Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από vasilisalt »

faviola έγραψε:Πήγα πολλές φορές στους Αγανακτισμένους και στην συγκέντρωση του κ. Μίκη Θεοδωράκη που έκανε στα Προπύλαια και το θεωρώ μεγάλη μου τιμή. Θα μπορώ να πω στα παιδιά και στα εγγόνια μου ότι ήμουν και εγώ εκεί, όπως η μητέρα μου και ο αδερφός της μου είπαν ότι ήταν εκεί στο Πολυτεχνείο, όπως ο πατέρας μου στο στρατό (περίοδος Χούντας) ήταν συνεχώς φυλακή γιατί ήταν χαρακτηρισμένος κομμουνιστής (χωρίς να ανήκει στο Κ.Κ.Ε.). Ναι, αισθάνομαι περήφανη! Όμως στενοχωριέμαι γιατί δεν έχω πείσει τους συνανθρώπους μου ότι με την προσευχή οι καταστάσεις αλλάζουν γρηγορότερα. Άρα εγώ, αν και ονομάζομαι Χριστιανή, δεν είμαι. Έκει είναι το δικό μου λάθος, γιατί ευτυχώς πολιτικά λάθη δεν έχω κάνει ακόμα μιας και έχω ψηφίσει μόνο στις περσινές δημοτικές εκλογές (είμαι 19 χρονών). Ο π. Ανδρέας Κονάνος λέει σε μια εκπομπή του ὀτι μετάνοια είναι αλλαγή τρόπου σκέψης. Άρα όταν σταματήσουμε να σκεπτόμαστε ωφελιμιστικά, όταν πάψουμε να είμαστε υπερκαταναλωτές και όταν, το κυριότερο, γονατίσουμε και πούμε με δάκρυα στον Χριστό ότι Εσύ είπες να αποδίδουμε στον Καίσαρα αυτά που του ανήκουν, όμως οι σύγχρονοι Καίσαρες(πολλαπλών χρωμάτων πράσινοι κόκκινοι γαλάζιοι κτλ) θέλουν να εξαφανίσουν Ελλάδα και Ορθοδοξία, σώσε μας λοιπόν. Δεν μπορεί, θα μας ακούσει. Το ελληνικό έθνος και γένος έχει γεμίσει τον Παράδεισο Αγίους , Οσίους, Μάρτυρες, Νεομάρτυρες, Άγιους Γέροντες. Όλοι αυτοί σίγουρα προσεύχονται, ας δείξουμε λοιπόν στους Αγίους εμείς οι Χριστιανοί ότι θέλουμε μια Ελλάδα σωστή. Πρέπει όμως να αγωνιστούμε εμείς, να προσπαθήσουμε να φτάσουμε στην κάθαρση, στον φωτισμό και ακόμη και στην θέωση. Τι λέτε μπορούμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας και μετά την Ελλάδα μας;;;;;;;;
:7 :smile: :wink:
Εσένα μικρούλι πολύ σε συμπαθώ!!!
Σκέπτομαι να σε πάρω υπό την προστασία μου στο φόρουμ.
Γιατί κινδυνεέυεις από Στάθηδες, Αποστόληδες κλπ.
χα χα χα χα.

Τον Θεοδωράκη τον λάτρευα και τον λατρεύω.
Επειδή τον αγαπώ όμως, δεν συμμετείχα σε καμμία από τις τελευταίες συγκεντρώσεις.
Χωρίς άλλο σχόλιο.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από filotas »

Όπως πολύ σωστά είπε κάποιος πρόσφατα "δεν χρειάζονται πια αγανακτισμένοι, αλλά αποφασισμένοι".

Χρειάζονται άνθρωποι αποφασισμένοι να τα αλλάξουν όλα και τέτοιους δεν βλέπω.

Μετά τις τελευταίες εκλογές έφυγα απογοητευμένος από το κόμμα με το οποίο συνεργαζόμουν τις 2 τελευταίες δεκαετίες και περίμενα ότι από την καταστροφή θα ξεφύτρωνε έστω ένας πολιτικός φορέας με υγιείς ιδέες, που θα έδινε ελπίδα για κάτι καινούργιο υγιές και όχι σάπιο στο πολιτικό σκηνικό αυτής της ταλαίπωρης χώρας. Δυστυχώς δεν έγινε απολύτως τίποτε. Μια από τα ίδια.

Δεν βλέπω, λοιπόν, αποφασισμένους. Όλοι αγανακτισμένοι είμαστε, αλλά κανείς δε σηκώνει την πεσμένη σημαία για να τραβήξει μπροστά.

Μήπως είμαστε άξιοι της τύχης μας :? ;
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από faviola »

Κατά τον λαό και οι άρχοντες.........
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από dionysisgr »

Kαποτε ενας Ρωσος αγιος, Αρχιεπισκοπος επισκεφθηκε,
στην διαρκεια του διετους, πανρωσικου προσκυνηματος του,
μεταξυ αλλων, μια πολη, καπου στα βαθη της αχανους χωρας.

