην Κρήτη για … παραθερισμό.

Ακόμη και Μητροπολίτες χωρίς το καρτελάκι τους και το εγκόλπιό τους δεν μπορούν να εισέλθουν σε έναν Ναό να ανάψουν ένα κεράκι. Για ποια δημοσιογραφική κάλυψη γεγονότος μιλάμε λοιπόν;

Δεύτερον: η ενημέρωση δίνεται μόνο με το σταγονόμετρο και μέσα από επίσημα κανάλια της οργανωτικής επιτροπής.

Φιλτραρισμένες φωτογραφίες και κείμενα λες και συνεδριάζει κάποια Λέσχη και δεν είναι δικαίωμα κάθε Ορθοδόξου να είναι ενήμερος για το τί συμβαίνει στο Κολυμπάρι Χανίων.

Λες και έχουν συνεδριάσει οι ισχυροί του πλανήτη για το Παγκόσμιο Χρέος (και εκεί να καταλάβουμε και τα μέτρα ασφαλείας) και όχι Ορθόδοξοι πατέρες που θέλουν να δουν πως θα κινηθεί η Ορθοδοξία την επόμενη ημέρα.

Πως θα μιλήσουν στις καρδιές των ορθόδοξων πιστών! Πως θα δείξουν ότι η Ορθοδοξία διαφέρει και είναι η Εκκλησία της αγάπης και της μαρτυρίας Χριστού και όχι ένα κλειστό κλαμπ ανθρώπων με δύναμη και επιρροή…

Απογοητευμένοι λοιπόν αποχωρούμε γιατί δεν έχει και νόημα να παραμείνουμε στην Κρήτη.

Για την ενημέρωση του κοινού και μόνο η Romfea.gr θα φιλοξενεί τις επίσημες ανακοινώσεις που δίνονται από τους υπεύθυνους της Αγίας και Μεγάλης Συνόδου.

Αιμίλιος Πολυγένης
Διευθυντής
Romfea.gr
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”