Οι νηστείες του έτους

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από aposal »

Αδελφοί να με συμπαθάτε, αλλά έχω την εντύπωση ότι προσπαθείτε να απαξιώσετε τον θεσμό της νηστείας. Αυτό είναι μεγάλο λάθος! Προφανώς και έχουμε πολλά πάθη, μέσω των οποίων ο πονηρός εισέρχεται στον οργανισμό μας και μας μολύνει με ένα σωρό αμαρτίες, αλλά η λογική του: "επειδή αμαρτάνω δεν θα κάνω νηστεία", δεν είναι σωστή.
Η νηστεία είναι άσκηση για να προσεγγίσουμε τον Θεό. Αν λοιπόν όντως θέλουμε να πετύχουμε κάτι τέτοιο, καλόν είναι να προσπαθήσουμε να την εφαρμόσουμε στη ζωή μας, πάντα υπό την καθοδήγηση του πνευματικού μας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

+1
Η νηστεία, απαιτεί τον αγώνα μας, το μοναδικό <δικό μας> που μπορούμε να δώσουμε στον Θεό.
Οι λεπτομέρειες είναι μεταξύ του πιστού και του πνευματικού.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

aposal έγραψε:Αδελφοί να με συμπαθάτε, αλλά έχω την εντύπωση ότι προσπαθείτε να απαξιώσετε τον θεσμό της νηστείας. Αυτό είναι μεγάλο λάθος! Προφανώς και έχουμε πολλά πάθη, μέσω των οποίων ο πονηρός εισέρχεται στον οργανισμό μας και μας μολύνει με ένα σωρό αμαρτίες, αλλά η λογική του: "επειδή αμαρτάνω δεν θα κάνω νηστεία", δεν είναι σωστή.
Η νηστεία είναι άσκηση για να προσεγγίσουμε τον Θεό. Αν λοιπόν όντως θέλουμε να πετύχουμε κάτι τέτοιο, καλόν είναι να προσπαθήσουμε να την εφαρμόσουμε στη ζωή μας, πάντα υπό την καθοδήγηση του πνευματικού μας.
Δεν απαξιώνω τίποτα και κανένα, Απόστολε,

...πλην όμως , εδώ που φτάσαμε , μου φαίνεται αστείο να συζητάμε γιά τη θέση των Ταγών της Εκκλησίας στο αν θα φάμε ψάρι ή όχι,.. κάποιες μέρες.

Εδώ δεν τίθενται σοβαρά θέματα στην ημερήσια διάταξη των Ι.Σ. και το ψάρι μας μάρανε....
...και επιπλέον , από αυτή τη στάση των Αρχιερέων , έχουμε φτάσει σήμερα , σε ένα χωριό 300 κατοίκων να νηστεύουν .... 10.
ενώ έχει να πατήσει το ποδάρι του εξομολόγος στο χωριό ... πάνω από 15 χρόνια (όπως μου λένε)...
και αύριο της Παναγίας (Εισόδια) δεν θα γίνει καμία λειτουργία σε κανένα από τα τεσσερα χωριά της ενορίας.
Αυτά... και..

Κύριε ελέησον
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από aposal »

Εμείς εδώ οφείλουμε να πούμε πιο είναι το σωστό και από κει και πέρα ο καθένας μας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θα κάνει.
Το ότι κάποιες ενορίες έχουν εγκαταλειφθεί δεν δικαιολογεί, κατά τη γνώμη μου μου, την άποψη ότι δεν είναι σημαντική η νηστεία. Επιπροσθέτως θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η νηστεία δεν είναι μόνο αλλαγή διατροφής, αλλά εγκράτεια ΟΛΩΝ των παθών.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Καλα θα ειναι ο καθενας να μην γραφει δικα του για την νηστεια γιατι ο καθενας εχει αλλο μετρο αλλη δυναμη αλλα παθη
και αλλους κανονες αυτο θα το κρινει ο Πνευματικος του
αλλος παιρνει φαρμακα αλλη νηστεια θα κανει εκεινος και αν ολα αυτα γραφούν εδω θα νομιζουν μερικοι αδελφοι οτι ετσι πρεπει να νηστευουμε
αν μας ταιριαζει κιολας και ειναι και βολικη αλλο που δεν θελουμε.
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από aposal »

Εγώ έγραψα εδώ την γενική κατεύθυνση Δημήτρη μου, αυτήν που εισηγείται η Εκκλησία μας. Από κει και μετά η νηστεία που θα κάνει ο καθένας καθορίζεται πάντοτε από τον πνευματικό του.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

aposal έγραψε:Εμείς εδώ οφείλουμε να πούμε πιο είναι το σωστό και από κει και πέρα ο καθένας μας είναι ελεύθερος να επιλέξει τι θα κάνει.
Το ότι κάποιες ενορίες έχουν εγκαταλειφθεί δεν δικαιολογεί, κατά τη γνώμη μου μου, την άποψη ότι δεν είναι σημαντική η νηστεία. Επιπροσθέτως θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η νηστεία δεν είναι μόνο αλλαγή διατροφής, αλλά εγκράτεια ΟΛΩΝ των παθών.
Nα με συγχωρείς αν και δεν μου πέφτει λόγος, αλλά ο άνθρωπος δεν ισχυρίστηκε ότι η νηστεία δεν είναι σημαντική.
Επιπλέον παραπάνω διάβασα ότι ορισμένοι άνθρωποι νηστεύουν για.....να συγχωρεθούν οι αμαρτίες τους ( όχι ότι το δέχεται ο γράφων, αυτοί έτσι νομίζουν)
Άλλο νομίζω η εξομολόγηση που είναι μυστήριο, άλλο η μετάνοια που είναι προϋπόθεση για καθαρή εξομολόγηση, άλλο η άσκηση για σταθερή πορεία που συμπεριλαμβάνει και τη νηστεία. Πράγματι όπως αναφέρεις προέχει η νηστεία των παθών, τι να το κάνω να νηστεύω το γιαούρτι και να καπνίζω, όφελος έχω όταν και το κάπνισμα κόψω και το γιαούρτι.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24958
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Οι νηστείες του έτους

Δημοσίευση από aposal »

ΟΚ. Σταματάω γιατί προφανώς αυτά που γράφω οδηγούν σε λάθος νοήματα.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”