Εκει οι πιστοι του παραπονεθηκαν, οτι οι Ιερεις τους,
δεν ειναι και τοσο.. υψηλης ποιοτητας, και επιπεδου,
οπως θα τους θελανε..

Αυτος τοτε τους αποστομωσε λεγοντας τους με τροπο που δεν σηκωνε αμφιβολια:
"θελετε καλους και αγιους, ευσεβεις Ιερεις; Ε, τοτε γεννηστε τους!!!"

Κανεις δεν τολμησε να εκφρασει εκ νεου λογο.. Ολοι κοιταχτηκαν αυτοκριτικα μεταξυ τους.

Αυτο κατ'επεκτασιν και αναλογια,
ισχυει και για την κοινωνια μας,
τοσο σε πολιτικο, οσο και ιερατικο επιπεδο.

Αυτοι ειμαστε, αυτους παραγουμε. Λιγοι ξεχωριζουν, γιατι εχουν καλη ριζα,
αλλα και ισχυρη θεληση και καλη προαιρεση.

Οι αλλοι οι πολλοι, ειμαστε για τα μπαζα, η μαλλον,
για την ανακυκλωση που ειναι και της μοδας.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
faviola
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 17, 2011 4:39 pm
Τοποθεσία: Άννα, Κόρινθος

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από faviola »

Κατά τον λαό και οι άρχοντες..................
Κύριε τό σόν θέλημα γενέσθω και μή τό 'εμόν.


Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε:Διονύσης όλα τα λεφτά.
Πράγματι. Έχει καταντήσει εκνευριστικά άψογος!
vasilisalt έγραψε:Φυσικά ελπίζω να υπερβάλλει ο φόστερερ.
Μην βάζεις το χέρι σου στη φωτιά...
vasilisalt έγραψε: Πάντως πέρα από το κατάπτυστο των πολιτικών, δεν έχω διαβάσει και κανέναν μας να κάνει και λίγο αυτοκριτική...
Σε πληροφορώ πως κάθε μέρα αυτό κάνω. Ιδιαίτερα το βράδυ, μετά τα κοσμποσχοίνια μου, όταν πλαγιάζω, προσπαθώ να θυμηθώ πόσες φορές, κατά τη διάρκεια της ημέρας, πλήγωσα τον Κύριό μας, πόσες φορές έπεσα, λάθεψα, λοξοδρόμησα.
Μέχρι την άλλη μέρα το πρωί που ξυπνάω δεν έχω θυμηθεί τίποτε...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από aposal »

vasilisalt έγραψε: Εσένα μικρούλι πολύ σε συμπαθώ!!! Σκέπτομαι να σε πάρω υπό την προστασία μου στο φόρουμ. Γιατί κινδυνεέυεις από Στάθηδες, Αποστόληδες κλπ.
Από τους προστάτες κινδυνεύουμε περισσότερο...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ψυχουλα έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:
ψυχουλα έγραψε:Η επ-ανασταση θα φανει πολυ ευκολα και χωρις να ανοιξει μυτη στις καλπες. Εκει θα κληθει ο καθεις μας να αναλαβει την ευθυνη μιας επιλογης ειτε συμφωνης με το συλλογικο καλο ειτε συμφωνης με το ατομικο συμφερον. Τωρα, αν εχουμε σα λαος ορθη κριση για να κανουμε και τη σωστη επιλογη ειναι αλλο ζητημα και εκει υπεισερχεται και η ποιότητα της πνευματικής μας κατάστασης. Διότι όταν το πνεύμα μας ασθενεί, τότε και η κρίση μας θα είναι ανάλογη.
Μεχρι τωρα βλεπουμε παντως "αγανακτηση" δηλαδη ενα α-νοητο θυμο που βοηθα να ξε-θυμαινει η οποια πικρια αλλα δεν προσφερει κατι ουσιαστικό και μπορεί με τις αναλογες συνθήκες να οδηγήσει και σε λυσεις τύπου τανκς.
Όταν βρούμε και τη μετά-νοια τότε θα έχουμε ελπίδες για μια πνευματική γιατρειά και άρα και υγιή κρίση.
Αν δε βρούμε όμως τη μετά-νοια τότε θα αξίζουμε και τα τανκς, και την εισβολή των γειτόνων και την πείνα και οτιδήποτε χρειαστεί τέλος πάντων ώστε να ταρακουνηθούμε επιτέλους και να τη βρούμε. Όσο μεγαλύτερη η αναλγησία μας η πνευματική τόσο πιο πικρό το φάρμακο, δυστυχώς. :(
Συμφωνώ Ψυχούλα,
με τη μόνη διαφορά,
ότι η αγανάκτηση δεν είναι ανόητη, όταν προσδιορίζεται (ετυμολογικά όπως πολύ όμορφα λες),
από το νόημα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θάπρεπε να της δίνεται από την ετυμολογία της,
δηλαδή όταν είναι γνήσιος και με Αγάπη, αγώνας
αγαν-ανάκτηση
ΑΓΩΝΑΣ για την ανάκτηση όλων αυτών που μας έχουν πάρει....
Ακριβως οπως τα λες ειναι αλλα δυστυχως στις μερες μας οταν καποιος δηλωνει αγανακτισμενος δεν εννοει οτι αγωνιζεται για την ανακτηση αξιών, διοτι κανεις δεν εχει υποψη του το πολυ ομορφο και σοφο σημαίνον της λέξης, αλλα εννοει απλως μια ψυχική κατάσταση θυμού, οργής κτλ που καμια σχεση δεν εχει με την Αγαπη που ανεφερες δυστυχώς. Γι αυτο ειπα οτι ειναι ανοητη η αγανακτηση, με το νοημα που της αποδιδεται πλεον.
Αυτό είναι η προσωπική σου εκτίμηση.
Δεν μπορείς να ξέρεις τι εννοεί κάποιος που δηλώνει αγανακτισμένος.
Φυσικά ίσως για τους πιο πολλούς έχεις δίκιο.
Αλλά σε ένα άλλο τόπικ μιλήσαμε για το "αν κάνεις κάτι με Αγάπη είναι καλό".
Έχω συμμετάσχει σε πολλές διαδηλώσεις κλπ στο παρελθόν.
Αλλά αυτό που είδα στις πλατείες φέτος, ένιωσα μέσα μου να αφορά κάτι πιο ωραίο.
Είδα πηγαία χαμόγελα, κάτι όμορφο να πλανάται στην ατμόσφαιρα, είδα έλλειψη θυμού (από πάρα πολλούς), διέκρινα Αγάπη (κατά τη γνώμη μου). Ότι ήρθε καιρός να κάνουμε κάτι καλό.
Και επομένως όλα καλώς.
Δεν διαφωνούμε ως προς την πλειοψηφία, αλλά το νόημα που αποδίδεται στην αγανάκτηση όπως λες, δεν είναι το νόημα που της αποδίδουν οι άλλοι, αλλά εμείς οι ίδιοι.
Και έτσι (αν του καθενός η προαίρεση είναι τέτοια) η πλατεία έχει ελπίδες "νάναι γεμάτη, με το νόημα πούχει κάτι απ' τις φωτιές" κλπ κλπ. :8

Επίσης δεν μπορώ να συμφωνήσω με το Διονύση, που θεωρεί δεδομένο
Για την τσεπη τους αγανακτουν και για καμμια απολυτως αξια, η αρετη, ολοι,
και αντε να μην πω ολοι, και ειμαι απολυτος, αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια.

Εαν εβγαινε αυριο ο Γιωργακης, ο Κωστακης, ο Γιαννακης,
και μοιραζε λεφτακια στο αψε σβησε,
να δειτε πως θα εσβηνε η "ιερη" αγανακτηση του λαου.
δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό για όλους τους "αγανακτισμένους".
Ας βάλουμε καλό λογισμό για κάποιους..
Οι οποίοι ίσως κάνουν την ειδοποιό διαφορά, η οποία θα προσφέρει ίσως κάτι στο σύνολο..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από fosterer »

vasilisalt έγραψε:
Φυσικά ελπίζω να υπερβάλλει ο φόστερερ.
Αν δεν υπερβάλλει, θα υποθέτει πως ο στρατιωτικός θα πρέπει να έχει τις ίδιες αντιλήψεις με τον ίδιον.
Αν έχει άλλες, θα τον ήθελε;;;;;;;
Eσύ αυτούς που έχεις τους θες???
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Μπορεί η επανάσταση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα;

Δημοσίευση από vasilisalt »

Φυσικά και όχι.
Εννοώ όμως πως όταν ζητάς χούντα την εννοείς κατά παραγγελία.
Ποτέ όμως δεν ξέρεις τι θα σου συμβεί.
Μπορεί να σου βγει κανένας Πινοσέτ και άντε καθάρισε!
Ή μπορεί να σου βγει κανένας μάγκας και να χάσεις και την άλλη μισή Κύπρο και 2, 3 νησάκια.

Σε παρόμοιο αλλά άλλο θέμα είχε βάλει ο Απόστολος ένα κείμενο από το μπλοκ του Καββαθά
(εξαιρετικές επιλογές αμπελοφιλοσοφίας ως συνήθως ο Απόστολος :lol: :lol: ) που ο συγγραφέας
ζήταγε τους άριστους.
Και αυτός φαντάζομαι εννοεί κάποιους που να συμφωνούν μαζί του...

Για να καταλήξω.
Εννοώ πως η Δημοκρατία έχει χιλιάδες κουσούρια, αλλά αποτελεί το καλύτερο εφικτό πολίτευμα.
Όλα τα υπόλοιπα είναι τζόκερ.
Αν σου βγει, έχει καλώς.
Συνήθως όμως δεν σου βγάινει...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”